Açıköğretim Final Sınavı Ders Çalışma Yöntemleri, Hatırlatmalar

Açıköğretim Final Sınavı Ders Çalışma Yöntemleri

Bu makalemde Açıköğretim Final Sınavı öncesi ders çalışma yöntemleri ile yine sizlere faydalı bilgiler sunmaya ve sınavları sizlere daha kolay hale getirmeye çalışacağım.

2014-2015 Güz Dönemi Aöf Final Sınavları 24-25 Ocak 2015 tarihinde  yapılacaktır. Sınav giriş belgeleri sınava 7-10 gün önce yayınlanmakta olup, sitemizden Sınav Giriş Belgesi ‘ni nasıl çıkarabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Öncelikle Ders Geçme Notunun Nasıl Hesaplandığını Görelim..

Ders çalışma yöntemlerini anlatmadan ders geçme notunun nasıl hesaplandığını sizlere bir kez daha hatırlatmak istiyorum.
Ders geçme notunuz = (Ara sınavda aldığınız not x 0.3) + (Finalde Aldığınız Not x 0.7 ) Şeklinde hesaplanır.
Eğer Ara sınavda 70 aldıysanız  = 70 x 0.3 = 21   ( Ders Geçme Notuna Eklenecek olan Not Bu Şekilde Bulunur )

Ders Geçme Notu = 50’dir ( Çan eğrisi ne ortalama yöntemine göre değişmektedir )

Final Sınavı Sonucunun %70 i Ders Geçme Notuna Etki Eder. Finalde en az almamız gereken notu bulmak için öncelikle 50’den ara sınav notunun %30’unu çıkarmamız gerekir.
50 – 21(Ara Sınav Notu x0.3) = 29 ( Final Sınavında en az almamız gereken notun %70 )

Şimdide Finalde En Az Almanız Gereken Notu Hesaplayalım: (29 / 70) x 100 = 41.5 ( İşlemlerde önce parantez içi yapılır )

Bu sizin finalde almanız gereken nottur. Diğer dersleriniz için bu yöntemle hesap yapabilirsiniz. İşlem yaparken öncelikle parantez içindekileri yapın arkadaşlar.

Gelelim final sınavları için ders çalışma önerilerine.

* Finallerde Kitaplardaki ünitelerin tamamından sorumlusunuz unutmayın.

* Özellikle kredisi yüksek derslere ağırlık verin ve onlardan yüksek notlar almaya çalışın. Kredisi yüksek olan derslerin ortalamaya katkısı düşük olanlardan çok daha fazladır.

* FF gelen derslerinizden direk kalıyorsunuz bu yüzden FF almamaya bakın. CD, DC ve DD aldığınız derslerden, Genel Not Ortalamanız 2.0’ın üzerinde ise geçebiliyorsunuz unutmayın. Bu yüzden kredisi yüksek olan derslere ağırlık verin ve Genel Not Ortalamanızı 2.0’ın üzerinde tutmaya çalışın. ( Genel not ortalaması sizin peşpeşe gelen 2 dönemin ortalamasıdır )

* Bu sınav sizin bu dönemde ki son sınavınız ve başarılı olmak durumundasınız. Ama sizin iki avantajınız var birincisi Genel Not Ortalamanızı 2.0’ın üzerinde getirerek CD, DC ve DD ( 33-50 Arsı Gelen Notlar) aldığınız derslerinizden ortalama ile geçebiliyorsunuz. İkinci avantajınız ise Çan Eğrisi sistemi, Çan eğrisine göre o derstin FF notu, o dersten sınava giren öğrencilerin not ortalamalarına göre hesaplanmaktadır. Eğer matematik ve ingilizce gibi aöf öğrencilerinin başarısız olduğu bir derste FF notu 25 lere kadar düşebilmektedir. Bu demektir ki Genel Not Ortalamanız 2.0’ın üzerinde geldiği müddetçe zor derslerden 30 üzeri getirmeniz ( Finalde almanız demiyorum, yukarıda ki not hesaplama yöntemi ile çıkan ders geçme notundan bahsediyorum ) ile o dersten geçersiniz.

* Ara sınav ünitelerini tekrar etmekten de kaçınmayın. Unutmayın ara sınav ünitelerden çıkacak sorularla en az 30-40 alırsınız, bir kaçta final ünitesi çalışırsanız 50-60 alabilirsiniz.

* Size zor gelen üniteleri atlayın, kolay gelen ünitelere çalışın ve onlardan başarılı olmaya bakın.

* Ünitelerin sonlarındaki deneme testleri çözmeyi ve özetlerini okumayı unutmayın.

* Sınava bir hafta kala deneme testlerini bol bol çözmeye gayret sarfedin.

* Sınav günü sınav yerinize en az 1-2 saat erken gidin ve yanınıza ders notlarınızı veya çalışma sorularınızı götürün. Sınav öncesi notlarınıza çalışmaya devam edin. Unutmayın sınav öncesi çalışılan dersler sınavda aklınıza ilk gelecek olanlardır. O yüzden sınav öncesi ders çalışılmaz mantığını aklınızdan silin.

* Sınav salonuna en son girenlerden olmaya özen gösterin ve girene kadar da derslerinize çalışın.

* Sınav başladığında en son çalıştığınız dersin sorularına ilk bakın. Soruları sıradan değil önce aklınızda kalanları bulup çözün. İşaretleme yaparken cevap anahtarını kaydırmamaya özen gösterin.

* Açıköğretim sınavlarında yanlışlar doğruları götürmemektedir, o yüzden sınav sonuna kadar hatırlamadığınız soruları sınav sonuna doğru cevap olarak size en yakın gelen şıkkı işaretleyin.

* Yanlışların doğruları götürmediğini söylemiştik. O zaman boş bırakmaktansa sallamak en iyisidir. Sallarken de biraz destekli sallamanızda fayda var. Daha önce denenmiş bir çok sallama metodu var. Benim tavsiyem ise en bilimsel olanı 🙂 Öncelikle bilmediğiniz soruları boş bırakın. Sadece bildiklerinizi cevaplayın. Boş bırakırken mümkün olduğunca şıkkı elemeye çalışın. Daha sonra cevapladığınız şıkları sayın. Sınavlarda cevaplar genelde eşit olarak şıklara dağılır. Örneğin 30 soru var ise 6 tane A, 6 tane B, 6 tane C, 6 tane D, 6 tane E olacağını düşünebilirsiniz. Cavapladığınız şıkları saymıştınız. Sallama yaparken en az hangi, şıktan işaretlediyseniz önce ondan başlayın.  Bu metod ile 10-15 puan fazla alabilirsiniz. ( Bu bir öneridir illa bunu yapın demiyorum, Hiç ders çalışmayın bunu uygulayın da demiyorum. Siz bildiklerinizi yapın, bilmediklerinizi zaten sallayacaksınız bari mantıklı olarak bir sistem üzere sallayın diye öneriyorum. Yanlış anlaşılmalara mahal vermeyelim.)

* Açıköğretim sınavlarında çok fonksiyonu olmayan düz 4 işlemi yapabilen hesap makinesi kullanmanıza izin veriliyor. Böylelikle işlemleri hızlı yapabilirsiniz.

* Sınavlara giderken yanınızda cep telefonu, çok fonksiyonlu hesap makinesi, çağrı cihazı, mp3 çalar, ses kaydetmeye yarayan cihazlar gibi bilimum elektronik aleti götürmeyin içeri almazlar.

* Sınavlara giderken, Öğrenci Kimliğiniz, Sınav Giriş Belgeniz, Nufüz Cüzdanı ve Ehliyetiniz, Kurşun Kaleminiz, Silginiz ve Açacağınız yanınızda Olsun.

Şimdiden Sınavlarda Başarılar Dilerim Arkadaşlar…..

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Captcha loading...


KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Açıköğretim Kayıtları 23 Ekim’e Uzatıldı

  Anadolu Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre açıköğretim kayıtları 23 ekim cuma gününe uzatıldı. Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri 2020... Devamını Oku

 • Aof 2020-2021 Arasınavları Online Yapılacak

  12 – 13 Aralık 2020 tarihlerinde yüz yüze olarak yapılması planlanan 2020 – 2021 güz dönemi arasınavları bugün yapılan duyuru ile pandemi şartlarının... Devamını Oku

 • Atatürk Üniversitesi 2020-2021 Güz Arasınavları Online Yapılacak

  Atatürk Üniversitesi bugün yaptığı duyuru ile 2020 – 2021 eğitim yılı ara sınavlarının 16-22 Kasım tarihleri arasında online olarak yapılacağını duyu... Devamını Oku

 • Yaz Okulu 2020 Online Sınav Sonuçları Açıklandı

  5-9 Eylül tarihlerinde pandemi nedeniyle online olarak yapılan 2020 yaz okulu sınav sonuçları açıklandı. Yaz okulu sınav sonuçları sınavdan sadece ik... Devamını Oku

 • Aof 2020-2021 Yüksek Lisans Başvurusu

  Anadolu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans başvuruları 10 Ağustos 2020 itibariyle başladı. Açıköğretim mezunlarının da başvuru yapabild... Devamını Oku