Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Öğrencilerinin Gaspedilen Hakkı Olan Bütünleme Sınavlarıının Yapılması İçin Kampanya…

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Öğrencilerinin Gaspedilen Hakkı Olan Bütünleme Sınavlarıının Yapılması İçin Kampanya…

 

Değerli Arkadaşlar;

Bildiğiniz üzre 2012-2013 eğitim yılı itibari ile açıköğretim sisteminde eğitim veren tüm bölümler Yıllık sistemden Dönemlik-Kredili sisteme geçirilmiştir. Bu sisteme adapte olmaya çalışan bizlere ilk darbe sınav tarihinin gelmesine rağmen bürolara gönderilmeyen, eksik gönderilen ,  sınavlara bir kaç gün kala elimize ancak alabildiğimiz veya kitabın yüzünü göremeden 5-6 Ocak’ta yapılan Güz Dönemi Ara Sınavına girdik ve bir çoğumuz bir çok derste ancak soruların cevaplarını sallamakla yetindi. Bunun sorumlusu sadece Anadolu Üniversitesidir. G2011-2012 Eğitim yılında 11 bölüm ile dönemlik-kredili sistemi denemiş ve eksiklerini hatalarını görmelerine rağmen ( 2011-2012 eğitim yılındada bir çok kişi sınavlar gelmesine rağmen ya kitaplarını alamadılar veya sınava 1 hafta kala ancak bürolardan alabildirler. ) bu yılda aynı sorumsuzluğa imza attılar ve bir çoğumuzu kitabın yüzünü göremeden sınava girmek zorunda bıraktılar. 

 

Açıköğretim Öğrencleri Saatlerce Kuyruk Bekliyor
Açıköğretim Öğrencleri Saatlerce Kuyruk Bekliyor

Henüz e-öğrenme ortamlarını bile tam olarak güncelleyemeden Dönemlik-Kredili sisteme geçiş yapıldı ve bir çok öğrenci hiç bir kaynak bulamadan sınavlara girmek zorunda bırakıldı. Eğer Anadolu Üniversitesi yanlızca online kitap sistemi ile ders çalışmaya imkan tanıyacaksa bunu öğrencilerine bildirmek zorundadır. Bir çoğumuz büro önlerinde saatlerce kuyruk bekledik ve sonunda hep aynı cevapla karşılaştık, “bu dersin kitabı elimize ulaşmadı”, “geldi hemen bitti”, “bu gün gidin haftaya gelin”. Bizler sesimizi çıkarmazsak eğer bu böyle sürer gider arkadaşlar.

 

 

Değerli Anadolu Üniversitesi Aöf Açıköğretim Fakültesi Öğrencileri;   

YÖK’ün 22.06.2012 Tarih ve 5854-27380 sayılı kararı uyarınca 2011-2012 eğitim döneminden itibaren tüm üniversitelere Bütünleme Sınavı hakkı tanınması zorunluluğu getirilmiştir. Fakat Anadolu Üniversitesi 11.07.2012 tarihinde yapılan Senato toplantısında YÖK’ün öğrencilere verdiği bütünleme sınavı hakkının, Dönemlik-Kredili Sistemde mümkün olmayacağını bir rapor ile YÖK’e bildirmeyi ve önerilmesini karar almıştır. ( İlgili Karara BURADAN Ulaşabilirsiniz. ) Bu demek oluyor ki Anadolu Üniversitesi aöf öğrencilerine bütünleme sınavı yapmamakta diretiyor ve ayak sürüyordur.

 

YÖK 19.06.2012 tarihinde Tüm Öğrencilere Bütünleme Hakkı Tanıdı.
YÖK 19.06.2012 tarihinde Tüm Öğrencilere Bütünleme Hakkı Tanıdı.

 

Aöf Öğrencileri;

Zaten bir çoğumuz maddi imkansızlıklardan dolayı örgün olarak okuyamıyoruz, hem çalışıp hemde açıköğretim sisteminde okuyarak tahsilimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Bir çoğumuz eve yorgun argın gelmekte ve derslerine zar zor çalışabilmektedir. Bu şartlarda eğitim-öğretimimizi tamamlamaya çalışırken birde Anadolu Üniversitesinin hakkımız olanı yapmaması bizlerin suskunluğundan kaynaklanmaktadır.

Bu suskunluğumuzu bozmak ve hakkımız olanı alabilmek için tepkimizi göstermeliyiz. Bu sebepten dolayı aşağıya hepimizin mail veya faks ile gönderebileceği, YÖK’ün aldığı karar uyarınca bütünle sınavının yapılması hakkının tanınması ve bizlere yapılan haksızlıkların giderilmesi için bir yazı hazırladım. Şimdi birlik olma ve hakkımızı isteme zamanıdır arkadaşlar. Eğer bizler tepkimizi ortaya koymassak bütünleme sınavını unutmalıyız. Eğer 100.000 – 200.000 gibi sayılarda tepkimizi ve şikayetimizi bildirirsek bizleri dikkate almak zorunda kalacaklardır.

YÖK Başkanı Tüm Öğrencilere Bütünleme Hakkının Verildiğini Söyledi.
YÖK Başkanı Tüm Öğrencilere Bütünleme Hakkının Verildiğini Söyledi.

 

LÜTFEN BU KONUNUN LİNKİNİ FACEBOOK’TA TWWITTER’DA LINKEDIN’DE VE DIGER BULUNDUĞUNUZ HER PLATFORMDA PAYLAŞIN VE DAHA ÇOK AÇIKÖĞRETİM ÖĞRENCİSİNİN DESTEK OLMASINI SAĞLAYALIM ARKADAŞLAR.

KREDİLİ SİSTEM ÖĞRENCİSİ OLAN TÜM ARKADAŞLARIMIZIN BU DİLEKÇEYİ MAİL YADA FAKS YÖNTEMİ İLE GÖNDERMESİNİ RİCA EDİYORUZ.

ARKADAŞLAR AŞAĞIDAKİ DİLEKÇEYİ OLABİLDİĞİNCE ÇOK ARAÇLA ( MAİL, FAKS, POSTA ) GÖNDERELİM.

—————————————————

T.C.

YÜKSEK ÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞINA / ANKARA

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ DEKANLIĞI’NA / ESKİŞEHİR

 

 

 – Ben Anadolu Üniversitesi …………………..Fakültesi  ……………….. bölümü … sınıf öğrencisiyim. 2012-2013 eğitim yılı itibari ile tüm açıköğretim bölümleri dönemlik-kredili sisteme geçmiş fakat 2011-2012 eğitim yılında yaşanan aksaklıklar ve yanlışlar dizisi devam etmiştir. Bir çoğumuz Aöf Bürolarına gelmeyen, eksik gelen veya sınava sadece bir kaç gün önce gelen kitaplar yüzünden derslerimize çalışamadan sınavlara girmiş bulunuyoruz. Bir çoğumuzun evinde bilgisayar bulunmadığı ve aynı zamanda e-öğrenme portalında halen yıllık sistemden kalma bilgiler olduğu veya e-öğrenme portalının yavaş güncellenmesi neticesinde verimli olarak kullanamamaktayız. 2012-2013 Eğitim yılı itibari ile Açıköğretim yayıncılarının hazırladığı yardımcı kitaplara Anadolu Üniversitesi’nin telif vermemeniz yüzünden de bir çoğumuz derslerine çalışamadan sınavlara girmek zorunda kalmış ve ara sınavlarda istemediğimiz sonuçlar almak zorunda bırakılmış olduk. Bu sorunların lütfen Mart ayında kayıtları yapılacağı Bahar Dönemi’nde ve daha sonraki yıllarda tekrarlanmamasını rica ediyoruz.

 – Aynı zamanda YÖK’ün 22.06.2012 Tarih ve 5854-27380 sayılı kararı uyarınca 2011-2012 eğitim döneminden itibaren tüm üniversitelerin öğrencilerine Bütünleme Sınavı hakkı tanınması zorunluluğu getirilmiş fakat görülen üzre Anadolu Üniversitesi yetkilileri bunun olamayacağını belirterek bütünleme sınavı yapmayı düşünmemektedir. Aöf öğrencileri olarak bizler, bir çoğumuz maddi imkansızlıklar neticesinde örgün bir eğitim görememekte ve hem çalışıp hem okumak zorundayız. Eve çoğu zaman geç saatlerde yorgun argın gelmekte ve derslerimize çalışmakta zoranmaktayız. Bunun üstüne Anadolu Üniversitesi Senatosu, YÖK’ün bize tanıdığı bütünleme sınavı hakkını vermemekle bizleri derslerimizi geçememe riskiyle karşı karşıya bırakmakta ve zaten kısıtlı olan imkanlarımızı daha çok zorlamaktadır.

Bu sebeplerden ötürü YÖK’ün “Tüm Üniversitelerde Bütünleme sınavı yapılması” hususunda aldığı karardan Anadolu Üniversitesi Senatosunun zorluluğu gerekçe göstererek vazgeçmemesini temenni ediyoruz. İlgili ve Yetkili olan kurum ve kuruluşların bu haakımızzdan edilmemizin önüne geçmesini bekliyoruz. Mağduriyetlerimizin giderilmesi ve YÖK’ün aldığı karar uyarınca kredili sistem öğrencilerine de 2012-2013 eğitim yılında da ve sonraki eğitim yıllarında da ( Güz ve Bahar Dönemlerini Kapsayan ) bütünleme sınavlarının yapılmasını sizlerden rica ediyoruz.

Saygılarımızla.

 

 • TC Kimlik No:
 • Adı Soyadı:
 • Adresi :

 

—————————————————————————–

Dilekçeye kişisel bilgilerinizi ve adres bilgilerinizi girin.

Aşağıdaki Bilgilerden Yararlanarak İadeli Taahhütlü Olarak Posta – Faks ve Mail ile Gönderelim Arkadaşlar.

Yüksek Öğretim Kurulu ( YÖK)

Adres:
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 
06539 Bilkent
Ankara-Türkiye

Faks : 90 (312) 266 47 59

Faks : 90 (312) 266 47 59

Mail Adresleri;

eğitim öğretim dairesi başkanlığı bilgiedinme@yok.gov.tr
özel kalem müdürlüğü ozelkalem@yok.gov.tr

 

Anadolu Üniversitesi

Adres : Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yunusemre Kampüsü Tepebaşı 26470 Eskişehir/Türkiye

Faks :0 (222) 320 07 58

Faks: (0 222) 335 36 16

Faks: (0222) 330 46 26

Faks: (0222) 330 93 30

 Mail Adresleri;

merkezburo@anadolu.edu.tr

gensek@anadolu.edu.tr

oidb@anadolu.edu.tr

mrkburo@anadolu.edu.tr

 

Ayrıca Başbakanlık’a Şikayet Olarakta Aşağıdaki Adresten Gönderelim…

http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx

 

Tüm Açıköğretim Öğrencileri Adına Destek Olanlara Teşekkür Ederim…..

344 Yorum

 1. Bu sebeplerden ötürü YÖK’ün “Tüm Üniversitelerde Bütünleme sınavı yapılması” hususunda aldığı karardan Anadolu Üniversitesi Senatosunun zorluluğu gerekçe göstererek vazgeçmemesini temenni ediyoruz. İlgili ve Yetkili olan kurum ve kuruluşların bu haakımızzdan edilmemizin önüne geçmesini bekliyoruz. Mağduriyetlerimizin giderilmesi ve YÖK’ün aldığı karar uyarınca kredili sistem öğrencilerine de 2012-2013 eğitim yılında da ve sonraki eğitim yıllarında da ( Güz ve Bahar Dönemlerini Kapsayan ) bütünleme sınavlarının yapılmasını sizlerden rica ediyoruz.

  Saygılarımızla.

 2. Aöf bu yaptığınız çok ayıp..sistemi değiştirip kitapları düzensiz dağıtıp bide bütünlememi kaldıracaksınız kesinlikle arz etmiyorum !

 3. 10 yıl aradan sonra aöf kayıt oldum.sistemle ilgili .kimse net bieşy bilmiyor…bizi kopay olarak kullanıyorsunuz….ltfn sınavlarda bütünleme sınavı olsun….çünkü kurtarma hakkımız olmalı….bu bizim hakkımız….

 4. 4.sınıf maliye bölümünde okuyorum.belli bi soru olsa belli tanımlar olsa neyse de murat yayınlarından calıstım yetmez korktum okul kitabındaki soruları da cözdüm 1 aydır dışarıya cıkmıyorum uykularım kaçıyor çalışmamın sonu bu mu olucak yani yarı yarıya bekliyorum oda bi ihtimal normal üniverstede olsam böyle calışmaya onur belgesi verirler nolur belli konular sorulsun

 5. başarılı bir çalısma admin teşekkürler inşallah tüm aöf öğrencileri duyarsız kalmazda gönderirler bizde hakkımız olan bütünleme sınavına kovuşuruz….

 6. Yazinin icerigi o kadar kibarki gonderirken zoruma gidiyor.
  Okul bana vermedigi kitaplari alsin kivirsin bi tatafina SOKSUN.

 7. NE YAPICAM BİLEMİYORUM!! SON SINIFTAYIM. VE 17 YILDIR OKUYORUM OKULUMU 1 SENE DAHA UZATMAK BANA ÇOK KOYAR BUNA RAĞMEN SİZLERİ DE ÇOK İYİ ANLIYORUM. YENİLİKLER HER ZAMAN OLMALIDIR. FAKAT YENİLİK YAPARKEN BUNU ALIŞTIRA ALIŞTIRA YAPMANIN DAHA DOGRU OLACAĞININ KANISINDAYIM. BU ŞEKİLDE İNSANIN “DAN” DİYE ÖNÜNE BÖYLE BİR SINAV KONULMASI SORUN DEĞİL. SORUN BÜTÜNLEMENİN DE KALDIRILMIŞ OLMASI. LÜTFEN GEREĞİNİ YAPIN. BU KADAR İNSANI VE BENİ MAĞDUR ETMEYİN..

 8. Admin kardeşim, aynen katılıyorum..Bütünleme her öğrencinin hakkıdır ve bu hakkını sonuna kadar kullanmalıdır..Belki bi arkadaşımızın geçmesi için 6 dersi var, önünde çalışması gereken 1 ay var..Hangisine çalışsın? Bütünleme olursa en azından dersleri bölüp; neye, ne zaman çalışacağını bilir..Boşu boşuna bir yıl kaynamasın yazıktır, günahtır..

 9. sınavdan bı hafta önce kitap ver sonra butunlemem kaldır bzıler dışarda özel sektorde çalışan ınsanlarız geç gelıp erken gıdıyoruz yemek yemeye fırsat bulamzkenders çalışmaya çalışıyoruz bu hak ihlali.olamaz

 10. ben Allah için gönderdim gerçekten de dediğiniz gibi kitaplar elimize geç ulaştı kısa süreli bir zaman sarfında sınava girdik ve malesef çoğu konuları kavrayamadan sorulara yanıt verdik. buradan bütün arkadaşların da bilinçli olarak dilekçe göndermesi gerekir bence…

 11. sistem resmen biz öğrencilere köleleştirmeyi zorla dayatırıyor. biz ki yarı misyonu biçilmiş bir halkın savunucuları olarak bu dayatılmaya isyan edelim hakkımız olanı gerekirse zorla alalım. onların son gün verdiği o kitapları rulo yapıp munasip bir yerlerine sokalım.

 12. bütünleme sınavının olması bizim için çok önemli öğrenciler için bütünleme sınavı gerekiyor .alttan dersleri vermek için bir avantaj bu avantajın olması gerekir .lütfen herkes yorum yaparak gaspedilen bu hakkın tekrar sağlanabilmesini istesin …

 13. yazıl değil mi bukadar milletedışarda saatlerce bekliyorlar bütünleme sınavı olması gerek

 14. İKİ AYRI ADRESE DE YOLLADIM. İNŞALLAH GEÇEN SEFERKİ GİBİ BİR KAZANIM ELDE EDERİZ. BİZ BERABER OLURSAK HAKLARIMIZI SONUNA KADAR ALIRIZ. KİMSE BİZE İANE VERMİYOR. HAKKIMIZI İSTERKEN Kİ TAVRINIZI VE ÖRNEK METİN İÇİN TEŞEKKÜRLER.

 15. bütünleme sınavını niye yapmiyorlar adamların derdi para sen kalacaksın ki yine harç parası alacaklar

 16. ben hepsine gönderdim maılleri. bu ünüversite sistemi sadece daha çok para almak için yapmış benim tek dersim var 2 bölmüş ki ayrı dönemlerde yeniden gider parası almak için.soyguncu bir ülkede yaşıyoruz bunlarda ayak uydurmuşlar ben dersi internetteki kitaptan çalıştım büro herseferinde geldi bitti diyor bende bürodakilere ekmekmi bu fırından ustanın kafasına göremi çıkıyor diyorum.

 17. bu ne ya hem kitapları geç verdiler hem yardımcı itap yok bizi süründürüyolar resmen hakkımızı yiyolar.HAKKIMIZI İSTİYOZ…..

 18. kesinlikle sınav hakkımız geri verilmeli …hem kaldırıyorlar bütünlemeleri kitaplar yetersiz sınavı bir o kadarda zorlaştırmışlarr milleti okumaktan soğutuyorlar vallahii bu nebiçim yönetimmm sınavlara hazırlık doğru dürüst kitapçıklar, soru bankaları çıkartsınlar ..akıllarınca zor sistemle milleten harç koparmaya çalışıyorlarrrr birde harçlar kaldırıldığını iddaa ediyorlar yazık günah millet asgariücretle geçiniyorrr maalesefki böyle bir ülkede yaşıyoruzzz ve utanç duyuyoruzzz…….

 19. BÜTÜNLEMENİN KALDIRILMASINA KARŞIYIM.GERÇEKTEN HEPİMİZ MAĞDURUZ KİTAPLARIMIZIN BİR KISMINI SINAVA 20GÜN KALA ALDIK.ZATEN KONULARI ZOR BİTİRDİKBAŞARILI OLMAMZIN BİL E İHTİMALİ ÇOK AZ BİDE BÜTÜNLEMELER KLAKARSA NE OLACAK BİZİM HALİMİZ.YETKİLİLER HARÇ YATMAYINCA KAYIT YAPMIYONUZ VE KİTAPLARIMIZ VERİLİMİYOR ŞU DURUMDA HARÇIMIDA ZAMANINDA YATIRDIĞIM HALDE NEDEN KİTAPLARIMIZ ZAMANINDA ELİMİZE GEÇMEDİ. KONUYLA BİZZAT İLGİLENİLMESİNİ RİCA EDİYORUM

 20. bunlar sırf denemek için bu kredili sistemi çıkartı yeminederim sistem diye bir şey yok……….e öğrenmede tv sistemi …………

 21. arkadaşlar neden hep biz AÖF liler mağdur oluyoruz. örgünler bizden daha az ders çalışıyorlar ya biz gecemiz gündümüz belli olmuyor ve benm 1 yaşında kızım var üstelik hem onunla hem ev işleriyle hem de eşimde ilgileniyorum bir de dersler eklenince daha da zorlanıyorum. peki büt kalkarsa ne yapacağız? yok formasyon yok büt nedir bizim çilemiz arkadaşlar??? bütünleme hakkımız gaspedilemez!!!

 22. Ben dilekçe örneğini gönderdim. Sizlerde aynı şeyi yapın artık tepki gösterilmesi gerekiyor..

 23. arkadaşlar hepiniz gönderin mail fax bir şekilde sesimizi duyurmazsak bunlar istediğini yaparlar.Bütlerin kalkması kimsenin işine gelmezz

 24. Anadolu Ünv. amacınız bütünleme sınavını kaldırarak daha çok öğrencinin sınıfta kalması ve harç parası yatırarak cebinizimi doldurmak anlamış değiliz? kitapları geç dağıttınız sınavlara çalışamadık birde bütünleme sınavını kaldırıyorsunuz binlerce kişi sizin sistemsiz değiştirdiğiniz düzenden dolayı mağdur oldu ve mağdur etmeye devam ediyorsunuz tebrikler.

 25. gercektende bize büyük haksızlık yapılıyo ya örgündekiler harc bile ödemezken onlar yinede bütünlemeye girebilecekler neden bize bu hak tanınmıyor harc ödedigimiz halde bunun önüne gecmek gerekiyo

 26. Bütünleme sınavları Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığınca 19.06.2012 yılı itibariyle her okulda yapılması kesinleşmiştir.Zaten adam gibi kitap vermeden alt yapıyı hazırlamadan yeterince mağdur ettiniz bizleri bari en tabi hakkımız olan bütünleme sınavlarını da kaldırarak daha fazla bizleri okumaktan uzaklaştırmayın yeterince para yediriyoruz sizlere niyetiniz bizleri bir kaç yıl daha okullar da tutup daha fazla para kazanmaksa merak etmeyin zaten Türkiye de eğitim mağduru çok insan var kazanmaya devam edersiniz yani…

 27. arkadaşlar yök aldıysa kararı bütünleme yapmak zorunda değil mi? zorululuğu gerekçe göstermesi kadar saçma bişey olamaz çünkü aynı sözü atatürk ve istanbul üniversitesi açık öğretim için demiyo.

 28. arkadasşlar bu dilekcenin yanında bu şikaytlerinizde ayrı olarak gönderelim sesimizi duyurabildiğimiz kadar duyuralım yoksa bu gidişle herkes mağdur olacak

 29. aradaşlar herşey medya bu sesimizin medyaya da yansıtılmadan yol alamayız.herkesin bu dayanışmayı ve yazdığımız haklı çıkışımızı görme imkanları yok…daha fazla ve en kapsamlı duyurabileceğimiz tek yol medyadır.

 30. arkadaşlar başbakanlığa dilekçe gönderdim sizlerde boş durmayın bu haksızlığa sesimizi çıkarmamız gerekiyor.!!

 31. Dikkatinizi çekmek istediğim bişey var son on yılın sorularına baktım her yıl en az 15 tane önceki yılın soruları çıkmış.hatta sadece çıkmış soruların olduğu sınav bile var.yani sadece çıkmış sorulara çalışarak okul bitirilebilirken (1 gününüzü bile almaz) şimdi 2 Hafta hiç ara vermeden çalıştım ama yine de umudum yok.Bu kadar acımasızlık ve haksızlık olmaz.Bizim suçumuz ne ki?Hiç olmadı murat yayınlarından bikaç soru olsaydı hem kitap çalıştım hem murat yayınları hepsi biribirine girdi dersleri yetiştiremedim.Bir ay sonra da filan var ve bütün derslerin bütün ünitelerine çalışıcaz nasıl yetiştirmemizi düşünüyorlar ki?bütünleme de yok.valla aslında hep birlikte kayıt dondurmak lazım o zaman ne yapacaklar acaba?

 32. Burdan bır çok arkadas ıkıncı üniversıte okuyor yada iş guç yorgunu olanda çok ve bıze yardımcı olacağınıza malesef bır dayatma soz konusu kıtaptakı bılgılerle çıkan sorular pek cakışmıyor kıtapları gec alıyoruz sıkıntı ustune sıkıntı bırde butunleme hakımızı istıyoruz bu ne iş ya bırde muaf olmam gereken dersler var aöf burosuna gıttım o da kaldırılmış bu ne rezalet doluyum bıraz asabı cumleler kullanmış olabılırım butunleme ve ıkıncı unıversıte okuyan arkadaslarımızın ıkıncı defa aynı derslerı goruyoruz muafıyet ıstıyoruz gerekenın yapılmasını rıca edıyorum SAYGILARIMIZLA.

 33. ya arkadaşlar bu aöf nin yaptıgını hiç bi üniversite yapmamıştır ben demin mail attım dileçeyi bana çagrı merkezini arayın dediler 4441026 numarası bu numarayı herkes arasın bence bütünleme hakkımızı sonuna kadar arayalım bütünleme hakkımız sonuna kadar arayalım

 34. kasım aylarında kayıt yenileme işlemlerinin hemen ardından 1 ay sonra sınavlar yapıldı kitapların çoğu eksik sınavdaki sorular 20 tane soruların hepsi ayrıntı ve zor bu kadar olayın arkasından birde bütünleme hakkımızı elimizden almaları hiç adil değil bütünleme sınavı olmalı hakkımızı istyoruz

 35. bütün üniversite öğrencilerine sağlanan haklar AÖF içinde geçerli olması gerekiyor AÖF de bütünleme kalkarsa bütün üniversitelerde de kalkması gerekiyor..

 36. öncelikle teşekkürler böyle bir konuyu dile getirdiğiniz için bu kredili sistem öğrencinin çıkarına dediler ama hiç alakası yok zaten bizi öğrenci yerine koyanda yok eski sistemde zar zor geçiyorduk şimdi ise hiç geçemeyiz ders çoğaldı zaman kısa üstelik birde yardımcı kitaplar yasaklandı bütün bunların üzerine zamanında kitap vermediler bizi müşteri olarak görüyorlar biz müşteri değiliz inanın benim yılda 2000 tl param ve zamanım boşa gidiyor sınav zamanı otellerde sürünüyorum bıktım artık birde bu yetmez gibi büt sınavı kaldırıldı böyle sistem olmaz nefretle kınıyorum bence eski sisteme dönmeli diye düşünüyorum inşallah hakkımızı alırız bir konuya daha deyinecem bu verdikleri kitaplara bu para çok kitaplar beş para etmez

 37. Arkadaşlar buraya çok güzel anlatıyorsunuz derdinizi Fakat yetkili makamlara da şikayet yoluyla anlatın ben kendim de yolladım arkadasımın da yollamasını sağladım yoksa biz çalar biz dinleriz dilekçe örneğini hazırlayanlara teşekkür ediyorum

 38. Arkadaşlar inşallah bu yazdıklarımız dikkate alınır da bütünleme gerçekten kesinleşmiştir. Bunu elimizden alma sebeplerine anlam veremiyorum. Anne-baba olanlar, aynı zamanda çalışanlar zaten zor çalışıyor birde bunu iyice zora sokmak anlamsız. Acaba bunda nasıl bir çıkar vardır diye düşünmek istiyorum ama düşününce de insanın aklına kötü şeyler geliyor. Yeterince köreliyoruz zaten bırakında adam gibi okulumuzu zorlanmadan bitirelim.

 39. Selam bu bütünleme sınavının kalması haklsızlık olur zaten kitablarımız eksikti çalışamadık son 2 gün kalası kitaplar gelmiş ama kuyrukta kuyruk kimlik kuyruğu bu ne arkadaş eskiden ekmekleri karne ile alırlarmış o gözümün önüne geldi yahuuu hasızlık bütünleme sınav hakkımızı geri istiyoruz………………..

 40. Maili gönderdim. Kime sorduysam yeni sistemde çoğu kişi hala bilinçsizce bütünleme sınavı yapılacağını zannediyo, umarım finaller bitmeden bu karar alınır.

 41. AÖF ‘de okuyan 4 arkadaşım ile ben dilekçeyi ilgili makamlara yolladık umarım bunların sonucunda başarıyı elde ederiz ve en doğal hakkımız olan bütünleme sınavını tekrar gün ışığına çıkarırız. Birlikten kuvvet doğar emin olun…

 42. arkadaşlar yök kararı varsa uymak zorunda olmuyor mu kesin? birde zorunluluğu bahane etmesin diğer üniversitelerde açık öğretim ve kredili onlara zor gelmiyoda anadoluya niçin zor geliyo.

 43. Gönderdim bütün adreslere inşallah işe yarar arkadaşlar,bütünleme olmazsa halimiz duman 🙁

 44. Arkadaşlar benim attığım e-postaya cevap geldi uzun bi yazının sonunda ‘Bu açıdan bu öğretim yılından itibaren açıköğretim sisteminde bütünleme sınavı uygulanmayacaktır.’ yazıyo anlıycağınız iş giderek zorlaşıyo şimdilik kalktı gözüküyo.

 45. arkadaşlar kanalların(atv-kanald-star-show-ntv… ) hepsine iletişim bölümünden şikayetde bulunun

 46. Kesinlikle güzel bir noktaya parmak bastığınızı hatırlatır ve bu konunun öncüleri oldugunuz için hepinize tek tek teşekkürlerimi sunarım. Bütün yukarda vermiş oldugunuz email adreslerine dilekçeyi gönderdim başbakanlığa şikayet aynı zamana aöf de okuyan çevremdeki arkadaşlarada yaznızı ilettim hepberaber hakımızı ararsak başaracağımızı düşünüyorum hayırlı çalışmalar…

 47. Arkadaşlar bunu heryerde duyurun ki sesimiz yükselsin reklamlar çok önemli insanların haberi olması lazım facee twitter.Ve ayrıca bimere de mutlaka şikayet yazin mutlaka

 48. Sayın Öğrencimiz,
  Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin bölüm ve programlarının tamamı 2012-2013 öğretim yılında dönemlik-kredili sisteme geçirilmiştir.

  Bölüm ve programların dönemlik-kredili sisteme geçirilmesi nedeni ile dersler ve ders içerikleri yeniden belirlenmiştir. Bu kapsamda ders kitaplarının tamamı değiştirilmiş olup ders kitapları kayıt yenileten öğrencilere verilmek üzere AÖF Bürolarına gönderilmektedir.

  Dönemlik-kredili sistemde ders ekle-sil işlemi bulunduğundan, öğrenciler kayıt yenileme döneminde ders ekle-sil işlemi yaparak alacağı dersleri belirlemektedirler. Dolayısıyla kayıt yenileme döneminden önce hangi öğrencinin hangi dersleri alacağı belli olmadığından, kayıt ve kayıt yenileme döneminde tahmini bir sayıda kitap AÖF bürolarına gönderilmiştir. Kayıt ve kayıt yenileme döneminden sonra da eksik kitaplar tespit edilerek AÖF bürolarına gönderilmektedir. Eksik kitaplarınızı AÖF büronuzdan takip ederek alabilirsiniz.

  Ayrıca, ders kitapları http://eogrenme.anadolu.edu.tr ve http://ogrenci.anadolu.edu.tr adresinde PDF formatında yayınlanmaktadır. PDF formatında ders kitaplarınızı adı geçen sitelerden alarak çalışabilirsiniz.

  Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin yıllık sistemde öğretim yapılan bölüm ve programların tamamı 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun değişik 44. maddesi gereğince 2012-2013 öğretim yılında dönemlik-kredili sisteme geçirilmiştir.
  Dönemlik-kredili sistemde öğretim yapılan bölüm ve programların tabi olduğu Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 8-1 maddesinde “Bir dönemde her ders için en az bir ara sınav ve dönem sonu sınavı gözetimli olarak yüz yüze ve/veya çevrimiçi yapılır…” denilmektedir.
  Açıköğretim İktisat, İşletme Fakültelerinde güz döneminde güz dönemi ara sınavı ve dönem sonu sınavı, bahar döneminde bahar dönemi ara sınavı ve dönem sonu sınavı olmak üzere ilgili öğretim dönemlerinde kaydını yenileten öğrencilere dört sınav yapılmaktadır.
  Öğrenci sayısı açısından Dünyanın en büyük üniversiteleri arasında yer alan üniversitemizin, tüm öğrencilerine kayıt, öğrenci ve sınav hizmetlerini zamanında ve eksiksiz sunabilmesi, sistemin sürdürülebilirliği ve güvenirliği açısından en önem verdiğimiz konudur. Üniversitemiz açıköğretim sisteminde 3 yıldır sürdürdüğü dönemlik-kredili sisteme geçiş sürecini tamamlamıştır. 2012-2013 öğretim yılında tüm programlarımız dönemlik-kredili sistem içerisinde eğitim-öğretim vermektedir. Bu sayede hem ulusal hem de uluslararası anlamda yükseköğrenime tam bir eklemlenme sağlanmış olacaktır.
  Bunun yanında açıköğretim sistemimizin organizasyonel yapısı, öğretim ortamları, basılı materyalleri gibi tüm süreçleriyle yaşadığı değişim, diğer tüm eğitim kurumları açısından örnek alınacaktır. Ancak dönemlik sistem uygulamasında, yasalarla çizilen öğretim zamanları ve bir milyonun üzerindeki öğrencimizin kayıt ve sınav organizasyonları daha kısıtlı bir takvimle çalışılmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu takvim içerisine bütünleme sınavlarının eklenmesi mümkün olmamaktadır. Bunun yanında bütünleme sınavı uygulamasının sistemdeki ders geçme, uyarı ve tekrar durumları gibi başarı süreçlerini de olumsuz etkilediği ve öğrencilerimizin bütünleme sınavları ile aslında dezavantajlı duruma geldikleri yaptığımız ayrıntılı çalışmalarda görülmüştür. Bu açıdan bu öğretim yılından itibaren açıköğretim sisteminde bütünleme sınavı uygulanmayacaktır.
  Ders, sınıf geçme ve değerlendirme sistemimiz incelendiğinde bu durum açıkça görülecektir.

  Bilgilerinizi rica eder, başarılar dileriz.

  ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
  Açıköğretim Fakültesi – Öğrenci Bilgilendirme Merkezi

  1. SAYIN aOF BÜROSU SİZE SORUYORUM 4 KEZ GİTTİM KİTAPLAR İÇİN HEP SONRA DEDİLER 3 SINAVA KİTABI ALAMADAN GİRDİM VEDE 4. SINIF ÖGRENCİSİYİM VE BU SENE BU OKULU BİTİRMEM SART AMA tÜRKİYENİN ŞARTLARINDAN DOLAYI NEFESİMİZ AÇLIKTAN KOKTUĞU İÇİNDE EŞEK GİBİ ÇALIŞMAK ZORUNDAYIM SİZ HAKKIMIZ OLAN BU BÜTÜNLEME SINAVINI KALDIRMIŞSINIZ YA BEN 1 DERSTEN KALIRDA OKULUM 1 YIL UZARSA NE YAPACAĞIM BEN BAZEN CEBİMDE EKMEK PARASI BULAMAZKEN VEDE SU ANA KADAR HARÇ PARASINI DİLENEREK BAŞKALARINDAN ALAN BEN NE YAPACAĞIMMM HAKKIMIZI BİZ E VERİN BİZ BAŞKA Bİ ŞEY İSTEMİYORUZ SİZDEN

 49. arkadaşlar ya canım çok sıkkın bütünlemeye kesin getirsinler 2 yıllık okuyorum kalırsam dikey geçiş yapamıyacam finallere sitresten zor hazırlanıyorum. soruları stresten okuyamıyacam diye korkuyorum.

 50. hayır yeni sisteme geöiyorsunuz madem neden 2.3.ve en önemlisi 4. sınıflarıda bu sisteme dahil ediyorsunuz adam zaten 4 5 yıl eski sistemde okumuş son yılında yeni sisteme geçiriyorsun akıl karı değil bunlar bide akademik çalışanlar nasıl bir zihniyet neyin rantı bu anlam veremiyorum hakkımız olan bütünlemeyi söke söke alacağız

   1. Bence O mahkeme kararından bir kopyayı yayınlayın. Böylece herkes görsün… Başta da YETKİLİLER…

 51. Arkdaşlar burdan yazmakla söylemekle olmaz. Başbakan bu olayı çözer bir telefonla.vekil tanıdıgı olan varsa anlatsın ona. Olanlar söylesin olmayanlar yok e aöf e yazsın.bu şekilde birşey olur bnce. Yok mu kimsenin mecliste tanıdığı ?

 52. İstanbul Ünüversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nde bütünleme hakkı çıkmış.. Web sitelerinde görülebilir. Acaba bu “emsal” olur mu?

  Yök’e hep birlikte bildirelim. Gerekirse ek “harç” ödeyelim.

  Bilgilerinize…

 53. Öncelikle bütün AÖF kobay larına merhabalar.aslında söylenecek o kadar çok şey varki………………. kitaplar geç verildi ki belki biçok kişi alamadı,kaldı ki zamanında verilse dahi saçmasapan hazırlanan kitaplar…. trt okul işbirliği ile konu anlatımlı videolara güvendim,hahayyyyttt ne videosu,yenı sisteme göre 1 tane bile video yok,eski sisteme de razıydım ama malesef çoğu dersın vıdeosu yok,ilahiyat dersleri tam sadece.murat yayınları kredılı sıstem acıklamalı soru bankasını aldım,1 soru dahı cıkmadı,eeee neyapacağız,adı üstünde ya AÇIKÖĞRETİM yanı bu kadar kasarak degerlımı olundugunu sanıyor bırılerı???????????????paranızı alın yapın adam gıbı vıze fınal ve kesınlıkle BITINLEME yı ,sız rahat rahat paranızı yıyın bız de belkı bı ıs buluruz da sırtımızı devlete yaslarız dıye UMUD edelımmmmm………….

  1. haksızlıga maruz kaldık madem but yok neden gec kitap verdiniz madem ut yok sınav arası zaman neden kısa verdiginiz kitapları bırakın ogrenmeyi okumaya bile zaman yetmez biraz empati yapın bunca insan ne emek veriyo bosa giden zaman bosa giden para yazık baska sozum yokkkk…..

 54. kitaplar gelmez sınavların soruları yanlış olur dersler 2 katı olur herşeyi sıkıştırırlar bide bütünlemeyide kaldırırlar oldu olacak finalleride kaldırın herkesin finalini sıfır yapında öyle rantınıza devam edin her ay sınava giriyoruz dersleri artırıyorsunuz ikinci şansımız olan bütü kaldırıyorsunuz çok değişik çok

 55. bende mail attım ilgili yerlere ama büt.yapılmayacağına dair yusuf arkadaşımızın yayınladığı gibi bir bildiri maili geldi.napıcaz şimdi?

 56. arkadaşlar az ewel murat egitim kurumlarini aradim mahkeme karariyla büt geri geldiş tarihleri belli diyil ama…

  1. örgütlenelim arkadaşlar. kaç binin üzerindeyiz. herkes birbirine yukarıdaki dilekçeyi mail atsın. sonuçta 1 ayda nasıl insan hazırlanabilir. bunu geçtim görsel olarak bir şey görmüyorsun. sadace kitap va yardımcı kitaplar. var . bu konuda lütfen herkes dilekçeyi birbirine gönderip doldursun mail yoluyla gönderin. sonuçta kimimiz hem okuyup hem çalıyo.

 57. arkadaşlar hafta içi her sabah fox tv de çalar saat var sunucusu fatih soyısmı aklımda değil.o programı izleyin ve mesajlar atarak bu konuyu gündem konusu yapin.sanırım son şansımız bu.

 58. hepinize selam çok zor bir durumla karşı karşıyayız arkadaşlar !!! coşkun arkadaş aslında çok haklı bu konu oldukça zor bu yüzden basının dikkatini çekmeliyiz basın yanımızda olursa çok faydalı olur ben yarın mesaj atacam umarım okunur….

 59. arkadaşlar bütün üniversiteler yaparken açık öğretimin saçma sapan zaman bahanesi hiç hoş değil. lütfen sesimizi gerekirse dünyaya duyuralım. yökün aldığı karar belli iken uyması lazım. yökü aradım kaldırılmadı diyo anadolu kaldırıldı diyo şaşdım kaldırm yaw. bütünleme olacak mı?

 60. bende çok merek ediyorum o kadar jısa bır sürede 7 kitap calışmak kolaymı kendileri 1 ayda yedi kitap ı bır ders debitiriliyosa okul lar bu niye on ay bir ay okul olsun bizi ya çok zeki sanıyorlar herhalde konuları yetiştiremiyoruz bu ne ya bu ne biçim sistem biz normal sistemi istiyoruz hem zaman çok du hem büt sınavı vardı

 61. arkadaslar eskısehırde olan acıkogretımlerle yuruyus duzenleyelım var m aranızda bunu yapabılecek?anadolu unı.sıyle alakalı sonucta bu.ne dersınız?

 62. arkadaslar butunleme problemının cozumu anadolu unı.sıne aıt.bunun ıcın eskısehırde aöf okuyan arkadaslarla yuruyus duzenleyebılırız?burdan konusmak cok kolay fakat bole bıseye varmısınız?

 63. arkadaşlar haberlerde çıkmıştı örgünde bütünleme ile ilgili öğrenciler toplandılar sonra geri verdiler onlara sizlerde görmüşünüzdür zaten. birçok arkadaşımız dgs sınavına girecek mezun olamassa nasıl girecekler lütfen bende iki yıllık okuyorum gerekirse okulun önününde çok kalabalık şekilde toplanın benide düşünüyorsnız medyada duyulsun hem bu.

 64. anlamadığım bişey var şimdi yökün aldığı karar tüm üniversitelerde zorunlu demi? yökü arayan varsa söylesin.

 65. dostlarım kardeşlerim benim tahminim 19.06.2012 yök ün yaptığı toplantısında tüm üniversite öğrencilerine büt hakkı getirildi. Diye bir açıklama yapılmış. bkz.üstte. yani bu sene büt ün olması kuvvetle ihtimal olabilir. insanlar mağdur oldu kimisinin kitapları sınava 2 hafta kala ulaştı kimisinin 3 hafta.

  1. bütün olumsuzlukları bizlerde denediler. bölümü açarken şartlar gayet iyiydi .şimdi ise sürekli bir değişim… hangi karara göre hareket edeceğimiz belli değil.bütünleme hakkımız .o kadar emek ver ve bütünlemenin olmayışıyla okulu uzat .zaten kitaplar geç geliyo,sınavlar arası çok kısa olduğundan yorucu oluyo. bu kadar kötülüğü de hak etmiyoruz biz.HAKKINI VEREMEYECEĞİN BÖLÜMÜ AÇMAYACAKSIN YADA AÇINCA GEREĞİ NEYSE ONU YAPACAKSIN

 66. büt hakkımız bizim hem çalışıyoz hem okuyoz kitaplar olmadan sınavlara hazırlanmaya çalıştık bu ne nasıl bi sistem kredili sistemin noldugunu anlamadan bütü kaldırdınız… büt kalkmasın

 67. genelimiz çalışan kesimiz.

  ders çalışacağımız saat sınırı ise belli

  ben mi yanlış yönetmle çalışıyorum acaba ?

  her dersten bir üniteyi tamamıyla okuyup özeti ve konu sonundaki soruları çalışmak ortala 2 saat sürüyor 1ünite = 2 saat

  bu da 4 ünite 8 saat demek , tüm üniteyi okumak lazım çünkü sorular o kadar detaydan geldi ki cevabı bulana kadar saatlerimiz gitti.

  akşam 9 da ders çalışmaya başlayan birisi olarak, 4 üniteyi birkez okusan sadece 3 gece sürüyor

  8 dersim var bu da ortalama 24 gün eder.

  iki sınav arası 30 gün

  geriye kaldı 6 gün

  elimizde soru bankası yok

  konu özeti yok

  ders videoları yok

  geri kalan 6 günde 8 derse tekrardan nasıl çalışırım kara kara düşünüyorum ama bulamıyorumm …

  örgün öğrenim gören öğrenciler gibi işimiz sadece ders çalışmak olsa amenna …
  iki sınav arası bu kadar kısa tutuluyor üstüne bir de büt yok deniliyor..
  hesap basit aslında, öğrenci yeterince ders çalışamasın kalsın tekrar tekrar harç ödesin

  Çözüm : Her işte olduğu gibi örgütlü (aman örgüt yazdım sıkıntı olmasın :D) çalışmak.

  Keyfi uygulamalarla bizim haklarımızı elimizden alıyorlar

  Acaba bu kararı alanları kaçının çocuğu bu sisteme kayıtlı ?

  Bir tanesi bile kayıtlı olsa idi böyle bir karar almazlardı.

  Bizi anlamaları ve bize hak vermeleri için empati yapmaları gerekiyor.

  E bu sistemde okuyan çocukları yok ise empati de yapamayacaklarına göre ..

 68. arkadaşlar ben bir umut cumhur başkanımıza tiwit attım hep birlikte atarsak daha etkili olur dikkat çekeriz diye düşünüyorum

 69. inş bütünleme hakkımız geri verilir.olabilecek bütün olumsuzlukları bizlerde denediler. bu kadarını da hak etmiyoruz.bölümü açarken şartlar gayet iyiydi.her gün yeni bir sürpriz . hangi karara uyarak hareket edeceğimizi şaşırdık artık.

 70. buqüne kadar bir aöf nin sınavları sorunsuz qeçiyordu şimdi bu da sorunlu olmaya başadı DİLEKÇELERİ İLETELİM,AMA BÖYLE DE SESİMİZ DUYULMUYORSANKİ ,BEN BUNUN İÇİN TÜM YASAL HAKLARIMI KULLANIRIM AMA ONLARDA AKILLILAR Kİ,HEPİMİZİN BAŞI DERSTEN VE İŞTEN KALKMIYACAK DİĞERLERİNDEN SES ÇIKAR AMA AÖF LİLERDEN NASIL OLSA BİŞEY ÇIKMADI BU ZAMANA KADAR,BÜT YOK KİTAP YOK ,SORULAR KARMAŞIK VE ZOR YÜCE DEVLETİMİZİN YENİ ĞELİR KAPISI BİZ OLDUK SANIRIM.

 71. MAĞDURİYETİMİZLE İLGİLİ YASAL BİR HAKKIMIZ YOKMU.. SONUÇTA BÖYLE BİR YÖK KARARI VARSA BASİT BİR TOPLANTI İLE BÜTLERİ KALDIRAMAZLAR.. BUNU ÖĞRENMEK LAZIM. SONUÇTA KREDİLİ SİSTEME GEÇMEYİ BECEREMEDİLER.. VE MAĞDUR OLDUK ÖYLE SÜSLÜ CÜMLELER KULLANARAK BİZİ İKNA ETMEYE ÇALIŞMALARI SAÇMA. HAKKIN VE HUKUKUĞUN OLDUĞU BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ. BELKİ TOPLU OLARAK YASAL BİR ŞİKAYET OLABİLİR VE SİSTEMİN HAKSIZLIKLARINI VE MAĞDURİYETİNİ ORTAYA KOYARSAK BİRSEYLER OLABİLİR…

 72. twettr da devlet büyüklerini tweet yagmuruna tutalım en mantıklısı bu bence ?

 73. hepinize katılıorum 3,sınıf öğrencisiyim diğer seneler neyse de bu sene tek amaçları eleme yapmak mahvoluyoruz çalışmaktan. süre çok az her bir ünite 50 sayfa yetiştirmek için acele ediyoruz bu kez hepsi birbirine karışıyor.. tek umudumuz büt ken onu da kaldırırlarsa biteriz. ama Allahın izniyle kaldırılmayacak daha önce zorunlu olarak geldi şimdi almak istiyorlar kusura bakmasınlar da verilmiş hak geri alınmaz….

 74. arkadaşlar bu konuda en mantıklı kurum BİMER dir.başbakanlık bilgilendirme merkezi.buraya yazılan dilekçelerin,şikayetlerin cevabını 2 haftaya kadar ya mail yoluyla yada mektup yoluyla tarafınıza gondermek zorundadırlar..yani yazdığınız dilekçeler ancak burda dikkate alınır diye düşünüyorum…BİMER e yuklenelim.YOK un adresine atarsanız mail,dikkate alınmaz,sonucta adamlarda biliyordur bunun ogrencilerin işine gelmediğini.1 tane bile öğrenci yoktur butunleme istemeyen..ben BİMER diyorum.

 75. Bu yıl için bütünleme sınavının devam edeceğini düşünüyordum malesef işin boyutu farklıymış şuan Anadolu Üni , Başbakanlık gb bir çok adrese faks ve mail gönderdim umarım bunu dikkate alırlar zor şartlar altında okumaya çabalarken sürekli karşımıza engel çıkarıyorlar ve biz öğrenciler her şartla ödemelerimizi yerinde ve zamanında yapıyoruz oysa ki hizmetlerinde sürekli sıkıntı oluşuyor bizler bunu görmezden geliyoruz bu kez bizlerde tanınmış olan bütünleme sınva hakkının da iptal olmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız

  1. RAKADAŞLAR BÜTÜNLEME SINAVI MUTLAKA OLUCAK MERAK ETMEYİN VE DÖNEM SONU SINAVINIZA RAHAT GİRİN BÜTÜNLEME SINAVI YAPILACAK AMA TEKRAR SINAV PARASI ALACAKLARINI DÜŞÜNÜYORUM VE BU BİLGİYİ ÇOK YETKİLİ BİR ŞİŞİDEN ÖĞRENDİM,GEÇEN YILDA BÜTÜNLEME YOKTU DİREK ÖSYM YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞTÜM,BU KONUYA HASSASİYET GÖSTERİN VE İSZDE YOĞUN BİR BASKI OLUŞTURUN,BU BASKIYA DAYANAMAZLAR,ÇÜNKÜ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYENİN EN BÜYÜK ÖĞRENCİ HACMİNE SAHİP BU İMAJI KORUMAK İSTEYECEKLERDİR…

 76. ya butunleme kalkarsa cok kötü olur 3.snf öğrncsym ve knular yestmıo snav snclarm cok ktu but de olmzsa bterm 🙁

 77. sayın admin ve arkadaşlar bu konuda bize yardımcı olabilecek ve sesimizi duyurabilecek kurum Türkiye Öğrenci Konsey Başkanlığıdır. başkanla görüşmemiz halinde hemen yökle irtibata geçip bu sıkıntıyı halletmeye çalışırlar…saygılar

 78. ben böyle saçmalık görmedim sen kitapları geç ver yardımcı kitap bulamıyalım harç parasını zamanında al ama bütünleme yok neye göre yok anlamadım saten bürolarınızı tut herşeyiniz yetersiz bide çok şey yapmı gibi bütünlemeye kaldırıyolar anlamadım gitti ama hakkımı sonuna kadar arıycam bence sizde arayın arkadaşlar koyun sanıp gütmeye çalışıyolar bizi…

 79. şaştım kaldım YÖK’ün kararı var ama ANADOLU üniversitesi sınav yapmıyor özellikle bu sene yapılması lazım kredili sisteme yeni geçiş ve kitapların geç gelişi anlayamadım gitti bu karar neye kime göre alınmış ve alınma nedeni ne?

 80. sizler yine 7 8 ders çalışıyorsunuz 11 tane dersim var ve çoğu kitabım yok ek kitaplar deseniz olsa ne fayda sanki 1 tane bile sormuyolar arkadaşların dediği gibi 1 ünite en az 20 en fazla 50 sayfa şimdi siz hesaplayın 11 ders 88 ünite 20 sayfadan olsa 1760 sayfa peki aradaki gün nekadar biraz insaf lütfen kimimiz imkansızlıklardan kimiz yükselmek için bu yoldayız bu evde okuyanada burs versene belki başarılı olduğu halde imkanı olmadığı için bu yerde bukadar acımasız davrananlar elinizi birkez vicdanınıza koyun ve empati kurun sadece 1 kitabımızı eline al sadece 1 kitap 30 gün içinde ne kadar başarıcanı gör bizlerde sizler gibi çalışıyoruzzamanımız yokkkkkkkk……sizin çocuklarınız ben düşünüyorum ki başında hocalarıyla bile bi çok kez derslerinden kalmışlardır bu kadar kısa zamanda biz zaten kalıcaz bütüde kaldırdınız amacınız ülkenin eğitim düzeyini arttırmak mık mi yoksa ekonomik düzeyini arttırmak mı?

 81. Açıköğretim Fakültesi neresinden ele alırsanız alın başlı başına sorundur. Kitapları geç verir, sınavları geç açıklar, sistemi çöker. Ama buna karşın harçları (haraçları) tam zamanında ister. Zamanında yatırmadığın vakit yasal faizi ile alır. Maksat kişilerin eğitim değil, maksat üniversitenin para kazanması… diye düşünüyorum. Acizane…

 82. arkadaşlar mersin üniversitesi ön lisan gümrük işletme mezunuyum lisan mezunu olmak için açık ögretimden devam ediyorum.ve şimdi 4 sınıftayım mersin ünv.türk versi sistemini başarılı bi şekilde geçtim aynı dersi geçen yılda aldım ve tekrar geçtim muafiyet yok denildi tamam orasını anladım muafiyet yokmuş ve olaya bakki bu sene de aynı dersi vermişler bana bunun için aöf görüştüm ve bana verecekleri ders kalmadığı için tekrar alıyorum. 3 yıldan beri aynı dersi gecip tekrar almaktan sıkıldım bu senede bütünlemede yoksa kafayı yememek elde degil…

 83. gönderilen dilekçeyi okudum zaman kısıtlı diye yazmış bütün üniversitelerde var bütünleme hadi onu geçtim ösym anadolu üniversitesinden fazla sınav yapıyor ondada 1.5 milyon kişi giriyo ve senini gibi 20 soru hazırlamıyor ygs artı lys dende 5 tane yapıyor
  onlar iyi ayarlıyolar sende iyi ayarla takvimini eylülde yapsan nolacak san ki

 84. arkadaşlar ben Afyon Meslek yüksek okulu biyomedikal mezunuyum.askerden geldim iş bulamadım kpss 93 istiyor.geçen sene 1 kişi atanabildi sadece baya magduruz ve ben açıktan lisans a tamamlamak istiyrum..hangi bölümleri okuyabilir..okuyayım mı veya tekrar 2 yıllık açıktan saglık memurlugu okuyup kpss den atanmayı düşünüyorum sizde hangisi saygılarım la :((

 85. 2 dersin kitabını sınava 4 gün kala aldım..bütünlemede kurtarırım derken hakkımızı elimizden aldılar.
  gündüzleri işte çalış akşamları ders çalış yetişmiyor bizleri de düşünün hakkımızı geri verin lütfen….

 86. bütünleme sınavını geri istiyoruz.
  madem bütünlemeyi kaldıracaktınız kitapları zamanında dağıtsaydınız. hemde 7 ders bir ayda bitmez.

 87. arkadaşlar tbmm e dilekçe deyin googledan arkadaşlarımız yazmış bütünleme ile ilgili siz e dilekçeye imza atacaksınız kendinizde yazabilirsiniz. dilekçe göndermiceksiniz yani sadece bilgisayardan. ilk önce kayıt olcaksınız üst yazılaradn imzalayabileceğim dilekçeler var oradan bütünleme dilekçelerini görebilirsiniz.

 88. Başbakanlığa ve Aof ‘ye gönderdim bende ama , toplu bir hareket olmazsa . Maalesef değiştirmeyecekler gibi gözüküyor. Lütfen herkes duyarlı olmaya çalışsın.

 89. Örgün öğrencilere bütünleme sınavı oluyorsa açıköğretim öğrencilerinede olmalı. Biz adaleti eşitliği eğitim aşamasında bile sağlayamıyorsak çok büyük eksikliklerimiz var. Bu kadar öğrenci mağdur edilmemeli bu konuyla ilgili ilğililerin yeniden karar almasını istiyoruz.

 90. arkadaşlar katılıyorum aöf elimizden aldıgı büt sınavını geri versin magduruz ve derslerimiz kötü biz sınıfımı ne zorluklar aştında çalışarak geçmeye çalışıyoruz inşallah bizi dikkate alırlar

 91. Demokrasi, eşitlik,timsali kimseler,böylemi sağlıyorsunuz eşitliği, adalet bu mudur?Biz hakkımız olanı istiyoruz lütfen adil olunuz ödediğimiz harçlarla yılda kaç tane üniversite kurulur ve kimselerin ağız kokusunu çekmeye gerek kalmaz.Yapacağınız şey sadece bir sınav.Buradan bütün mağdur arkadaşlarıma sesleniyorum verilmezse bu hak ki öyle görünüyor durumu yargıya taşırız saygılar.

 92. arkadaşlar bende katılıyorum hepiniz çok haklısınız bu konuda bütünleme sınavı hakkımızdır hakkımızı geri istiyoruz

 93. Bütün üniversiteler de bu hak var nden bizim elimizden bu hak
  Alınıyor… Örgün okuyanlara öz evlat muamelesi yapılıyor bize üvey evlat… Hak ve adaletten kimse
  Bahsetmesin yök ve anadolu üniversitesi hakka giriyorsunuz hakka paraya ödüyoruz kitaplar yok hani nerede adalet bütünleme sınavı bütün öğrencilerin hakkıdir bu hakkı elimizden alamazsınız
  Geçen sene kredili sisteme geçirdiğiniz diğer öğrencilere bütünleme yapıldı bizde yapılması gerekmez mi
  Bu ülkede kimse hak hukuktan bahsetmesin

 94. Arkadaşlar bütünlemenin kalkması cok kötü oldu. Dilekçe meselesini cok iyi düsünmüşsünüz. Ama üst makama rica edilmez, arz edılir. Onu düzeltmek lazm.

 95. evet arkadaşlar bende başbakanlığa şikayette bulundum birlik olup daha çok başvuru yapalım

 96. evt geçkten 3 kez gittik kitap almak için her defasında daha gelmedi denldi ayrı ayrı tarhler vrlmesine rağmen kitap elmize 1 hafta kala ulaştı ne yapıcğmızı neye çalışcğmızı bilemedik onu yasakladılr bunu yasakladılar kendi kitaplarından da ettiler son 1 hafta kala nekadar çalışılırsa o kadr çalıştık ve girdik.kesinlikle bütünleme sınavları olmalı biz hata yapınca bedelini sadece biz ödüyoruz ama onlar yapınca yine biz ödüyoruz böyle adaletsizlik olmaz.öyleyse telafi etsinler ve bütünlemeyi getrsnler hiç olmazsa bu yıl çünkü gerçekten çalışmadık.kitap olduda biz mi çalışmadık.katkı payına gelince 1 kr eksik yatırınca kaydımız olmuyo ama kitap geç gelnce bedelini yine biz ödüyoruz 3 ,4 kez aöf bürosuna gidipte yollarda sürünüp para harcadığımızı düşünen yok ama tabikide kayıt eziyetide cabası kayıt olurkende tam 3 saatimiz gitti sıralarda helak olduk sınav giriş kağıtları nasıl bilgisayardan hallediliyorsa sınav kayıtlarıda bilgisayardan halledilsin artık sadece kendinizi değil biraz da bizi düşünün biz geleceğin gençlerini bu angarya işlerle yormayın oyalamyın.AB girecek 2013 türkiyesine yakışmıyo bu yaklaşımlar…Rica ediyoruz

 97. Arkadaşlar hellofax diye bir site var ücretsiz ordanda faks çekebilirsiniz biraz araştırın o siteyi.Daha önce kullanmıştım çalışan bir site.

 98. atatürk egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve gençler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır diyor ee bunlar niye otoriter oluyo ozaman 1000 geçgin dilekçeyi umursamayan otoriterdir. gönderdikleri dilekçe çok saçma 5 yaşındaki çocuk kandırıyolar sanki neymiş efendim bütünleme olursa psikolojik rahatsızlık olurmuş asıl şimdi prpskolojik rahatsızlık oldu bende final soruları okuyamıyacam diye gerçekten korkuyorum. bu arada yökü arayan var mı?

 99. bütünleme istiyoruz kitaplarımızı defalarca gitmemize rağmen alamadık bütünleme istiyoruzz

 100. kitap ders anlatımları düzgün değil bir şey anlamıyoruz ordan kesinlikle soru çıkmıyor biz de yapamıyoruz

 101. KESİNLİKLE SESİMİZİ HER YERE DUYURMAMIZ LAZIM. BÜTÜNLEME BİZİM HAKKIMIZ

 102. sayın yetkililer ben sayenizde sınava da girmedim. kitap yoktu elimde. her gittiğimde maalesef yok haftaya gelin diyorlardı. doğal olarak kaynak olmadığı ve bende çalişamadığım için sınava girme gereğide duymadım. çünkü girseydimde boş olduğunu biliyordum. onun için iki dersin sınavına girmedim. ve sorumlusu sizsiniz bir şekilde halletmenizi talep ediyorum ya bütünlemeyi getirin ya da kayıt için verdiğimiz parayı geri verin.

 103. Aöf büroları her gititğimizde kitaplar bitti haftaya gelin diyolar.bu kitaplar öğrenci sayısına göre basılması gerkmiyomu.kitapların çogunu ara sınavdan sonra aldım.ben bu dersleri nasıl gecebilirm ki.yetkililerden güz ve bahar dönemleri bütünleme sınavlarını yapmasını rica ediyoruz.ben 2 milyon aöf öğrencilerinden sadece biriyim.benim gibi magdur olan arkadaslarımız da bütünleme sınavını istiyor.

 104. Bu sebeplerden ötürü YÖK’ün “Tüm Üniversitelerde Bütünleme sınavı yapılması” hususunda aldığı karardan Anadolu Üniversitesi Senatosunun zorluluğu gerekçe göstererek vazgeçmemesini temenni ediyoruz. İlgili ve Yetkili olan kurum ve kuruluşların bu haakımızzdan edilmemizin önüne geçmesini bekliyoruz. Mağduriyetlerimizin giderilmesi ve YÖK’ün aldığı karar uyarınca kredili sistem öğrencilerine de 2012-2013 eğitim yılında da ve sonraki eğitim yıllarında da ( Güz ve Bahar Dönemlerini Kapsayan ) bütünleme sınavlarının yapılmasını sizlerden rica ediyoruz.

  Saygılarımızla.

 105. Yaptığınız çok ayıp. O kadar para alıyorsunuz, Açıköğretim öğrencilerinin çoğu çalışan kesim yazık günah..

 106. yetkili olan kurum ve kuruluşlara bütünleme hakkımızn oldunu belirtmek istiyorum

 107. bütünleme hakkımız aöf de okuyan öğrenciler zaten bir anlatandan ders dinleyemiyorlar örgündekiler gibi böylesi bir durumda aöf öğrencilerine bütünleme hakkını kalkması evla değildir ayrıca belirtildiği üzere kitaplar sınava 1 kaç hafta kala veriliyor çoğu bölümlere ne rezillik yahu

 108. ARKADAŞLAR DAVA AÇMAKTAN YANA BAŞKA BİR ŞANSIMIZ YOK. HAKKIMIZI DEVLET BÜYÜKLERİNİN VİCDANINA BIRAKMAK BANA MANTIKLI GELMİYOR

 109. BU YAPILAN DÜZENLEMENİN BİR AN ÖNCE DÜZELTİLMESİNİ İSTİYORUZ. ÖRGÜN EĞİTİM SİSTEMİNDE DAHİ VARKEN BU HAKKIMIZIN BIZDEN ALINMASI HİÇ ADİL DEĞİLDİR.

 110. 1Bu sebeplerden ötürü YÖK’ün “Tüm Üniversitelerde Bütünleme sınavı yapılması” hususunda aldığı karardan Anadolu Üniversitesi Senatosunun zorluluğu gerekçe göstererek vazgeçmemesini temenni ediyoruz. İlgili ve Yetkili olan kurum ve kuruluşların bu haakımızzdan edilmemizin önüne geçmesini bekliyoruz. Mağduriyetlerimizin giderilmesi ve YÖK’ün aldığı karar uyarınca kredili sistem öğrencilerine de 2012-2013 eğitim yılında da ve sonraki eğitim yıllarında da ( Güz ve Bahar Dönemlerini Kapsayan ) bütünleme sınavlarının yapılmasını sizlerden rica ediyoruz.

 111. bütünleme hakkımızı geri istiyoruz haksızlıklar karşısında susmayalım arkadaşlar!

 112. Bütünleme sınavı ile ilgili açıkogrteım burosu aradım olmayacagını bıldırdı.daha sonra yökü aradım egıtım -ogretım bolumuyle gorustum bızımle alakası ne unıversıtenı ara sebebını soylesınler denıldı. sizce bu kararı alanlar bıle bızıı ılgılendırmıyo dıyosa nereyı aramalıyız? çok anlamsız bı ortam cıkıyo evet bastakı yazıyı her yere maıl atacagım butun acıkogrteımde okuyan arkadaslarıma attıracagım ama hep berabr sadece cozume gıdelımm ben adalet ogrencısıyım ve benım bır cok hedefım bu sınavlara baglı ıkıncı sınav tarıhı 25 gunde verırlımıs hangı sınav sıstemınde 25 gunde 10unıtenın çalısırdıgı gorurmuss.

 113. Aöf zaten kolay kayıt nedeniyle adı karalanan ve kalitesiz gösterilen bir eğitim şekli oldu.butunleme olmassa iyice çekilmez hal alır dorduncu sınıfım.bizi mi vurdu yani bu is.lanet olsun herkes okudu yıllarça rahat rahat bizde şans yok

 114. Merhaba;
  Ben iktisat son sınıf örgencisiyim sizin bu saçma sistem degişikliğiniz yüzünden 3 dersin kitabını alamadan sınavlarına girmek zorunda kaldım 4 kez gittin hep sonra dendi vede sonuç bu oldu simdi size soruyorum sayın yökkk biz ağzımız açlıktan kokan türk halkıyız aç karnımızı doyurabilmek için eşek gibi gece 9 lara 10 lara kadar çalışıyoruz harç paralarını hısım akrabalardan dilenerek denkleştire biliyoruz ben 4 . sınıf örgencisi olarak 1 dersten kalsam vede okulum 1 yıl uzasa o yarım milyar bparayı bana sizmi vereceniz eklinizi vicdanınıza koyun ve hakkımız olan bütünlemeyi verin

 115. Aöf nin yapmış olduğu bu haksızlığa inanamıyorum Erzurum bile bütünleme getirmişken Aöf nin bunu yapmaması insanı çığrından çıkartıyor insanlar zar zor para toplayıp harcını yatırıyor buna vicdansızlık denir insanları sömürmekten başka birşey yapmıyorlar dilerim bütünleme hakkımızı verirler..

 116. Yök bütünleme kakkımızı geri ver.Bu yıl mağdur olan öğrencileri biraz daha mağdur etme.

 117. arkadaşlar susmayın sessiz kalmayın her yerde paylaşın hakkımızı yedirmeyeceğiz

 118. yarin dönem sonu sınavı var. sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri kitabını bugün alabildim. rezillik…. utanç verici.. parasını peşin verdiğim kitabı bana sınav günü veriyorlar. hemde dönem sonu sınavı… ben bu dersin ara sınavından kitapsız 35 aldım nasıl geçeyim? bunun dışında 3 kitap da ara sınav dan sonra verildi. diğer kalanlarida zaten aralığını sin haftasi verdiler. ezildikce eziliyoruz..

 119. arkadaşlar bütünleme hakkımız için hep birlikte yök e ve aöf e faks çekelim anca öyle çözümlenir bu durum.birlikten kuvvet doğar

  1. skandal baska birsey demiyorm 🙁 yök köstek oldugu kdr destek verse ya bze…….. destek vermesndn de vazgectm bari hakkımızı yemese

 120. BÜTÜNLEME HAKKI İÇİN HERGÜN MAİL ATALIM YÖKE VE ANODULU ÜNİVERSİTESİNE

 121. bütünleme zınavı bizim hakkımız! örgünde okuyan arkadaşlar 1 hafta ders çalışarak sınavlara giriyorlar ve birşekilde geçiyorlar(hocaların barajı aşagı çekmesi,büte bırakıp boşkagıda bile 90 vermesi gibi…)bu haksızlı bizimöyle birşansımız yk ve ne yapıyorsak kendi emegimizle yapıp alıyoruz notumuzu.bazi ünilerde göz yumma oluyo birşekilde geçiliyor.bizdehakkımız alan bütünleme sınavını istiyoruz ve hakkımızla GEÇMEK İSTİYORUZ.

 122. bütünleme hakkımız söke söke alırız böyle sacmalik olurmu? harç paralarını alıken iyi ama degilmi is bütünlemeye gelıncemi böyle karar alıyorsunuz.. eger karar alacaksanız kayıtlarımız parasız olsun

  1. ya arkadaşlar yok bütünleme başka bir şekilde mücadele verelim eger bizim üniversitemiz yöke 2 milyon kişi olmakla kafa tutuyosa bizde aöf ye kafa tutalım bişeyler yapmalıyızzzzzz

 123. dilekçeyi mail olarak hepsine gönderdim. Bu Anadolu Aöf ye girdiğimde atatür üniversitesi yoktu keşke olsaydıda Atatürk üniversitesi bütünleme yapıyor 290 tl kayıt ücreti alıyor hem sınavıda keb-ndi ilinde giriyorsun kitapları yurtiçi kargoyla gönderiyorlar Anadolu üniversitesi hizmet bu sene sıfır dershanelere kitap basması için izin ver senin yazmış olduğun kitaplar öğretici değil kafanıza göre İngilizce kitaplarını yurtdışından getirdiniz kitaplar güzel ama anlamak çok zor keşke Türkçe olarakta açıklamalar olsaydı kitap tamamen İngilizce anlaşılmıyor.

  1. anayasaya aykırı suç işliyorlar ben yökü aradım yasalara uyması lazım değil mi dedim evet uyması lazım dedi. zaten anayasada herkes eğitimde eşittir yazıyor sessiz kalmayın anayasa mahkemesine yada idare mahkemesine dava açın.

 124. bütünleme bizim hakkımız böyle saçmalık olurmu bütünleme hakkımız elimizden alınırsa biz ne yapacağız ne kadar saçmalık değilmi bunu yökün anlaması lazım kendileri üniversite okurken ellerinden bütünleme hakkı alınmışmıydı acaba sorarım kendilerine kendilerine böyle bir kötülüğün yapılmasını isterlermiydi bence asla istemezlerdi.hakkımızın elimizden alınmasını asla ve asla istemiyoruz .

 125. ben türkiyenin eğitim sistemini hala anlamış değilim. milyon öğrenciyi nasıl enayi yerine koyarsınız. hem kitapları sınavdan sonra verirsiniz. hemde üstüne üstelik bütünleme hakkınımızı elimizden alırsınız. bu nasıl bir anlayış sistemi. maddi imkanlarının elvermediğini söylüyorlar. peki aldığınız kayıt paralarını ne yapıyorsunuz. sadece benden 700 lira bir kayıtta aldılar. neymiş eski borç olunca kayıt yapamıyoruz. mecbur 700 takozu saydık. yazık ya birazda bizleri düşünün. ev geçindiriyoruz coluk çocuğa bakıyoruz. imkanlarımız o kdar elvermiyor. madem bütünleme yapamıyorsunuz o halde final sınavını neden bu kadar erken yapıyorsunuz. HAKKIMI HELAL ETMİYORUM SİZE.

 126. arkandyız sonuna kadar destek gerekenlerıde yapıcaz daha fazla yayılması lazım bu dılekcenın yalnz

 127. Maddi olasılık ve olasılıklardan dolayı aynı zamanda çalışıp aynı zamanda öğrenim fırsatı veren açıköğretim fakültemizin,
  bir iş yerinde çalışırken zaman bakımından derse çalışma imkanımızın az olmasından dolayı derslerde başarı oranlarımız düşmektedir ve bu başarıyı arttırabilmemiz
  için daha fazla süreye imkan tanınması gerekmektedir. Bu husustan ötürü bütünleme sınavları biz açıköğretim öğrencilerinin ders çalışma sürüsini bir döneme yayılmasını ve geçme imkanımızın bütünlemeler ile artmasını temenni ediyorum. Başarısız geçen her dönem bizim için zaman kaybı, motivasyon eksikliği ve maddi kayıp olarak yansımaktadır.
  Bu konuda umarım yök bizleri benimseyerek bizim için gerekli olanı yapacaktır.

 128. kitaplarımızı henüz alamadan ve bütlerde kaldırılırken sistemdeki yeni olumsuz değişimlerle açıköğretim bürosu kendi öğrencilerine açıktan eziyete dönüştürüyor. Zaman kaybı, motivasyon kaybı ve maddi kayıp olarak bize yansıyor. Umarım en azından bütünleme hakkımız geri verilir.

 129. bütnleme hakkımızın verilmesini istiyoruz zaten maddi imkansızlıklar içinde birde harç alıyosunuz bu şartlarda birde hakkımızı yiyorsunuz vicdanınız yokmu sizin biraz cicdanınızla baş başa kalmanızı öneriyorum sizin

 130. bütünleme sınavı tüm üniversitelerde oldugu gibi anadolu üniversitesinde de olmasını istiyoruz yetkililere bu konuda biz öğrencilere yardımcı olmalarını ve bu hakkımızı tekrardan getirmelerini rica ediyorum.

 131. Destekliyoruz arkadaşlar. Kayıt parasını ödemek için ne kadar zorlandık. Ama beyler herhalde daha çok kar etmek için bütünleme yok diyebiliyorlar. Altta kalanın canı çıksın yani ha.

 132. Bu sisteme iyi dediniz değiştirdiniz.Kitaplar geçikti..Adrese gönderilen adres formu yok,çıktıyı biz alıyoruz.Yardımcı kitap firmalarıda size uydu,kitapları DÖNEM DÖNEM 2 ye böldü..ödenen para*2 oldu.Alttan ders kaldımı alınacak tek yardımcı kitabı yok..Bu kadar harç nereye,ve büt nerede? Saygılarımla..

 133. Arkadaşlar herkes CUMHURBAŞKANI , BİMER ,YÖK ‘e şikayet mail veya mektup göndersin. AÖF Sınavları zorlaştırdı. Amaçları öğrencileri bırakıp PARA kazanmak. Şikayet etmezsek böyle gider bu iş.LÜTFEN HERKES ŞİKAYET ETSİN.BUNU DÜZELTTİRELİM HEP BERABER

 134. Aöf işi berbat etti, not ortalaması ne, çan eğrisi ne hiçbirşey bilmiyoruz, doğru düzgün bir açıklama yok, ders kitapları bir şeyin üzerinden defalarca geçmiş, gereksiz laf kalabalığı, yardımcı kitap yok, ingilizce kitaplarından bişey anlayabilmek mümkün değil, bütünleme yok. Tamamen öğrencinin kalması için yapılmış bir sistem.

 135. bütünleme sınavı her öğrencinin hakkıdır böyle saçmalık mı olur sizin derdiniz para sadece bizi düşündüğünüz mü var bu lafım anadolu üniversitesine

 136. 2012 senesinden cmuk”tan tek dersten takıntım vardı.buna birde benim iradem dışında toplum ve iletişim dersini eklemişler.bunlardan birine ocak-şubat 2013,diğerine de mart-nisan 2013 aylarında gireceğim.niiçin 2 sine birden giremiyorum.yazzık değilmi bu insanlara,bu insanların maddi durumları nasıl ne zorluklarla sınavlara giriyorlar bunu hiçmi düşünmüyorlar.Ayrıca,ocak 2013 toplum ve iletişim dersinden iyi not aldım ancak,09/02/2013 günü saat 14.00 da yapılacak olan sınava yolda kaza yapmam sebebiyle sınava giremedim yani yetişemedim.moralim çok bozuldu.daha sonra 4441026 numaralı telefonu aradım bütünleme sınavının olup olmayacağını sordum.daha kesin birşey olmadığını söylediler.buradan tüm yetkililere sesleniyorum insan beş dakika sonra ne olacağını bilmiyor elinizi vicdanınıza koyun lütfen bütünleme sınavı yok demeyin.1000 lerce insanın günahına ve mebalına girmeyin.böyle aksaklıklar sizinde başınıza gelebilir.Sizden ricam bütünleme var diyin.saygılarımla

 137. bugun bi arkadaşın sınavında bi hoca gelip bütünleme sınavının geri getirldiğini söylemiş ama nette bununla ilgili bi haber yok bilgisi olan var mı acaba

  1. Bütünleme en doğal hakkımız bu sistemi iyice saçma sapan yapıp kafalarımızı allak bullak ettiler.verdiğimiz parayamı acıyalım yoksa emeklerimizemi 🙁 yazıııık çok yazıııık

 138. haklısınız arkadaşlar sonuna kadar katılıyorum bide aöf okuyosunuz diye hor görülüyoruz biz örgünlere göre çok çile çekiyoruz sanki okumaktan vazgeçin der gibi ellerinden geleni yapıyolar bence çok yerinde şikayetlerimiz umarım dikkate alınır.. hiç büroya gitmiyorum hep kitap parası verdim bu ay yardımcı kitaplara kitap elime geçmiyoki…çok saçma perişanlık resmen..1 hafta kala 3 kitabı ben nasıl yetiştireyim 35 aldımm artık toparlıyamıyırumda birinci sınıfta bunaldım yani…

 139. hem kitapları sınava 1 kaç gün sonra veriyorlar hemde bütünlemeyi kaldırıyorlar ben kitabın birini arasınavdan sonra aldım sınavda soruları sallamakla yetindim bunun sorumlusu anadolu ünüversitesidir onun icin BÜTÜNLEME BİZİM HAKKIMIZ

 140. finallere girdim ve 4 kitabım eksik kitap gelmemiş dediler 2 kez gitiim aof e 258 tl odedım sadece ılk taksidi ve bütünlemeniin kalktığını duydum…param haram zehir zıkkım olun inşallh

 141. Türkiye eğitim sıralamasında en sonlarda neden bu tür zihniyetler yüzünden.Her gelen başa sırf çalıştığını göstermek için saçma sapan düzenlemeler getiriyor.Gazete yazarları köşe yazarları v.b kişilerin yazıları hep yökü eleştirmekte.herşeye el atan Başbakan bide YÖK’e el atarsa çok sevineceğiz.Parayı peşin aln aöf hiç bir zaman hizmeti hemen vermedi vermediği gibi bunu ticarete çevirmeye çalışıyor.1 yılda 16 derse gireceğiz 4 sınav hakkı bide bütünlemeyi kaldırmaya çalışıyor.kendine gel aöf.bizler elimizi çekersek para kaynağın kurur.ortada kalırsın.

 142. bu tarz saçmalık ancak bizim ülkemizde olur zaten. şaşırdım demek yalan olur ! harç adı altında alınan yüzlerce liranın karşılığında verilen hizmete bakın bütünleme her öğrencinin hakkı kitap bile verilemiyo açık öğeretim bürolarında beklemek tam bi rezalet yaşattıkları bu kadar nahoş durum yetmiyormuş gibi bide bütü kaldırıyorlar…bu ayıpla birlikte sayın yetkililere vicdani rahatlık ve rahat uykular dierim (!)

 143. bütün arkadaşlarımın yorumlarına katılıyorum resmen rezillik oldu bu yeni sistem vize ve final arasındaki süre çok kısa kitapları alamıyoruz sistemi değiştireceklerine kitap sorununu en azından çözsünler bütünleme hakkımızı talep ediyoruz

 144. BÜTÜNLEME İSTİYORUZ….BÜTÜNLEME İSTİYORUZ……….BÜTÜN İSTİYORUZ….

 145. bütünleme tüm üniverstelerde oldugu gibi aöf de olmalı.bu en büyük hakkımız.sacma sapan kafalarına göre habire sisten degistiriyolar.hakkımız olanı verin.

 146. mademki kitapları sınava 15 gün kala dağıtıyorsunuz o zaman bize bütünleme sınavı hakkı tanıycaksınız

 147. AÖF ALLAH SİZİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN 17 DAKİKALIK GECİKMEYLE SINAVA ALINMADIM SINAV YERİNİ UZAK BÖLGELERE VERİPTE SINAVA ALMAMAK ADALETMİ İNSANIZ BİZ YA ROBOT DEİLİZ. VE 4. SINIFI 1 YIL TEKRAR OKUMAK ZORUNDA KALDIM BÜTÜNLEME DE OLMAZSA HALİMİZ NE OLACAK BÖYLE İĞRENÇ BİR SİSTEM GÖRÜLMEMİŞ.

 148. YÖK bize bütünleme hakkını veriyorda AÖF si bu bu hakkımızı elimizden alıyor. Kitapları geç veriyorlar birde bütleri kaldırıyorlar Gereginin yapılmasının istiyoruz. Bütünleme istiyoruz.

 149. bütünlememizi geri istiyoruz zaten dogru düzgün eğitim verilmiyor kitaplar eksik birsürü para istemeyi biliyorlar bizde bütümüzü istiyoruz en doğal hakkımız

 150. bu nasıl bi eğiitim sistemi anlamıyorum bütünleme nasıl olmaz.. son senem ama o kadar sinir bozucuki yaptıkları bırakmayı bile düşündüm.. kitabımı sınava 1 gün kala alabildim ne işime yarayacaksa artık iyice bozuldu çok görmemek lazım böyle şeylerii onlara nede olsa biz tekrar yaptıkça onlar para kazanmaya devam ediyolar..YAZIK..haram olsun

 151. Evet bugün dönem sonu sınavına girdik ve sorular çok zordu.Lütfen, bütünleme sınavı yapılsın.saygılar.

 152. GÖZÜNÜZ AYDIN ARKADAŞLAR AÖF 2013 BÜTÜNLEME 02 – 03 MART TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK. HADİ GEÇMİŞ OLSUN

 153. Bütünlemeyi kaldırıyorlar sınavları zorlaştırıyorlar bugünkü sınav aöf sınav hayatımdaki en zor sınavdı :(((

 154. Tüm aöf öğrencileri olarak bütünleme hakkımızı talep ediyoruz. Neden hakkımız diyorum çünkü ben İstanbul bahcelievler büroya bağlı bir öğrenciyim. Büroya kitaplar arasınava girmeden 15 gün önce geldi.15 günde ne kadar başarılı olmamızı bekler bir eğitim kurumu… sizden mantıklı olmanızı bekliyoruz. Siz sokaktaki maytap satan bir bakkal değilsiniz.o yüzden mantıklı ve akil olmanızı bekiyoruz.tabi sadece kitaba sığınmıyoruz. Yeni sistem ,yeni müfredat,yeni ders geçme sistemi,yok çan eğrisi,yok dd olsun ff olmasın. Onunda nasıl hesaplandığı muallak.bilgilendirme zayıf.site sayfamıza giriyoruz ordada birsey yok. Denize düsen yılana misali murat acıkögretim yeni kredili sistemle ilgili sizin çıkartamadığınız bilgilendirme kitabı çıkartmış.(’’tabi ders kitabını bile zor çıkarttınız’’).Murat açıkögretimin çıkarttığı bu kitapta kredili sistem de bütünleme var yazıyor.Bizde herhalde bütünleme var diye hepsinden kalmıyalım diye bazı derslere çalışmayıp bütünlemeye bıraktık.Bugün duydum sınavdaki arkadaşlardan (onlarda olmasa bilgilendiren yok)öğrendimki bütünleme yok. Ben emin bir sekilde var dedikçe okudum ya;onlar yok diyor.bende eskisehiri sonra 4441026yı aradım. maalesef..!
  BU ACELEYE GELMİŞ YENİ SİSTEMİNİZLE BİZLERİ YAKMAYIN.2.SINIFTA 10 DERS ALDIM VE HEPSİNDEN GEÇTİM.BU DÖNEM 4 DERSİM VAR ve BEN KALIYORUM.
  BEN 35 YAŞINDA 2 ÖĞRENCİ BABASIYIM. 4.SINIFTAYIM.BUNCA TELAŞEMİN ARASINDA OKUMAYA ÇALIŞTIM.KARŞILIĞI BUMU .PARASINDA DEĞİLİM AMA BEN BİR SENE DAHA 1-2 DERS İÇİN KAYBETMEK İSTEMİYORUM. ELİNİZDEN BİRŞEY GELİYORSA YAPIN LÜTFEN…

  1. DEĞİNDİĞİNİZ KONULARA DUYARSIZ KALMAK İSTEMEDİM SONUNA KADAR HAKLISINIZ BU İSTEKLERİMİZİ HEP BİRLİKTE YOĞUN BİR ŞEKİLDE BASKI KURMALIYIZ

 155. bütünlemesiz üniversite düşünemiyorum bile. bütlerimizi geri istiyoruz. işleri zorlaştırmanın bir anlamı yok. illa bir şeylerden kısıtlama yapmak istiyorlarsa harçlardan kıssınlar. hakkımız olan bütümüzü geri verin

 156. hem sınav sistemini değiştir hemde bütünlemeyi kaldır o zaman açık öğretimi örgün eğitime geçir bu insanlar nasıl mezun olacaklar… zaten başta haksızlık yaptınız 4 sınıfa gelmiş sen kalk sınav sistemini değiştir büyük haksızlık yapıyusunuz bütünleme istiyoruz.

 157. neden böyle yaparsınız kitabımız yok vaktimiz yok paramızyok okumaya da hakkımız yok neden böyle yaptınız avrupa birliğine girmek için can atarsınız böylemi gireceğiz önce bize değer verin sınav vaktine kadar soğuklarda bekletildik dışarlarda çalıştık anlamadığımız sistemi anlatmaya çalışan kimsemiz olmadı biz okumak istedik faturası bu mu başka şehirlerden illere gelip sınavlara girenlerimiz oldu çalıştık çabaladık ama sonuç bu büt kalktı denilir mi hiç lütfen son seneye geldik diplomamız almamıza mani olmayın çalışıyoruz didiniyoruz ama neye çalışağımızı bilmiyoruz lütfen büt kalkmasın

 158. ne demeli bilmiyorum bu insanların mantığı ancak buna yetiyor. kimseden ses te çıkmıyor. çünkü bizler yani öğrencilerin söyledikleri adamların umurunda değil. yiyip içip …. başka yaptıkları bir şey yok. ama biz öğrenciler hem ev geçindir, hem okul oku, hem harç öde, kira öde, birde kitapları sınavdan sonra al. allah bunların hakkından gelecektir. yani ben bu yorum yazarken bile rahatsız oluyorum neden derseniz çünkü bu insanların bizi tınladığı yok kendi kendimizi yiyiyoruz.

 159. İşletme 4.sınıf öğrencisiyim. Finaller çok zor geçti. 2 ders için 1 yılım daha yanmasın. bütünleme sınavı olsun lütfen.

 160. allah belalarını versin.yeter insanların gelecekleriyle oynuyorlar.biz bütünlemeyi geri istiyoruz.başka aresi yok istiyoruz.bu bizim doğal hakkımız.kaç senedir büt var kredili sistemde şimdi needen yok üzülüyorum bu türkiyede sınavlarla oynanmasına vah vahhh

 161. bütünleme sınavı istiyoruz bütünleme sınavını kime danıçıpta iptal ediyorsunuz eger demokrasi varsa o zman bu kararı ögrenci refarandumuna sunmanız lazım sayın yök başkanı

 162. Bunu para için yaptığınız o kadar belli ki o paraların içinde boğulursunuz inşallah. Hiç bir sene hiç bir dönem tutmayan kredili sistemi tekrar getirenlerin canı cehenneme. Büroların bile sistemden haberi yok hiç bir bilgi verilmeden hem de çok kısa bir zamanda bizi yarışatı gibi sınava sokanların Allah belasını versin. Yatırılan paralar size yetmedi mi…… Bahar döneminde yapılacak sınavların kitaplarını ne zaman vereceksiniz Nisan’ın son haftası mı. Canınız cehenneme gün yüzü görmeyin inşallah.

 163. Bu dünyada bu kadar saçma bi düzen hiç gorulmemiş dicem ama yapılan hersey sacmalık oldugu ıcın agzımızı acıp bişey diyemiyoruz. Biliyoruz ki siz sıcacık evinizde otururken o kadar millet o yagmurun altında o sogukta sınavına yetişmek için kosuyodu.Çıkan sorular sanki doktora felan yapıyoruz da gecmememiz için ugrasıyorsunuz. Bu kadar insanın hakkı olan bütünlemeyi kaldırıyosunuz ama bunun da hesabı sorulur elbet. Hayatına yon verecek kişilerın emeklerını calısyosunuz. Yaptığınız adaletsizliğin mufredatta bi karşılğı bile yok .

 164. arkadaşlar dün girdiğim sınav çok kötü geçti, kamu yönetimi 4. sınıftan tek dersim türkiye ekonomisi vardı bu yıl kredili sisteme geçirdikleri için birde o dersin KDV si olarak türkiyenin toplumsal yapısını verdiler, bize ek ders verdiklerinde güzel o zaman bütünlemeyi niye vermiyorlar, zaten kitaplar sınava bir hafta kala elimize geçti, bunun dışında AÖF de okuyanlar genellikle çalışan kesim, gündüz iş , daire, akşam eğer birda bayansan ev işi yemek,çocuk vs, iki dersi ikiye bölüp kayıt ücreti almayıbiliyorlar,

 165. O yağmurda sınava girmek için sırılsıklam olmamızın , sırf bi gayemiz var diye sabahlara kadar ders çalışmamızın , uykularımızın verdiğimiz emeklerimizin karşılığı buysa…
  HİÇBİRİMİZ SİZE HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ.

 166. Arkadaşlar ne yapılması gerekiyorsa yapalım.sokaklara çıkıp sesimizimi duyuralım elimizden ne gelirse yapalım.Zaten çok büyük zorluklarla okuyorum.evli ve çocuk sahibiyim.amaçları çok belli sorular 30 dan 20 ye indi.ve okadar zor sorular vardıkı sanki bu sınavlarıı geçmiyelim diye hazırlanmış sorular. birde bütünleme sınavı kaldırınca amaç belli.sınıf tekrarı yaptırıp. maddi gelir elde etmek.

 167. bütünleme sınavı istiyoruz. ilgili kişilere duyrulur bu kadar öğreniyi madur etmekle elinize ne geçecek

 168. Bütünleme sınavını koymanızı rica ediyorum.
  Örgün öğrenim de okuyanlar bütün haklara sahip olup da, uzaktan eğitim görenlerin neden bu haklara sahip olamıyorlar.İkinci sınıf vatandaşı gibi davranılıyor örgün öğrenimde okuyanlar cep telefonları ile sınava girebiliyorlar AÖF de okuyanlar polis taramasından geçip sanki suçlu gibi cep telefonlarımızla sınava giremiyoruz. Adalet istiyoruz her konuda.

 169. Bütünleme sınavını koymanızı rica ediyorum.
  Örgün öğrenim de okuyanlar bütün haklara sahip olup da, uzaktan eğitim görenlerin neden bu haklara sahip olamıyorlar.İkinci sınıf vatandaşı gibi davranılıyor örgün öğrenimde okuyanlar cep telefonları ile sınava girebiliyorlar AÖF de okuyanlar polis taramasından geçip sanki suçlu gibi cep telefonlarımızla bile sınava giremiyoruz. Adalet istiyoruz her konuda.

 170. ALLAH KAHRETSİN BÖYLE SİSTEMİ DE BÖYLE OKULU DA.BİZ SINIFTA KALALIM SENE KAYBEDELİM CEBİMİZDEN İKİ KERE PARA ÇIKSIN ONLARIN CEPLERİNE GİRSİN.ÇOLUĞUNUZA ÇOCUĞUNUZA EKMEK GÖTÜRÜYORSUNUZ O PARALARDAN.HELALİ HARAMI ÖĞRENİN ARTIK YA.HARAM ZIKKIM OLSUN.RABBİM BİZE YARDIM EDER AMA SİZ???HAKKIMIZ OLAN BÜT’Ü İSTİYORUZ GERİ VERİN YETER ARTIKK…ANLAYANA

 171. ögrencinin önünede bu kadr engel konulmazki……. yök köstek oldugu kdr keske destek verse yada destekte vermsn sadece hakkımızı yemesinler :((((((((((

 172. aöf amacı sınıf tekrarı yaptırıp para kazanmak.onca zorluk içinde okuyup birde bu kadar saçma şeylere takılmak gerçekten insanı bıktırıyor.soruları 30 dan 20 ye indirip.soruları okadar zorlaştırmışlar ki resmen kalmamız için ugraşmışlar.ne yapılması gerekiyorsa yapalım arkadaşlar.

 173. arkadaşlar başbakana yazalım o adaletli biri lgleneceğinden eminim … umudunzu kesmeyn geçen sene yaptılarsa bu senede olur

 174. Bu ülkede bazen haydi okuyun kampanyası yapıyorlar.aöf nin kampanyası da okuyunda nasıl sömüreyim sizi olmuş.sorular 30 dan 20 ye düştü.sorulan sorular okadar zordu ki çözünde görim.der gibiydi.amaç belli deyil mi sınıf tekrarı yaptırıp para kazanmak. sessiz kalmayalım

 175. alllah bildigi gbi yapsın acık ögretimi parayı almaya gelince alıyolar hiç bi sorun cıkmadan ben felsefe 1 . sınıf ögrencisiyim sınavlar biti halla kitaplarım biroya gelmedi büt te kalktı diyolar nasıl bi şey oldu bu egitim türkiyede okumaktan sogudum (((((((((((((((((((

 176. BU NE BÖYLE MİLLETLE DALGA GECER GİBİ HİÇBİR AÇIKLAMA YOK ÜSTELİK BÜTÜNLEME SINAVINIDA KALDRMIŞLAR RESMEN KEDİNN FAREYLE OYNADIĞI GBİ BİZLERLE OYUN OYNUYOLAR ÖĞRENCİLERİN SINIFTA KALMASI İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPMIŞLAR SÜRE AZ KITAPLAR GECIKIR O YETMEZMİŞ GBİ KİTAPLAR SUYUNUN SUYUNU ÇIKARMIŞLAR İNGİLİZCE KİTABINI İSE TAM BİR SAÇMALIK ARKADAŞLAR LÜTFEN SESİNİZİ DUYURUN

 177. kimseden ekstra birşey beklediğimiz yok sadece yök ün bizlere tanımış oldugu hakkımızı kullanmak istiyoruz. 1 dersın bizlerden 1 yıl alacak olması gibi saçma bir durum olabilir mı. birlikte sesımızı cıkarmadığımız sürecek ezilen taraf olmaya devam edecegız…..

 178. harçları düşrdüler ama ne care yardımcı kitap derken bizden daha fazlası cıkıyor.bütünlemede yok miillet nasıl yapsın. gündüz iş akşam ders günah değilmi bu insanlara.sorularda zorlaştırılmış.amaçları bizleri bırakıp para kesmek.zaten insanların kazandığı asgari ücret.yapın şu bütünlemeyide insanlar kurtulsun.

 179. merhabalar.. öncelikle bu yenı sistemı kınıyorum ve eskı sisteme geçilmesini istiyorum biz daha düne kadar vize final bütünleme bütünüyle konuya hakımdık bırden bıre sıstem değişikliği üzerimizde gerçekten çok kötü etkı yaptı daha kredi nedir kredi düzeni nasıl işler kavramını bılmeyen arkadaşlarımız var bu sıstem bilmıyorum ama gerçekten bizlerin kösteğidir bu şekilde biz öğrenciler hiçbir basarı ve yenılık gösteremeyeceğiz……

 180. Uefa bu işe el atmalı aksjdhs. Ya arkadaşlar açıklamaları okumazsanız. sınava son gün çalışırsanız ve sonradan sınav sistemindeki değişikliklerin farkında olursanız böyle boş beleş konuşursunuz. bütünleme olsa tabiki iyi olur fakat. kendi başarısızlığımızı direkt aöfe yığamayız.

  1. size katılmamak elde değil. ben orta öğretim ve liseyi açıktan okudum ve şimdi üniversteyi de okuyorum. İnsan yeterince çalışırsa yapıyor. sistemli çalışınca başarı da geliyor. bütünleme osa iyi olur ama işi şansa bırakmamak lazım

 181. arkadaşlar aöf nin yaptığı kepazelikten başka bişey değil.birinci dönem yatırdığımız paraların yarısını bize iade etmek zorundalar.parayı aldılar ama karşılığında hiçbir hizmetleri olmadı.o zaman biz ne parası verdik.kitaplarımızı alamadık ve dolayısıyla ne ders çalışabildik nede bişey.üstelik birde bütü kaldırmışlar..aklı evvel mi bu yöneticiler.utanç verici bir eğitim durumu bu.yuhh olsun

 182. Arkadaşlar hepinize katılıyom tamemen insanları sömürmek en önemlisi ara sınavla fınalın arasının BIR AY (30 ) KISA OLMASI VE kitaplar neden gec dagıtılıyo bu ınsanların emegı tamemen yıkmak dıye düşünuyom normal gunduz egıtım gören bır üniveristede 40 alan bir ögren cı gecıyo bız anadolu unuverıstesınde süre kısa sorular sankı doktora katılıyoz bu sııstemın ıcıne gırdıler kendılerıde cıkmaıyo allahhışkına boşunamı okuyoz dıye düşünuyom şu sııstemı en guzel şekılde yapsınlar

 183. açık öğretim de okuyanların %90 çalışan kesim bütünleme hakkı neden bize tanınmıyor zaten kitapları son hafta alıyoruz çalışsan bir dert çalışmasan bir dert ya son sene nerden geldi bu sistem ya…

 184. yök haziran ayında kredili sistemdeki tüm üniler için bütün olucağını bildirdi.şimdi anadolu ünisi olmcak diyorsa yök ün iradesi nerde kaldı nerdesin yök aöf ezdi geçti senii

 185. BÜT istiyoruz bu ne ya YÖKkararı almış AÖF ye ne oluyor paşa paşa yapacaksınız büt ü AÖF

 186. HER KONUDA OLDUĞU GİBİ BU KONUDA DA HAKKIMIZ OLAN VERİLMİYOR BÜTÜNLEME SINAVINI İSTİYORUZ YETKİLİLER SİZE SESLENİYORUZ

 187. kendilerini bizim yerimize koysun bütünlemeyi kaldırdık diyenler …yazık yani hak deyince akan sular duruyor…hakkımızı bize geri verin…para için yazık yani okumaktan soğudum …

 188. bizm hakkımız yenmesinnn bizim orgunden ne farkımız var sordugunuz sorular orgun eğitimde yok okadar zoorluyosunuz bide butu kaldırıyosunuz universite adı altında yaz okulu butunleme nasıl olmazz bu kadar kötü olmayınnn hak yemeyinnnnnnnnnn

 189. evet adalet istiyoruz ben son sınf iktisat öğrencisym ve %86lık iş görmezlik heyet raporum var 9ve 10 şubat tarihlerinde snvlr giremedm hastand geçrdm 15 gün hastand yattm akcğr yetmezlğndn sürekl hastanlrl uğraşyrm hiçmi vicdanınz yok bugün banaysa yarn sizlerede olabilr ne çektğm birinz anlamıyrs ben birde YARADANIM biliyor birgün iyiysem biay hastaym nefes mücadelesi veriyorm lütfen rica ediyrm hakkımz istiyorz bütünleme istiyorz seneye uzatmak istemyrm bi aksilk olmadğ ve yaşadğm sürece zaten ilk sınavlrm çok berbat geçti niye bizleri anlamıyrsnz nie çok bişey istemiyorz saygılar

 190. Bütünleme olmalı açık ögretim öğrencileri normal okuyan örgün ögrencılerden zaten farklı bakılıyordu şmkredili sistem oldu daha kötu bir hal aldık sesimiz duyunnnn

 191. isletme 4cu sınıf ogrencısıyım butunleme sınavı ve yaz okulu hangı ınüversıtede yok hee paraysa eger maksadınız bız kendı aramızda para toplayıpta gonderelım sıze ayp ya vallahı ayıp bız ne emeklerle oduyoruz okul harc paralarımızı hıcmı vıcdanız yok nasıl rahat olabılıyonuz ya yökkkkkkk duyun bızı..

 192. Kesinlikle çok adaletsiz bir uygulama.. Sadece 1 dersin geçer not olmadığı için diplomanı alabilmek için tam 1 yıl beklemek..
  İnsan haklarına aykırı bir olay.
  Yetkilileri sağ duyuya davet ediyoruz.Umarım bir an evvel bu yanlışı devam ettirmezler ve sınavı uygularlar.. Bu kadar insanın emeğini çöpe atmayın !!!

 193. YÖKün eğitim öğretim departmanı ile görüştüm.Anadolu üniversitesi sitesinde bu hafta sınav hakkıyla ilegili kararını bildirecek dediler:)ya sanki AÖF bunların amiri statüsünde gibi davranıyorlar.Yaptırımı yokmu diyorum cevap yok…yazıklar olsun diyorum başka birşey demem. buarada bimer kitlenmiş.şikayet almıyo.alo 150 cevap vermiyo.hadi hayırlısı bakalım.bu iş için dava açan biri olsa ne güzel olacak.

 194. Bütünleme kesinlikle olmalı kafalarına, keyiflerine göre karar veremezler herkes okuyabilmek için ne fedakarlıklar yapıyor zaten imkan olsa herkes örgün den okurdu aöf nin yaptığı kanunlara aykırı bütün üniversitelere bütünleme hakkı verilirken aöf keyfii bir karar alamaz bu kadar öğrencinin sesini duyup duyarsız kalanlar vicdan muhasebesi yapmalı kimsenin hakkı kimsede kalmaz öğrencilerin yatırdıkları paralarla yine öğrencilerin hakkı olanı kimse elinden alamaz.

 195. kredi sisteminin geçerli olduğunu öğretince tüm şevkim kaçtı soğudum resmen aldığım notlardan da puan kırılınca büsbütün nefret ettim üstüne üstelik büt de yok bazı arkadaşlarım ders kitaplarını tedarik edemedi e-öğrenme portallarında ders anlatımları yok bir kaçı varsa birkaçı yok bir iş yapacaklar güyya amacları da ne bilemiyorum ellerine yüzlerine bulaştırdılar inanın küfredesim geliyor

 196. bence bütünleme yapılmalı zaten ara sınavla filan sınavının arası sadece 1 ay gibi zaman tanıdılar ve herkesi yaklaşık 6 -8 drsten sorumlu tuttular ve ayrıca yardımcı kitap diye bişey yok sizce bukaradar öğrenci bukadar kısa sürede hangi desine çalışmalı size soruyorum BÜTÜNLEME HAKKIMIZZZZZZZ….

 197. HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ. SESİMİZİ İNŞAALLAH DUYANLAR OLUR DA BİZE DE HAKKIMIZ OLAN VERİLİR.

 198. Bu ne biçim dilekçedir böyle… Rica ve Arz kimlere edilir bilmeden dilekçe yazmamanızı öneriyorum arkadaşlar. Üst makama dilekçe yazarken arz edilir. Dilekçede bu çok önemli. Sırf arz yerine rica ettiniz diye dilekçenizi okumazlar bile.

  Bütünleme konusunda çok haklısınız hakkımızı yediler ama kitap sorununa katılmıyorum. Siteden pdf formatında indirebilirsiniz kitapları. Evinizde imkan yoksa bile fotokopicilerden bütün kitaplarınızı toplu çıkartırsanız çok ucuz fiyatlara çıkartıyorlar. Tabiki kitapları zamanında dağıtmak üniversitenin görevi ama sınavlara eksik bilgiyle girmektense kendiniz ciltlettirip çalışın. Yıllık sistemde çoğumuz üniversitenin kitaplarını almıyorduk. Bu yıl kendi kitaplarına zorunlu bırakıldık ve bu yüzden matbaa sorunu yaşıyor üniversite. Her sistemin ilk yılları zordur. bende 4. sınıf işletme öğrencisiyim. Umarım ileriki yıllarda sistemi rayına oturturlarda diğer öğrenci arkadaşlarımız bizim yaşadığımız sorunları yaşamazlar.

 199. bu ülkede sürekli çifte standart hiç deişmeyen düzen parası olana tüm haklar mevcut garibanın nefes almaya bile hakkı yok bütünlemeyide kaldırın hatta okulu bitirene diplomada vermeyin ne kaybedecez ki daha fazla verilmiş hak geri alınıyo emin olun dünyada tektir bu uygulama..

 200. Lutfen adaletli davranin ve butunlme yapilsin.zaten butun univrste gecerli bu hakkimizi elimizden alamassiniz. Ve butunlemeyi bekliyoruz

 201. ben ayşegül özgen anadolu üniversitesinde adalet okuyorum açık öğretimde yapılan haksızlığa isyan ediyorum. Bütünleme hakkımızı elimizden alamazlar bu ne biçim sistem örğün öğretimlerde kayıt parası bile almıyorlar üstelik bütünleme hakklarınada sahipler biz açöler maduruz bizden hem kayıt parası alıyorlar hemde bütünleme hakkımızı da elimizden alıyorlar biran önce bu yanlışın düzeltilmesini istiyorum yetkililerden……

 202. Bütünleme sınavımızı geri istiyoruz bütünleme hakkımızdır yetkililere arz ederim duyun sesimizi ve bize butünleme sınavımızı iade edin iktisat fakültesi 4 sınıf ögrencisiyim bir sene daha uzatmak istemiyorum lütfen bizim sesimize kulak verin

 203. arkadaşlar hepinizin yorumlarına katılıyorum bütünleme hakkımız zaten bazı derslerin kitaplarını alamadık kredili sistem hakında yeterli bilgi verilmedi

 204. selam arkadaslar ben derya büt hakkını bende istiyorum cünkü aöfnin kitaplarınadan zorunlu tutulduk ama aöf hiç bi sınada kitaplarından dogru düzgün soru sormuyor kitaplarda anlam acık deil konular anlasılmıyor karmakarısık kitaplar bilgi kirliligi ben calısıyorum bişey anlamıyorum zaten anlayacak zaman da yok sınavların arası cok kısa 30 gün gibi bir süre nette portalda altyapı sistem yok ders calısamıyoruz kısaca bide bütün olmaması işleri dahada zorlaştırıyor biz hakkımız olanı istiyoruz fazlası onların olsun

 205. bütünleme sınavı tüm üniversitelerde oldugu gibi anadolu üniversitesinde de olmasını istiyoruz yetkililere bu konuda biz öğrencilere yardımcı olmalarını ve bu hakkımızı tekrardan getirmelerini rica ediyorum.

 206. Arkadaşlar ne yapılması gerekiyorsa yapalım.sokaklara çıkıp sesimizimi duyuralım elimizden ne gelirse yapalım.Zaten çok büyük zorluklarla okuyorum.evli ve çocuk sahibiyim.amaçları çok belli sorular 30 dan 20 ye indi.ve okadar zor sorular vardıkı sanki bu sınavlarıı geçmiyelim diye hazırlanmış sorular. birde bütünleme sınavı kaldırınca amaç belli.sınıf tekrarı yaptırıp. maddi gelir elde etmek.

 207. Bütünleme sınavıı hakkımızı istiyoruz bu nasıl bir sistem yaa en fazla harcı biz ödüyoruz üçüncü bir sınavı cok görüyorlar ..! arkadaslar lütfen dilekçeyi dikkate alalımm ve mümkün oldukca fazla sayıda insana ulaşalım talep artıkça yapılma sansı artar lütfen ilğili olalımmm benim gibi son sınıf oln ögrenciler var mzuniyet durumu olmadan dgs ye giremiyicez o yuzden hakkımızı savunalım

 208. burdan sesleniyorum lütfen bütünleme hakkımızı verin ben final sınavıma yetişemedim günlerdir aglamaktan helak oldum bizlerin günahı ne ya yökün tek amacı bizlerden para kazanmak ama olmaz ki sen para kazanasın diye bizler sürünelim mi ne olur arkadaşlar bi şeyler yapalımda sınav hakkımızı kazanalım ayrıca egitim sisteminide hiç anlamadım ya resmen bizlerle oyuncak bebek gibi oynuyorlar.

 209. ne kdr sacma bir sistem ya böle sisteme lanet olsn son sınıfım ya gecmek istiyrm istemyrm ben böle sistem artk bitsede kurtulsam bütünleme hakkımız istyrzzzzzzzzz

 210. Açıköğretim fakültesi öğrencilerine ikinci evlatlık mamelesi 2 milyon öğrenci olan açıköğretim fakültesi böyle bir uygulama gidilmesi bizleri zor durumda bırakılmıştır.Bütünleme sınav hakkı verilmediği müdütçe kayıt yenilemleri boykut edelim bu şeklide mezun olmak yok fakültenin bu şekilde yapılması sanki gözünü öğrencilerin cebine dikmiş her kes çalışsın çalıştığı parayı kayıt parası olarak yatırsın

 211. Sayın AÖF yetkilileri ben bir kitap almak için İstanbul ‘un üç bürosuna gittim ve bana yok dediler bende hiç bir hazırlık yapmadan sınava girdim şimdi size soruyorum bütünleme hakkınız yok diyorsunuz peki ne olacak bizim halimiz….?????

 212. aöf ögrencileri olarak bütünleme hakkımızın gelmesini istiyorum KİTAPLAR GELMEDEN sınava girdik halen bir tane kitap yok

 213. bu ingilizce kitaplarıyla nasıl geçeceğiz anlatım ingilizce o kadar bilsem zaten kalmam biz türküz londra da mı geçti sanki çocukluğumuz

 214. evet haklıısnız bütüümüüz versinler işletme 4.sınıf bu sene bıtırmek ıstıyorum gecen sen cıkmıs soru konu anlatımlı yardımcı kaynak calıısp gecıyoduk bu sene sade ce kendı kıtabı onda anlasılmıyor pek zaten olmaz kı ama lutfen sesimiiz duyarılım yetkillere

 215. tam bir saçmalık ya böyle birşey olabilir mi??? bütün örgün eğitime bütünleme getiriyorlar.
  Bizim hakkımız olan bütünlemeyi kaldırıyorlar hiç anlam verilecek gibi değil.

 216. amacınız para kazanmak mı ? öyle ise ben 205 değil 500 bile vermeye razıyım. yeter ki bizi var olan bütünleme hakkından yoksun bırakmayın… insanı okumaktan bıktırmayın, bırakın da insanlar okusun…!

 217. Bu yazıyı bugün okudum ve hemen dilekçede gerekli yerleri doldurup yukarıda yer alan bütün adreslere mail atıp,fax çektim.Açıköğretime gönderdiğim maile gelen cevabı aşığada paylaşıyorum.Yorum sizin…
  “http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx” bu linktende başvuruda bulundum İNŞALLAH buradan olumlu sonuç çıkar.Ümidimi kaybetmiyorum 🙂

  Sayın Öğrencimiz,

  Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin yıllık sistemde öğretim yapılan bölüm ve programların tamamı 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunun değişik 44. maddesi gereğince 2012-2013 öğretim yılında dönemlik-kredili sisteme geçirilmiştir.

  Dönemlik-kredili sistemde öğretim yapılan bölüm ve programların tabi olduğu Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 8-1 maddesinde “Bir dönemde her ders için en az bir ara sınav ve dönem sonu sınavı gözetimli olarak yüz yüze ve/veya çevrimiçi yapılır…” denilmektedir.

  Açıköğretim, İktisat, İşletme fakültelerinde güz döneminde güz dönemi ara sınavı ve dönem sonu sınavı, bahar döneminde bahar dönemi ara sınavı ve dönem sonu sınavı olmak üzere ilgili öğretim dönemlerinde kaydını yenileten öğrencilere dört sınav yapılmaktadır.

  Öğrenci sayısı açısından Dünyanın en büyük üniversiteleri arasında yer alan üniversitemizin, tüm öğrencilerine kayıt, öğrenci ve sınav hizmetlerini zamanında ve eksiksiz sunabilmesi, sistemin sürdürülebilirliği ve güvenirliği açısından en önem verilen konudur. Üniversitemiz, açıköğretim sisteminde 3 yıldır sürdürdüğü dönemlik-kredili sisteme geçiş sürecini tamamlamıştır. 2012-2013 öğretim yılında tüm programlarımız dönemlik-kredili sistem içerisinde eğitim-öğretim vermektedir. Bu sayede hem ulusal hem de uluslararası anlamda yükseköğrenime tam bir eklemlenme sağlanmış olacaktır.

  Açıköğretim sistemimizin organizasyonel yapısı, öğretim ortamları, basılı materyalleri gibi tüm süreçleriyle yaşadığı değişim, diğer tüm eğitim kurumları açısından örnek alınacaktır. Ancak dönemlik sistem uygulamasında, yasalarla çizilen öğretim zamanları ve bir milyonun üzerindeki öğrencimizin kayıt ve sınav organizasyonları daha kısıtlı bir takvimle çalışılmasını zorunlu hale getirmektedir. Bir sınav organizasyonu için soruların hazırlanması hariç hazırlık, organizasyon ve değerlendirme süreçleri için minimum 78 gün gerekmektedir. Bütünleme sınavı yapılırsa akademik takvim uzayacak, bir yarıyıl altı ayda tamamlanabilecek ve öğrenciler geç mezun olacaktır. Bu durumda öğrenciler dikey geçiş, lisans tamamlama ve yatay geçiş başvuru tarihlerini kaçıracak, kamuda terfiler, öğretmen atamaları, askerlik tecil işlemleri ve iş sınavlarına başvurularda aksamalar yaşanacaktır.

  Bunun yanında sınavlarda başarının değerlendirilmesinde Bağıl Değerlendirme Sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemde güz ve bahar dönemleri birbirine bağlıdır. Güz döneminde bir öğrencinin başarısız olduğu bir dersi bahar döneminde genel not ortalamasını yükselterek kurtarma şansı vardır. Bütünleme sınavı uygulandığında dönemler arası bağlantı kopacağından ve sistemdeki uyarı ve tekrar durumları uygulanamayacağından öğrenci başarısı olumsuz etkilenecektir. Ders, sınıf geçme ve değerlendirme sistemimiz incelendiğinde bu durum açıkça görülecektir. Tüm bu açıklamalar sonucunda bütünleme sınavı uygulanması durumunda öğrencilerimizin dezavantajlı duruma geleceği değerlendirilmektedir. Bu açıdan açıköğretim sisteminde bütünleme sınavı uygulanmayacaktır.

  Bilgilerinizi rica eder, başarılar dileriz.

  1. Akademik takvimi yetiştirememek tamamen Anadolu üniversitesinin problemi. Kayıt yenileme işlemlerini kasım ayının 3. haftasında yapıp kitap dağıtım işinide aralık ayının 12 sine kadar sürdürürseniz güz yarıyılı finali ile bahar yarıyılı kayıt yenileme dönemi arasına bütünleme sınavı sıkıştıramamanız gayet doğal. Kayıt yenileme işlemi ekim ayında yapıldıda biz mi isyan ettik neden ekim de diye. Akademik program yoğunluğunu kimse bahane etmesin. Çekersin kayıt yenileme tarihini ekim ayına, yaparsın arasınavını aralık ayında, yaparsın finalini ocak ayında, şubatta bütünleme martta bahar yarıyılı kayıt yenileme. Al sana çözüm. Bahar yarıyılı bütünlemesi içinde koskoca bi yaz var. Çözümsüz değil hiçbir şey. Dünyanın en büyük ikinci üniversiteyiz diye cümle aleme basın açıklaması yapmakla olmuyor bu işler. Kayıt yenileme tarihini 1 ay geri çekemedikten sonra tüm açıklamalarınız anlamsız.

   1. evet aynen katılıyorum sanki 5 yaşında çocuk kandırıyolar birde dilekçede bütünleme olursa uyarı olacağı için öğrenciler üzerinde olumsuzluk olurmuş 🙂

  2. Ben” bağıl değerlendirmeyi” defalarca dinledim ve incelendim. Güz dönemindeki başarısız ders bir sonraki yıl güz döneminde tekrarlanmak zorunda. Yani açıklamalar yanıltıcı.. Çünkü GÜZ’de FF alınan notu BAHAR.döneminde yükseltmenin imkanı yok. Zaten dersler her sömestir farklı.

  3. ben gazi üniversitesinde öğrenciyim.ayrıca aöf de okuyorum.gazi de de çan eğrisi ve bağıl değerlendirme var. ama bütünleme sınavı da geldi.bu sene uygulandı. aöfnin yapmaması çok saçma .istese bal gibi yapar.

 218. AÖF MESAJ ATMIŞ:) BÜTÜNLEME YAPAMIYORUM. NEDENİDE ÇOK ÖĞRENCİM VAR DİYO :)HEY ALLAHIM YAA.BU NASIL Bİ MAZERET.BUGÜN YİNE ARADIM YÖK’Ü.YÖK KARARI KESİNDİR.İSTİSNASI YOKTUR.UYGULAMIYORUM DEMEK NE DEMEK.2547 SAYILI YASANIN 47/B MADDESİ ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE BU HAKKI TANIYOR.2 AY İÇİNDE BÜTÜNLEME YAPMAK ZORUNDALAR.2. AYIN SONUNDA İDARE MAHKEMESİNDE DAVA AÇMAK İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIM.SUSTUKÇA BİZİ EZİYORLAR.YETERRRRRRR…

  1. abi sonuna kadar arkandayız. mahkeme çözüm olursa bizde dava açalım. sonuna kadar hakkımızı savunalım

 219. bütünleme olmayan bir üniversite üniversite değil üniversiteye giriş sınavıdır resmen. biz okul okuyoruz üniversite sınavına girmiyoruz. yasalara aykırı suç işliyorlar aslında biriniz anayasa mahkemesine yada idare mahkemesine dava açmanız bu işi lehimize döndürür diyorum. çünkü anayasada herkes eğitimde eşittir yazıyor.

 220. böyle şey olmaz ama olur edecekler bize tanınan haklardan neden yoksun bırakılıyoruz ki üstelik paramızla okuyoruz bizden toplanan harç paralarıyla gözetmen polis personel kitap vs rahatlıkla elde edilir kitaplarımız geç geldi konuyu bilmeden sınava girdik tahmin yürüttük kitapları almak için gün verdiler o gün gittigimizde bile kitap yoktu sistemde değişti kitaplarda başka yerdende teymin edemedik ilçeden ile en az dört defa gidip gidip geldik her seferinde biz bir şey yapamıyoruz kitaplar gelmedi hem maddi hem manevi olarak yıprandık ile gidiyoruz kalacak yer okullar sınavlar dersler sorun olurken birde bütün olmaması insanı daha çok yıpratıyor diğer öğrencilere verilen haklar gibi bizde hakkımızı istiyoruz çok öğrenciniz varsa da almayın kardeşim aöf e puanlama yapın bu bahane olamaz eğer büt olmazsa hayatımız boyunca giremeyeceğimiz iş fırsatını kaçıracağız iş yerleri bizden diploma bekliyor diploma olmazsa fes ediyorlar işe girmek için sertifika alacağız büt olmazsa onuda alamayacağız niye diploma yok uzaktan egitim alacağız üniversitelerden onuda alamayacagız niye diploma yok erkeklerinde tabi askerlik sorununu unutmamak gerek bunun gibi bir çok sorun sonuç olarak aöfün yaptığı hatalı sorunlu bir sınav sistemiydi bu yıl bize de maal etmeyin yani bizim hayatımızı ve hayallerimizi bir yıl daha ertelemeyin

 221. Ben ve benim gibi tek dersden dolayi sene kaybetmememiz icin bütnleme sinavinin 2013 de olmasini istiyoruz.

 222. arkadaşlar bimer e bakanlığa verilen linklere mail atın belki vicdana gelirler hakkımızı verirler

 223. arkadaşlar birisi 3-4 mart ta bütünleme olacak demiş bu doğru mu? 2. sınıftan takıntım var muhasebe uygulamaları bu değişmiş dönemsonu olmuş sonra da muhasebe bilgi yönt. diye dandik bişide olmuş ikiside birbirinden ayrıymış ayrıca. tek dersten takıntılıyım derken 2 ders çıktı başıma.. bir de dönemsonundan kalırsam seneye tekrar kayıt parası yatırarak o dersi vermeye çalışacam ne sistem bu ya resmen soygunculuk

 224. sözde 2012 yılında da bütünleme yapmıyacaklardı ama ne oldu paşa paşa yaptılar.. bu senede tahminmice yapacaklar.. yapmayada mecburlar.. büyük bi aksilik yüzünden 2 dersin final sınavına giremedim yani otomatikmen kalıyorum 29 yaşındayım son sınıf öğrencisiyim bütünleme hakkı verilir geçersem kısa dönem olarak askerlik yapıcam yapılmazsa kalıcam ve uzun dönem olarak askerlik yapıcam memurluktan kaybedeceğim para artı askerlikte masraf ediceğim para 40 bin TL yi buluyor tüm planlarım buna bağlı sayın aöf senatosu.. bu sadece 2 milyon öğrenciden bi kişi benim sorunum daha 2 milyon kişinin hayatında çizdiği planları alt üst olucak..

 225. anadolu üniversitesi ayrı krallıkmıki yök kararını uygulamıyor her kurum sorumlu davransın işleri zorlaştırmayın kolaylaştırın

 226. artık sabit bir kararda kalınsın ya, bütünleme sınavı bu senede olmadı. olmıcak dendiği halde oluyor zaten.

 227. ya arkadaşlar bütünleme hakkımız. vermiyorlar mı?Bizde kayıt yapmayalım 2, dönem tüm aöfliler bakalım ne olacak hem kayıt parası alıyorlar hemde enayi yerine koyuyorlar hadi toplanın bunu başaralım.

 228. Bütünleme konsun istiyorum.Sınavlar zordu,çalışıp dershaneye gittiğim halde zor geçti…Bir dersten bile olsa sene tekrarı yapmak istemiyorum…Kurum içi sınavlarımız var yoksa çok madur olacağız….. Lütfen BÜTÜNLEME SINAVLARI konsun…….

 229. gereğinin yapılması konusunda ne kadar çok talep oluşturulursa okadar iyi. hakkımızı almak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Allah yardımcımız olsun.

 230. zaten açık öğretimde okuyan bütün öğrenciler belli kurumlarda çalışıyorlar veya yaşı geçmiş öğrencilerdir. bu saatten sonra kadro beklemiyoruzki hakkımız olan bütünlemeyi çıkarsınlar yeter.

 231. arkadaşlar söylediğiniz gibi BÜTÜNLEME BİZİM HAKKIMIZ, bütünleme yapmayıp dönemi uzatıp bizden 1 ders için bile olsa para almak için yapıyorlar. Hem de açık öğretimde okuyan o kadar çok öğrenci varken hala para derdindeler.. Bütünleme olmazsa eğer gerçekten hakkımızı savunalım..Hakkımızı savunmada Ben de Varım…

  1. -değerli arkadaşlar YÖK’ün 22.06.2012 Tarih ve 5854-27380 sayılı kararı uyarınca 2011-2012 eğitim döneminden itibaren tüm üniversitelerin öğrencilerine Bütünleme Sınavı hakkı tanınması zorunluluğu getirilmiş şu aöf denen kurum yök’ e bağlı bir kurumsa eğer yökün almış olduğu kararın bağlayıcılığı varsa bütünleme sınavı yapmak yapmak zorunda şayet yök ünv. ler bütünleme sınavı yapar derse yetkiyi ilgili ünv,lere bırakırsa yapmaz bunu çok iyi irdelemek lazım, bunu çözecek İdari Hukuktur gelin birleşip dava açmak için bir avukat tutalım arkadaşlar organize olmadan bu hakkı almamız çok zor mahkeme masrafı için maddi destek vermeye hazırız yorumlarınızı bekliyorum

 232. sadece ff alanlara büt yapsalar daha iyi olur bence dd alan birinin büt isteyecegini sanmıorum bgn büroya sordum büt yok dediler arkadaşlar ….

 233. Bütünleme olmaması olagan dısı bi durum olup acık ogretım senatosu tarafından tekrar bu konuyu gözden gecırmesını rıca edıyoruz. ilgillerin biraz olsun bizi kendı yerlerini koyup anlamalırını istiyorum .. sımdıden cok tesekkur ederim..

 234. arkadaşalar ne yazık ünversiteler artık bi şanti gibi kulanılıyor tabi bunun ön büyük nedeni yok tür 1 derse 200 tl veriyorum 200 tl de bahar dönemi kalırsan kaset başa sarıyo tekrar para ver hayır tamam parayı bi kenara koy abi dersin temeli yok köpek gibi açlışıyon ama sorular kazık napçağımızı bilemi yorum bn güz denimin den türkdilli dersi var ve tekders aöf gidiyorum kayıt yenilemeye ordaki arkadaşlar bna kitabın değişmedini aynı kitapla dewam edilçeğini söylü yorlar sınav giriyorum soruların kitapla bi alakası yok aöf büro gelip diyorum kitap falan mı değişti sınav da çıkan soruların kitapla bi allakası yok İŞTE BURAYA DİKKAT ALDIM YANIT ŞU A BEYFENDİ KİTAP DEĞİŞMİŞ ŞİMDİ YAPAÇAK 2 SEÇENEK VAR ÖNÜMDE YA ASKERLİK YADA DEWAM DEWAM EDERSEM ZAMAN KAYBEDERİM ASKERE GİDERSEM OKUL HAYALER YATAR ALLAH HERKEZİN YARDIMÇISI OLSUN ÖZELİKLE AÇIK ÖĞRETİM GÖREN KARDEŞLERİMİN.

 235. Bütünleme sınavının olmaması çok saçma örgün eğitimde bile var bütünleme sınavı .Aöf de neden yok can eğrisini gitirdiniz diyemi çok saçma milleti magdur duruma sokmaktan başka bişi yapılmıyo .Milletin parası olsa aöf den okumayı tercih etmez gider örgün eğitimini alır .Millet zar zor okuyo zaten zor durumda olmasalar hem okuyup hem çalışmazlar .Gereğinin yapılmasını isteriz.

 236. Bütünleme hangi üniversitede yok da aöf de olmasın mantıksız bişi olmuş olsa diğer üniversitelerde kaldırır.Biz hakkımız olan bütünlemeyi istiyoruz.

 237. BÜTÜNLEME OLAN HAKIMIZI ELİMZDEN ALINMASI GERÇEKTEN BARBARLIKTIR YANİ HER ÖĞRENCİNİN HAKI OLAN BÜTÜNLEME BİZDE YAPILSIN AOF ÖĞRENCİLERİNİ MAĞDUR EDİLMESİN …….

 238. arkadaşlar 16 mart saat 2 de abdi ipekçi parkında basın açıklaması olacakmış ve sonra danıştaya dava açılacakmış herkese gitmeleri duyrulur. çoğu sitede yazıyor.

 239. işletme 4. sınıf öğrencisiyim tek dersim var müdürlük sınavların giricem mezun olmam gerekiyor ne demek bütünleme yok yeter artık yaptığınız duy sesimizi YÖK muhasebe denetimi mali analiz dersini ikiye bölüp adını değiştirdiniz benim tek dersim sayenizde oldu iki ders ne bu be allah belanızı versin TÜCCARLAR SİZİ

 240. Merhaba,

  Biliyorsunuz ki dün kayıt yenileme işlemleri başladı. Ben de dün kitapların parasını bankaya yatırdım. Bugün büroya gittiğimde parasını ödediğim kitapların bulunmadığını öğrendim. Aynı sıkıntıyı güz döneminde de yaşadık. Kitaplar 31 Mart itibariyle büroya gönderilmeye başlanacakmış ki bunu hem bürodan hem de 444 10 26 numaralı telefondan öğrendim. Nitekim sınavımız 4-5 Mayıs tarihlerinde. 1 ayda o kadar derse nasıl çalışabileceğiz? Çoğumuz çalışan kesimiz. Bu mümkün değil. Bütünleme sınavı da yok. Kalırsak seneye sarkacak ve ekstra bir de para vereceğiz. Böylece A.Ü. harç parasını bu şekilde karşılamış olacak. Abdi İpekçi parkında yapılacak basın açıklamasında umarım bu da dile getirilir.

  Ayrıca bugün büroda ilahiyat bölümü öğrencisinin kitaplarını aldığını gördüm. İçlerinde hukukla alakalı kitaplar da mevcuttu. Kitap eksiği var mıydı yok muydu bilmiyorum o yüzden kesin bir şey söylemiyorum. Ama eğer böyle bir şey varsa anayasanın 10.maddesinin eşitlik ilkesi çiğnenmiş olacak. İlahiyat bölümü öğrencisi kitaplarını alabiliyorken bizim alamamız hukuk dışı bir olaydır. Nitekim alsın veya almasın parasını verdiğimiz kitapları vaktinde alamıyor olmamız öğrenci haklarına aykırıdır, hukuka aykırıdır. Bize gerekli çalışma şartlarını sunamayan bir üniversiteye karşı hakkımızı aramamız gerekir diye düşünüyorum.

 241. ben 4.sınıf öğrencısıyım ılk kez bu sene kredili sistemi gördüm ben bilmiyordum butunleme olmadıgını ona guvendım bütünleme sınavı bizim hakkımız eğer bütünleme sınavı olmassa bu yıl mezun olamıcam bana açılan butun kapılar geri kapanacak.

 242. nerdn nasıl başlasam bilmiyorum ama bu tek ders sınavı veya büt gelmeli lütfen ya böyle sacma birşey olamaz mağduruzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

 243. butunleme sınav lsun olması gerek gecen yıl kredılı sısteme gecen ogrencılere taınan hak bıze tanıması gerek

 244. sınav soruları ve sınav süresi arttırılsın. bu sistemle bü yüzden de başarısız olunuyor. çalışılan sorular sınavda çoğu yok soru bankası diye hazırlanan eğitim yayınları fos çıktı. bir arkadaşımız tüccarlar demiş hemde yerinde söylemiş. ayıptır ayıp yapmayın vatandaşı daha fazla sömürmeyin günahtır.

 245. bende cumhur başkan yazdım inşl hakımız olan bizler veriler aöf okuyanlar ahksızlık yapıyor bu üniversite demek evrensel demek oysa ne gezer .

 246. 23-29 Aralık tarihinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından düzenlenen “Palto Film Günleri”…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu