İnternet üzerinden sınav nedir?

İnternet üzerinden sınavlar sıkça kullanılıyor ve Koronavirüs nedeniyle bir çok üniversite internet üzerinden sınav yapacağını duyurdu. Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesi de internet üzerinden onlinine sınav sistemine geçiş yaptı.

İnternet üzerinden sınav nedir?

İnternet üzerinden sınav sistemi pekçok ülkede uygulanıyor. Bu yıl Anadolu Üniversitesi’de koronavirüs nedeniyle bahar dönemi arasınavlarının online olarak internet üzerinden yapılacağını açıkladı.

Anadolu Üniversitesi Dünya’da ilk olan bir sistemi uygulamaya koydu. İnternet üzerinden sınavlar 18 Nisan- 20 Mayıs tarihleri arasından öğrenci istediği gün istediği saatte istediği yerden ve istediği cihaz ile (Bilgisayar, Tablet, Telefon, Televizyon Vb.) yapabileceği bir sınav oluyor.

Detaylar geldikçe sayfayı güncelleyeceğiz.

Tüm Dünyanın kullandığı internet üzerinden sınav sistemi aşağıda ki gibidir.

Bu sınav sisteminde yöntem eskisi gibidir. Bazıları bunu herkes istediği yerden örneğin evinden internette sınava girecek diye anlıyor, böyle bişey yok. Sınav eskisi gibi olacak. Yanı herkes yine okullara gidecek, sınıflara girecek, sıralara oturacak. Gözetmenler olacak. Tek fark oturduğunuz sıralarda size kağıt verilmeyecek. Karşınızda bir bilgisayar olacak. Sınav başladığında bilgisayar ekranı açılacak ve sınav başlayacak…..

Web tabanlı bir uygulama olarak tüm işletim sistemleri üzerinde çalışan bir uygulama olan online sınavda öğrenci, sınav anında dağıtılan kullanıcı adı ve şifre ile sınav ekranına erişebiliyor. Sınavlar oturum düzeninde ve gözetimli olarak yapılıyor. Online sınavla eşzamanlı olarak bilgilerin ölçümlenmesi ve sınav sonuçlarının hızlıca analizinin yapılması sağlanıyor

Online sınavda öğrenci, soruları cevaplamaya istediği ders ve sorudan başlayabiliyor. Birden fazla dersten sorumlu olanlara sınavın herhangi bir anında ders değiştirip, sınava devam edebiliyor. Sorulara ait verilen cevaplara geri dönülerek değiştirilebiliyor. Tüm derslere ilişkin sorular cevaplandığında, sınav öğrenci tarafından sonlandırılıyor.

6 Yorum

  1. Ben normalde açıköğretim ilahiyat okuyorum. Ancak şuan arabistandayım. Benim için gecerli mi acaba…

  2. Merhaba, ben Başar Altan. İstanbul’da bir mühendisim. Doğalgaz Projesi Çizimi alanında hizmet veren bir mühendislik firmasının sahibiyim. AÖF’de işletme bölümü okuyarak alanında uzman bir yönetici(en azından akademik anlamda da.) olmayı istiyorum. Bu konuda bir sorum olacaktı. İşletme bölümünü bitirince verilen diplamalarda Açıköğretim Fakültesi ibaresi oluyor mu? Ayrıca tüm sınavlar online olarak gerçekleşiyor öyle değil mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu