Aöf 2013 Tek Ders Sınavı Şartları

Aöf Tek Ders Sınavı Şartları

 

Açıköğretim fakültesinden mezun olmak için tek bir dersi kalmış olan aöf öğretincileri için düzenlenecek tek ders sınavına katılım şartları belli oldu.  Anadolu Üniversitesi‘nden yapılan açıklamaya göre, 2012-2013 öğretim yılında tek dersten başarısız olarak mezun olamayan ve bu dersini verdiği takdirde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler bu sınava katılabileceklerdir.  Tek ders sınavı aşağıda belirtilen kurallar içerisinde yapılacaktır.

1. Kayıtlı olduğu bölüm/programda tüm dersleri alan ve tek dersten başarısız olduğu için mezun olamayan öğrenciler tek ders sınavına girebilirler.

2. Öğrencinin sınava gireceği tek derse 2012-2013 öğretim yılı güz veya bahar döneminde kayıt yaptırmış olması gerekmektedir.

3. Başarısız olduğu tek dersten (DZ), (YZ) harf notu alan öğrencilere tek ders sınav hakkı verilmez.

4. Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri uygulamalı dersler) için tek ders sınav hakkı verilmez.

5. Tek ders sınav notu dönem sonu sınavı notu yerine geçer. Başarı notu, dönem içi notları ile tek ders sınav notunun yüzdelik bilgileri dikkate alınarak belirlenir.

6. Tek ders sınavı sonucunda hesaplanan başarı notuna göre öğrencinin harf notu, ilgili dönemde o dersten bağıl değerlendirme sonunda oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenecektir.

7. Her ne sebeple olursa olsun tek ders sınavına katılmayan veya katılamayan öğrenciler için mazeret sınavı yapılmaz. Tek ders sınavına girmeyen öğrencilerin dönem sonu harf notları geçerli olacaktır.

8. Tek ders sınavı, 28 Temmuz 2013 tarihinde saat 14:00’deAdana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Samsun, Van illeri ile KKTC/Lefkoşa ve yurtdışı programlarına kayıtlı öğrenciler için Almanya/Köln, Azerbaycan/Bakü’de gerçekleştirilecektir (Köln ve Bakü’de yapılacak sınavlar ile ilgili ayrıca duyuru yapılacaktır).

9. 28 Temmuz 2013 Pazar günü tek ders sınavının yapılacağı illerde ve KKTC/Lefkoşa’da bulunan AÖF büroları 10:00 – 15:00 saatleri arasında açık olacaktır.

10. Tek ders sınavına girecek öğrencilerin sistemimizde kayıtlı olan sınav merkezlerine göre sınav yapılacak illere atamaları aşağıda yer alan tablo kullanılarak Fakülte tarafından yapılacaktır. Öğrencilerimiz tek ders sınavına gireceği sınav ilini, 28-29-30 Haziran 2013 tarihlerinde TC kimlik/öğrenci numaraları ve şifreleri ile http://ogrenci.anadolu.edu.tr adresi “Açıköğretim Öğrenci Otomasyonu” linkinden sayfalarına giriş yaparak, AÖF bürolarına bizzat giderek veya 4441026 nolu Öğrenci Etkileşim Merkezi’ni arayarak değiştirebilirler (29 Haziran Cumartesi ve 30 Haziran Pazar günleri AÖF Büroları ve Öğrenci Etkileşim Merkezi hizmet vermemektedir). Belirtilen tarihlerde değişiklik yapmayan öğrenciler Fakülte tarafından atandıkları sınav ilinde sınava girmek zorundadırlar.

11. Tek ders sınavı için sınava giriş belgeleri 22 Temmuz 2013 tarihinden itibaren http://ogrenci.anadolu.edu.tr adresi “Açıköğretim Öğrenci Otomasyonu” linkinden ve AÖF bürolarından alınabilecektir.

19 Yorum

 1. aöf bürolarına gidip yeniden kayıt yaptırmak gerekiyormu ilk dönem35 ikinci dönem15 apuan alınca yine tekders hakkı oluyormu

 2. arkadaşlar eşimin birinci dönemde 1 ff si var. ama birinci dönem not ortalaması 2’nin altında. ikinci dönem ise ff yok ve dönem not ort. 2’nin üstünde. ama genel not ortalamıs 2’nin altında olduğu için geçemedi. şimdi eskişehiri arıyoruz dönem not ortalaması düşük olduğu için sınava giremez diyorlar. böyle birşey olabilir mi… ff olan dersten iyi not aldığından zaten ort. 2’nin üzerine çıkacaktır. bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

 3. slm yetkili;benim kaldıgım ders yok yani (FF) yanlız şarlı geçtigim derslerim var 3tane CD ve DD derslerim var.ortalamam da 1.99 bu şartlılardan birine tek ders olarak girebilirmiyim.bilgilendirirseniz mutlu olurum.teşekkürler.

 4. mrb ben bahar ve güz döneminden tek dersten kaldım yani 2 dönemdende tek dersim var tek ders sınavına girebiliyormuyum??

 5. 1. dönemden koşullu geçtiğim dd, dc olan 3 dersim var hiç ff yok 2, fönemden sadece 1 tane ff var ortalamam 1,98 ve tek ders sınavına giremiyorum ve AÖB açıklamasına göre kaldığım ff dersinden tek ders sınavına girdiğim tekdirde hem bu ders ten geçmiş olucam hem ortalamam 2,00 olucak ancak sistemden şifremle baktığımda tek ders sınavına giremezsiniz diye bir yazı çıkıyor bu nasıl adalet

  1. Tek ders sınavına girebilmeniz için sadece 1 dersten kalmış olmanız gerekiyor. O dersin ortalamasını yükseltip ortalama ile diğer derslerden geçme gibi bir durum söz konusu değil maalesef.

 6. BÜYÜK HAKSIZLIK BEN LİSANS TA OKUYORUM, ÖN LİSASIN GEREKLİ BU YIL AMA TEK DERS SINAVINA GİREMİYORUM , NE BİÇİM BİR HAK VERİŞ BU BİRAZ DAHA SINIF GEÇMEYE YÖNEK OLSAYDI, ÖN LİSASINI OLMAK İSTEYENLER YÖNELİK OLSAYDI, EMEĞİMİZE YAZIK, HİÇ İYİ BİR HAK VERİŞ OLMADI, BU HATANINI BİR AN ÖNCE DÜZELTİLİP BİZLERİNDE TEK DERS SINAVINA GİRMEMİZ İÇİN YETKİLERDEN ÇALIŞMA BEKLİYORUZ.

 7. slm benim güz döneminden bir ders bahar dönemindende bir dersim var bende bu haktan yararlanabiliyorumuyum.

 8. Benim de durumum arkadaşlar ile aynı GNO 1,99 – 1 adet FF notum var ve tek derse giremiyorum, sınavın adı üstünde tek ders, bende tek derse girsem okul bitecek sonuçta tek ders sorunu, örgün eğitim veren okulların yönetmeliklerinde bu durum var (SAÜ örneğin) Aöf yönetmelik eksikliği.

 9. 4.sınıftayım.benim 1.dönem 2 dersim vardı şartlı geçtim.2. dönem 1 dersim vardı başarırı geçtim.benim tek dersten sınava girmem gerekiyormu?ben zaten 2.dönem dersini geçtiğim için 1.dönemin derslerinide geçmiş oluyorum.yani mezun olmam gerekiyor.

 10. Tek ders için gelen aldığım bilgilendirme maili bilgilerinize sunulur arkadaşlar.

  Sayın Öğrencimiz,

  Genel Not Ortalaması 2,00’ın üzerinde ve tek bir dersi FF olan öğrenciler,Genel Not Ortalaması 2,00’ın altında, Not Durum Belgesinde durumu Uyarı olan ve sadece tek bir dersi FF olan öğrenciler,
  Genel Not Ortalaması 2,00’ın altında, Not Durum Belgesinde durumu Tekrar olan ve sadece tek bir dersi FF ya da tek bir dersi koşullu geçer not (CD, DC, DD) olan öğrenciler tek ders sınavına girebileceklerdir.
  Bilgilerinize rica ederim.

 11. Merhaba benim genel not ortalamam 2.13 tek ders Arapça’dan ff notu aldım sınava girebilecekmiyim.

 12. Şaka gibi:) AÖF sınavlarında dershaneleri sormuşlar:) cevap Akp ye göremi Cemaate göremi verilecek

 13. 4 sınıftayım ve ortlamam 3 fakat tek dersim ff
  tekders sınavına ertesi senemi gircem

 14. Benim gno:2.05 güz döneminden 1adet ff var ve 1adet cd var tek ders sınavına girebilirmiyim ?

  1. GNO 2.00 nin üzerinde ve sadece 1 dersten kaldıysanız Tek ders sınavına girebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu