Sınav Haftası ve Günü Neler Yapmalıyız?

Sınav Haftası ve Günü Neler Yapmalıyız?

Açıköğretim sınavlarına 1 hafta kaldı. Haftası içerisinde olduğumuz sınavın ara sınav veya final sınavı olduğu farketmez. Aşağıda yazdığımız öneriler hem aöf ara sınavda hemde finallerde sizlere fayda sağlayacak ve daha yüksek puanlar almanıza yardımcı olacaktır. Bundan ötürü sınavların öncesinde veya sınav günleri için sizlere bir kaç hatırlatma ve önerilerde bulunmak istiyorum.

Finallerde Hangi Ünitelerden Sorumlusunuz?

Ara sınavlarda kitaplardaki ünitelerin yarısından sorumlusunuz, Finallerde tüm kitaptan sorumlusunuz. Yani kitabınızda 8 ünite var ise, ara sınavda 4 üniteden finalde 8 ünitenin tamamından sorumlusunuz. 

Denenmiş ve %100 Sonuç Alınmıştır…

– Sınavdan önce ” Sınavlara daha 2 ay var, 1 ay var, 15 gün var nasıl olsa çalışırım veya sınava 10 gün kaldı, 1hafta kaldı, 3 gün kaldı bu satten sonra çalışsam ne olur aman boşver ” tarzında düşünceler içerisinde olmayın. Eğer bu şekilde düşünmeye başlarsanız derslerden kalacağınızı garantilemiş olursunuz. Çünkü bu mantıkla sınava ne kadar kalırsa kalsın siz kendinizi derse vererek çalışamayacak veya kendinizi strese sokarak çalıştıklarınızı anlamayacaksınızdır.

– Ayrıca ” Sınavlara 1 ay (1 hafta, 1 gün, 1saat ) kaldı, şimdi çalışmaya başlasam ne olacak ki zaten giden gitmiş ” diyerek ders çalışmayı kesmeniz aslında sınava girmeden derslerden kalmayı kabul etmenizdir. Bu yüzden sınava ne kadar kalırsa kalsın ders çalışmayı bırakmayın. Doğru yanıtlayacağınız her bir soru, alacağınız notu yükseltecektir unutmayın ve sınava dakikalar kala okuyacağınız bir ders notu sizin belki 3-5 doğru soru çözmenize yarayacaktır.

– Sınava bir kaç gün kala ders kitaplarının arkasındaki, ünite sonlarındaki ve çıkmış soruları çözmeye özen gösterin. BURAYA tıklayarak çıkmış sorulara ulaşabilirsiniz.

Sınav Günü Önerileri;

– Öncelikle sınav günleri Aöf büroları sabah saat 07:00’da açılmaktadır. Kimliğinizi kaybetmiş olursunuz, Sınav giriş belgenizi çıkaramamış olursunuz veya farklı bir işlem için büroya gitmeniz gerekir. Bu Linkten büro adreslerine ulaşabilirsiniz.

– Sınav günü sınav yerine en az 2 saat önce gidin. Yanınızda o oturumda gireceğiniz sınavların derslerine ait notları veya yardımcı kitaplarınızı bulundurun, ve önemli gördüğünüz yerleri tekrar edin. En azından çözümlü testleri gözden geçirin. 

ÖNEMLİ; Unutmayın sınavdan önceki 1-2 saat içerisinde çalışılan konular sınav anında soruları daha kolay cevaplamanıza yarayacaktır.

ÖNEMLİ; Sınavların başlamasına 5 dakika kalana kadar ders çalışın, bırakın içeri giren girsin. Unutmayın ki sınav öncesi çalıştıklarımız sınavda ilk aklımıza gelecek olanlardır.

ÖNEMLİ; Sınav başladığında En Son Hangi DERS’e çalıştıysanız ilk önce o dersin sorularını çözmeye başlayın. Ve ilk önce dersin sorularının tamamını gözden geçirin ve cevabı aklınıza gelen soruları hemen çözün ve cevap anahtarına işaretleyin daha sonra diğer sorulara bakmaya devam edersiniz. Böylelikle sınav soruları yüzünden aklımız bulanıp son çalıştıklarımızı unutmadan doğru cevapları vermiş oluruz.

– Unutulmaması gereken en önemli konu şudur arkadaşlar. Lütfen ve lütfen Sınavlara STRES ve SIKINTI içerinde girmeyelim. Unutmayın stres sizin çalıştıklarınızı da unutmanıza neden olacaktır. Olabildiğince rahat olmaya özen gösterin, bu sayede sınava daha iyi konsantre olacak ve sorulara daha hızlı ve doğru yanıtlar vereceksinizdir. 

– Strese girseniz de girmeseniz de bu sınava gireceksiniz değil mi, siz kendinize güvenin sadece. Unutmayın Strese Girmeniz Demek Sınavdan Daha kötü Sonuçlar Alacaksınız Demektir. Ve Unutmayın Ara Sınavın Kötü Geçmesi Herşeyin Sonu Demek Değildir, Eğer bir şeyler çalıştı iseniz başaracağınıza ben zeten inanıyorum.

* Unutmayınız Ara Sınavdan Aldığınız Notun %30’u ile Finalden Aldığınız Notun %70’i toplanır ve Dönem Sonu Notunuz Ortaya Çıkar. 

Dönem Sonu Notu = Ara Sınav Notunun %30’luk Kısmı + Final Notunun %70 lik Kısmı şeklinde hesaplanmaktadır.

Evet sizlere aktaracağım önerilerim şimdilik bu kadar. Sizlerde aklınızdakileri yorum olarak eklerseniz diğer arkadaşlarımızda faydalanmış olur.

 

Hepinize sınavda başarılar dilerim..

12 Yorum

  1. Sayın admin, faydalı bilgi paylaşımı sağlamışınız, çok teşekkür ederim. Fakat ben şu zamana kadar, Son 2 gün veya son gün derslere çalışmamayı prensip edinmiştim… Kafam karışır diye. Sizin önerilerinizde mantıklı … Son dakikalarda veya son günlerde yapılan çalışma, fayda dan ziyade zararı olmazmı, heyecanı artırıp ne bilim kafa karıştırma açısından… düşüncenizi paylaşırsanız sevinirim…

  2. Umut’un oynamaması çok kötü oldu. Bilerek sakatlandığını düşünüyorum. Ligin son haftası, okulda da sınav haftası. İlginç bir tesadüf

  3. Gene bir sınav haftası daha ve yatağımdan yastığımdan ayrılmakta zorlandığım günlere merhaba ..

  4. (Sınav haftası). Haftasonu çalşcam. Yemekten sonra başlıyorm Fenerin maçı bitsin sonra.. Sabah erken kalkayımda çalışayım bari(Çalışmadı)

  5. ya arkadaslar napıcam ben. bu hafta sonu finaller var hiç calısmadm. daha yeni sorular cözmeye basladm bütün umudumu kaybettim 🙁 biri bana fikir versin cok kötü hissediyorum kendimi.. gecmem için ancak mucize lazım demi.. 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu