Açıköğretim Ara Sınav’ın Önemi ve Ders Çalışma Önerileri

Açıköğretim Ara Sınav’ın Önemi ve Ders Çalışma Önerileri

Açıköğretim Fakültesi tüm bölümlerde Ara sınavlar ders geçme notunuzun %30’unu oluşturduğu için açıköğretim ara sınav sonuçları sizler için çok önemlidir. Ara sınavlarda ne kadar iyi notlar alırsanız finallerde o kadar rahat edersiniz. O yüzden aşağıda yazmış olduğum önerileri dikkate almanızı ve uygulayabildiğini kadar uygulamanız sizlere fayda sağlayacaktır.

Ara Sınav Öncesi Ders Çalışma Yöntemleri

Ara Sınav Öncesi Ders Çalışma Yöntemleri

*-Öncelikle şunu belirterek başlayayım; Ara sınavda kitaplardaki ünitelerin hemen hemen yarısından finallerde ise tamamından sorumlusunuz. Yani bu demektirki sadece ara sınav ünitelerine çalışarak, ara sınavda en az 60-70 gibi bir not almanızı,Final sınavlarında ise en az 30-50 arası almanızı mümkün kılar. Finalde bilmediklerinizide sallarsanız 5-10 da ordan gelir. Böylece sadece kitabın yarısını çalışarak o dersten geçmeniz mümkün. Bu ara sınavları sizler için ara sınavın ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

* – Açıköğretim Ara sınavda aldığınız notların %30’u sizin ders geçme notunuza etki edecektir. Yani ara sınavda 65 alırsanız bunun ders geçme notuna etkisi 65 x 0.3 = 19.5 puandır. Geri kalan %70 size finalden gelecektir.

* – Ara sınavızn etkisi azmış diye düşünmeyin. Ara sınavda aldığınız her not sizin finallerde o kadar rahatlamanıza etki edecektir. Yukarıdaki notu örnek alırsak Ara sınavda bir dersten 65 alırsanız finalde 44 almanız sizin o dersten geçmenizi sağlar.
Hesaplarsak eğer;
Ara Sınav Notu: 65 x 0.3 = 19.5
Final Notu: 44 x 0.7 = 30.8
19.5 + 30.8 = 50.3
Açıköğretimde bir dersten geçebilmek için yıl sonu not ortalamanız en az 50 olmalı. Yuklarıdaki örnekte 50.3 çıkıyor yani o dersten geçtiniz. Bakın ara sınavdan 65 almanız finalden aldığını 44 gibi düşük notun önemsiz olduğunu size gösterdi. Bu yüzden ara sınavlar sizler için çok önemlidir ve elinizden geldiğince yüksek notlar almaya bakın.

* – Unutmayın ara sınavlarda kitaplardaki ünitelerin hemen hemen yarısından sorumlusunuz. Finallerde ise tüm kitaptan sorumlusunuz. Yani ara sınavda az sayıdaki üniteden sorumlu olmanıza rağmen aldığınız not çok önemlidir.

Gelelim ders çalışma önerilerine;

* – Açık öğretim ara sınavlarda önceliği kitaplardan çalışmaya verin arkadaşlar. Ara sınav ünitelerini ne kadar iyi kavrarsanız bu size final sınavlarında çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Sonuçta final sınavlarında da ara sınav ünitelerinden sorular çıkacak.

* – Günde en az 1 saat ders çalışmaya özen gösterin arkadaşlar. Çalışanlar için işe gidip gelirken serviste, minibüste veya otobüste çalışmanızı öneriyorum. Sonuçta sabah akşam veya gün içinde yaptığınız seyehatler sizin ölü veya boş zamanlarınızdır. Böylece kendiniz ayıracağınız daha bol vaktiniz olur.

* – Günde 2 dersin 1’er ünitesini okursanız eğer sınav tarihine kadar bir dersi en az 2 kez tekrar edebilirsiniz.

* – Ünitelerin sonlarındaki deneme testleri çözmeyi ve özetlerini okumayı unutmayın.

* – Sınava bir hafta kala çıkmış sınav sorularını veya deneme testlerini bol bol çözmeye gayret sarfedin. Eğer edinebiliyorsanız.

* – Sınav günü sınav yerinize en az 1-2 saat erken gidin ve yanınıza ders notlarınızı veya çalışma sorularınızı götürün. Sınav öncesi notlarınıza çalışmaya devam edin. Unutmayın sınav öncesi çalışılan dersler sınavda aklınıza ilk gelecek olanlardır. O yüzden sınav öncesi ders çalışılmaz mantığını aklınızdan silin.

* – Sınav salonuna en son girenlerden olmaya özen gösterin ve girene kadar da derslerinize çalışın.

* – Sınav başladığında en son çalıştığınız dersin sorularına ilk bakın. Soruları sıradan değil önce aklınızda kalanları bulup çözün. İşaretleme yaparken cevap anahtarını kaydırmamaya özen gösterin.

* – Açıköğretim sınavlarında yanlışlar doğruları götürmemektedir, o yüzden sınav sonuna kadar hatırlamadığınız soruları sınav sonuna doğru cevap olarak size en yakın gelen şıkkı işaretleyin.

* – Hiç bir şey bilmiyorsanız bile sınav sorularının toplam sayısını 5’e bölün ve her şıkka eşit sayıda dağıtın yani 30 soru varsa böl 5’e oda 6 eder. 6ad. A, 6ad. B, 6ad. C 6ad. D, 6ad. E şeklinde işaretleyin. Bu sayede alacağınız en az not ortalama 25-40 arasında olacaktır.

Yukarıda yazdıklarımı okuyarak uygulayabildiğiniz kadar yapmaya özen gösterin. Bu sayede daha başarılı olacaksınızdır. Şimdiden hepinize tüm açıköğretim sınavlarında başarılar diliyorum…

Açıköğretim sınav giriş belgenizi nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz…

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Captcha loading...


KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • 2020 Bahar Dönemi Ara Sınav İçin Mazeret Sınavı Hakkı

  Bahar Dönemi İnternet Tabanlı (Online) Ara Sınavına Mazeretleri Nedeniyle Katılamayan Öğrenciler Hakkında 2019-2020 Öğretim Yılı Açıköğretim, İktisat... Devamını Oku

 • Ata-Aof 2020-2021 Yılı Akademik Takvim Belli Oldu

  Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 2020 – 2021 Akademik takviminde Kayıt tarihlerini, kayıt yenileme ve ders seçme tarihleri ile sınav ... Devamını Oku

 • Ata-Aof 2020 Final Sınavlarını Online Yapacak

  Atatürk Üniversitesi 2020 bahar dönemi arasınavlarından sonra 2020 bahar dönemi final sınavlarını da online olarak yapma kararı aldı. Duyuru Atatürk ... Devamını Oku

 • Aöf Ders Geçme Notu 35’e Yükseldi

  Daha önceki dönemlerde 25 olan geçme notu online sınav kararı alındıktan sonra 35 olarak değiştirildi. Online sınavlar için arasınavın etkisi %25, fi... Devamını Oku

 • Açıköğretim 2020 Final Sınavları Online Yapılacak

  YÖK’ün aldığı karar sonrasında tüm üniversitelerin bahar dönemi final sınavlarının online yapmasına karar verildi. Bu doğrultuda açıköğretim dö... Devamını Oku