Açıköğretim Ara Sınav’ın Önemi ve Ders Çalışma Önerileri

Açıköğretim Ara Sınav’ın Önemi ve Ders Çalışma Önerileri

Açıköğretim Fakültesi tüm bölümlerde Ara sınavlar ders geçme notunuzun %30’unu oluşturduğu için açıköğretim ara sınav sonuçları sizler için çok önemlidir. Ara sınavlarda ne kadar iyi notlar alırsanız finallerde o kadar rahat edersiniz. O yüzden aşağıda yazmış olduğum önerileri dikkate almanızı ve uygulayabildiğini kadar uygulamanız sizlere fayda sağlayacaktır.

Ara Sınav Öncesi Ders Çalışma Yöntemleri
Ara Sınav Öncesi Ders Çalışma Yöntemleri

*-Öncelikle şunu belirterek başlayayım; Ara sınavda kitaplardaki ünitelerin hemen hemen yarısından finallerde ise tamamından sorumlusunuz. Yani bu demektirki sadece ara sınav ünitelerine çalışarak, ara sınavda en az 60-70 gibi bir not almanızı,Final sınavlarında ise en az 30-50 arası almanızı mümkün kılar. Finalde bilmediklerinizide sallarsanız 5-10 da ordan gelir. Böylece sadece kitabın yarısını çalışarak o dersten geçmeniz mümkün. Bu ara sınavları sizler için ara sınavın ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

* – Açıköğretim Ara sınavda aldığınız notların %30’u sizin ders geçme notunuza etki edecektir. Yani ara sınavda 65 alırsanız bunun ders geçme notuna etkisi 65 x 0.3 = 19.5 puandır. Geri kalan %70 size finalden gelecektir.

* – Ara sınavızn etkisi azmış diye düşünmeyin. Ara sınavda aldığınız her not sizin finallerde o kadar rahatlamanıza etki edecektir. Yukarıdaki notu örnek alırsak Ara sınavda bir dersten 65 alırsanız finalde 44 almanız sizin o dersten geçmenizi sağlar.
Hesaplarsak eğer;
Ara Sınav Notu: 65 x 0.3 = 19.5
Final Notu: 44 x 0.7 = 30.8
19.5 + 30.8 = 50.3
Açıköğretimde bir dersten geçebilmek için yıl sonu not ortalamanız en az 50 olmalı. Yuklarıdaki örnekte 50.3 çıkıyor yani o dersten geçtiniz. Bakın ara sınavdan 65 almanız finalden aldığını 44 gibi düşük notun önemsiz olduğunu size gösterdi. Bu yüzden ara sınavlar sizler için çok önemlidir ve elinizden geldiğince yüksek notlar almaya bakın.

* – Unutmayın ara sınavlarda kitaplardaki ünitelerin hemen hemen yarısından sorumlusunuz. Finallerde ise tüm kitaptan sorumlusunuz. Yani ara sınavda az sayıdaki üniteden sorumlu olmanıza rağmen aldığınız not çok önemlidir.

Gelelim ders çalışma önerilerine;

* – Açık öğretim ara sınavlarda önceliği kitaplardan çalışmaya verin arkadaşlar. Ara sınav ünitelerini ne kadar iyi kavrarsanız bu size final sınavlarında çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Sonuçta final sınavlarında da ara sınav ünitelerinden sorular çıkacak.

* – Günde en az 1 saat ders çalışmaya özen gösterin arkadaşlar. Çalışanlar için işe gidip gelirken serviste, minibüste veya otobüste çalışmanızı öneriyorum. Sonuçta sabah akşam veya gün içinde yaptığınız seyehatler sizin ölü veya boş zamanlarınızdır. Böylece kendiniz ayıracağınız daha bol vaktiniz olur.

* – Günde 2 dersin 1’er ünitesini okursanız eğer sınav tarihine kadar bir dersi en az 2 kez tekrar edebilirsiniz.

* – Ünitelerin sonlarındaki deneme testleri çözmeyi ve özetlerini okumayı unutmayın.

* – Sınava bir hafta kala çıkmış sınav sorularını veya deneme testlerini bol bol çözmeye gayret sarfedin. Eğer edinebiliyorsanız.

* – Sınav günü sınav yerinize en az 1-2 saat erken gidin ve yanınıza ders notlarınızı veya çalışma sorularınızı götürün. Sınav öncesi notlarınıza çalışmaya devam edin. Unutmayın sınav öncesi çalışılan dersler sınavda aklınıza ilk gelecek olanlardır. O yüzden sınav öncesi ders çalışılmaz mantığını aklınızdan silin.

* – Sınav salonuna en son girenlerden olmaya özen gösterin ve girene kadar da derslerinize çalışın.

* – Sınav başladığında en son çalıştığınız dersin sorularına ilk bakın. Soruları sıradan değil önce aklınızda kalanları bulup çözün. İşaretleme yaparken cevap anahtarını kaydırmamaya özen gösterin.

* – Açıköğretim sınavlarında yanlışlar doğruları götürmemektedir, o yüzden sınav sonuna kadar hatırlamadığınız soruları sınav sonuna doğru cevap olarak size en yakın gelen şıkkı işaretleyin.

* – Hiç bir şey bilmiyorsanız bile sınav sorularının toplam sayısını 5’e bölün ve her şıkka eşit sayıda dağıtın yani 30 soru varsa böl 5’e oda 6 eder. 6ad. A, 6ad. B, 6ad. C 6ad. D, 6ad. E şeklinde işaretleyin. Bu sayede alacağınız en az not ortalama 25-40 arasında olacaktır.

Yukarıda yazdıklarımı okuyarak uygulayabildiğiniz kadar yapmaya özen gösterin. Bu sayede daha başarılı olacaksınızdır. Şimdiden hepinize tüm açıköğretim sınavlarında başarılar diliyorum…

Açıköğretim sınav giriş belgenizi nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz…

52 Yorum

 1. tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum.söylediklerinizi yaptığım takdirde çok faydalı olacağına eminim.tekrar teşekkür ederim.sınav giriş belgesi için link verirseniz çok sevinirim.

 2. teşekkürler size bir şey sorcam çıkmış sınav sorular nasıl indiriliyor biliyormsunuz? lütfen cevap verin

 3. gerçekten bu yazıyı okuyunca sınavların başarılı geçecegine inanıyorum tavsiye ve önerileriniz için teşekkür ederim…

 4. slm ben şu soru dağıtma işlemini biraz anlamadım 30 soruyu 5 bö lüyoruz sonra örneğin 1 soru a diyelim 2 soru b 3 soru c 4 soru d 5 soru e şıkkımı demek istediniz tşk ederim saygılarımla

 5. gerçekten güzel bilgiler veriyorsunuz çok teşekkür ederim elinize, yüreğinize sağlık. herkese başarılar diliyorum. saygılarımla…

 6. ya su soru sayısını 5e bölme işini anlamadım daha acıklayıcı bilgi verirmisiniz.sıklara eşit sekilde dagıttık diyelim dogru cevap hangisi oluyo bu durumda???

 7. benim alttan ingilizcem ve iktisat dersim var bunları acab arasınavdamı finaldemi gircem birde eğer ingilizceyi hiç veremezsem bu okulu bitiremezmiyim hiç bir fikrim yok

 8. hey bartınlı arkadaşım .orda demek istiyo ki 30 soru varsa eğer 5 e böl yani burda 6 sorunun cvbı A 6 sorunun cvabı B 6 sorunun cvbı C 6 sorunun cvbı D 6 sorunun cvbı E etti mi sana 6+6+6+6+6=30 yani 30 soru da A şıkkından toplam 6 B şıkkından toplam 6 soru böle gidiyo . yardımcı olmuşumdur inşl başarılar arkadaşlar.. 🙂

 9. gerçekten sınav sorularının sayısına şık sayısını böldüğümzde 6 çıkıyor ya yani sınavda cvplarda doğru şıklar eşit sayıda mı oluyor hep her şıktan 6 şar tane mi oluyor yani 🙂 buna hemen bakmam lazım

  1. Aykut; Bu kesin bir kanaat olmamakla birlikte denenmiş ve sonuç laınmış bir uygulamadır. Ama bu tabi ki sorulara hiç bakmadan direk böyle yap demek değildir.

 10. Arkadaşlar Çıkmış sınav sorularına iyi göz atın..soruyu gorduğunuzde en azından vereceğınız cvpı bilmiş olun.kolay gelsin.

 11. ben çalışma ekonomısı 3 sınıf oğrencısıyım..aynı dersleri aldığımız arkadaslar varsa eğer..
  iş hukuku,idare,hukuku,calısma eko,fınansal yon,sosyal guv huk. cıkmıs son 5 yılın ara sınav sorularına ıyıce bı goz atın..genelde coğu cıkacaktır.kolay gelsın.

 12. arkadaşlar saçmalamayın her konudan eşit sayıda şık yok isterseniz cıkmış sorulara bakabilirsiniz…

 13. ANLAMADIM BEN ŞİMDİ 6 ŞAR TANE YAPCAZDA NASIL AMA 1 SORU A 2 SORUNUN CEVABINI NE YAPCAZ :)))

 14. kredli sisteme geçtigimiz için sosyoloji dersinin çıkmış soruları ve artık konu anlatımlı özet kitaplarıda artık yok böyle olunca ders kitapları amel defteri gibi maaşallah uzun:(( geçen var mı bu dersleri acaba….

 15. 3. Sınıftayım gecen yıl vize de sadece çıkmış sorulara çalıştım 1 dersten 50 üstü not aldım diğerlerinden 30 gibi notlar aldım çıkmış sorulara çokta güvenmeyin

 16. gercekden oturdum saydım cok doğru bir dersde 30 soru varsa dagılımı doğru hepsinden 6 şer.cıkmış soruları calışmakda mantıklı.ben gecen sene calışdım .70 ve 80 arasında aldım hepsinden….cıkmış soruları indirebılırsınız…….

 17. Arkadaşlar bu soru dağılım(30 soruyu 5 bölme işi) işini bu güz döneminde denemedim iyikide denememişim HİÇ YAKINDAN UZAKTAN ALAKASI YOK….cevap şıklarından belli……

 18. Şıklar ile ilgili bilgiyi sınav öncesi okumuştum ve stratejik yönetim birde insan kaynakları dersinde 29 soruyu adım gibi bilip işaretledim ve ne hikmetse aklıma geldi ve saydım şıkları…6 a 6 b 6 c 5 d 6 e bir eksik d gördüm ve işaretledim diğer derstede a eksik çıkmıştı onu işaretledim…

  ve nitekim sınav sonucu açıklandı her iki dersten de 100 aldım… umarım mezun olabilirim finalde…
  STRATEJİK YÖNETİM :100
  İNSAN KAYNAK: 100
  MUHASEBE DENT: 83
  ULUSLARARASI İŞL: 60 umarım geçerim herkese başarılar….

 19. Arkadaslar kredili sistemde eski sorulardan cikiyomu kredili sistemde girmis olan arkadaslar bilgi verirmisiniz lutfen…

 20. ya arkadaslar bende aöf adalet 1.sınıfım. bence kitapdan calısın ve bazı derslerin cıkmıs soruları war onlara calısın inanın bana sonuclar güzel gelio. benim üniversitede daha ilk yılım olmasına rağmen ben öle yaptım insallahta gecicem tabi hazirandaki finallere daha calısmaya baslamadım ama inanıyorum ben gececeğime. sizde kitapdan ve cıkmıs sorulardan yararlanın faydasını görüceksiniz.

 21. Kredili sistemde seneye 4 sinifta nasil yapacagiz isletme iktisat geciyo eski sorular cikarmi

 22. HER DERSTEN ORTALAMA DÖRTTE BİRİNİ BANKO ÇEKEMEZSENİZ BAŞARILI OLMA ŞANSINIZ ÇOK ZOR,HER DÖRT SORUDAN BİRİNİ BANKO ÇEKERSENİZ DİĞER 10-15 SORUYUDA ŞIKLAR ARASINDA YÜZDE ELLİ KESTİRME BİR CEVAPLA DOĞRU ÇIKSA EN AZ 45-55 ARASI BAŞARILI OLURSUNUZ,AMA SORULAR OKADAR ÇOK ZORKİ MESELA SOSYOLOJİ SORULARI ÇOK ZOR 4-5 TANESİNİİLE BANKO ÇEKEMİYORUZ

 23. iyi geceler..benim kızım ilk tercih 2 yıllık aöf yazdı fakat şimdi pişman oldu keşke ilk tercihe 4 yıllık aöf veya auzem yazsaydım diyor.arkadaşıda aöf ler için ek yerleştirmede tekrardan tercih yapılabilceğini söyledi bu ne kadar doğru bilgilendirseniz çok sevinirim..uykuları kaçtı..

     1. bilgileriniz için çok teşekkür ederiz..gerçekten çok güzel aydınlatıyorsunuz…

 24. AÖF Sosyal Hizmetler Önlisans Mezunları artık sınavsız olarak AÖF Sosyoloji Lisans Bölümüne 3. Sınıftan devam edecekler.bunu bir siteden buldum..ne kadar doğru…kızımı doğru şekilde yönlendirmek istiyorum..kızım aöf sosyal hizmetleri tutturdu..fakat biraz kararsız kaldı 2 yıllık olduğu için…daha öncede yazmıştım ..eğer 2 yıl sosyal hizmetler okuyup sınavsız aöf sosyolojiye geçme imkanı varsa süper bir şey..o zaman diploma ne oluyor sosyoloji lisans diplomasımı

 25. ayrıca bu sınavsız ikinci üniversite ye lisans okuyanlar veya mezunlar lisans veya önlisans, önlisans okuyanlar sadece önlisans mı okuyabiliyor

 26. Arkadaslar ben sosyal hizmetlerdeyim ama sinav icin hangi unitelere calisicagmi bilmiyorm bana yardimcı olabilirmisiniz.??

 27. aöf türk dili ve edebiyatı 1. sınıf okuyorum formasyon varmı acaba birde çıkmış soruları çözüyorum ama sadece 2010 dan itibaren var 2010 dada konu içerilkeri değiştiği için 2011 yılının sorularını çözmem söylendi doğrumu acaba bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 28. AÖF İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 3. Sınıf’a ait hiç bir sınav sorusu (2011-2012 dönemi) bulamadım. Bu bölüm ilk defa bu sene mi başlıyor acaba?
  Ayrıcai piyasada yardımcı kitap da yok.

 29. AÖF Sınav Giriş Yerleri ve 2013 Sınav Takvimi: Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Güz Dönemi ara sınav g…

 30. açıköğretim açıkla şu ara sınav sonuçlarını da finallere daha bir hevesli hazırlanalım :))))

 31. 2013-2014 YILI AÇIKÖĞRETİM PROGRAMLARI GÜZ DÖNEMİ ARA SINAVI 14-15 ARALIK 2013 TE YAPILAN SINAVIN 15 ARALIK 2013…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu