Sınavsız İkinci Üniversite

Sınavsız İkinci Üniversite 

  Örgün veya Açıköğretim bütün öğrencilere veya mezunlara Sınava Girmeden İkinci Üniversite Okuma İmkanı!… Kontenjan sınırlaması olmadan, Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul üniversitesi açıköğretim aöf bölümlerine sınavsız olarak direk kayıt imkanı !..

  Yükseköğretim Kurulunun Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’ne gönderdiği 4180-28559 sayılı Yükseköğretim Kurulu kararı yazısı ile “… açıköğretim sistemi ile öğretim veren önlisans ve lisans programlarının kontenjanlarına bakılmaksızın” ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırılabileceğine karar verildiği bildirilmiştir.

Anadolu Üniversitesi'nden İkinci Üniversite Okuma İmkanı
Anadolu Üniversitesi’nden İkinci Üniversite Okuma İmkanı

Üniversite mezunu yada öğrencisi iseniz ( açıköğretimliler dahil ) istediğiniz takdirde, öğrencisi olduğunuz yada mezunu olduğunuz bölüm olmamak şartı ile açıköğretim lisans veya önlisans bölümlerinden istediğinizin birinci sınıfına sınavsız olarak direk kayıt olabilirsiniz.  Bu karar Anadolu Üniversitesi aöf bölümleri, Atatürk üniversitesi ATA-AÖF bölümleri ve İstanbul Üniversitesi AUZEF açıköğretim bölümleri için geçerlidir.

DİKKAT ! Başvuracağınız Üniversitenin Açıköğretim Bölümlerinden Birisinde Zaten okuyorsanız, o Üniversiteye başvuramaz ama diğerlerine başvurabilirsiniz. Açıklarsak; Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Sosyoloji öğrencisi iseniz, İkinci Üniversite kapsamında Atatrük Üniversitesi Felsefe Bölümüne Kayıt Olamazsınız. Ama Anadolu veya İstanbul Üniversitelerinin aöf bölümlerine kayıt olabilirsiniz.  Aşağıya açıköğretim eğitimi veren üniversitelerin açıköğretim bölümlerinin listesini ekliyorum. Eğer örgün bir üniversite okuyor veya mezunsanız yada açıköğretim okuyor yada mezunuysanız YGS sınavına girmeden bu imkandan yararlanabilir ve ikinci üniversitenizi okuyabilirsiniz.

 

Sınavsız İkinci Üniversite Okuma İmkanı
Sınavsız İkinci Üniversite Okuma İmkanı

 

Kayıtları Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

 

Anadolu Üniversitesi

2015-2016 eğitim yılı sınavsız ikinci üniversite kayıt işlemleri 09 Eylül Çarşamba başlayacak olup, 22 Eylül Salı günü 17:00’da son bulacaktır  http://aofkayit.anadolu.edu.tr adresinden ”İkinci Üniversite” linkini tıklayarak ön kaydı yapıp, harç ücretini bankaya ödeyip, istenen evraklarla beraber size en yakın aöf bürosuna aynı tarihler içinde gidip kaydınızı tamamlayacaksınız.. ( Size En Yakın Aöf Bürosunu Öğrenmek İçin TIKLAYIN )

Anadolu Üniversitesi Aöf Bölümleri

Bölümlerin isimlerinin üzerine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lisans Bölümleri

Önlisans Bölümleri

Yukarıda yer alan bölümlere sınavsız olarak ikinci üniversite kapsamında kayıt olabileceksiniz…

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Aöf kayıt işlemleri her yıl olduğu gibi bu yılda iki aşamalı olarak gerçekleştirilecektir.

– Anadolu Üniversitesi Aöf Kayıtları İçin Birinci Aşama internet üzerinden ön kayıt, kayit.anadolu.edu.tr web adresinden kayıt türünüzün seçilerek istenilen bilgilerin girilmesi ve onaylanarak çıktıların alınması şeklinde gerçekleşmektedir. ( Kayıt Sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz. Sayfa kayıt tarihleri içinde aktif olacaktır. )

– Kayıtlarda İkinci aşama ise, Bankaya öğrenim gideri yani 2015-2016 açıköğretim harç ücretlerinin ödenmesi ve Aöf bürosuna giderek Üniversitenin bizden istediği evrakların teslimi ile gerçekleşecek ve kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır. Harç Ücretini, herhangi bir Vakıfbank şubesi, ATM’si veya internet bankacılığı üzerinden TC kimlik numaranızı ve kayıt olacağınız aöf bölümünü belirterek yatırmalısınız. Harç ücretini aöf bürolarına kesin kayıt için gitmeden önce ödemelisiniz.

Size en yakın aöf bürosunu öğrenmek için BURAYA TIKLAYIN.

2015-2016 Açıköğretim Kayıtlarında İstenen Belgeler;

1. İnternet Başvuru Belgesi ( İnternetten Ön kayıt Yaptıktan Sonra Aldığınız Çıktı )
2. Fotoğraflı-İmzalı Form ( İnternetten Ön kayıt Yaptıktan Sonra Aldığınız Çıktı )
3. Öğrenci Bilgi Formu ( İnternetten Ön kayıt Yaptıktan Sonra Aldığınız Çıktı )
4. Öğrenim Belgesi ( Üniversite Diplomanız veya Geçici Mezuniyet Belgesi veya Yurtdışı Mezuniyet belgesi ile birlikte YÖK denklik belgesi ) ( Diplomanız yok veya kayıp ise mezun olduğunuz okuldan Diploma Bilgilerini İçeren Öğrenim Belgesi alacaksınız. ) ( Okuyan Öğrenciler İçin Öğrenci Belgesi: Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumunda önlisans programı veya lisans bölümüne kayıtlı olan öğrenciler, 2015-2016 öğretim yılında öğrenci olduğunu gösteren öğrenci belgesinin aslını kayıt belgesi olarak vereceklerdir. )
5. Fotoğraf ( 4 ad.) ( Son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır, başörtülü resimler kabul edilmektedir. )

Kayıt işlemlerinde, ÖSYM’de bulunan veya internet başvuru sırasında yüklediğiniz dijital fotoğraf kullanılacaktır.

Fotoğrafların son altı ay içinde, yüzü açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde, cepheden çekilmiş olması gerektiğinden, kayıt için AÖF bürosuna giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.

Fotoğrafı yukarıdaki niteliklere uymayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

Dijital ortamda alınan fotoğrafların kayıt için uygun olmaması halinde, AÖF bürosu öğrenciden 4 (dört) adet 4,5×6 cm. boyutunda fotoğraf isteyecektir. Bu fotoğrafların birbirinin aynısı olması gerekmektedir. Bu fotoğraflardan 2adedini, internet başvuru sitesinden dökümünü aldığınız Fotoğraflı-İmzalı Form ile Öğrenci Bilgi Formuna yapıştırınız.

Kayıtlarda alınan fotoğraflar taranarak elektronik ortama aktarıldığından fotokopi, bilgisayar vb. yollarla çoğaltılmışfotoğraflar kabul edilmeyecektir.

 

Atatürk Üniversitesi

Atatürk Üniversitesi

Sınavsız ikinci üniversite 2015-2016 eğitim yılı için Ön Kayıtlar 13.07.2015 / 09.10.2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Ön kayıtlar BURAYA TIKLAYARAK Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden yapılacaktır. Kesin kayıt ise evrakların 21.09.2015 / 11.10.2015 tarihleri arasında üniversitenin eline geçmesi ile yapılmış olacaktır. ( Evrakları posta veya kargo yolu ile göndereceksiniz. )

Kayıt ile ilgili detaylar aşağıda yer almaktadır..

Atatürk Üniversitesi Aöf Bölümleri

Bölümlerin isimlerinin üzerine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lisans Bölümleri

Önlisans Bölümleri

Kesin Kayıt İşlemleri ve Harç Ücretlerinin Ödenmesi;

Kesin Kayıt İşlemleri Ön kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilerimiz, 21 Eylül 2015 ile 11 Ekim 2015 tarihleri arasında T.C. Kimlik numaraları ile Halkbank veya VakıfBank şubeleri ya da internet bankacılığı aracılığıyla materyal ücretini yatırdıktan sonra kesin kayıt işlemlerini OBS üzerinden tamamlayabilirler.

 • İkinci Üniversite Kesin Kayıt Sayfası için tıklayınız.
 • OBS Kesin Kayıt İşlemleri resimli anlatımı için tıklayınız

Öğrencilerimizin tercih ettikleri programa kayıt yaptırabilmeleri için Materyal Ücretini T.C. kimlik numaraları ile Halkbank veya VakıfBank şubelerine ya da internet bankacılığı aracılığıyla 21 Eylül 2015 ile 11 Ekim 2015 tarihleri arasında ödemeleri gerekmektedir. Ödemeler Fakültemiz akademik takviminde ilan edilen tarihler arasında, Güz ve Bahar Yarıyılı dönemlerinde yapılacaktır. T.C. kimlik numarası ile yapılmayan ödemeler Fakültemiz tarafından işleme alınmayacaktır.

 • Öğretim yılı ücretleri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

MATERYAL ÜCRETİ MUAFİYET İŞLEMLERİ

Engelli Öğrenciler Engelli öğrencilerimizden materyal ücreti muafiyeti talebinde bulunacakların ilgili kurum ve kuruluşlardan alacakları durum belgesinin asılları ve taleplerini belirten dilekçeleri ile doğrudan veya posta yoluyla Fakültemize müracaat etmeleri gerekmektedir.

Gaziler, Birinci Dereceden Şehit veya Gazi Yakınları Bu kapsamdaki öğrencilerin ilgili kurum ve kuruluşlardan alacakları durum belgesinin asılları ve taleplerini belirten dilekçeleri ile doğrudan veya posta yoluyla Fakültemize müracaat etmeleri gerekmektedir. Gazilerin, birinci dereceden şehit ve gazi yakınlarının (eş ve çocukları) durum belgesini ilgili kurumlardan (Emniyet ve Milli Savunma Bakanlığına bağlı kurum/kuruluşlar) almaları gerekmektedir.

Not: Bu kapsamda başvuruda bulunan öğrencilerin materyal ücreti iade süreci üniversite kayıt işlemleri tamamlandıktan ve Fakültemiz yönetim kurulu tarafından onaylandıktan sonra başlatılacaktır. Engelli öğrencilerden alınan raporların geçerlilik süresi dikkate alınarak ödeme yapılacaktır.

Ata Aöf Kayıt için istenilen belgeler;

1 – Kayıt Bilgi Formu (Öğrenci Bilgi Sisteminden (OBS) yapılacak kayıt işlemi sonuna alınacaktır.)

2 – Öğrenimlerine Devam Edenler için: Öğrenci Belgesi

Mezunlar için: Önlisans veya lisans diplomalarının aslı veya noter onaylı örneği

3 – 2 adet Vesikalık fotoğraf (Fotoğraflar 4,5cm X 6cm boyutlarında olmalı ve fotoğrafların arkalarına TC kimlik numarası, ad ve soyad yazılmalıdır.)

4 – Askerlik Durumu Belgesi (1994 ve daha önce doğumlu erkek öğrencilerin )

5 – En az %40 engel durumu olan öğrencilerimizin bu durumlarını belgeleyen sağlık kurulu raporunun aslı ya da noter onaylı örneği

6 – Gazilerin, birinci dereceden şehit ve gazi yakınlarının (eş ve çocukları) ilgili kurumlardan (Emniyet ve Milli Savunma Bakanlığına bağlı kurum/kuruluşlar) alacakları “Durum Belgesi”nin aslı ve taleplerini belirten dilekçe

7 – Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrencilerden ortak zorunlu derslerden muafiyet talep edenlerin işlemlerinin yapılması için onaylı transkript belgesi

Kayıt Evraklarının Kargo İle Gönderilmesi;

Kayıt evraklarını kargo/posta ile Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanlığı 25240 Yakutiye/ERZURUM adresine kayıt tarihleri içinde üniversiteye ulaşacak şekilde göndermeniz gerekmektedir.  İsteyen evrakları elden de teslim edebilir. İnternet üzerinden ön kayıt, açık öğretim materyal gideri ödemeleri ve evrak teslim işlemi,21.09.2015 / 11.10.2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

TUTUKLU VEYA HÜKÜMLÜ ÖĞRENCİLER; Tutuklu veya hükümlü öğrenciler İkinci Üniversite kapsamında Fakültemiz programlarına kayıt yaptırabilirler.

ASKERLİK İŞLEMLERİ; Kayıt sürecinde askerlik (tecil, muaf, terhis, vb.) işlemlerinde herhangi bir problem yaşanmaması için erkek öğrencilerin (1994 ve daha önceki yıl doğumlu) ilgili askerlik şubelerinden “Askerlik Durum Belgesi” almaları gerekmektedir. Devlet Askerlik Durum Sorgulama için tıklayınız.

DERS KAYIT İŞLEMLERİ; Materyal ücretini yatırıp Fakültemize kesin kayıt yaptıran öğrencilerin ders kayıt işlemleri akademik takvimde belirlenen tarihler arasında Dekanlığımız tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Ders kayıtları ile ilgili usul ve esaslar daha sonra Fakültemiz web sayfasında yayımlanacaktır.

ÖĞRENCİ KİMLİĞİ VE BİLGİ FORMU GÖNDERİM İŞLEMLERİ; Kesin kayıt işlemleri tamamlanan öğrencilerin öğrenci kimliği, sistem tanıtım formu (kılavuz) sistemde kayıtlı olan yazışma adreslerine posta yolu ile gönderilecektir.

 

İstanbul Üniversitesi

Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında 2015-2016 eğitim yılı Kayıtları 01 Eylül – 15 Eylül tarihleri arasında yapacaktır, Ön kayıt işlemlerini İnternet üzerinden İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ OTOMASYONU ( Linke tıkladıktan açılan pencereden soldan “İkinci Diploma Kayıt” linkine tıklayacaksınız ). Kesin kayıt ise evrakların 01 Eylül – 15 Eylül tarihleri içinde harç ücretinin ödenmesi ve kayıt evraklarının kargo ile gönderilmesi sonrasında üniversitenin eline geçmesi ile yapılmış olacaktır. ( Evrakları posta veya kargo yolu ile göndereceksiniz. )

İstanbul Üniversitesi AUZEF Aöf Bölümleri

Bölümlerin isimlerinin üzerine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

( TABLO 4 ) Lisans Bölümleri

( TABLO 3A ) Önlisans Bölümleri

Yukarıda yer alan bölümlere sınavsız olarak ikinci üniversite kapsamında kayıt olabileceksiniz…

Harç Ücretinin Bankaya Yatırılması

İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi bünyesinde yer alan bölümlere ön kayıt işlemini gerçekleştiren öğrencinin cep telefonuna gelen referans numarası ile birlikte Halkbank şubeleri veya ATM’lerine giderek, kayıt yaptırdığı bölümün materyal ücreti yatırılmalıdır. Kayıt harç ücreti ödenemez ise kesin kayıt işlemi gerçekleşmemektedir. Harç ücreti ödemesini evrakları kargoya vermeden önce yapmalısınız.

Kayıt Evraklarının Kargo İle Gönderilmesi;

Ön kayıt yaptıran öğrencinin, aşağıda belirtilen kayıt evraklarını KARGO yoluyla göndermesi veya İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesine teslim etmesi gerekmektedir. ( MNG Kargo İÜ AUZEF öğrencilerine indirim uygulamaktadır. )

ÖNEMLİ NOT: Kargo ile gönderilecek evraklarda son gönderim tarihi 16 Ekim 2015 Cuma günüdür. (Evrakları belirtilen tarihler aralığında kargo ile gönderen öğrencilerin işlemlerinde kargo gönderim tarihi dikkate alınacaktır.)

2015-2016 AUZEF Kayıt İçin istenen belgeler:

1)        Lise Diplomasının “Aslı gibidir.” onaylı fotokopisi ya da yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı gibidir onaylı fotokopisi (Başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz. “Aslı gibidir” MEB resmî okul müdürlükleri tarafından yapılabilmektedir. Noter onaylı olması zorunlu değildir.)

2)        Nüfus cüzdan sureti veya Nüfus Cüzdanının –muhtarlık tarafından “Aslı gibidir.” onaylı önlü-arkalıfotokopisi (T.C. Kimlik Numarası beyanı için)

3)  Erkek öğrenciler için Askerlik Durum Belgesi. (1995, 1996, 1997….. ve sonrası doğumlu öğrencilerinden askerlik durum belgesi istenmeyecektir.)

4) 1 adet vesikalık fotoğraf. (Fotoğraflar son 6 ay içinde, önden, öğrenciyi kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır. Fotoğraflarınızın arkasına adınızı-soyadınızı ve TC kimlik numaranızı yazmayı unutmayınız)

5) Öğrenci katkı payı/öğrenim ücretinin ödendiğine dair banka dekontu veya ATM çıktısı. (Ödemeler Öğrenci Otomasyon Sisteminden Referans Numarası alınarak Halk Bankasına yapılmaktadır.)

Bu işlemleri gerçekleştiren öğrencilerimizin kesin kayıtları tamamlandığında kesin kayıt bilgisi SMS olarak cep telefonlarına gönderilecektir.

GENEL KAYIT NOTU:

– Anadolu Üniversitesi Kayıtları internetten ön kayıt ve bütün illerde bulunan aöf büroları üzerinden kesin kayıt şeklinde,
– Atatürk ve İstanbul Üniversiteleri ise internet üzerinden ön kayıt yapmakta evrakları ise kargo ile almaktadır.

Sınavlar Hakkında;

– Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sınavlarını her ilde hemen hemen bütün ilçelerde yüz yüze test usulü şeklinde yapmaktadır.
– Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Ara sınav internet üzerinden, Final ve Bütünlemeler ise çeşitli illerde yüzyüze test usulü ile yapılmaktadır.
– İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi 
Ara sınav internet üzerinden, Final ve Bütünlemeler ise çeşitli illerde yüzyüze test usulü ile yapılmaktadır.

Lisans veya önlisans mezunları / öğrencileri hangi lisansa mı önlisansa mı kayıt yaptirabilecekler?

– Lisans Mezunları veya Öğrencileri—– Önlisans veya Lisans Bölümlerine Kayıt Yaptırabilecek.
– Önlisans mezunları veya Öğrencileri —– Sadece Önlisans Bölümlerine Kayıt Yaptırabilecek.

Bu kural sadece İstanbul ve Atatürk Üniversitesi İçin Geçerlidir.

Anadolu Üniversitesinde Lisans yada Önlisans ayırımı yoktur, istediğiniz Aöf bölümüne kayıt olabilirsiniz.

İkinci Üniversite Kapsamında Askerlik Tecil İşlemleri;

Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretim de ki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar. 

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılacaktır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamayacaktır. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanacaklardır.

Yani sınavsız ikinci üniversiteye kaydolanlar askerliklerini, okuyorlarsa okudukları okul üzerinden, mezunlarsa diplomaları ile tecil ettirebilirler. Veya kayıt olduktan sonra mevcut bölümden kaydınızı sildirerek aöf den askerlik tecilinizi yaptırabilirsiniz. 

İkinci Üniversite Kapsamında Kimler Başvurabilir;
– Örgün öğretimin herhangi bir programına ÖSYM tarafından yerleştirilenler ile bu programlardan mezun olanlar. ( 2015 YGS-LYS sınavları ile örgün veya açıköğretime kayıt olanlarda başvurabilir )
– Açıköğretim şeklinde eğitim veren üniversitelerde öğrenci olan veya mezun olanlar.
– ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler.
– Yükseköğretim kurumları tarafından yapılan yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler.
– Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar.
– Halen Kayıtlı Durumda Olan Açıköğretim Öğrencileri.
– Herhangi Bir Açıköğretim Bölümü Mezunları.

İkinci Üniversite Kapsamında Kimler Başvuramaz
– Yurt dışında bir yükseköğretim kurumunda hâlen kayıtlı olan öğrenciler,
– Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olamadan kaydı silinenler,
– Herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar,
– Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerinde Okuyanlar, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerine İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Olamazlar.
– Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerinde Okuyanlar, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerine İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Olamazlar.
– İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerinde Okuyanlar, İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerine İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Olamazlar.

Harç Ücretleri Ne Kadar ?
Sınavsız ikinci üniversite için ödenecek olan harç miktarları normal eğitimle aynı olacaktır. Devletin katkı payını kaldırması ile sadece Kitap, Sınav ve Eğitim giderleri alınmaktadır.

Anadolu Üniversitesinde 205tl

Atatürk Üniversitesinde 290tl

İstanbul Üniversitesinde 370tl’dir.

 

2.326 Yorum

 1. Merhabalar ben 4 yıllık örgün öğretim programında okuyorum bu sene öss ye de girdim puanım var sınavsız derken şimdi ben sınava girdim anadolu üni. işletmede okumak istiyorum fakat puanla yerleşirsem harcımı %100 ödemek zorunda yine kalırmıyım?? şimdi tercih yaptım işletmeleri yazdım.. birde yada diye daha az bir rakam var o nedir? ve son olarak ben harç parası çok olan yeri tercih etmeyeceğim şuan örgün öğretim de okuduğum yerde KYK dan katkı bursu aldım şuan zaten harcı az ödüyorum aöf nin kinide az ödemek için tekrar KYK ya başvurmam mı lazım yoksa BU KYK katkı bursu bi tane üni de mi geçerli??? şimdiden çok teşekkür ederimmm..

  1. YGS ilede kayıt olsanız başka bir üniversitede okuduğunuz için ikinci üniversite kapsamına girmektedir ve harç ücretini biraz daha farklı ödersiniz bu yıllık 50-100tl arası bir fazlalık demektir.

 2. Merhaba. AÖF işletme 4. sınıf öğrencisiyim. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İşletme Fakültesine direk yatay geçiş yapabilir miyim ?

 3. ben aöf 4 yıllık işletme okuyorum 2.üniversitede 4 yıllıkmı tercih etmeliyim yoksa 2 yıllıkta tercih edebilirmiyim

 4. Merhabalar ben Anadolu Üniversitesi İktisat fakültesinde okuyorum İkinci üniversiteye kayıt hakkım var mı? teşekkürler.

   1. kardeşim örgünde okuyup mesela ist ünide okuyp anadolu ünide açıköğretim olarak başka bir lisans bölüm okuyabiliyorum değilmi doğrumu anladım ?(l

    1. Evet örgün bir lisans bölümü okuyor veya mezunu iseniz Anadolu, İstanbul veya Atatürk Üniversitesi Açıköğretim lisans bölümlerinden birisini kontenjan sınırlamasına bakmadan okuyabilirsiniz. Sınava vs girmeden direk kayıt olacaksınız.

 5. merhabalar ben sosyoloji 4 yıllık okuyorum bu sene her hangi açık öğretime tekrar 2. ünv kapsamında basvubılırmıyım

 6. ben türk dili edebiyatı 2 .sınıfa geçtim aynı zamanda ilahiyat önlisans a kayıt yaptırabilirmiyim.

 7. ben eskişehir aöf okuyorum ama eskişehirden tercih yapamıyormuyum yani? istediğim bölümde diğer ünlerde yokk

 8. Merhaba 2.üniversite kapsamında harçlar vs daha pahalıya gelmektedir demişsiniz ben örgünde 3.sınıfım hemde ygs ye girdim …ama tercih yapmamayı dusunup 2.unı olarak kayıt yapmak ıstıyordum. Açıkğretim fakültesi Ankara ve İzmiti aradığımda hiçbir fark olmaz aynı para demişlerdi ?

  1. Geçen yılki miktarları bölümlerin karşısında belirttim. Sınavsız ikinci üniversite kapsamında normal ücretlerden 50-150tl arası daha fazla ödüyorsunuz.

 9. 2 yıllık Muhasebe örgün eğitim mezunuyum..Şu an Ön lisans İlahiyat 2 bitti..Açık .öğretim den 4 yıllığı tamamlaya bilir miyim İlahiyatı…Cevaplarsanız memnun olurum ..Teşekkürler….

 10. Merhaba.Anadolu Ünv.AÖF Felsefe okuyorum.İstanbul Ünv.AÖF Felsefe Bölümüne geçiş yapabilir miyim.Tşk.

  1. Yatay geçiş için ders notlarınız 80 ve üzeri olmalı yani en az AB olmalı bu şertı karşıladıktan sonra İstanbul Üniversitesinin şartlarını karşılamalısınız.

 11. ilahiyat okuyorum.bu yıl ygs ye tekrar gırdım.ygs puanımla mı tercıh yapmalıyım yoksa sınavsız tercıh mı yapmalıyım.ygs puanıyla okursam ıkıncı unv. yı harç ta degısıklık olur mu.

 12. Ben edebiyata gecen sene kaydimi yaptirdim ama sinif gecemedim yine de ikinci universiteye kaydimi yaptirabilir miyim mesela cocuk gelisimine

  1. Eğer kayıtlı iseniz kayıt yaptırabilirsiniz. Ve açıköğretim bölümlerine kayıt olabilirsiniz. Açıköğretimde çocuk gelişimi bölümü bulunmamaktadır.

 13. arkadslrn sorularndan cewbımı aldm ama yınede sormak ıstıyorm sosyal hzmetler bölümünn 1. sınıfını btrdm bu yıl yıne ygs ye grdm baska bı 2 yıllık örgün bölüm okumam sosyal hzmetin kaydını sildrmeme neden olr mu böyle bı yazı gördüm emın olmak ıstıyorm tesekkrler 🙂

 14. mhb sağlık kurumları 2.sınıf okuyom bıtırdıgımde kpssde nerelerı tercıh edebılırım

 15. ben istanbul üniversitesi coğrafya açıktan okuyorum istediğim bölümü okuyabilirmiyim

 16. kolay gelsin erciyes üniv elektronik mezunuyum aöf işletme 3.sınıf öğrencisiyim
  1: anadolu üniversitesinde 2.üniversite okuma şansım varmı
  2: eğer yoksa diğer aöf üniversitelerin lisans veya önlisans bölümlerini tercih etme şansım varmı?
  iyi çalışmalar

  1. Zaten anadolu üniversitesi açıköğretim okuduğunuz için, yine anadolu üniversitesinden ikinci üniversite ile yararlanamazsınız, diğer üniversitelerin açıköğretim bölümlerini tercih edebilirsiniz gibi görünüyor, üniversitelere bu durum hakkında soru sordum cevaplarını bekliyorum.

   1. diğer üniversitelerin aöf bölümlerinide paylaşabilirmisiniz teşekkür edrim.

 17. kolay gelsinben atatürk üniversitesi açıköğretim 4 yıllık işletme 1 sınıf öğrencisiyim ben ikinci üniversite olarak eskişehir aöf kayıt yaptırabilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz

  1. Yök’ün üniversitelere gönderdiği karara göre evet ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirsiniz ama üniversitelerin tutumu konusunda emin değilim. Soru sordum cevabını bekliyorum bende..

  2. Sınavsız İkinci Üniversiteye Kimler Başvuramayacak
   – Yurt dışında bir yükseköğretim kurumunda hâlen kayıtlı olan öğrenciler,
   – Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olamayanlar (kaydı silinenler),
   – Herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar,
   – Açıköğretim şeklinde ğitim veren üniversitelerde eğitim görenler,

 18. slm ben 2 yıllık yuksek okulu mezunuyum bu yıl da işletme dusunuyor fakat bı yandan da saglık yuksek okulunu okumayı dusunuyor acaba boyle bı ımkanım varmı

  1. 2 yıllık önlisans mezunu iseniz, sınavsız ikinci üniversite kapsamında açıköğretim herhangi bir önlisans bölümü okuyabilirsiniz. Aynı anda öss puanınızla örgün bir bölümü tercih edip yerleşirseniz kayıt olup okuyabilirsiniz.

 19. aof işletme 4. sınıfa geçtim 2. üni kaydı yaptırabilir miyim yoksa ygs puanımla mı tercih yapmalıyım. teşekkürler

 20. Dikey geçiş ile geçen sene aöf işletme bölümüne kayıt oldum. Şu an 4 e geçtim. 2. üniversite hakkından yararlanabilir miyim? 4 yıllık olarak?

  1. Aöf okuduğunuz için ikinci üniversite kapsamında aöf okumanız durumu şuan muammada Üniversitelere bu konuda yazı yazdım cevabını bekliyorum..

   1. Benim anlamak istediğim konu dikey geçiş ile sınavsız 4 yıllık okuyor olsam ya da seneye bitirsem ikinci üniversite hakkım olur mu? sınavsız olarak?

     1. İstanbul üniversitesi nn ön lisans bölümü yok mu yardımcı olrmusunuz

 21. iyi günler ben 2011 yılında unıversıteye kaydoldum ama gıtmedım bu sene tekrar sınava gırdım. yanı bu sene terch yaptm aynı zmanda adalet ı de terch edebılırmıyım yoksa seneyemı terch edebılırım adalet bolumunu

  1. Örgün bir bölüme yerleştirildiyseniz eğer, kayıt olduktan sonra ikinci üniversite kapsamında adalet bölümünede sınavsız olarak kayıt olabilirsiniz.

 22. 4 yıllık ısletme mezunuyum…2.unv olarak hangı okulu ve hangı bolumu secebılırım sarları nelerdır

 23. BEN ÖRGÜN ÖĞRETİM İKTİSAT MEZUNUYUM.ŞUAN HALİ HAZIRDA SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE OLARAK ADALET OKUYORUM.BUNA İLAVE OLARAK İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK ÖĞRETİMİ İÇİN DE BAŞVURABİLİYOR MUYUM?

 24. Merhaba. Anadolu Üni. Aöf işletme 4 öğrencisiyim. İstanbul Üni. işletme fakültesine tekrar kayıt yaptırsam ; Anadolu üniversitesinde geçtiğim derslerden muaf olur muyum ?

 25. merhabalar ben aöf (anadolu üniversitesine kaydım bulunmakta) işletmeden bu yıl 3. sınıfa geçtim aynı zamanda ygs puanımla tercih yapıp önlisans sosyal hizmetler okumak istiyorum aynı anda iki aöf okunamıyor diye biliyorum yardımcı olabilirmisiniz ne yapmam gerekiyor.

 26. ben acık ögretim sosyal hizmetler okudum atatük üniversitesinden lisans tamalaya bilirmiyim acaba

 27. anadolu üniversitesi 3.sınıf işletme öğrencisi atatürk üniversitesi aöf sinde ikinci üniversite okuma şansı varmı?
  yada
  2 yıllık örgün öğretim elektronik mezunuyum anadolu üniversitesine dgs ile geçiş yaptım bunun ile ikinci üniversite okuma şansı varmı?

  1. Açıköğretim okuyanların ikinci üniversite olarak açıköğretim okuyabilmeleri konusunda netlik yok, Üniversitelere bu konuda yazı yazdım cevabını bekliyorum.. Ama önlisans diplomanızla Atatürk Üniversitesinde ikinci üniversite kapsamında önlisans okuyabileceğinizi düşünüyorum.

 28. Merhabalar. ikinci üniversite başvuruları tüm bölümler için aynı tarihlerde mi gerçekleşecek Ekim Ayı denilmiş ama örneğin ilahiyat kayıtlarının daha önce yapılacağını söyleyenler var. net bilgi verirseniz bu konuda sevinirim.

  1. Anadolu Üniversitesi için Ekim ayı. Hayır tüm bölümler için aynı tarihte olacak bu sene. Geçen yıl farklı olmasının sebebi iki farklı eğitim sisteminin olması idi. Bu yıl tüm bölümler kredili sisteme geçtiler ve tüm bölümlerin kayıtları kayıt yenilemelleri aynı tarihte olacak.

 29. Arkadaşlar ben şu an bir devlet üniversitesinde örgün olarak okuyorum,aynı zamanda da Aof Adalet okuyorum.Peki şu an istesem İstanbul veya Atatürkten 3.bir bölüm yazabilir miyim ?

 30. mrhb ben 2 yıllık örgün öğretim bitirdim ve aöf ye geçiş yaptım iktisat bölümüne 3.sınıftayım .ikinci olarak hangi bölümlere ve aöf yemi kayıt olabilir.?

  1. Aöf okuyanlar ikinci üniversite kapsamında aöf okuyabilmeleri konusunda net bir şey yok şuan. Üniversitelere bu konuda yazı yazdım cevabını bekliyorum..

 31. slm ben 2010 anadolu unı.laborant ve veterıner saglık onlısans mezunuyum,sımdı ben ıkı yıllık ıcınmı tercıh yapabılırım yoksa 4 yıllıktada hakkım varmı???

 32. merhaba admin öncelikle bu güzel bilgileri bizlerle paylaştıgın için teşekür ederim.
  aöf tarım ön lisans mezunu oldum bu sene ve diploma mı aldım . lisans tamamlamak istiyorum . aöf nin hangi bölümlerine direk 3 . sınıftan başlayabilirim . bilgi verirmisin. ayrıca kayıt olursam önlisas diploma yı geri alıyorlar mı .teşekürler…

  1. GEÇEN YILKİ TABLOLARDAN BAKTIĞIMDA tARIM MEZUNLARI MAALESEF AÇIKÖĞRETİMDEN LİSANS TAMAMLAYAMIYOR GÖRÜNÜYOR. aMA BU YIL Kİ TABLOLAR HENÜZ YAYINLANMADI. TARIM DA DAHİL EDİLEBİLİR. KAYIT OLDUĞUNUZDA ÖNLİSANS DİPLOMANIZI ALMIYORLAR.

 33. Mrb ben açıköğretim fakültesi lisans bölümünde okumaktayım.Tekrar açıköğretim fakültesine kayıt yapma şansım var mı acaba?

 34. eskişehir aöf okulöncesi öğretmenliği okuyorum atatürk üniversitesi sosyal hizmetlere başvurabilir miyim?

 35. anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi türk dili ve edebiyatı 4.sınıf öğrencisiyim.Atatürk üniversitesi sosyal hizmet bölümünü yazmayı düşünüyorum.Yök ün kararına göre yazabiliyorum.Peki iki üniversitenin vize ve final sınavlarının farklı tarihlerde yapılacağı kesin mi? Aynı gün yapılırsa bir anlamı olmaz çünki ikinci üniversite okumanın.Diğer bir sorum ise bu sene tercih yapıp herhangi bir 4 yıllık bölüme yerleşen bir öğrenci bu sene Atatürk üni. sosyal hizmet bölümünü yazabiliyormu? Bölüm normalde kontenjanlı ve düşük puanlı olanların kazanması imkansız.Her ne kadar okulun harçları normalden çok yüksek olsada

  1. Yök’e göre böyle bir imkanımız var görünüyor. Üniversitelre yzı yazdım cevabını bekliyorum. Böyle bir imkan olması durumunda sınavlarda çakışma olması muhtemeldir. Bu yıl edebiyat mezunu olup, LYS sonucuna göre bir lisans bölümüne yerleşirseniz o lisasn bölümünü göstererek bir önlisan bölümüne sınavsız olarak yerleşeceğinizi düşünüyorum.

 36. merhabalar ben aöf işletme 3.sınıfa geçtim.ben ikinci üniversite olarak bir tercih yapabiliyor muyum?eğer yapabiliyorsam hangi bölümlere yapabiliyorum?

  1. Merhaba ikinci üniversite kapsamında okumak bizimde hakkımız ama üniversitelerin tutumu ne olacak bekliyorum. Soru sordum cevabını bekliyorum.

 37. merhaba
  4 yıllık örgün öğretim mezunuyum. iki farklı üniversitenin bir 4 yıllık olan digeri iki yıllık olan iki farklı aöf bölümüne ikinci üniversite kapsamında aynı dönem içinde kayıt yaptırabiliyor muyum, yoksa bir sonraki seneyi mi beklemem gerekiyor ya da birinden vazgeçmem mi? yoksa çok sey mi istiyorum 🙂 cevabınız için tesekkürler..

 38. Selamlar…

  Ben açıköğretim 2 yıllık adalet bölümünü okuyorum.Mezunuiyetimde öngörülen 4 yıllık herhangi bir bölüme kayıt yaptıramacakmıyım ?

  1. Mezun olduktan sonra Dikey Geçiş kapasmında Anadolu Üniversitesinin İşletme, İktisat veya Kamu Yönetimi Açıköğretim bölümlerinin 3.sınıfına direk kayıt olma hakkınız var.

 39. bn açıktan okuyorum 2 ünüversitede istiyorum ama 2 üniversitede mi açıköğretim

 40. merhaba ben ataturk unıversıtesı sınıf ogretmenlıgı mezunuyum ıkıncı unıversıte olarak sosyolojı bolumunu okusam PDR alanında calısma ımkanım var mı ya da ne tur alanlarda egıtımımı devam ettırebılırım tesekkur ederım..

  1. 2011 yılında Felsefe ve Sosyoloji mezunlarını PDR kadrosuna almışlar ama bu yıl böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Siz bölümü tercih edip okumaya başlamanızla mezun olduğunu zaman ne oalcağını kestirmek zor.. Normalde sosyoloji mezunları PDR olabilmekte ama o zaman MEB ne der belli olmaz.

 41. merhaba. aöfde yada örgünde ön lisans okurken ikinci üniversite hakkımızı lisans olarak yapamıyormuyuz?

  1. Önlisans okuyanlar önlisans, lisans okuyanlar lisans veya önlisans okuyabiliyorlar… Aöf okuyanların ikinci üniversite olarak aöf okuması konusunda üniversitelrden ve yök ten bilgi bekliyorum. Bir muamma söz konusu.

 42. merhaba ben AÖF önlisans sosyal bilimler mezunuyum 3 ve 4 ü sosyoloji okumayı düşünüyorum mümkün müdür? teşekürler

 43. ben iki yıllık örgün ç.g mezunuyum aöfden de sosyal hizmetler okuyorum fakat sınıf geçemedim bu sene tekrar ediyorum aynı anda iki aöf okunmuyo die biliyorum degişip degişmedigi hakkında bi bilgi verirseniz sevinirim

  1. Aynı anda Anadolu Üniversitesinde iki aöf bölümü okuyamazsınız, ama diğer aöf eğitimi veren üniversitelerde okuyabilirsiniz görünüyor. Üniversitelere bu konu hakkında yazı yazdım cevabını bekliyorum. Ama siz zaten ikinci üniversiteyi okuyor görünüyorsunuz.

   1. sosyal hizmetler bölümü hiç cazip gelmedi bana o yüzden sordum erzurum aöfden bölüm seçebiliyomuyum puansız

    1. Sosyal hizmetler bölümündne kaydınızı sildirip, Atatürk Üniversitesi a2 yıllık önlisans bölümlerindne birisine sınavsız ikinci üniversite kapsamında kayıt olabilirsiniz.

 44. merhabalar. ben istanbul üniversitesi adalet mezunuyum. istanbul üniversitesinde aöf bölümleri açılmış. acaba ben lisansımı iü aöf tamamlayabilir miyim? iü aöf sınavlamı lisansımı tamamlayabilirim yoksa sınavsız direk kayıtlamı olacak. cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum…

  1. İstanbul Üniversitesinde Lisansınız Tamamlamak için Dikey Geçiş Sınavına girmeniz gerekmektedir. Sınavsız lisans tamamlamayı bir tek Anadolu Üniversitesi sağlamaktadır.

 45. ben önlisans mezunuyum ikinci üniversite için 4 yıllık açıköğretimlere başvuramıyor muyum?????

   1. 2 yıllık çocuk gelişimi mezunuyum. yukarıdaki açıklamalarda önlisans mezunları sadece önlisans programlarına ikinci üniversite için kayıt yaptırabilir yazıyo. soruma cevap olarak lisans programına kayıt yaptırabilirsiniz demişsiniz ama tereddütte kaldım. 2 yıllık mezun olarak ikinci üniversite için lisans programlarına başvurabiliyor muyum???
    eğer başvurabiliyorsam nasıl kayıt yapmam gerekiyor???

    1. Şimdi bu konuda anadolu üni net cevaplar vermemektedir. Atatürk üni ise kuralları belirlemiş ve duyurmuştu bende onların kurallarına göre Anadolu üni içinde aynı şeyleri söylüyorum. Yani önlisans önlisansa lisans ise hepsine kayıt olur.

     1. lisans mezunları ztn önlisans programlarına başvuru yapmazlar. çünkü ztn lisanslar. neden 2 yıllığa düşürsün ki kendisini. eğer öğrencilere bi şans tanınıyosa önlisanslara ikinci bi üni için lisans şansı werilmeli. peki bu net olarak ne zaman belli olur. yani önlisanslara da lisans şansı olup olamayacağı.???

     2. ÖNLİSANS MEZUNLARI İKİNCİ ÜNİVERSİTE İÇİN AÇIKÖĞRETİM LİSANS OKUMA ŞANSI VERİLDİ Mİ ACABE??? Bİ DEĞİŞİKLİK VAR MI?????

 46. Mrhaba ben acikogretim kimya bolumunde kayitliyim ama bu bolumu okumak istemiyorum ikinci uni. Acikogretim bolumlerini secebilirmiyim cvp cok sevinirim tskler

 47. merhaba; ben şu anda anadolu üniversitesinde önlisans okuyorum mezun olduktan sonra,yine anadolu üniversitesinde başka bir önlisans bölümüne sınavsız kayıt yaptırabiliyormuyum …teşekkürler…

 48. kolay gelsin ama yök ün kararı varsa bu üniversiteler neden karşı çıkıyorlar ara ve finaller farklı tarihlerde yapılabilir,açıköğretimde kayıtlı öğrenci neden ikinci üniversiteye kayıtlı olamıyor veya olmasa bile kayıtlı olduğu veya istemediği bölümden kaydını sildirip herhangi açıköğretim üniversitelerden istediği bölümlerden birine kayıt yaptırma olnağı sunsalar

 49. Merhaba, ben bir üniversitede dört yıllık lisans öğrencisiyim bu yıl ygs ye girdim aöf düşünüyorum şu anda kayıt olmak için ygs ile mi kayıt olmam gerekir yoksa sınavsız ikinci üniversite ile mi kayıt olabilirim ?

  1. Bir üniversitede örgün lisans öğrencisi iseniz sınavsız ikinci üniversite kapsamında kontenjanlı/kontenjansız durumuna bakmadan istediğiniz bölüme direk kayıt olma hakkınız bulunmaktadır.

 50. Marmara ünide Bankacılık (lisans) okuyorum.2.sınıfa geçtim.Anadolu üni.den kamu yönetimi(lisans) okumak istiyorum.İkinci üniversite kapsamında belirtilen tarihlerde sınavsız bir şekilde kayıtlanabilirim değilmi ?

 51. Mrb. Ben önlisans program mezunuyum. 4 yıllık işletme bölümüne hazırlk ve 3. sınıf ile başlayabileceğimi biliyorum doğru mu dur? Teşekkür ederim.

  1. Mezun olduğunuz bölüme göre değişmekte. Ama normal bölümler işletmenin 3.sınıfına ek dersler alarak kayıt olabiliyorlar evet. DGS kapsamında kayıt imkanı ile. Sınava girmeden tabii.

 52. iyi günler ben kimya mühndislği okuyorum sağlık kurumları işletmeciliği okuyabilrmiyim ?

 53. bende lısans mezunuyum,şimdi atatürk üniversitesi sosyal hizmetler lısans programına dırek sınavsız başvurabılıyormuyum yani?

 54. slm ben iki yıllık örgün lojistik mezunuyum daha sonra açıköğretim fakültesi işletme bölümüne devam ettim şuan 4. sınıfa geçtim bu sene için başka bi bölüm daha okumak istiyorum benim böyle bi şansım var mı

 55. iü de adalet mezunuyum. lisansımı iü de tamamlamak istiyorum. dgs de 160 tam sorudan kaç tanesini yapsam iü aöf işletmeye girebilirim.teşekkür ederim.

 56. merhaba ben 2 yıllık bir bölümden iki yıl önce mezun oldum. bu yıl ygs ye de girdim ve barjı aştım. açıköğretim adalet yazmak istiyorum öyle ki, tercih klavuzunda bu bölüme rastlamadım. açıköğretim şubesini aradığımda bir ay önce tercih dönemi tercih vereceksiniz demişlerdi. ne yapmam gerekiyor acaba. şimdiden teşekkürler..

  1. 2 yıllın bir örgün bölümden mezun oldunuz ise, Ekim ayının ilk hatasında sınavsız ikinci üniversite kapsamında direk Adalet bölümüne sınavsız olarak kayıt yaptırabilirsiniz.YGS puanınız 200’ü aştı ise 3 ağustosa kadar tercih süresi devam ediyor. Tercihlerinizde 1. sıraya yazın o şekildede yerleşirsiniz.

 57. 2 yıllık örgün çocuk gelişmi bölümünden mezun olduktan sonra aöf den hangi bölümleri tercih edip 4 yıllığa tamamlayabilirim?

 58. Bu yıl yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir örgün öğretimi olan üniversitenin lisans bölümüne yerleşen bir öğrenci Erzurum Atatürk üniversitesnde açıköğretim sosyal hizmet lisans bölümünü aynı anda okuyabilir mi?

 59. merhaba ben açıköğretim fakültesi sağlık kurumları ön lisans mezunuyum.eğitimimi açıköğretimden lisansa tamamlamak için ygs sınavına girmem gereklimi.ne yapmam gerekiyor? yeni açılan tarih ve coğrafya bölümlerini yazabiliyormuyum yoksa eskisi gibi işletme ve iktisatlamı lisansa tamamlayabilirim şimdiden tşk ederim

  1. Hayır DGS kapsamında sınavsız olarak İşletme veya İktisat bölümlerindne birisine kayıt olabilirsiniz. Henüz kayıt tarihleri açıklanmadı.

 60. 2 yıllık gemı makınelerı mezunuyum ee sımdı 4 yıllık açıköğretım işletme,iktisata basvuramıyormuyum???

 61. mrb ben anadolu üniversitesi sosyal hizmetler okuyorum aöf 2 sınıfa gectim. sınavsız 4 yıllığa geciş yapabilirmiyim açık öğretimden vaya örgün eğitime sosyal hizmetle bölümünden

 62. merhaba ben bir ünversitenin 5 yıllık bir bölümünde okumaktayım(örgün), aynı zamanda aöf de tde okumaktayım. her ikisininde son senesi. bu yıl atatürk ünjv. de farklı bir bölüm daha okuyabilirmiyim

 63. merhaba ben açıköğretim sosyal hizmetler mezunuyum 2. üniversite olarak atatürk üniversitesinden lisans tamamlama hakkım bulunuyor mu?teşekkürler.

  1. Atatürk Üniversitesi geçen yıl lisans tamamlama için öğrenci almıyordu. Orayı arayıp öğrenmeniz lazı. Lisans tamamlamak için DGS ye girmelisiniz öğrenci alıyorsa.

 64. merhaba açık öğretimden sosyal hizmetler mezunuyum sosyoloji bölümünden lisans tamamlama hakkım var mı?

 65. aöf de ön lisans bankacılık ve sigortacılık mezunuyum. Aöf de 4 yıllık bölüme geçis yapıp 3 sınıftan başlayabiliyor muyum.

 66. Ben 2 yıllık açıkögretim halkla ilişkiler ve tanıtım okudum acaba ikinci üniversite olarak ilahiyat önlisans okuyabilirmiyim cevaplarsanız sevinirim

 67. suan örgün eğitimde okuyorum ve 3. sınıfa gectımç acıktanda sosyolojı okumak ıstıyorum ,ılk 2 senekı cogu dersler bırbırının aynısı. açıkogretıme basladıgımda dersleri okutabılıyormuyum yanı o derslerden muaf olmus oluyormuyum .teşekkürler

 68. ben şimdi anlamadım 4 yıllıga gecıs yapmam ıcın acıköğretım 2 yıllık bıtırmem mı gerekıyor anlamadım?yukarda 2 yıllık bolum mezunu arkadas gıdebılıyor ben gıdemıyorum anlamadım acıklarmısınız???

 69. kolay gelsin bu yökün üniversitelere gönderdiği yazıyı yök siteden nerden bulabilirim aradım bulamadım bana yardımcı olurmusunuz

 70. acık ogretim uluslarası ilişkiler okuyan kızım var.Bu sene Lys ye yeniden girdi ve kazandı.İstanbul universitesi radyo tv uzaktan eğitim istiyor.Açık ogretim de kaydı devam ederken İSTANBUL UNİVERSİTESİNE kayıt yaptırabilirmi

 71. asagıda bırısı aöf banakacılık ve sigortacılık önlısan bıtırmıs işletme yada iktisat 3.sınıf kayıt olabılıyor ama bende 2 yıllık mezunum orgun egıtımde ben nıye kayıt olamıyorum aöf işletme yada iktisata?

 72. Selamun aleykum ben Aöf işletme fakültesi mezunuyum.Açıktan 2 yıl ilahiyat okumak istiyorum.sınavsız kayıt olabiliyormuyum ? birde istanbul üniversitesinin açık öğretim bölümlerinden yararlanabilirsiniz dediniz ben aöf bürosuna giderek kayıt yaptırmayacak mıyım ? sınavlar aöf tarafından olmayacak mı?.bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

 73. ben su an 4yıllık bir üniversitede okuyorum ygs ye girdim ve tercih yapmak istiyorum laborantlık ve veterinerlik bölümü istiyorum ya da edebiyat herhangi bir kaybım olur mu

  1. 🙂 Güldürmeyin. Konuyu iyice okuyun. Siz YGS sınavına girip mi tercih yapacaksınız. Bu duyuru ilk defa okuyacakları değil. Zaten okumuş bitirmiş veya öğrenci olanlar için geçerli. Ha zaten okuyorum ama sınava girdim hakkımla girecem derseniz ayrı siz yapın tercihinizi.

 74. merhaba ilahiyat fakültesi okuyorum okulumdan bi arkadaşım geçen sene tekrar ygs ye girdi ve tercih yapıp aöf türkdili kazandı fakat kayıtini yapmadılar o da 2yıllık seçip onu okuyor şuan ben bu sene sinava tekrar girdim ve sosyoloji okumak istiyorum tercih yapacağım ve kesin gelir acaba kayıtta bi sorun oluşur mu bir de sinava girmeden 4yıllık kontenjanli bir bölüm 2.üni olarak olunabilir mi

  1. Okuyabilirsiniz bir sorun olmaz. Kayıttta sorun çıkarırlarsa zaten sınavsız olarak alıyorsunuz ben sınavla kazandım diyin cıngar çıkarın kayıt edeceklerdir.

   1. teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için bi sorun olursa cıngar çıkaramam ama elinden geleni yaparım tekrar çok sağolun tercihimi yapacağım artık gönül rahatlığıyla

 75. açıköğretim türk dili ve edebiyatı bölümü okuyorum şu anda 1 sınıfı bitirdim ve nisanda ygs ye girmiştim
  tercih yapıp herhangi bir örgün öğretimde okuyabilir miyim ikisini beraber?

 76. merhaba ben bilgisayar destekli tasarım ve animasyon bölümü mezunuyum.okulu dört yıla tamamlamak istiyorum. önerdiğiniz sitede bölümümün karşısında iktisat- işletme yazıyor.kamu yönetimi okuma şansım varmı

 77. Merhaba ben 4 yıllık örgün eğitim de maliye bölümü okumaktayım. Bu sene ygs ye girip açıköğretim sosyoloji için gerekli puanı aldım fakat sınavsız 2. üniversite yoluyla girmek mi daha mantıklı yoksa ygs puanıyla mı? seneye tekrar ösym sınavına girecegim icin ygs puanım ile yerleşirsem aobp puanım düşer mi? Son olarak maliye bölümü okurken sosyoloji gibi alakasız bir açıköğretim programına koydolma hakkım bulunuyor mu? Teşekkürler…

 78. sosyal hizmetler önlisans mezunuyum sınavsız sosyal hizmetler lisansa geçiş yapabilir miyim? yardımcı olursanız sevinirim

  1. Hayır maalesef. DGS sınavına girmeniz lazım. O da Atatürk üniversitesi DGS ilede bölüme lisans tamamlama öğrencisi almamıştı. Bu yıl ne olur bilemem.

 79. mrb ben açıköğretim lise elektrik elekronik bölümü mezunuyum. ve bu yıl açıköğretim 2 yıllık üniversite okumayı düşünüyorum. kayıtları ne zman başlayacak ve son tarıhı ne olacak? bir de ben düz geçiş yapabiliyorum iki yıllıga meslek çıkıslı oldugum için bu hakkımı açıkögretımde kullanabilir miyim ? elektronik haberleşme bölümü var mı açıköğretim 2 yıılık üniversite olarak? tsk ederım

 80. 2 yıllık açıkögretim halkla ilişkiler ve tanıtım okudum ikinci üniversite olarak bu bölümün üzerine 4 yıllık olarak hangi lisans programlarını okuyabilirim tam olarak okuyabilecegm programları bılmıyorum bilgilendirirseniz ılgınize çok tesekkür ederim mıyorum

  1. Bölümünüzün devaı olarak İşletme veya İktisat bölümlerindne birisinin 3.sınıfına DGS kapsamında sınavsız olarak kayıt olma hakkınız var. Kayıt duyurularında bu söylediğimi takip edin. Kayıt olup mzun olduğunuz da hem önlisans halkla ilişkiler hemde okuduğunuz bölümün lisans diplomasına sahip olursunuz.

 81. mrb açıköğretim kamu yönetimi mezunuyum okulöncesi öğretmenliğine sınavsız kayıt yaptırabilirmiyim?

 82. mrb aöf kamu yönetimi böllümünden mezunum okulöncesi öğretmenliğine kayıt yaptırabilirmiyim ??

 83. adalet bölumune kontenjan sınırı getirilmş. 2. üniversite olarak yazılabılır mı? çunku ösym nın sıtesınde kontenjan sınırlaması getirilenlerde 2.unıversıte uygulaması olmayacagı belirtiliyor.

 84. merhaba ben örgün eğitim cocuk gelişimi mezunuyum. 4 yıllıklara başvuru yapabiliyor muyum ?hangi bölümler ?

 85. SELAM BEN YGS SINAVNDAN 140 PUAN ALDM ACIKDAN 4 YILLIK MALİYE İSTİYORUM KAYT YAPTIRA BİLİRMİYİM YADA 2 YILLIK GECİS HAKKIM VAR BENM ONU KULANIP BİR ÜNİVERSİTEYE YERLEŞİP KAYITIMI DONDURUP ACIKDAN 4 YILLIGA GECEBİLİRMİYİM ACIKDA İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ OLURMU SAYGILAR

  1. Önce ais.osym.gov.tr adresinden tercihlerinizi yapın. 3 ağustos son gün. Bu puanla yerleşmeniz zor . Kontenjan sınırlaması olmayan bölüğmleride yazın tercihlere… 2 yıllık mezunu iseniz aşağıdaki linklerden bölümünüzün devamı bölümü bulun. O bölüme DGS kapsamında sınavsız olarak 3.sınıfına kayıt olma hakkını var. Onu kullanın.
   http://www.aofdestek.net/aof.kayit.islemleri/57226-aof.dgs.fark.dersleri.alarak.3.sinifa.kayit.olabileceginiz.bolumler.html
   http://www.aofdestek.net/aof.kayit.islemleri/57094-aof.dgs.direk.3.sinifa.kayit.olabileceginiz.bolumler.html

 86. ben iü lisans bölümü okuyorum aynı zamanda adalet bitirdim bu sene adaleti işletme ile tamamlamak istiyorum anadolu üniversitesinde aynı zamanda erzurum üniversitesinde bir bölüm tercih edebiliyormuyum veya uzaktan eğitim tercih ediliebiliniyor mu

  1. Adlaetin devamı olarak İşletmenin 3.sınıfına DGS kapsamında sınavsız olarak kayıt olabilirsiniz. Ama 3. üniversite okuyabilirmiziniz ikinci üniversite kapsamında bilemiyorum. Atatürk Üniversitesinin kayıt tarihlerini takip edin.

 87. 262 MAKİNE İKTİSAT – İŞLETME

  açıköğretımde aynen bu sekılde lisans tamamlayabılecegım 2 bölum var iktisat-işletme okey!!

  ama sayın admın yukarda nıye önlısans mezunu sadece önlısans acıkoğretım okuyabılır dıyor??

  https://www.anadolu.edu.tr/aos/yonetmelikler/myo_02.aspx bu lınkte 2012-2013 ıcın dıyor.ve önlısans programlarının secebılecegı bolumler var .yardımcı olurmusunuz bı terslık var??

 88. merhaba ben bir üniversitede lisans öğrencisiyim bu yıl ygs/lys sınavlarına katılmadım ve aöf işletme okumak istiyorum araştırdığım kadarıyla mümkün gözüküyor ama bilgi verebilirseniz sevinirim

 89. merhabalar, ben istanbul üniversitesi ingiliz dili ve edeb. 3.sınıfıa geçtim bu yıl.şimdi bu sene bir yandan 2 yıllık dış ticaret okumak istiyorum sınavsız 2.üni ile. böylelikle 2si aynı anda bitecek. kayıtlar acaba net olarak ne zaman belli olcak nerden ayrıntılı bilgi alabiliriz? eskişehire gitmek gerekiyor mu yoksa istanbul daki açıköğretim bürolarından halledilebilir mi? teşekkürler.

 90. Merhaba be şuan Açıköğretim Fakültesi – Türk Dili ve Edebiyat bölümünün 1 sınıfında okumaktayım. Şimdi 2012 LYS Örgün öğretime tercih yapıp kayıt yaptırabilirmiyim. Yoksa açıköğretimden kaydımımı sildirmem lazım…

  1. Atatürk veya İstanbul üniversitelerinin Açıköğretim bölümlerindne birisine sındavsız olarak kayıt olabilirsin. LYS ile örgün bir bölüme kayıt olacağım dersen, sınavsız ikinci üniversite kapsamında örgün öğrenciler nasıl açıköğretime kayıt olma hakları varsa, bence açıköğretim kontenjanlı öğrencilerinde örgün bölümlere LYS ile kayıt hakları var. Bu şekilde izah eden bir maili yök e gönder bilgi iste ne diyecekler bakalım.

 91. ÖRGÜN EĞİTİMLE 2 YILLIK TIBBI LABORATUVAR BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLDUM.İŞLETME BÖLÜMÜNÜ İKİNCİ ÜNİVERSİTE OLARAK 3. SINIFTAN OKUYABİLİYOR MUYUM.

 92. 2 YILLIK SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ MEZUNUYUM.İKİNCİ ÜNİVERİTE OLARAK 3.SINIFTAN İŞLETME OKUYABİLİYORMUYUM

  1. İkinci üniversite olarak değil. DGS kapsamında sınavsız olarak İşletmenin 3.sınıfına kayıt olabilirsin. kayıt duyurularından bunu takip et.

 93. meraba ;
  benim bi yakınım 2. üniversiteyi okumak istiyor. Matbaa bölümü bitirdi açıköğretimde hangi bölümleri seçebilir.
  Yardımcı olabilir misiniz?

 94. mhblar..ablam işletme 1. sınıf aöf okuyor.fakat şu anda bu bilgilere de bakarak Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim) bölümüne kayıt yaptırabilior mu direk..bilgi alabilirsem çok sevinirim.teşekkürler.

   1. farklı üni.nin aöf bölümü derken???başka ünilerde aöf olduğunu bilmiodum,nerden ve nasıl daha geniş bilgi alabilirim bn peki?

 95. Ben Eskişehir açıköğretim üniversitesinde 2 yıllık sosyal hizmetler okuyorum sınavsız ikinci bir üniversite okuyabilir miyim

 96. mrb. ben aöf işletme 4 yıllık okuyorum sınavsız 2. üni için hangi bölümlere gidebilirim

 97. merhabalr ben 2 yııllık aöf muhasebe okuyrm 2 yıllık 2.bir üniverste okuyablrmym örneğin sağlık kurumu vb.gbi

 98. mrb bn acıkogretim 4 sınıf öğrencisiyim. acaba dıger 2 üniversitenn acıkögretine yazılabılır mıyım.?
  cvplarsanız sevınırım.

 99. ben insan kaynakları yönetimi 1. sınıftayım başka bir bölüme geçiş yapabiliyor muyum?

  eşim hukuk fakültesi mezunu oda 2. ünv sınavsız girebiliyor mu giriyorsa izleyeceğimiz yol nedir?

  1. Bölüm değiştiremezsin ama, sınavsız ikinci üniversite kapsamında başka bir üniversitenin aöf bölümüne kayıt olabilrisin.
   Eşinizde Aöf bölümlerindne istediğine kayıt olabilir.

   Tercih edeceğiniz üniversitenin sınavsız ikinci üniversite kayıt tarihlerini takip edin. Açıklandığında hangi yolu izleyeceğinizide belirtecekler..

 100. merhaba ben anadolu ünv işletme bitirdim açıkögretim. sağlık kurumları işletmeciliği okuyabiliyor muyum yine anadolu ünvsıtesinde

 101. iyi gunler ben koceli myoda okuyorum mesliek lseis mezunuyum 201da oldum ygsye giridm acıkmgereitm işletme yonetimi tercih etmek sitiyoırum 2 yılık onlissansası kontejanı sınırsız yerleşir miyim ygsye vaktim olamadıgındna calısamdım 140dan düşük aldım tercih yapsam olur mu yerlseşir miyim

 102. merhaba admin;

  Ben uluslararası ilişkiler okuyorum 1.sınıf ama bütünlemedende umudum yok kpss’ye gireceğim için kalıcam yani,2.üniversiteden yararlanabiliyormuyum kayıt yaptırabilirmiyim yani ekimde..

 103. Merhabalar benim bolumum anadolu uni uzaktan egitim diye geciyor acikogretime kayit yaptirabiliyormuyum

 104. Merhaba ben bu sene ygs’ye girdim . aynı zamanda örgün eğitimde 3.sınııfm. .. Açıköğretimde Adalet bölümünü okuyacağım Ygs puanımla mı tercih yapayım yoksa 2.üniversite hakkımımı kullanayım ?

 105. mrb ben bu yıl açık ve uzaktan eğitim coğrafya bölümünü tercih yapacağım ikinci üniversite okuma hakkım var mı bilgilendirirseniz sevinirim

 106. anadolu unv. aöf sosyoloji bölümünde okumaktayım yine anadolu ünv. aöf bölümü insan kay.2. ünv. kapsamında okuyabiliyormuyum.

 107. lise mezunuyum. ygs ye giremedim. herhangi bir açık öğretim bölümüne kayıt yaptırabilirmiyim????

 108. Merhaba ben turkiyede anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi muhasebe bölümünden mezun oldum. şu anda almanyada yaşıyorum. Sinavsız üniversitelere buradan kayıt yaptırıp okuyabilir miyim? Eğer okuyabilirsem bu konuda nereden bilgi alabilirim lütfen bana yardım edin.. teşekkürler

 109. Merhaba;

  Selçuk üniversitesi on lisans mezunuyum DGS kapsamında 3. Sınıfa geçip işletme okuyabiliyortm sınavsız. Işletme okurken anadolu üniversitesinde açıktan , erzurumda önlisans farklı açıköğretim okuyabiliyomuyum ve birde iktisat seçebilirmiyim yoksa sadece işletmemi dgs kapsamında

 110. Anadolu Üniversitesi İşletme 4. sınıf öğrencisiyim. İkinci üniversite düşünüyorum bu yıl YGS’den barajı geçtim acaba YGS puanım ile mi yoksa sınavsız ikinci üniversite olanağıyla mı başvuru yapsam benim için daha avantajlı olur? Diploma, öğrenci hakları gibi.

 111. selam. adaletten mezun bir öğrenci hangi üniversitelerden ve hangi bölümlerden lisansını tamamlayabilir? ve eğer 2.sınıftan alttan dersi olan öğrenci lisans tamamlamak için 32.sınıfa kayıt olabilir mi? teşekkür ederim

 112. merhaba ben anadolu üni de halkla ilişkiler 1. Sınıftayım, ikinci üni olarak Türk dili okumak istiyorum. Hangi üniversitede okuyabilirim?

 113. Ben 2 yıllık açıkögretim halkla ilişkiler ve tanıtım okudum ikinci üniversite olarak bu bölümün üzerine 4 yıllık hangi lisans programlarını okuyabilirm lisans programlarnı tam olarak bılmiyorum Yardımcı olursanız çok sevınırim teşekkür edrim

  1. Bu bölümün devamı olarak, işletme veya iksisat bölümlerindne birisinin 3.sınıfına DGS kapsamında sınavsız olarak kayıt olabilirsiniz. Boşuna 1.sınıftan başlamayın. Kayıt durularını takip edin.

 114. 2 yıllık örgun makıne mezunuyum yanı buna göre iktisat -işletme ve dgs kapsamında fark dersler alarak 3.sınıfa kayıt olabılıyorum dogrumdur sayın admın?anadolu edu.tr de aynen boyle dıyor..

 115. Anadolu Ünv. İşletme 4.sınıfa geçtim .Bu yıl Sağlık Kur.İşl. okuyabilirim yanlış anlamadıysam.Peki İşletme 1. sınıf dersleri ile Sağ .Kr. İşl. 1. sınıf dersleri aynı.Bu dersleri tekrar almam gerekiyor mu.???

 116. ben anadolu üniversitesi öğrencisiyim 1 sınıftayım fakat ikinci üniversiteyi tercih etmek istiyorum.Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümünü okuyorum acaba sağlık bölümüne geçebilirmiyim?

 117. Merhaba , Ben ilahiyat önlisans mezunuyum. ilahiyat lisans tamamlamak istiyorum , DGS girdim , ama dgs den yeterli puan alamasam yine de 3. sınıfa kayıt yaptırabilir miyim ?

 118. sağlık kurumları işl.1.sınıf okuyorum.laborant veteriner sağlık bölümüne kayıt yaptırabiliyormuyum.örgün eğitim olan iller varmı

   1. merhaba konuyla alakalı olmayan bişey sormak istiyorum. açık öğretimin doktora programları var mı?

 119. mrb ben labaratuar ve veterinerlik ikinci sınıftayım öncelikle dörtyıla tamam laya bilecegim bir bölüm varmı onu ögrenmek istiyorum birde vu bölümüm ün son sınavları kaldı bütünlemelerde derslerı verip gecerim diye düşünüyorum kısaca sınavlara girmeden tercık yapsam yenıden okudum bölüme zararı olurmu tsk

  1. Laborant ve Veteriner sağlık aöf den sınavsız olarak lisans tamamlayamıyor maalesef. DGS ile lisans tamamlayabiliyorsunuz. YGS sınavına girdiniz ve tercih yapacaksanız bölümünüze bir engel olmaz. Sınavsız ikinci üniversite kapsamında sıfırdan bir bölüm okuyacağım derseniz anadolu üniversitesi haricindeki diğer üniversitelerin önlisans bölümlerine kayıt olabiliriniz.

 120. aöf sosyal hizmetler 2.sınıfa geçtim.bu senede örgün öğretim için tercih yaptım.bu durumda
  yararlanabilir miyim?olursa hangi bölümler olur?? teşekkürler

 121. iki sorum olacaktı;
  1) Ben ziraat fakültesi tarım ekonomisi bölümü mezunuyum, bu sene mezun oldum. ikinci ünv olarak iktisat okumak istiyorum ama linsas dönemimde aldığım ortak dersleri saydırabilirmiyim?

  2) AÖF’te ünv.ler arası yatay geçiş varmıdır? atatürk ünv kayıt yaptırmak istiyorum ama daha sonradan istersem anadolu ünv geçiş yapabilirmiyim?

 122. ben şu an anadolu üniv. Aof de adalet okuyorum. Kamu yönetimi mezunuyum. Atatürk üniversitesi aof ilahiyata ikinci üniversite olarak başvurabilir miyim

 123. ben anadolu üniv. aöf işletme 3.sınıf öğrencisiyim 2. üniv olarak istanbul üniv. coğrafya bölümüne kayıt olabilirmiyim ( 4 yıllık)

 124. Admin ben önlisans end. otomasyon mezunuyum ordan aöf ye geçtim suan 4. sınıfım
  bu sınavsız 2. üniversite haberinizi okudum
  101050793 Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)
  101050572 Sosyal Hizmetler (Açıköğretim)
  Bu bölümlerden birine kayıt yaptırıp okuyabilirmiyim acaba ??

 125. mrb ben anadolu üniversitesi insan kaynakları yönetiminde okumaktayım birinci sınıftayım ama atatürk üniversitesi dış ticaret bölümüne sınavsız olarak geçebiliyomuyum?teşekkürler…

  1. Geçiş değil. Burada kaydın varken ben burada kayıtlıyım sınavzsız olarak bi üniversite daha okumak istiyorum diyip orayada kayıt olabilirsin. İki üniversitede okumuş olursun.

 126. Merhaba, bir lisans programının örgün öğretimindeyim ve bu yıl ygs puanımla aöf bankacılık ve sigortacılık tercihi yaptım ikinci üniversite olarak burada sınavsız olarak kayıt yaptırmanın daha avantajlı olduğunu söylemişsiniz arada nasıl fark olabilir öğrenebilir miyim ona göre kayıt yaptırmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim.

 127. mrb ben 2 yıllık çocuk gelişimi mezunuyum 3-4 ü açık öğretimden okul öncesinden tamamlayabilirmiyim artı tamamlayamazsam hangi 2yıllık açıköğretimi seçsem bilemedim

 128. Ben açık öğretim fakültesi uluslararası bölümüne yerleşmiştim. ilk sene kaldığım dersler oldu ikinci yılda kayıt yenilemedim sınavlarına da giremedim. peki ben şu an bu sistemden yararlanabiliyor muyum? bu konuda beni bilgilendirirseniz memnun olurum…

 129. iyi günler…..ben daha önce örgün olarak tarih bölümünü bitirdim …sonra açıköğretimde sosyal hizmetler bölümüne kaydoldum şuan 2.sınıftayım…bu bölümün 4 yıllığını erzurum daki açıköğretimden sınava girmeden tamamlayabilir miyim?

  1. Aynı ünivrsitede sınavlarınız çakışırsa ne olacak? O zaman bana özel sınav yapın diyip hakkınızı arayacaksınız. Bunun önüne geçiliyor..

 130. Merhaba,
  105611174 Felsefe (Açıköğretim) istanbul universitesine kayıt olacagım acaba aöf’deki gibi dersler belirli bir not ortalamasının uzerıne cıkınca orgun’e gecis yapabiliyormuyuz. konu hakkında bilginiz varmı. Cevaplarınız için Teşekkür ederim

 131. mrb. ben bi üniversitede örgün öğretimde okumaktayım bu sene tekrar ygs ve lys sınavına girdim.şuan okuduğum bölümümü bırakmadan açıköğretimden ikinci bir bölüm okumak istiyorum fakat okumak istediğim bölümler öğretmenlik olsun istiyorum. acaba ikinci üniversite olarak açıköğretimden herhangi bir eğitim fakültesi bölümü okuyabilir miyim ? bilgilendirirsenız sevınırım çok önemli

 132. Örgün MYO bilgisayar programciligi anadolu aof işletme 4 siniftayim
  Lys 300 puan aldım
  1 sorum suan istediğim bölümü okuyabilirmiyim sinavsz aof
  İstediğim bölümü secmek icin lys denmi basvurmaliyim
  4 sınıfta olmam ikinci uniye engel mı

 133. merhaba ben adıyamn sınıf ogretmenlıgı 2. sınıfa gectım.. ygs ye gırmedım.. sınavsız olarak adalet bolumunu tercıh edebılıyor muyum? bırde kayıt tarıhlerı ne zamn? tesekkurler sımdıden…

 134. ben 2011′ de önlisans örgün işletme yönetimine kazandım harç parasını yatırdım,kayıt oldum fakat gitmedim.Aöf ‘ den de türk dili ve edebiyatı okuyorum 3. sınıfa geçecem..Birde bu sene ygs sınavına girdim tercih yapacam eğer yaptığım tercihlerden biri gelirse yanı örgün öğretim( yada 2.öğretim ) Ekimde peki sınavsız geçişi yine kullanabiliyormuyum.. bilgilendirirseniz sevinirim
  sınavsız geçişte adalet okumak istiyorum hakkım olabilir mi?

   1. peki ben açıköğretimden okuyorum ygs sınavına girdim tercih yapacam Erzurum Atatürk Üniversitesi adalet(açıköğretim ) böyle yapsam olur mu peki ?

 135. ben anadolu üniversitesi aöf eczane hizmetleri önlisans mezunuyum.3. sınıftan ilgili bölümlere sınavsız devam etme imkanım var mı?

 136. mrb ben diş fakültesi mezunuyum.. şimdi ikinci üniversite hakkı ile 1-19 ekim 2012 tarihleri arasında anadolu üniversitesi kamu yönetimi yada sosyoloji bölümüne kayıt yapabilir miyim?

  1. Merhaba ben de diş hekimliği 3. sınıf öğrencisiyim aöf ne başvurmak istiyorum ama açıkçası hangi bölüme başvurmam kariyerim açısından daha uygun olur karar veremedim.İşletme mezunu hekimler hastanelerde başhekimliğe yükselebiliyorlarmış sanırım (gerçi pek tavsiye etmiyolar angarya olarak gören çok kişi var) kamu yönetimi okusam ileride tdb bünyesinde bana yardımcı olur mu bilmiyorum.bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. cevabınız için şimdiden teşekkürler 🙂

 137. İyi günler ben gazi üniversitesinde lisans okuyorum aynı zamanda da anadolu üniversitesi büro yönetimi 2. sınıfa geçtim bu yıl atatürk üniversitesinden herhangi bir bölüm tercih edebilir miyim ? Ygs’ ye de girdim ayrıca sınavla atatürk üniversitesinin herhangi bir bölümünü tercih edebiliyor muyum ? 3 bölüm aynı anda olur mu ?

 138. hocam lisan örgün eğitim olarak eğitim fakültesinde okuyorum.şimdi tercih yapacağım açıköğretim bölümü olarak.adalet bölümü yazabilirmiyim.kontenjanlı olması beni etkilermi

 139. İyi günler bugün tercih yaptım ve 2 yıllıkları yazdım genelde. Büyük ihtimalle de 2 yıllık bir bölüm gelecek. Aynı anda hem açıktan hem örgün okuyabilirmiyim kayıt işlemleri nasıl oluyor bunu hiç bilmiyorum şimdiden teşekkürler.

 140. Selam iyi calismalar aof tarih okuyorum bu bilumun istan uni. Deki ikinci universite bolumu hangisi oluracaba

 141. açıköğretim 2.sınıf öğrencisiyim hatta üçüncü sınıf oldum.İç mimarlık yada mimarlık okumak istesem sınavsız başvuru yapabilirmiyim?yada kamu yönetimine izmirde bir başka üniversiteye başvurabilirmiyim.Birde örgün öğretim gündüz yada gece okulu mu olucak yoksa kontejan yayınlayan aöf gibi olan bir sistem mi? olucak.Şimdiden teşekkürler…

 142. merhabalar açık öğretim 2005 veteriner laborant sağlık mezunuyum öncelikle hangi bölümleri secebilirim ve yine açık öğretim fakültesinde okuyabilirmiyim ?? tşkler

 143. benim sorum şu olacak ben 2 yıllık halkla ilişkiler okuyorum ve 2. üniversiteyi farklı bir bölüm seçerek okuyabilirmiyim ygs sınavına grmedim bu yıl ?

 144. Şimdi ben açıköğretimde kamu yönetiminde 2.sınıfa geçtim ama bu sene örgün eğitimden tercih yapıcam bu durumda aof yanıcak mı yoksa 2sinide beraber okuyabilecek miyim?

 145. merhaba…ben 2007 radyo ve tv yayımcılığı mezunuyum niğde üniden…şimdi 4yıllık bi bölüm okumak isiyorum…sosyoloji bana çok yakın geliyor…bu sistemde sınavsız ayıt yapabilirmiyim sosyoloji ya da edebiyata…bilgi verirseniz sevinirim…

 146. önlisans’ta okuyan öğrenciler lisans bölümlerinden birini kayıt yaptıramaz mı? (açık öğretim)

 147. ben edebıyat 3.sınıf aof okuyorum kaldırıldı dıyosunuz formasyon ne olucak bızım haklarımız we aöf burs ıcın nereye baswurabılırım:(

 148. merhaba ben anadolu üniversitesi iki yıllık halkla ilişkiler okuyorum başka bir üniversite seçince sadece iki yıllık okuma hakkım mı var yoksa dört yıllıkta seçebiliyor muyuz teşekkürler

 149. istanbul üniv veya da erzurum üniversitesine nasıl başvuru yapacağız bilgilendirirmisiniz
  tşk ederim…

 150. merhaba,ben aöf sosyal hızmetten mezun oldum,atatürk üniversitesi 4 yıllık sosyal hizmete dıkey geçiş yapıp tamamlayabılıyormuyum?yada en baştan başlayıp okudugum drslerden muaf mı oluyorum?yardımcı olursanız sevınırım

 151. Dokuz Eylül Üniversitesi 3. sınıf öğrencisiyim. İkinci üniversite düşünüyorum bu yıl YGS’den barajı geçtim acaba YGS puanım ile adalet bölümünü tercih yapsam yerleştirilebilir miyim? Bu şekilde 2 üniversite okuyabilir miyim?

  1. YGS ile değil direk kayıt olacaksınız. Kayıt tarihlerini konuda belirttim. Bu tarihlerde önce internetten ön kayıt sonra aöf bürolarına evrakları tesli edeceksiniz.

 152. 2 yıllık dış tic. mezunuyum açık öğretimden uluslararsı ilişkiler okuyup lisans diploması almak istiyorum mümkünmüdür ?

  1. Evet 37 DIŞ TİCARET Mezunları İKTİSAT-İŞLETME-ULUSLARARASI İLİŞKİLER bölümlerinden birisinin 3.sınıfına DGS kapsamında sınavsız olarak direk kayıt olabilmektedir. Kayıt duyurularını takip edin lütfen.

 153. mrb ben uzaktan egıtım cocuk gelışımı okuyorum 2. sınıfım ünvt sınavına gırmedım buyıl bende tercıh yapabılırmıyım

  1. Evet önlisans okuyorsanız önlisans bölümlerindne istediğinize sınavsız olarak kayıt olabilirsiniz. Tercih işlemi yapmayacaksınız. Kayıt tarihleri içinde kayıt olacaksınız direk.

 154. merhaba; Ben 4 Yıllık Açıköretim Fakültesi İşletme Bölümü mezunuyum. Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Bölümü’ne Sınavsız direk kayıt yaptırabilirmiyim?

 155. mrb.bn 2 yıllık acıktan muhasebe bolumu okumk ıstyrm ama bı turlu terch yapamadım osym nın verdıqı terch klvuznda 5 tane muhasebe bolumu bulm acıktan uzaktn eqtm yazıo bu acık oqretm oluyo sanırım ama sadece 5 tane buldm hepsını nasıl bulabılırım???

 156. Merhabalar, ben aöf işletme 4. sınıftayım. Bu sene lys girdim ve 4 yıllık örgün bir bölüm kazanıcam. Hem aöf’e devam edip hem de lys de kazandığım bu bölüme kayıt yaptırabilir miyim?

  1. Bu yıl İşletme kontenjanlı oldu ama siz kayıt olduğunuzda kontenjan sınırlaması yoktu. Bu yüzden kayıt olabileceğinizi düşünüyorum.

 157. mrb admin:
  ben anadolu üniv iktisat 3.snf açıköğretmdeyim bu yıl istanbul üniv. felsefe bölümüne kayıt yaptırabilir miyim bilgi için tşklerr…

 158. merhaba.bu sene örgün öğretimde tercih vericem açıköğretimden herhangi bir lisans bölümünüde okuyabilir miyim?

  1. Örgün öğretim lisansa kayıt olduktan sonra, ordan bu kişi üniversitemizin şu bölümünün öğrencisidir diye onaylı bir yazı alın, Sonra gelin açıköğretimin istediğiniz bir lisans bölümüne kayıt olun.

 159. merhaba.ben deri konfeksiyon okudum.mezun oldum.2001 mezunuyum.açıköğretim fakültesi işletme lisans tamamlama yapıyorum.3 sınıf bu sene.ben istanbul üniversitesine kayıt yaptırabiliyormuyum.farklı bir bölüm yada aynı bölümmü olacak.yine uzaktanmı olacak.cevaplarsanız.teşekkürler.

  1. Farklı bir bölüm Atatürk veya İstanbul üni’ye kayıt olabilirsiniz. Okuduklarınızdan Farklı bölüm olmak durumunda. Açıköğretim olacak yine.

 160. Arkadaşlar 2 yıllık halkla ilişkiler okumaya karar verdim ama bu bölümden mezun olanlar dgs ile hangi bölümleri seçebiliyor 3 ve 4 sınıf okumak için, teşekkürler.

 161. ben bu sene ygsye girdim ve tercih yaptım muhtemelen dıs ticaret bolumu gelecek aynı anda sosyoloji yazma sansım var mı punla yada sınavsız farketmez cok acil cevaplarsanız sevinirim son günler geldi cattı ona göre tercih yapacağım
  ,

 162. ben 2 yıllık bir bölüme bu sene giriyorum kazanırsam ek yerleştirmelerde sosyoloji aöf okuma sansım nedir

  1. Konuyu iyi okuyun lütfen, Önlisans okuyanlar sadece önlisansa başvurabilir. Ayrıca tercih etmiyorsunuz, direk kayıt tarihleri içinde kayıt olacaksınız.

 163. öncelikle merhaba selçuk üniversitesi muhasebe bölümü okumaktayım.türk dili ve edebiyat istiyorum..bu bölümü sınavsız üniversitede okuma sansım var mı_?(4yıllık olarak gözüktügü için soruyorum) veya okuyabilecegim bölümler sadece 2yıllık açık ögretim programlarımı.. şimdiden t.ederm

   1. t.ederm. ama kafamı karıstıran bi durum daha var.. kasım da düğünüm var ve selçuk üniversitesinin sınavlaarıyla aynı gün.bu yüzden harç parasını yatırmıycam.okulda hala kaydım gözükürmü bu sınavsız ikinci üniversite olayından hala yararlanabilirmiyim

 164. şaun aöf muhasebe 1.sınıf ögrencisiyim sınavsız aöf adalet okuya bilir miyim yada hangi ünv. okuya bilirim ??? tşklr..

 165. mrba ben aöf sosyoloji okuyorum 1.sınıftayım aöf tarih bölümüne kayıt olabilirmiyim

 166. sosyal bilgiler öğrtmenliği bitirdim. bu sene sınava girdim ygs puanım 392. tercihime atatürk üni sosyal hizmetler yazdım gelme ihtimali var mı? ayrıca gelmediği takdirde ikinci üniversite başvurusu yapabilir miyim??

 167. anadolu üni. dikey gecisle isletme 3 deyim.almanyadayim mesela ist. üni felsefe okuyabilirmiyim,sinav icin oraya gelmelimiyim.bi de not ortl.70 3.00 ve 3.49 basari onur belgesi aliniyo diye okudum dogrumudur.

   1. saol arayip sormaliyim ama bu onur belgesi olayi dedigim gibi mi 3.00 ve 3.49 ortalamaya onur belgesimi veriliyo biz sinava girdik gectik de ama bi belgemiz yok

 168. anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi önlisans mezunuyum 3. 4. sınıfı istanbul üniversitesi işletme-iktisat bölümlerinde okuyarak lisansa tamamlayabilir miyim?

 169. Mrb,
  Ben açıktan iktisat mezunu oldum şimdi dört yıllık tarih,coğrafya ve diğer bölümlerden mezun olabilisem öğretmelik yapabilecekmiyim

 170. bu yıl ki yaptığım tercihlere yerleşmezsem eğer aöf sosyal hizmetler 2.sınıftayım ya 2.üniversite olarak aöf den tekrar tercih yapabilir miyim?sınavlı ya da sınavsız tercih hakkım var mı?? tşkrler

 171. ben aöf adalet bölümü okuyorum ama tıbbi lab.tek bu konunun dışında sanırım o bölümü 2.üniversite olarak okuma şansım varmı ?

 172. Bunun açıklaması şu; YGS veya LYS ile kontenjanlı bir bölüme yerleşmek için, mevcut kontenjanlı bir bölüme kayıtlı iseniz kaydınızı sildirmeniz gerekmektedir.
  Ama sınavsız ikinci üniversite kapsamında kayıt oluyorsanız eğer, kontenajnlı/kontenjansız istediğiniz bölüme bu uygulama dikkate alınmayarak kayıtolabilirsiniz. İkiside yök’ün kararı…

 173. Ama ben aöf’e dikey geçiş ile kayıt olmuştum. Dikey geçişte işletmenin bir kontenjanı da yok yani. Hem mantıken baktığınızda ben gidip kaydımı sildirsem aöf’ten. eylül ayında lys ile kazandığım üniye kaydolsam. sonra tekrar gidip ekimde ön lisans diplomamla aöf işletmeye tekrar 3. sınıftan başlayabilirim. Hal böyleyken benim benim aöfte okumamın, lys ile kazanacağım yere kayıt yaptırmama engel olmaması gerektiğini düşünüyorum.

 174. merhaba ben aöf dgs ile geçiş yaparak okul öncesi öğrt.okuyorum 4.sınıf öğrencisiyim.sınavsız ikinci üniversite atatürk ünv.olarak kayıt yaptırıp bende yararlanabilirmiyim.Bir diğer sorum örgün önlisans elektirik mezunu olan kişi bu sınavsız ikinci ünv.hakkından yararlanbilirmi

  1. Evet yararlanabilirsin. Önlisans mezunu olan kişi İşletme veya İktisat bölümlerinin 3.sınıfına DGS kapsamında sınavsız olarak kayıt olabilir. Ama bu işlem sınavsız ikinci üniversite kapsamında değil. kayıt duyurularını takip etsin.

 175. Yalnız ; Başvuracağınız Üniversitenin Açıköğretim Bölümlerinden Birisinde Zaten okuyorsanız, o Üniversiteye Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında Başvuramazsınız. denmekte.

  peki anadolu üniversitesini bitirdim.tekrar anadoludan bi bölüme kayıt olabilirmiyim..sadece hali hazırda okuyanlarmı aynı üniye kayıt olamıyor

 176. anadolu üniversite işletme bitirdim diyelim.anadolu üniversitesi iktisat okucam.ortak olan derslere tekrar gircekmiyim.atıyorum genel muhasebe iktisada giriş iki bölümdede var.

  1. Ortak olan derslerden sadece; Anadolu Üniversitesinden daha önce alıp da basarmıs oldukları Atatürk ilkeleri ve inkılâp Tarihi, Türk Dili,Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojisi dersleri transfer edilebilir.Diğer dersleri alacaksınız.

   1. Ikı yıllık elektronik okuduktan sonra.3 ve 4 sınıfı aof işletme okuyup tamamladım.1.sınıf iktisattan başlasam bu saydınız dersler hariç hepsini alcakmıyım.Örneğin matematik dersi..matematiğim kötüde ondan özellikle sordum 🙁

 177. Önlisans muhasebe mezunuyum 4 yıllığa tamamlayabilir miyim?tamamlamak için sadece 3 ve 4.sınıfları okumam yeterli olacaktır değil mi? yararlanabileceğim bölümler hangileri ve hazırlık sınııfı diye bir sınıf olacak mı?Bilgilendirebilir misiniz?

  1. DGS kapsamında sınavsız olarak işletme veya iktisat bölümlerinin 3.sınıfına kayıt olabilirsiniz. Kayıt duyurularını takip edin. Sizinki ikinci üniversiteye girmiyor.

 178. merhaba ben 1998 de örgün öğretim 2 yıllık işletme bölümünü kazandım selçuk üniversitesinde.fakat 2 ay sonra okulu bırakmak zorunda kaldım.aynı zamanda imam hatip lisesi mezunuyum.şimdi açıköğretim ilahiyat önlisans okumak istiyorum ama 2012 ygs sırasında sınavsız geçiş için başvuru yapmam gerektiğini yeni öğrendim.şimdi afdan yararlanıp selçuk işletmeye kayıt yaptırıptamı açıköğretim ilahiyata geçmeliyim.yoksa selçuk üniv. bıraktıktan sonra açıköğretim kamu yönetiminde 1 yıl okudum.fakat onuda bırakmak zorunda kaldım.şimdi ben hangisine önce kayıt yaptırarak ilahiyat önlisansa geçebilirim.selçuk mu yoksa açıköğretim kamuya dönüp(tabii af açıköğretimide kapsıyorsa)ondan sonra ilahiyata geçebilirmiyim.lütfen çok acil yardımcı olursanız sevinirim….

 179. merhaba az önceki sorumun devamı olarakşunuda sormak istiyorum.eğer selçuk üniv. afdan yaralanarak kayıt yaptıracak olursam onun yerine oturduğum ilde eşimin işinden dolayı yaşadığım ilde işletma 2 yıllığa kayıt yağtırabilirmiyim.ama bu yatay geçiş şeklinde değil ,çümkü yatay geçşte not oralamaları isteniyormuş.ama ben selçukta hiç sınava girmaden ayrıldım.yani hiç notum yok .bu konuada bilgilendirme yaparsanız sevinirim.teşekkürler…

 180. Merhaba aöf de lisans okumaya devam eden biri kendi bölümü dışında gene aöf ye kayıt yaptırabiliyor mu? Okul öncesi yukarıdaki listede yok dahil mi?ben Türkdili okuyorum2. sınıf okul öncesini tercih edebilirmiyim aöf den bilgilendirirseniz sevinirim….

 181. 2012 de yani bu sene Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum.
  Aklımda 2 yıllık olarak; Lojistik, Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi(Anadolu Üni.) ve Bankacılık ve Sigortacılık (Atatürk Üni.) var.
  Bu bölümlere kayıt yaptırabililir miyim.
  Aslında Uluslararası İlişkiler de düşünüyorum ama yaş 29 ve kamu Yönetimi bitirdiğim için gereksiz geliyor.

  Bir de nacizane başka bir sorum var.
  Dediğim gibi Kamu Yönetimi mezunu olarak(yaşımıda hesaba katarsak) gelecek ve kariyer için hangi bölümü seçmem isabetli olur. 🙂

 182. Merhaba,ben anadolu üniversitesi kamu yönetimi 4 yıllık okuyorum Atatürk üniversitesi halkla ilişkiler bölümünüde okumak istiyorum 2’side aynı anda okunabiliyormu?Nasıl kayıt olacagım.Teşekkürler

  1. Evet sınavsız ikinci üniversite kapsamında okuyabilirsiniz. Kayıt tarihleri açıklanmadı. Açıklandığında neler isteyecekleride belli olur.

 183. diyelimki ben açıköğretim işletme bölümünü bitirdim yeni çıkan sistemde açıköğretim okul öncesi öğretmenliğini tercih edebilir miyim

 184. Arkadaşlar yapmayınya gülsemmi ağlasammı bilemedim. Şu sorduğunuz sorulara bir bakın yaaaaa :DDD
  Bu soruları sorun insanlar 2 değil 10 ünv. bitirse ne olur?
  Yazıkya okumuyorsunuz beyninizi çalıştırmıyorsunuz yazıkkk. BEYİN BEDAVA.

 185. Merhabalar tercih sürecinde yardımınıza ihtiyacım var. Açıköğretimde bütün önlisans bölümlerini bitirdiğimiz takdirde lisanstan işletme , iktisat ya da o alana göre kamu yönetimi okuyabilirmiyiz devamında ? Yani lojistik aöf okuduktan sonra örneğin lisanstan devam edebilir miyiz tekrar aöfte ? Ona göre tercih yapacağm çünkü lisansa geçişi olmayan bir bölüm yazmak istemiyorum bu konuda sadece dış ticaretten işletmeye geçişin olduğunu gördüm bankacılık ve sigortacılık ( aöf) de var lisansa geçişi olan sanırım. Ticaret lisesi muhasebe çıkışlıyım.

 186. benim anlamadığım konu şu: ben anadolu ünv.işletme 4.sınıf öğrenciyim .başka bir bölümü tercih ettiğimde sınavlar aynı tarihde oluyor.aynı anda iki bölümün sınavalarına nasıl girilebilir ki bu da düşünüldü mü acaba ?

 187. dikey geçiş ile anadolu üni.işletme bölümüne 3.sınftan başladım şuan 4.sınftayım alttan dersim var bu yıl mezun olamazsam herhangıbır aöf lisans bölümüne sınavsız başvuru yapabilir miyim?

  1. Mezun olun veya olmayın Anadolu Üniversitesi olmadığı taktirde ikinci üniversite ile bu yıl bir açıköğretim bölümüne kayıt olabilirsiniz..

 188. merhaba
  Ben üniversite öğrencisiyim. Aynı zamanda aöf’de okumak istiyorum.Direk sınavsız kayıt olmam mümkün mü?

 189. selam anadolu üniversitesi 4yıllk türk dili ve edebiyat öğrencisiyim.ikinci üniversite olarak yine 4yıllık mı seçmek zorundayım.atatürk üniversitesi listede yok ama yinede kayıt olabiliyor muyuz? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler….

 190. ben anadolu aöf 3.sınıf kamu okuyorum.2.üniversite olarak Atatürk ünversitesinde açıköğretim ilahiyat okuyabilir miyim.Yoksa ilahiyat okuyablmek için imam hatip lisesi mezunu olmak gerekiyor mu?

 191. merhaba ben aöf den türk dili ve edebiyatı okuyordum 1.senemde kaldım .sonrasına harç paralarını yatırmayınca donuyodur ben de bu şekilde dondurdum .şimdi ise sınasız olarak aöfden özel güvenlik bölümünü okuyabilirmiyim şimdiden teşekkürler. . .

 192. ben anadolu unv. laborat veter. saglık 1. sınıftayım tekrar anadolu unv secemıorum oylemi? ıst unv. 2 yıllık yok sadece ataturk unv bolumleri secme sansım var dogrumudur??

 193. Merhabalar benim kafamı kurcalayan 2 sorum var ;
  1-) 2 senelik işletme yönetimi myo mezunuyum,bu sene aöf işletme 3.sınıfa direk sınavsız kayıt yapabiliyormuşum fakat bazı yerlerde dikey geçiş bazı yerlerde lisans tamamlama olarak yazıyor yani ben aöf işletmeye dikey geçiş ile mi yoksa lisans tamamlama ile mi kaydımı yaptıracağım ?
  2) Aöf işletme 3.sınıfa kaydolurken yine aöf’ün 2 senelik önlisans programlarından olan sosyoloji bölümüne kaydolamıyorum sanırım,fakat bu sosyolojiyi baya bir istiyorum aynı anda işletme aöf okurken yine açık öğretim olarak sosyoloji okumam imkansız mıdır ? ve de sosyoloji bölümü için puan almam vs gerekiyor mu direk kayıt var mıdır ?
  Biliyorum çok karışık oldu ama elinizden geldiğince yardım ederseniz çok sevinirim aklım çok karışık bu 2 konuda.

  1. DGS kapsamında sınavsız kayıt olabilirsiniz.
   Meslek Yüksekokulları veya Açıköğretim Fakültesi önlisans programlarından mezun olanlar İktisat, İşletme Fakültelerine Dikey Geçiş için başvurabilirler. Öğrenim süresi 4 veya daha fazla yıl olan programlardan önlisans diploması alarak ayrılanlar dikey geçiş için başvuramazlar (bu adaylar Lisans Tamamlama başvurusu yapacaklardır).
   Sosyoloji 4 yıllık lisans bölümüdür, Anadolu Üniversitesine Kaydolamazınız ama , Attaürk Üniversitesi Sosyoloji ye sınavsız ikinci ünv. kapsmaında kayıt olabilrisiniz.

 194. aslı öğe hanım mimarlık okumak istenildiği zaman ygs ve lys ye girmeniz gerekir sinavsız olmaz diye biliyorum kamu yönetimi için de bulunduğunuz üni de puanlar yüksek ise başka üniv e yatay geçiş yaparsınız notlarınız yüksek ise.

  ,,,,,,,,,,,
  artık anadolu üniv açıköğretim de tekel degil yaşasın rekabet diyorum aöf büroları artık öğrenciyi hor görmek ten vaz geçer inşallah.

 195. Mrb ben önlisans bölümü mezunuyum. Bu yıl dgs de başarılı olamadım ama seneye tekrar girmek istiyorum bir yandan da bu 2 yıllık bölümlerinden de başka bi bölüm seçip okusam ben dgs 3 sınıf için istediğim bölüm hakkını seçmemde yanmaz mı bununla ilgili açıklama yapabilirmisin.

 196. eşim önlisans çocuk gelişimi mezunu bu yasa kapsamında tercıh edebılecegı bölüm ve programlar hangileri birde kaç tercih yapabiliyor?

 197. merhaba ben aol çocuk gelişimi ve eğitimi lise son bitirmek üzeredeyim fakat alttan 1. dönemden 2 dersim var yaz okulu açılmıyor ve veremiyorum sınavsız direk geçiş hakkımıda kullanıyorum tercih ettim diplomamı almadan 2013de şubat ayında diplomamı alırım fakat üniv. kaydımı sizce yaptırabilir miyim? yada yaptırıp dondurabilir miyim sizce

 198. pekı ben 4 yıllık sosyal hızmetler programına kayıt oldum dıyelım,sosya hızmet on lısans okudugum için,aynı derslerden muaf olabılıyormuyum acaba?o nasıl oluyor

 199. merabalar ben bu sene aöf halkla ilişkileri bitirdim yaşım 23 ve aöf işletme veya iktisad bölümlerinden birine sınavsız geçiş yapacağım.benim sıkıntım şu; daha önce askerliği kendim hiç tecil etmedim aöf tecil ediyordu şimdi ben kendimmi tecil edip aöfye kayıt yapmam gerekiyor yoksa yine aöfmi tecil edicek beni? şimdiden çok teşekkürler….

 200. laboratuar ve veteriner sağlık bölümü öğrencilerinin 3. sınıftan devamı için yapılabilecek veya yapılmış bir düzenleme gündemde midir.

 201. istanbul üniv – anadolu üniv- atatürk üniv – açıköğretim faültelerinin bölümleri harç ücretleri birbirinden farklımı. 250+250 50 veya 75 yıllık deniliyor bu neyi ifade ediyor.istanbul ünv.325+325 150 veya 200 yıllık denilen rakamlar da ne ? yardımcı olusanız sevinirim…

  1. 250+250+50veya 75 tl demek 500+50 yani yıllık 550 veya yıllık 575tl ödeyeceksiniz demektir.325+325+150veya 200 demek; yıllık 800 veya 850tl ödeyeceksiniz demek. 325+325 demem, her dönemin kayıt öncesi harcını ödeyeceksiniz demek.

 202. benim şu an aöf uluslararası ilişkilerde kaydım var. geçen sene kontejyansız bir bölümken tercih etmiştim. bu sene örgün eğitimden tercih yaptım. .ösym nin 26 temmuzdaki açıklamasını da anlamadım. benim örgüne sorunsuz bi şekilde yerleştirilip kaydımı yaptırabilmem için aöf kaydımı sildirmem mi gerekiyor?

 203. Merhaba,,, AÖF Maliye 4. sınıftayım. 2 tane bütünlemeye kalmış dersim var. onları yüksek ihtimalle verip 2. üniversiteye kayıt yaptırmak istiyorum. YGS sınavına da girdim. AÖF ikinci üniversite için tercih yapamayacağım söylendi kaydımı sildirmeden. tercih yapmadan kayıt yaptırabilir miyim? bir de sınav sonuçları açıklanıp mezun olma durumum kayıtlarla çakışır mı çakışırsa illa başka üniversinin aöf programına mı kayıt yaptırmak zorunda kalırım

  1. Benim görüşümce; YGS yerleştirme sonuçlarına göre kaydınızı yaptırıp, mezun olduktan sonra sınavsız ikinci üniversite kapsamında kayıt olabilirsiniz. Ama aynı anda 3 bölüme birden kayıtlı olamazsınız. o yüzden Maliye’den mezun olmalısınız.

  2. yanıtınız için tşk ederim ama sanırım anlatamadım. Maliyeden bu yıl mezunolucam zaten ama biliyorsunuz ki bütünlemeler eylülde. Mezuniyetimin gecikmesi nedeniyle bu yılki ikinci üniversite hakkımı kaybetmek istemiyorum. böyle bir risk var mı ekime kadar mezuniyetler kesin olarak belirlenecek mi

   1. Eylülde bütünleme var, sonucu Eylül ayının sonunda açıklanır. Anadolu Üniversitesi İkinci üniversite kayıtları 1-16 Eylül arasında yapılacak. Diğer üniversitelerin ikinci üniversite kapsamında kayıt tarihleri henüz belli değil ama.

    1. yukarıda ; Sınavsız ikinci üniversite için kayıtlar üniversitelerde farklılık gösterebilir. Anadolu Üniversitesi 2012-2013 eğitim yılı sınavsız ikinci üniversite kayıt tarihleri: 01 – 19 Ekim 2012 arasında yapacaktır, yazıyo. bu bilgi yanlış mı yoksa???

 204. merhaba ben örgün öğrenim iktisat mezunuyum. bu yıl ygs’ye girdim 363 en yüksek puanım. size üç sorum var. cevaplarsanız çok mutlu olurum.
  1. ben ygs ile bu yıl tercih yaptım. en son tercihim atatürk üni. sosyal hizmet onun önünde örgün eğitimler var. ben örgün eğitim bölümüne yerleştirilip gitmezsem daha sonra ikinci üni. kayıtlarında atatürk sosyal hizmetlere sınavsız ikinci üni. kapsamında başvurabilir miyim?
  2. eğer ben tercihlerde sosyal hizmetlere yerleştirilirsem eylül- ekim ayında da istanbul üni. veya anadolu üni. herhangi birinin lisans veya önlisans bölümlerinden sınavsız ikinci üniversite olanaklarından da faydalanıp, o bölümüde sosyal hizmetlerle aynı anda okumaya başlayabilir miyim.
  3. eğer tercihlerde hiç bir yere yerleştirilemezsem. sınavsız ikinci üni. kapsamında aynı anda atatürk üniversitesinde istediğim bölümü ve anadolu üni. veya istanbul üni. istediğim bölüme kayıt yaptırıp okuyabilir miyim.

  şimdiden cevabınız için çok teşekkürler.

  1. – Zaten Lisans mezunu olduğu için, Sınavsız ikinci üniversite kapsamında istediğiniz açıköğretim bölümüne kayıt hakkız var.
   – Örgün bölüme yerleşirseniz Anadolu veya İstanbul ünv. açıköğretim bölümlerindne birisine kayıt olabilirsiniz.
   – Bu seçenek olmaz.

   1. benim ikinci sorum için örğün öğrenime yerleştirilirseniz demişsiniz. ben eğer ygs tercihi ile atatürk üniversitesi açık öğretim fakültesi 4 yıllık kontenjanlı sosyal hizmet bölümüne yerleştirilirsem, ekim ayında da anadolu üni. adalet bölümüden de sınavsı ikinci üni. kapsamında faydalanıp okuyabilir miyim?

 205. meraba ben kocaeli üniv. türk dili ve edeb. 3 sınıf öqrencısıym 4 yıllık sosyal hızmet yazmak ıstıorum acık öqretımden bole bı hakkm war mı warsa harcları ne kadr ?

 206. merhaba.. işçi sağlıgı ve güvenligi bölümü hakkında açk ögretim bölümü varmıdırrrr. 2 sene okuyabiliyormuyuz açıktan ?

  1. Bu şekilde bir bölüm yok ama Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri adı altında bir bölüm var. Tabii İşçi sağlığı ve güvenliği ni tam kapsarmı bilemiyorum.

 207. Selam ben beden eğitimi ve spor öğretmenliği mezunuyum ikinci üniversite olarak anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi adalet bölümünü seçebilirmiyim yardımcı olabilirmisiniz…

 208. Ben ygs ye girdim barajıda geçtim İşletme (Açıköğretim) 4 yıllık yazmayı düşünüyorum fakat aynı zamanda kıbrısda müh okuyorum kıbrıs bazı yerlerde yurt dısı olarak alınıyor yukarda kayıt yaptıramayanlar arasında yurt dısındakıler dıyor ben kayıt yapabiliyor muyum ?

  1. ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler,

   Sınavsız ikinci üni kapsamında kayıt olabilirler. Bunun için sınava girmenize gerek yok.

 209. Merhaba ben Meslek yüksek okulundan mezun olduktan sonra direkt geçişle Açık öğretim 4yıllık iktisat bölümüne kayıt yaptırdım..fakat devam edemeyip bırakmak zorunda kaldm.yani şuan da aktif öğrenci olarak görünmüyorum (harçlarını yatırmadım sınavlarına da girmedim)..2 yıllık Adalet bölümününe kayıt yaptırabilir miyim..

 210. Merhaba ben gemi makineleri işletme mezunuyum.Sanırım sınavsız olarak işletme 3. sınıftan itibaren açıktan başvurabileceğim.Bu tarihler hangi aralıkta olmaktadır. Yada ygs ye de girdim girebileceğim bir dört yıllık açıköğretim programı var mı ? Teşekkürler.

   1. birşey daha ben gemici olduğum için sınav tarihlerinde Türkiye dışında olma ihtimalim var , dikey geçiş olarak girip intibak derslerinin sınavlarına ilk seferde giremezsem okulla ilişiğim kesilir mi

 211. merhaba ben açıköğretim işletme 4. sınıfım.bu sene lys5 e girdim.almanca öğrt. okumak istiyorum.aynı anda bu iki bölümü okuyamayacağım söyleniyoru.işletme bölümü kontejansız sanırım.bu doğrumu

  1. İşletme kontenjanlı bir bölüm oldu bu yıl ama siz kontenjansızken girip yerleştiniz.. Bu yıl kazanıp yerleştiğinizde sorun olacağını sanmıyorum.

 212. Eskısehır anadolu unıversıtesı 4 yıllık aöf işletme-iktisat-uluslar arası kontejyanlımı kıtapcıkda yok gıbı gozukuyo ama lutfen yardım edın

 213. ayrıca soruma şunu da eklemek istiyorum ben önlisans okumuştum burdan mezun oldukdan sonra 3. sınıfa direkt geçmiştim.ben yök bu aldıgı karardan muafmıyım.yani hem aöf işletme hemde atıyorum mesela istanbul üni almanca öğrt okuyabilirmiyim.lütfen acil cevap verin dünden beri bilgi kirliliği yüzünden kafam allak bullak.

 214. Aynı anda iki farklı üniversitede kayıtlı olmak mümkün değil. Ancak açıköğretim öğrencilere böyle bir imkân tanıyor

  Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, hemen ilk yerleştirildikleri yıl ikinci üniversite olarak açıköğretime kayıt yaptırabilirler.

  diye bir yazı okudum ne derece doğru bide nasıl olacak örgün eğitim kazandım diyelim sonra direk aöf bürosuna gidip kayıt mı yapılıyor yoksa 2. yerleştirme yoluyla mı anlamadım ?? bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Örgüne kayıt oldunuz ordan o üni de kayıtlı olduğunuza dair yazı aldınız , sonra gidip aöf ye kayıt tarihleri içinde direk kayıt oluyorsunuz.

 215. şuan türk dili edebiyatında örgün okuyorum.. ygs ve lys sınavlarına girdim …puanım 377 ben 4 yıllık aöfden maliye yazmak istiyorum bu mümkünmü

  1. YGS ile yerleşsenizde kayı olamazsınız artık. Bölüm kontenjanlı hale geldiği ve iki kontenjanlı bölümü aynı anda okuyamayacağınzı iin. Ancak bulunduğunuz konudada belirttiğim üzre, sınavsız ikinci üniversite kapsamında direk kayıt hakkınız var.

 216. merhaba ben bu sene anadolu ünv. açık öğretim 2 yıllık bir bölüm tercihi yaptım.ona kayıt yaptırdıktan sonra atatürk ünv. açıköğretim 2 yıllık başka bir bölüm sınavsız kayıt yaptırabilirmiyim.

 217. merhaba ben sınavsız ıkıncı üni. den sosyal hızmetlere başvurmak iştıyorum.su an da zaten lısans öğrencisiyim. ama bu seneki ygs ye de gırdım ygs den mı tercıh yapayım yoksa sınavsız ıkıncı üni olarak mı yazayım,yani ygs ye ve lys ye gırmem sınavsız ikinci üni. basrumu etkiler mı?

  1. YGS sonucuna göre ancak 2 yıllık Sosyal Hizmetlere yerleşebilirsiniz. Ama sınavsız ikinci üni kapsamında Atatürn üni 4 yıllık sosyal hizmetlere direk kayıt olabilirsiniz. Yanlız harcı yıllık 2500tl bilginize.

 218. merhaba,ben örgün türk dili ve debiyatı 3. sınıf öğrencisiym bu sene açık öğretim fakültesine yatay geçiş yapmayı düşünüyorum ve tekrar öss ye girdim örgünden farklı 4 yıllık bir lisans programı olan halkla ilişkiler okumak istiyorum.. bu kontenjan tartışmaları nedeniyle kafam çok karıştı ben şuan edebiyata açık öğretimden 3. sınıftan devam edip, örgünden halkla ilişkiler okuyabiliyor muyum acaba?

  1. Bu şekilde okuyamazsınız. Ama Sınavsız ikinci üni kapsamında Atatürk Üniversitesi 4 yıllık Halkla İlişkiler bölümüne direk kayıt olabilirsiniz.

 219. ben bu sene ygs ye girdim birinci tercihimde eğitimi tercih ettim ve geldiyse ve kayıt yaptırdım diyelim. tekrar ekyerleştirmede açıköğretim tercihi yapabilirmiyim

  1. Kayıt olduktan sonraordan orda kayıtlı olduğunuza dair yazı alın sonra gelin açıköğretim edirek kayıt olun. Tercih yapmayacaksınız bidaha.

 220. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR) 2 yıllık Laborant ve Veteriner Sağlık (Açıköğretim) bölümü mezunlarının ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR) , İşletme Fakültesi ( 4 Yıllık ) ,İşletme (Açıköğretim) bölümüne sınavsız kayıt yaptırma hakları varmı.tşk.

 221. selam iyi günler ben trabzon ktü 2 yıllık harita bölümü ögrenciyimi 1 yıl bitirdim fakat açıkögretime geçmek istiyorum istanbulda oturuyorum ilahiyat bölümü istiyorum fakar hepsi şehir dışında şehir içi aö okuyabilecegim bölümler hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

 222. dokuz eylül üniversitesi türkçe öğretmenliği okuyorum sınavsız ikinci üniversite kapsamında ilahiyat fakültesine kayıt olabilirmiyim tercih falan yapmak gerekiyor mu

 223. mrb ben sakarya adapazarı myo uzaktan eğitim okuyorum onlısans bılgı ve belge yonetımı henuz mezun olmadım açık öğretıme kayıt yaptırabılırmıyım ??
  teşekkürler

   1. ADAPAZARI MYO MEZUN OLMADIM SON SENEM AMA ALTTAN 2 DERSİM KALDI, BUNA RAGMEN AÇIKÖĞRETIMDEN 3. SINIFTAN OKUMA ŞANSIM VARMIDIR??

 224. Mrb,
  ben 4 senelik bir bölüm seçtiğim vakit nerelerde işime yarıyacak öğretmen olmazsınız demiştiniz.?

 225. merhabalar benm 2 sorum olacak 1.sorum şu.4 yıllık bir böüm mezunuyum(el sanatları).farklı bir bölüm okumak istyorum aöf.de lisans bölümüde olabilir.önlisans bölümüde olabilir.özelde iş bulma imkanı çook olan bir bölüm seçmek istyorum ama ,bunun için beni yönlendirebilirsenz çok sevinirm. 2.sorum ise…eğr önlisans bir bölüm secip okursam kpss sınavlarında önlisans düzeyinden girerim ama hamde 4 yıllık düzeyden girmeme mani olurmu?lisans mezunu olarakda girebilrmiyim.

 226. aslında ben eczane hizmetleri ya da tıbbı laboratuvar teknik. bölümlerinden her ikiside önlisans birini okumak istyorum ama .listede göremedim bazı yerlerde adları geçiyor.2.üniversite imkanında bu bölümleri seçebilirmiyim acaba?

 227. ıyı günler sıze bir sorum olacaktı ben akdeniz üniversitesind 2 yıllk bi bolum bitirdm aöfden 3.sınıf işletmeye kaydımı yaptırdm ve devam ediyrm. bu yıl ygs ye grdm ve saglık bölümlrnden birini yazmak istiyrm eger orgün 2 yıllık gelmezse sayet tekrar acıkogretimden yazsam saglık bölümü okumamda bi sakınca olacakmı ??? diger sorumda gecis yaptgm işletme bölümnden mezn olursam ve 2 yıllık saglıkta geldi dielim kpss ye lisans girmem mecburimi oluyo???? acillllll lütfennn

  1. Aynı Üniversitede iki aöf bölümü birden okuyamazsınız. Eğer yazacağınız sağlık bölümü farklı bir ünide ve kontenjan sınırı yoksa olabilir.

   1. pekiii saglık geldi dielim orgün okudm bu arada işletmedende mezun oldum kpss ye hangisinden gircem

   1. slm ben lisans mezunuyum açık öğretim adalet okuduktan sonra dgs ile 4 yıllık örgün bir üniv. geçiş yaparsam kaçıncı sınıftan başlarım

    1. Adaleti bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme, İktisat veya Kamu yönetimi bölümlerinden birisinin 3.sınıfına direk kayıt olabilirsiniz.

     1. ya sorumu yalnış sormuşum 4 yıllık örgün bir üniverstenin hukuk bölümüne girersem kaçıncı sınıftan başlarım

     2. ama ben bi kaçyerde okudum açık öğretim adelet mezunlarının derleri sayılmıyomuş hukuğa geçince tekrar 4 yıl okuyolarmış bunu kesin öğrenebileceğim bir kaynak var mı ona göre buyıl kayıt yapmayı düşünüyorum

 228. hocam merhaba. ben lisans mezunuyum. ikinci ünv kapsamında kontejanlı bölümleri tercih ettiğimizde kontejanlı olduğu için gelmeme durumu var mı varsa burda aranan krterler nelerdir. şimdiden yardımlarınız için tşkler

  1. Sınavszı ikinci üniversite kapsamında herhangi bir tercih vs yapmayacaksınız. Direk gelip kayıt olacaksınız. Detayları ilerleyen günlerde açıklayacağız..

 229. lisans öğrencisiyim , yukarıda belirtilen bölümler haricinde herhangi bir aöf böümü okuyabiliyor muyuz ?

 230. YA BEN BİŞİ SORMAK İSTİYORM.2 YILLIK MUHASEBE OKUYORM GEÇEN SENE YERLEŞTİM.AMA OKULA PEK GİTMEDİM AÇIKTAN OKUMAK İSTİYORM MUHASEBEYİ.BU SENE OKUL HARCINI YATIRIP ONDAN SONRA AÇIĞA GEÇEBİLİRMİYİM..YANİ AÇIKTAN 1.SINIF OLARAK BAŞLAYABLRMİYİM

  1. Aktif öğrenci olmasanızda o okula kayıtlı olduğunuzu ifade eden bir yazı alıp, 1-16 ekim tarihleri içinde anadolu üniversitesi açıköğretim önlisans bölümlerinden birisine direk kayıt olabilirsiniz.

 231. arkadaşlar bilgi vermek istiyorum.yani belki yök ün açıklamasını benim gibi yanlış anlayan arkadaşlar olabilir.aynı alanda iki üni okuyamıyormuşuz.yani diyelim ki açıköğretim işletme okuyorsunuz.farklı bir bölüm okuyabilirsiniz sadece işletme okyamazsınız.konuyla ilgili ankara aöf yi aradım böyle bilgi verildi.bilginize

 232. merhaba ben açıköğretimden emlak yada fotoğrafçılık bölümünü yazmayı istiyorum. araştırdımemlaktan 50nin üstünde atama oluyor 74 puanla fotoğrafçılıkta da son yıl 4 kişi almış geçen yıl 8 kişi almış fakat puanı ilgimi çekti 60 lı puanlarla almış hatta doğuda bir ilde 57 ile almış.sizin bu konu hakkında fikriniz nedir? sizce ne tercih etmeliyim. bir de fotoğrafçılık bölümünde sivil savunmaya kameraman almış. bu ünvandaki kişi sivil savunmada ne iş yapabilir? acil cvp bekliyorum. bu gün tercih yapmam lazım

 233. slm iyi çalışmalar myo mezunuyum lys puanımla acıkögretim sosyoloji tercih ettim bu bölüme kayıt yaptırdıktan sonra aynı dönem içinde açıkögretim adalete sınavsız kayıt olabilirmiyim?

   1. öncelikle teşekkür ederim yardımcı oldugunuz için başka bir üniversitede adalet okuyabilirsin demişsiniz ben sosyolojiyi atatürk üniversitesinde adaletide anadolu üniversitesinde aynı anda okuyabilir miyim?