20 Temmuz 2014 Tek Ders Sınavı Bilgileri

20 Temmuz 2014 Tek Ders Sınavı Bilgileri

Tek ders sınavı nedir? Tek ders sınavı ne zaman yapılacak? Tek ders sınavı yerleri, tek ders sınavına nasıl katılacağız, tek ders sınavı için harç ödenecek mi? Tek ders sınavı için kayıt yapılıyor mu?

Açıköğretim okuyan ve sadece tek ders yüzünden mezun olamayan öğrenciler için 20 Temmuz 2014 tarihinde yapıalcak olan tek ders sınavı ile ilgili bilgilere aşağıda ulaşabilirsiniz. Açık öğretim tek ders sınavı, lisans yada önlisans bölümlerinden birisinin son sınıfında okuyan ve tek bir dersi yüzünden mezun olamayacak durumda olan öğrencilerin katılabileceği bir sınavdır. Bu sınav sayesinde bir dersten kalarak dönem yada yıl uzatan öğrenciler mezun olma şansını yeniden elde etmiş olurlar. Peki bu sınava katılma koşuları nelerdir? Sınav ne zaman, nerede ve nasıl yapılacaktır? Soruların cevaplarını aşağıda sizlere vermeye çalışacağız.

Anadolu Üniversitesi açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıtlı, 2013-2014 öğretim yılında tek dersten başarısız olan ve bu dersini verdiği takdirde mezun olabilecek durumdaki öğrencilere tek ders sınavı yapılacaktır. Tek ders sınavı aşağıda belirlenen esaslar çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

Tek Ders Sınavı Şartları

 1. Kayıtlı olduğu bölüm/programda tüm dersleri alan ve tek dersten başarısız olduğu için mezun olamayan öğrenciler tek ders sınavına girebilirler.
 2. Öğrencinin sınava gireceği tek derse 2013-2014 öğretim yılı güz veya bahar döneminde kayıt yaptırmış olması gerekmektedir.
 3. Başarısız olduğu tek dersten (DZ), (YZ) harf notu alan öğrencilere tek ders sınav hakkı verilmez.
 4. Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri uygulamalı dersler) için tek ders sınav hakkı verilmez.
 5. Tek ders sınav notu dönem sonu sınavı notu yerine geçer ( Yani finalde aldığınız not yok sayılıyor ve tek ders sınavı notu ile ara sınav notunuz değerlendirmeye alınıyor ).
 6. Başarı notu, dönem içi notları ile tek ders sınav notunun yüzdelik bilgileri dikkate alınarak belirlenir. ( Dönem not ortalamanız ve genel not ortalamanız hesaplanırken finalde aldığınız not yerine tek ders sınavı notu ve diğer derslerin notları hesaba katılıyor )
 7. Tek ders sınavı sonucunda hesaplanan başarı notuna göre öğrencinin harf notu, ilgili dönemde o dersten bağıl değerlendirme sonunda oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenecektir. ( Hangi dönemin dersinden kalındı ise o dönemdeki harf notları geçerli olacak, tek ders sınavına özel bir harf notu hesaplaması yapılmayacak )
 8. Her ne sebeple olursa olsun tek ders sınavına katılmayan veya katılamayan öğrenciler için mazeret sınavı yapılmaz. Tek ders sınavına girmeyen öğrencilerin dönem sonu harf notları geçerli olacaktır. ( Tek ders sınavına girmeye hak kazandınız ama bir sebeple giremediniz, bu sebep ne olursa olsun size yeni bir sınav hakkı daha verilmeyecek ve bu sınava girmediğiniz için final notunuz geçerli kalacak. )
 9. Tek ders sınavı tarihi, 20 Temmuz 2014 tarihinde saat 14:00’deAdana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Samsun, Van illeri ile KKTC/Lefkoşa ve yurt dışı programlarına kayıtlı öğrenciler için Almanya/Köln, Azerbaycan/Bakü’de gerçekleştirilecektir (Köln ve Bakü’de yapılacak sınavlar ile ilgili ayrıca duyuru yapılacaktır).
 10. Tek ders sınavı 20 Temmuz 2014 Pazar günü saat 14:00’de Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Samsun, Van illeri ile KKTC/Lefkoşa ve cezaevinde olup tek ders sınavına girebilecek öğrenciler için bulundukları illerdeki cezaevlerinde gerçekleştirilecektir.
 11. 20 Temmuz 2014 Pazar günü tek ders sınavının yapılacağı illerde ve KKTC/Lefkoşa’da bulunan AÖF büroları 10:00 – 15:00 saatleri arasında açık olacaktır. Tek ders sınavı günü tüm sınava girilebilecek illerdeki aöf büroları açık olacaktır.
 12. Tek ders sınavına girecek öğrencilerin sistemimizde kayıtlı olan sınav merkezlerine göre sınav yapılacak illere atamaları aşağıda yer alan tablo kullanılarak Fakülte tarafından yapılacaktır. Tek ders sınavına nerede gireceğiniz ve tek ders sınavı yerlerini , 26-27 Haziran 2014 tarihlerinde http://ogrenci.anadolu.edu.tr adresinden değiştirebilirsiniz. Sınava giriş yerlerinizi yine 26-27 Haziran tarinde Aöf bürolarına kendiniz giderek yada 444 10 26 nolu Öğrenci Etkileşim Merkezi’ni arayarak değiştirebilirler. Belirtilen tarihlerde değişiklik yapmayan öğrenciler Fakülte tarafından atandıkları sınav ilinde sınava girmek zorundadırlar.

Tek Ders Sınavı Merkezleri

Tek Ders Sınavına Hangi İllerde Girilebilecek. Tek Der Sınavı Nerede Yapılacak
Tek Ders Sınavına Hangi İllerde Girilebilecek. Tek Der Sınavı Nerede Yapılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu