Açıköğretim Sınav Taktikleri | Ders Çalışma Teknikleri..

Açıköğretim Sınav Taktikleri | Ders Çalışma Teknikleri.

 

aofdestek.net sitesinden alıntıdır…

Açıköğretim ara sınavlarına (vizelere) 1 aydan daha az bir zaman kaldı. Bir çok örenci henüz ders çalışmaya başlamamış durumda. Sadece 1 aylık çalışma sizce tüm dersleri geçmek için yeterli mi¿ Açık öğretime yeni başlayanların aklında bu tür onlarca soru bulunuyor. Bu yazımız genelde yeni başlayanlara hitap ediyor. Tabi üst sınıflar içinde birçok bilgi var.

Açıköğretimli olmayanlar açıköğretimi çok kolay bir bölüm olarak düşünür. Aslında Türkiye’de genel düşünce böyledir. Fakat okumaya başlayınca görülür ki dersler sanılandan daha zordur. Acaba sizde zor olduğunu mu düşünüyorsunuz ¿ Gerçeği söylemek gerekirse açık öğretim dersleri çok kolay aslında. Sadece derslere çalışmak çok zor. Belirli bir düzeniniz olmadığı için ders çalışamıyor ve sınavlarda başarılı olamıyorsunuz. Doğru taktikleri kullanarak sınavları daha az çalışarak geçebilirsiniz.

Açıköğretim sınavlarına nasıl çalışmalıyım?

Açıköğretim de en önemli sınav ara sınavdır. Çoğu kişi vidze ( ara ) sınavdan aldığ notu, ders geçme için %30 unun alındığı için pek çalışmamaktadır. Halbuki vize’den ne kadar yüksek alırsanız dönem sonu (final) sınavında o kadar rahat edersiniz. Bir örnek verecek olursak; Bir dersten ara sınavda 90 aldığınızda, final sınavına hiç çalışmadan ara sınav bilgilerinizle finalden 30 alıp dersi geçebilirsiniz. Fakat ara sınavdan 30 aldığınızda finalden 58 almanız gereklidir. 30 aldığınız ara sınav bilgilerinizle finalden anca 20 alabilirsiniz. Bu durumda bu dersten kalmış olursunuz.

Henüz çalışmaya başlamadıysanız geç kalmış sayılmazsınız. Önünüzde daha 15 gün gibi bir zaman var. Yardımcı yayınlar size zaman kazandıracaktır. Bu sürede yardımcı yayınlardan çalışmanız sizin faydanızadır. Üniversitenin dağıttığı kitaptan bakarak ara sınava kadar kaç ünite çalışmanız gerektiğini öğrenin. Bu konuları sınava kadar kalan güne bölerek her gün en az çalışacağınız konuyu bulmuş olacaksınız. Örneğin tüm derslerinizden toplam 30 üniteye çalışmanız gerekli ve sınava 15 gün var. 30/15=2 Yani günde en az iki üniteyi çalışarak bitirmeniz gerekli.

Sınava çalışırken kendinizi sıkmamaya özen gösterin. Çok çalışmak yerine düzenli çalışmak daha faydalıdır. Her ünite bitirdiğinizde kendinize zaman ayırarak mola verin, böylece kendinizi bunaltmamış olursunuz.

Hem çalışıp hem de okuyanda çok öğrenci var. İş yorgunluğuyla ders çalışmak çok zordur. Çalışan arkadaşlar boş vakitlerini değerlendirebilir. Nasıl mı? Yardımcı kitapları aldığınızı farz ediyorum. Buradaki üniteleri kitaptan yırtın ve hepsini ayrı ayrı zımbalayın. Böylece elinizde küçük küçük kitapçıklar olacaktır. Bunları cebinize koyarak otobüste, öğle arasında, serviste okuyabilirsiniz. Bu ünitelerin kitaba göre daha ince olması psikolojik olarak daha az ders çalışacağınıza inanmanızı sağlar ve sıkılmadan çalışabilirsiniz.

Her ünitenin sonundaki soruları, üniteyi bitirir bitirmez çözün. Bu sorular konuyu o anda anlayıp anlamadığınızı test etmiş olursunuz.

Bu 15 gün göz açıp kapayıncaya kadar geçecektir. Son birkaç günde sadece soru çözmeniz size fayda sağlayacaktır. Özellikle geçmiş yıllarda çıkan sorular size yol gösterecektir. Her sınavda geçmiş yıllardaki soruların noktasına kadar aynı olan 3-5 soru gelmektedir. Diğer sorularda geçmiş yıllarda çıkan sorulara çok benzer olmaktadır.

Çkmış aöf sorularını sitemizden bulabilirsiniz.

Ders çalışmak son 3 günde aklınıza geldiyse, buna yapacak bir şeyim bulunmuyor. Hiç bir şey imkansız değildir ama 3 günde mucize beklememek gerekir. Bu 3 günde tüm derslere çalışmak yerine iyi anlayabileceğiniz 2 derse çalışmak daha iyi olacaktır.

 

Sınav zamanı geldi ne yapmalıyım?

Açıköğretim okuyan herkes 1 defada olsa ÖSS sınavına girmiştir. ÖSS sınavındaki stres açıköğretimlilerin girdiği sınavlarında bulunmuyor. Ayrıca yanlışlar doğruları götürmediği için sınava daha rahat girebiliyorsunuz.

Aöf sınavlarında her ders için 40 dakika verilir. Bir gün 3 dersten, diğer gün 4 dersten sınava gireceksiniz. Buda bir gün 120dk, diğer gün 160dk demektir. Süre oldukça fazladır. Yetiştirememe gibi bir sorununuz olmaz.

Yanlışların doğruları götürmediğini söylemiştik. O zaman boş bırakmaktansa sallamak en iyisidir. Sallarken de biraz destekli sallamanızda fayda var. Daha önce denenmiş bir çok sallama metodu var. Benim tavsiyem ise en bilimsel olanı 🙂 Öncelikle bilmediğiniz soruları boş bırakın. Sadece bildiklerinizi cevaplayın. Boş bırakırken mümkün olduğunca şıkkı elemeye çalışın. Daha sonra cevapladığını şıkları sayın. Sınavlarda cevaplar genelde eşit olarak şıklara dağılır. Örneğin 20 soru var ise Doğru Cevapları 4 tane A, 4 tane B, 4 tane C, 4 tane D,4 tane E olacağını düşünebilirsiniz. Cevapladığınız şıkları saymıştınız. Hangi şık daha fazla ise sallarken o şıkkı işaretlememeye bakabilirsiniz. Bu metod ile 10-15 puan fazla alabilirsiniz.

Açıköğretim sınavlarında hesap makinesi kullanmanıza izin veriliyor. Tabi hesap makinenizin hafıza özelliği olmaması gerekiyor. Böylece hesaplama işlemlerinizi daha kolay ve hızlı yapabilirsiniz.

Açıköğretimde Her Dönem 2 sınav vardır. Vize ve Dönem Sonu ( Final ). Yukarıdaki tüm işlemleri bu 2 sınav içinde uygulayabilirsiniz. Tekrar hatırlatmak istiyorum Vize ( Arasınav ) en önemli sınavdır. Dersi geçmek için vize + final olarak hesaplanır. Vize sınavınız ne kadar yüksekse dersi geçme şansınızda o kadar yüksektir.

3 Yorum

  1. Açıköğretim sınav sonuçları AÇIKLANMAMIŞ. Sen koskoca ESKİŞEHİR ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’SİN YAHU!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu