ÖSYS 2013 Ek Tercihler ve Açıköğretim

ÖSYS 2013 Ek Tercihler ve Açıköğretim

2013 Ösys yerleştirme sonuçlarına göre kazandığınız bölümden memnun kalmadığınız durumlarda veya aöf kontenjanlı bir bölümü kazandıysanız maalesef ek tercih yapamazsınız. Ancak 2013 ÖSYS yerleştirme sonuçlarına göre, herhangi bir bölüme/programa yerleştirilmediyseniz veya açıköğretim kontenjan sınırlaması olmayan bölümlerinden birisine yerleştirildiyseniz ek tercih yapabilirsiniz. 25-30 Eylül 2013 tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi veya Atatürk Üniversitesi Açıköğretim önlisans bölümlerinden kontenjan sınırlaması olmayanlarından istediğinizi ek tercihlerde tercih edebilir ve yerleşirsiniz. Aynı zamanda puanınızın yettiği ve kontenjan açığı olan örgün bölümlerini de ek tercihlerde yazabilirsiniz.

ÖSYS 2013 Ek tercih yapabilmek için;

– 25-30 Eylül 2013 tarihleri arasında ek yerleştirme tercihlerinizi yapabilirsiniz. Ek yerleştirme kılavuzuna www.osym.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

– Adayın öncelikle 2013 ÖSYS’ye başvurmuş olması gerekmektedir. Sadece sınavsız geçiş için başvurmuş adaylar da buna dahildir.

– Bununla birlikte ek yerleştirmelere müracaat edebilmek için merkezi yerleştirmelerde (birinci yerleştirmeler) tercih bildirmiş olmak zorunda değilsiniz. Yani merkezi yerleştirmelerde (birinci yerleştirme) herhangi bir tercihte bulunmamış adaylar da ek yerleştirmeden yararlanabilirler.

– Sınavsız geçiş dahil olmak üzere merkezi yerleştirmede (birinci yerleştirme) herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş aday, kayıt yaptırmamış dahi olsa ek yerleştirmelere müracaat edemez. Fakat açıköğretimin kontenjan sınırlaması olmayan önlisans bölümlerine yerleştirilmiş olanlar ek tercihte bulunabilir. Yani birinci yerleştirmede açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş adaylar ek yerleştirilmelere müracaat edebilirler.

– Bazı adaylarımızın aklına “Peki o halde birinci yerleştirmede yerleşen aday, ek yerleştirmede sadece açıköğretimin kontenjansız programlarını tercih edebilir mi?” sorusu gelebilir. Öncelikle aday ilk tercihleri sonucunda yerleştirilmiş ise  ek yerleştirmeye müracaat hakkı yoktur. Fakat herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilen aday, arzu ettiği takdirde hiçbir sınava girmeden veyerleştirme tercihlerine başvurmadan koşulsuz olarak bir de açıköğretimin kontenjansız programlarından okuma hakkına sahiptir. Bunun için belirlenen tarihlerde açıköğretim bürolarına müracaat ederek kayıt yaptırması yeterlidir. Buna Sınavsız İkinci Üniversite hakkı denmektedir. Sitemizde bu konu ile ilgili bilgiyi BURADAN bulabilirsiniz.

Ek yerleştirmedeki istisnalardan biri de Özel yetenek sınavı ile yerleşmiş adayların ek yerleştirmelere müracaat haklarının bulunmasıdır. Bu adaylar ek yerleştirmelerde de bir örgün yükseköğretim kurumuna yerleştirilmeleri halinde iki programı da okuyabilirler.

 

Ek tercihlerde aşağıda yer alan açıköğretim bölümlerden istediğinizi yazabilirsiniz…

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)

Açıköğretim Fakültesi ( 2 Yıllık )

Bankacılık ve Sigortacılık 
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 
Çağrı Merkezi Hizmetleri 
Dış Ticaret 
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 
Emlak ve Emlak Yönetimi 
Ev İdaresi 
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 
Halkla İlişkiler ve Tanıtım 
İlahiyat (Önlisans) 
 İnsan Kaynakları Yönetimi 
İşletme Yönetimi 
Kültürel Miras ve Turizm 
Laborant ve Veteriner Sağlık 
 Lojistik 
Marka İletişimi 
Medya ve İletişim 
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası 
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları 
Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi 
Radyo ve Televizyon Programcılığı 
Sağlık Kurumları İşletmeciliği 
Sosyal Hizmetler 
Spor Yönetimi 
Tarım 
Turizm ve Otel İşletmeciliği 
Turizm ve Seyahat Hizmetleri 
Yerel Yönetimler 
Özel Güvenlik ve Koruma 
Sosyal Bilimler 

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM)

Açıköğretim Fakültesi Önlisans Bölümleri(2 Yıllık )
Bankacılık ve Sigortacılık
Bilgisayar Programcılığı
Çağrı Merkezi Hizmetleri
Çocuk Gelişimi
Dış Ticaret 
Halkla İlişkiler ve Tanıtım
İşletme Yönetimi
İş Sağlığı ve Güvenliği
Lojistik
Reklamcılık
Sosyal Hizmetler

 

5 Yorum

  1. Ek yerleştirmelere müracaat edebilmek için birinci yerleştirmelerde tercihte bulunmuş olma koşulu aranmıyor. Yani birinci yerleştirmelerde herhangi bir tercihte bulunmamış adaylar da ek yerleştirmeden yararlanabilirler.

  2. ÖSYS merkezi genel yerleştirmede (birinci yerleştirme) yerleştirilmeyen (açıköğretimin kontenjansız programına yerleşenler de tercih yapabilir) adaylar, ek yerleştirmelerde tercih yapabilir ve en çok 10 tercihte bulunabilirler.

  3. 2013 ÖSYS sonuçları açıklandı! Tüm yeni BİLGİ’lileri tebrik ediyoruz, BİLGİ Ailesi’ne hoş geldiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu