Açıköğretim Final Sınavı Ders Çalışma Yöntemleri, Hatırlatmalar

Açıköğretim Final Sınavı Ders Çalışma Yöntemleri

Bu makalemde Açıköğretim Final Sınavı öncesi ders çalışma yöntemleri ile yine sizlere faydalı bilgiler sunmaya ve sınavları sizlere daha kolay hale getirmeye çalışacağım.

2014-2015 Güz Dönemi Aöf Final Sınavları 24-25 Ocak 2015 tarihinde  yapılacaktır. Sınav giriş belgeleri sınava 7-10 gün önce yayınlanmakta olup, sitemizden Sınav Giriş Belgesi ‘ni nasıl çıkarabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Öncelikle Ders Geçme Notunun Nasıl Hesaplandığını Görelim..

Ders çalışma yöntemlerini anlatmadan ders geçme notunun nasıl hesaplandığını sizlere bir kez daha hatırlatmak istiyorum.
Ders geçme notunuz = (Ara sınavda aldığınız not x 0.3) + (Finalde Aldığınız Not x 0.7 ) Şeklinde hesaplanır.
Eğer Ara sınavda 70 aldıysanız  = 70 x 0.3 = 21   ( Ders Geçme Notuna Eklenecek olan Not Bu Şekilde Bulunur )

Ders Geçme Notu = 50’dir ( Çan eğrisi ne ortalama yöntemine göre değişmektedir )

Final Sınavı Sonucunun %70 i Ders Geçme Notuna Etki Eder. Finalde en az almamız gereken notu bulmak için öncelikle 50’den ara sınav notunun %30’unu çıkarmamız gerekir.
50 – 21(Ara Sınav Notu x0.3) = 29 ( Final Sınavında en az almamız gereken notun %70 )

Şimdide Finalde En Az Almanız Gereken Notu Hesaplayalım: (29 / 70) x 100 = 41.5 ( İşlemlerde önce parantez içi yapılır )

Bu sizin finalde almanız gereken nottur. Diğer dersleriniz için bu yöntemle hesap yapabilirsiniz. İşlem yaparken öncelikle parantez içindekileri yapın arkadaşlar.

Gelelim final sınavları için ders çalışma önerilerine.

* Finallerde Kitaplardaki ünitelerin tamamından sorumlusunuz unutmayın.

* Özellikle kredisi yüksek derslere ağırlık verin ve onlardan yüksek notlar almaya çalışın. Kredisi yüksek olan derslerin ortalamaya katkısı düşük olanlardan çok daha fazladır.

* FF gelen derslerinizden direk kalıyorsunuz bu yüzden FF almamaya bakın. CD, DC ve DD aldığınız derslerden, Genel Not Ortalamanız 2.0’ın üzerinde ise geçebiliyorsunuz unutmayın. Bu yüzden kredisi yüksek olan derslere ağırlık verin ve Genel Not Ortalamanızı 2.0’ın üzerinde tutmaya çalışın. ( Genel not ortalaması sizin peşpeşe gelen 2 dönemin ortalamasıdır )

* Bu sınav sizin bu dönemde ki son sınavınız ve başarılı olmak durumundasınız. Ama sizin iki avantajınız var birincisi Genel Not Ortalamanızı 2.0’ın üzerinde getirerek CD, DC ve DD ( 33-50 Arsı Gelen Notlar) aldığınız derslerinizden ortalama ile geçebiliyorsunuz. İkinci avantajınız ise Çan Eğrisi sistemi, Çan eğrisine göre o derstin FF notu, o dersten sınava giren öğrencilerin not ortalamalarına göre hesaplanmaktadır. Eğer matematik ve ingilizce gibi aöf öğrencilerinin başarısız olduğu bir derste FF notu 25 lere kadar düşebilmektedir. Bu demektir ki Genel Not Ortalamanız 2.0’ın üzerinde geldiği müddetçe zor derslerden 30 üzeri getirmeniz ( Finalde almanız demiyorum, yukarıda ki not hesaplama yöntemi ile çıkan ders geçme notundan bahsediyorum ) ile o dersten geçersiniz.

* Ara sınav ünitelerini tekrar etmekten de kaçınmayın. Unutmayın ara sınav ünitelerden çıkacak sorularla en az 30-40 alırsınız, bir kaçta final ünitesi çalışırsanız 50-60 alabilirsiniz.

* Size zor gelen üniteleri atlayın, kolay gelen ünitelere çalışın ve onlardan başarılı olmaya bakın.

* Ünitelerin sonlarındaki deneme testleri çözmeyi ve özetlerini okumayı unutmayın.

* Sınava bir hafta kala deneme testlerini bol bol çözmeye gayret sarfedin.

* Sınav günü sınav yerinize en az 1-2 saat erken gidin ve yanınıza ders notlarınızı veya çalışma sorularınızı götürün. Sınav öncesi notlarınıza çalışmaya devam edin. Unutmayın sınav öncesi çalışılan dersler sınavda aklınıza ilk gelecek olanlardır. O yüzden sınav öncesi ders çalışılmaz mantığını aklınızdan silin.

* Sınav salonuna en son girenlerden olmaya özen gösterin ve girene kadar da derslerinize çalışın.

* Sınav başladığında en son çalıştığınız dersin sorularına ilk bakın. Soruları sıradan değil önce aklınızda kalanları bulup çözün. İşaretleme yaparken cevap anahtarını kaydırmamaya özen gösterin.

* Açıköğretim sınavlarında yanlışlar doğruları götürmemektedir, o yüzden sınav sonuna kadar hatırlamadığınız soruları sınav sonuna doğru cevap olarak size en yakın gelen şıkkı işaretleyin.

* Yanlışların doğruları götürmediğini söylemiştik. O zaman boş bırakmaktansa sallamak en iyisidir. Sallarken de biraz destekli sallamanızda fayda var. Daha önce denenmiş bir çok sallama metodu var. Benim tavsiyem ise en bilimsel olanı 🙂 Öncelikle bilmediğiniz soruları boş bırakın. Sadece bildiklerinizi cevaplayın. Boş bırakırken mümkün olduğunca şıkkı elemeye çalışın. Daha sonra cevapladığınız şıkları sayın. Sınavlarda cevaplar genelde eşit olarak şıklara dağılır. Örneğin 30 soru var ise 6 tane A, 6 tane B, 6 tane C, 6 tane D, 6 tane E olacağını düşünebilirsiniz. Cavapladığınız şıkları saymıştınız. Sallama yaparken en az hangi, şıktan işaretlediyseniz önce ondan başlayın.  Bu metod ile 10-15 puan fazla alabilirsiniz. ( Bu bir öneridir illa bunu yapın demiyorum, Hiç ders çalışmayın bunu uygulayın da demiyorum. Siz bildiklerinizi yapın, bilmediklerinizi zaten sallayacaksınız bari mantıklı olarak bir sistem üzere sallayın diye öneriyorum. Yanlış anlaşılmalara mahal vermeyelim.)

* Açıköğretim sınavlarında çok fonksiyonu olmayan düz 4 işlemi yapabilen hesap makinesi kullanmanıza izin veriliyor. Böylelikle işlemleri hızlı yapabilirsiniz.

* Sınavlara giderken yanınızda cep telefonu, çok fonksiyonlu hesap makinesi, çağrı cihazı, mp3 çalar, ses kaydetmeye yarayan cihazlar gibi bilimum elektronik aleti götürmeyin içeri almazlar.

* Sınavlara giderken, Öğrenci Kimliğiniz, Sınav Giriş Belgeniz, Nufüz Cüzdanı ve Ehliyetiniz, Kurşun Kaleminiz, Silginiz ve Açacağınız yanınızda Olsun.

Şimdiden Sınavlarda Başarılar Dilerim Arkadaşlar…..

39 Yorum

 1. Merhaba ben ankaradan yazıyorum ,bu çok değerli bilgileriniz içn gerçekten çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık ,gerçekten çok güzel bir açıklama ve bu bilgilerin benim basarımda büyük katkısı olacağı kanaatindeyim .
  Saygılarımı sunar ,tekrar teşekkür ederim .Hoşçakalın.

 2. merhabalar . işletme 3. sınıf öğrencisiyim. kredili sisteme gelecek sene bizde dahıl oluyomuyuz. yoksa yenı kayıt olanlarmı dahıl oluyor teşekkurler

 3. merhabalar konuyla ilgisi yok ama benim iki üç sorum var cevaplarsanız sevinirim ben şimdi dış ticaret birinci sınıf öğrencisiyim bu sene 2. sınıfa geçebilmem için en az kaç dersten geçmeliyim ve bütünleme sınavına kalırsam bütünleme puan değerlendirmesi nasıl oluyo ve en az kaç almam gerek bunları öğrenebilir miyim??

  1. Fergün Uçar; en fazla 2 dersten kalarak bir üst sınıfa geçebilirsin. Bütünlemeye kaldığın dersler için arasınavın %30 + Bütünlemenin %30 toplanır 50 den fazla ise o dersten geçersin.

 4. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BİLGİLERİNİZ İÇİN GERÇEKTEN BİR FAYDASI VAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM HERKESE BAŞARILAR

 5. 2013 de bütünleme sınavı ndan açık ögretim sınavından yararlanacak mı ne zaman girecegiz sınava yoksa 2012 eylülde mi ben ilahiyat önlisans 2 sınıftayım yararlanıw

 6. bütünleme sınavı tekrar geliyor diye bi acıklama duydum televizyonda geliyorsa hangi bölümler yararlanıyor bütden ben ilahiyat önlisans 2 sınıftayım

 7. açıköğretim felsefe 1. sınıf öğrencisiyim. bahar dönemi kayıtlarını kaçırdım. 1. sınıfı tek dönem okudum. bahar dönemi derslerini nasıl alıcam. bütünlemede girebilirmiyim. yardımcı olurmusunuz.

 8. Hocam ben yanlış mı biliyorum yoksa siz yanlış mı yazdınız. Bütünlemeye kalındığında bütünlemenin %70 i alınmıyor mu ?

 9. iktisat üçüncü sınıftayım hazırlıgın alttan üç dersini bu sene veriyorum toplamda 9 dersim var ve geçmem mümkün deil gibi,merak ettiğim aöf harçları kalktı sınıf tekrarı yaparsam harç ödermiyim

  1. Harçlarda kaldırılan devletin aldığı katkı payıdır, öğrenim gideri ödenmeye devm edilecektir. Buda dönemlik 200tl civarı ödememiz anlamına gelmektedir.

 10. Merhaba ;

  2 yillik üniversite mezunuyum . 3 sinif işletmeye yazilacagim fakat 2012 – 2013 yilinin kayit tarihini ögrenebilirmiyim eylüldemi yeni kayit olacak yoksa bizim ki ekimde lütfen bu konuda yardimci olursanız cok sevinirim teşekkürler…

  1. başvurular başladı hangi bölümden hangi bölümlere geçiş yapabilirsi o, önemli başvuru tarihleri 1 ekim 2012- 19 ekim 2012

 11. ben 6 yıl sonra 3 sınıf kamu yönetime kayıt yaptırdım ancak şunu sormak isterim ara sınav ve dönem sonu sınavlarda kitapların kaçıncı ünitesine kadar sorumluyuz. siteyi bilen veya yardım olacak bilgi sahibi varsa lütfen bilgi.

  1. mesala bir derste 10 ünüte var ilk 5 ara sınav 10 ünütede filalden geliyor 🙂

 12. merhaba ben 2 yıllık ünv.mezunuyum.bu yıl işletme 3.sınıfa kaydoldum.ingilizceden muaf olmam gerekmiyor mu ?

 13. merhaba

  eski sınav sisteminde tüm sorular sadece tek bir şık işaretlersek, örneğin tüm soruların cevabı A şıkkı yaptık, sınav sonucunda 30 alıyorduk

  şimdi de aynı sistem olur mu dersiniz

  1. Şöyle düşünün sorular şıklara eşit olarak dağıtılmıştır. 20 soru ve 5 şık varsa, her şıktan 4 cevap var demektir. Hepsini a işaretlerseniz alacağınız not 20 puanı fazla geçmez.

 14. mrb,ben sosyoloji kredili sistem 1.sınıfım,acaba finallerde ilk 4 ünite mi ağırlıklı olur yoksa 4.üniteden sonrakiler mi?ilk dört üniteye tekrar ağırlık vermeli miyim?teşekkürler..

 15. admin mrhbalar deneme testleri çözün demişsiniz…onları nerden temin edebiliriz….ben araştırdım ama çok fazla bişey bulamadım ..çeko 3.sınıfım….

 16. iyi güzel söylüyorsunuz da cevaplar eşit dagıtılıyo dediniz ama ben ona katılmıyorum çünki hiçde öyle olmadı eşit ama 20 sorudan her şık 4 er olarak belirlenmemiş kesin emin oldugum cevaplardan dolayı böyle söylyorum

 17. merhaba ben muhasebe ve vergi uygulamaları 1.sınıf öğrencisiyim puanlar hakkında hiç fikrim yok ve birde bizim staj durumumuz varmış bu nedir nasıl birşeydir kaçıncı sınıfta olmaktadır

 18. ben acık ögretım 1.sınıf işletme ögrencısıyım. ders notlarında not yazan mı gecerlı agırlıklı not ortalamasımı

 19. bence siz sallama konusunda bilgi verirken yanlis yapmissiniz cunku onu okuyan tum ogrencilerin hakkina girdiniz bence benim tavsiyem saglam calisilarak ve kendinize bir program hazirlamak faydali olur ve arkadaslar bun larin soylediklerine inanmayin .

 20. teşekkürler aöf sınavları bu sene şaşırtmacalı inşallah halledicem okulu uzattık inşallah bu sene bitiririz 🙂

 21. Bülent abi, Açıköğretim final sınavlarıma çalıştığım için programınızı yeni açabildim.. :)) Bitmeden sıradaki parçayı istiyorum..

  1. Aynen katılıyorum arkadaşa. Admin bizler için uğraşıyor, gerçekten çok teşekkür ederimm. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu