ÖSYM 2012 Ek Yerleştirme Kılavuzu, Başvuru Tarihleri ve Sonuçları

ÖSYM 2012 Ek Yerleştirme Kılavuzu, Başvuru Tarihleri ve Sonuçları

OSYM 2012 üniversite giriş sınavı sonucunda yapılan tercihlere göre kimlerin nerelere yerleştiği belli oldu ve artık kayıtlar için gün beklemekteyiz. Kayıtlardan sonra oluşan kontenjan açıklarına göre ÖSYM yeni bir klavuz hazırlayarak başvurulabilecek bölümlerin listesini yayınlayacaktır. Şimdi bir çoğumuz kazandığımız bölümden memnun değiliz veya sonuçlara göre yerleştirilemedik veya tekrar başvurmak için Ek tercihleri beklemekteyiz.

ÖSYM 2012 Ek Yerleştirme
ÖSYM 2012 Ek Yerleştirme

 

2012 ÖSYM Ek yerleştirme başvuruları tahminime göre 27 Eylül-1 Ekim 2012 Tarihleri arasında yapılacaktır, 2012 ek yerleştirme başvuru sonuçları ise 5 Ekim 2012 Cuma günü ÖSYM nin internet sitesinden ilan edilecektir. Ek yerleştirme klavuzu 27 Eylül tarihinden itibaren ÖSYM nin internet sitesinde yer alacaktır.

2012 ÖSYS Ek Tercih Klavuzu için TIKLAYIN

Adaylar Ek Yerleştirme için başvurularını, başvuru merkezleri aracılığıyla veya internet üzerinden ösym nin sitesinden kendileri yapacaklardır. 2012-ÖSYS merkezi ilk yerleştirmede tercih işlemi yapılabilen tüm Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ÖSYS’de Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır. Başvuru süresi kesinlikle uzatılmayacaktır. Adaylar, tercihlerini Başvuru Merkezi aracılığıyla yaptıklarında ödeyecekleri 3,00 TL tutarındaki hizmet ücreti dışında başka bir ücret ödemeyeceklerdir. Posta ile Merkezimize gönderilen Tercih Formları işleme alınmayacaktır.

2012 yılı ÖSYS Ek Yerleştirme kurallarına ilişkin bilgiler, 2012 ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır. Adaylar, 2012-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu ile Tercih Formuna 1 Ekim 2011 tarihinden itibaren ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Ek yerleştirme için başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Kılavuz basılı olarak dağıtılmayacağından adayların ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri yararlarına olacaktır.

2012 ÖSYM Ek Yerleştime Başvuruları İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular…

1. Ek Yerleştirme İçin Kimler Başvurabilir?

Ek yerleştirmelere başvuru yapılabilmesi için, sınava girmeyip sadece sınavsız geçiş için başvurmuş adaylar da dahil olmak üzere 2012 ÖSS “ye başvuru yapılmış olunması gerekir. Bununla birlikte ek yerleştirmelere müracaat edebilmek için ilk tercihlerde (birinci yerleştirme) herhangi bir tercihte bulunmamış adaylar da ek yerleştirmeden yararlanabilirler.

2. 2012 LYS Ek Yerleştirme başvuruları ne zaman yapılacak? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

2011 LYS Ek Yerleştirme duyurusu 26 Eylül 2011 tarihinde yapıldı. 2011 ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu 29 Eylül 2011’de www.osym.gov.tr adresinden yayınlandı. Tercihler 3-6 Ekim 2011 tarihlerinde yapıldı. Kazanan adaylar açıklandıktan sonra kazanan adayların kayıtları 5 iş günü içinde yapıldı. 2012 yılında da yaklaşık aynı tarihlerde yapılması bekleniyor.

3.
2012 LYS’de bir yükseköğrenim programını kazandım, ama kayıt yaptırmadım. 2012 LYS Ek Yerleştirmede başka bir yere yerleşebilir miyim?

Açıköğretim Fakültesi’nin kontenjansız programları hariç 2012 LYS sınavı sonucunda bir bölüm veya programa yerleştirilen adaylar, bu bölüm veya programa kayıt yaptırmamış olsalar bile, 2012 LYS Ek Yerleştirme döneminde tercih hakkına sahip değildir. Yaniilk yerleştirmede sadece açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirilmelere müracaat edebilir. Diğer kontenjanlı bölümlere ( Açıköğretim Kontenjanlı bölümler dahil ) Yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede kontenajn sınırlaması olan hiç bir bölüm için ek tercih kullanamaz. Sadece açıköğretim kontenjan sınırlaması olmayan bölümleri ek tercihte yazabilirler.

4.
2012 LYS’de Bir Üniversitesi’nin bölüm veya programlarından birine yerleştirildim ama kayıt yaptırmadım. Bu bölüm veya programa geç kayıt yaptırabilir miyim? 2012 LYS Ek Yerleştirmede bu bölüm veya programa yerleştirilebilir miyim?

Açıklanan kayıt döneminde kayıt yaptırmayan adaylar daha sonra kayıt hakkına sahip değildir. Bir bölüm veya programa ilk yerleştirmede yerleştirilen adaylar ek yerleştirme döneminde tercih hakkına sahip değildir.

5. 2012 LYS Ek Yerleştirme Kontenjanları ne şekilde belirlenecektir? Bunları tercih etmek için şartlar nelerdir?

2012 LYS Ek Yerleştirme Kontenjanları 3 şekilde belirlenmektedir:

2012 LYS ilk yerleştirme sonucunda kontenjanın tamamı dolmazsa, boş kalan kontenjanlar,
2012 LYS ilk yerleştirme sonucunda boş yer kalsın, kalmasın, kayıt yaptırmayan öğrencilerin sayıları
2012 LYS ilk yerleştirmede kontenjanı olmayan ve Ek Yerleştirme döneminde ilk kez kontenjan talep edilen kontenjanlar

Örnek 1:
İlk yerleştirmede 50 kişi kontenjanı olan bir bölüme 48 kişi yerleştirildiyse, kalan 2 kontenjan ek yerleştirme dönemine aktarılır. Bölümün tamamı ilk yerleştirmede dolmadığı için, ek yerleştirme döneminde tercih etmek için ilgili puan türünde barajı geçmek (lisans programları için 180, önlisans programları için 140 almak) yeterlidir.

Örnek 2: İlk yerleştirmede 50 kişi kontenjanı olan bir bölüme 48 kişi yerleştirildi, bunlardan 45’i kayıt yaptırdıysa, ek yerleştirme kontenjanı 5 olur. Bölümün tamamı ilk yerleştirmede dolmadığı için, ek yerleştirme döneminde tercih etmek için ilgili puan türünde barajı geçmek (lisans programları için 180, önlisans programları için 140 almak) yeterlidir.

Örnek 3: İlk yerleştirmede 50 kişi kontenjanı olan bir bölüme 50 kişi yerleştirildiyse, yerleştirilen son kişinin puanı bölümün taban puanı olur. Yerleştirilen kişilerden 4 tanesi kayıt yaptırmadıysa, bölümün ek yerleştirme kontenjanı 4 olur. Bölümün tamamı ilk yerleştirmede dolduğu için ek yerleştirme döneminde bu bölümü tercih etmek için taban puan şartını sağlamak gerekir.

Örnek 4: İlk yerleştirme döneminde kontenjanı olmayan bir bölüme ek yerleştirme döneminde ilk kez 30 kontenjan istendiyse, ek yerleştirme döneminde tercih etmek için ilgili puan türünde barajı geçmek (lisans programları için 180, önlisans programları için 140 almak) yeterlidir.

6. 2012 Ek Yerleştirmede tercih yapabilmek veya bir bölüme yerleşebilmek için puanım ne olmalıdır?

2012 LYS ilk yerleştirmede kontenjanı boş kalan programların minimum puanları oluşmaz. Minimum puanları olmadığı için ek yerleştirmede bu programları barajı geçen herkes tercih edebilir.. Mesela bir programın 50 kişilik kontenjanı varsa burada 1 kişilik boş yer bile kalsa minimum puanı oluşmadığı için ek yerleştirmede barajı geçen herkes tercih edebilir.

Ek yerleştirmede minimum puan kontenjanı dolan programlarda oluşur. Eğer bir programın kontenjanı 50 ise, oraya 50 kişiyi yerleştirmişse ve oraya 1 kişi kayıt yaptırmadıysa, o 1 kişilik kontenjan için ek yerleştirmede tercih yapabilmek için o programa son yerleşen adaydan daha yüksek puana sahip olmak gerekir.

Bu sayfada yayınlanacak tabloda kontenjanlarla birlikte ek yerleştirmede tercih edilebilecek İzmir Üniversitesi bölümlerinin tercih için gerekli minimum puanları da gösterilecektir.

Tercih hakkına sahip olmak yerleşmek demek değildir. O bölümü tercih eden tüm öğrenciler arasında puan sıralaması yapılacak, kontenjan sayısı kadar aday yerleşecektir.

7. 2012 LYS sınavında hiçbir yükseköğrenim programına yerleşmedim. Puanım Birçok Üniversitenin bölümlerinden birinin açıklanan minimum puanından daha yüksek. Doğrudan bu bölümlerden birisine kayıt yaptırabilir miyim?

Tüm devlet ve vakıf üniversiteleri merkezi yerleştirme ile öğrenci almaktadır. Puanları yeterli olsa bile merkezi yerleştirme ile yerleşmeyen öğrencilerin kayıtları mümkün değildir. Adaylar kayıt olabilmek için mutlaka 2012 LYS Ek Yerleştirme döneminde merkezi sistem üzerinden tercihte bulunmalıdır. Ek yerleştirme sonucunda kayıt hakkına sahip olan adaylar kayıt yaptırabilir.

8. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlerden birisine yerleşmek istiyorum. Başvuru şeklim nasıl olacak?

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlere ek yerleştirme döneminde merkezi yerleştirme yapılmamaktadır. Yerleştirme için üniversiteler tarafından özel yetenek sınavıyla yapılmaktadır.

9. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölüme yerleştirildim/kayıt oldum, aynı zamanda ek yerleştime ile başka bir bölüme daha yerleştirilip, ikisini aynı anda okuyabilirmiyim?

Ek yerleştirmedeki istisnalardan biri de Özel yetenek sınavı ile yerleşmiş adayların ek yerleştirmelere müracaat haklarının bulunmasıdır. Bu adaylar ek yerleştirmelerde de bir örgün yükseköğretim kurumuna yerleştirilmeleri halinde iki programı da okuyabilirler.

Hepinize Şimdiden Ek Yerleştirmelerde Başarılar Diliyorum…

13 Yorum

 1. Daha önce ygs puanım la tercih verdim iki yıllık geldi kayıt yapmadım ek tercihlere kayıt yapabilir miyim

 2. iyi günler ben aöf sosyolojiye yerleştim ama aof dört yıllık sosyal hizmetleri okumak istiyorum ek yerleştirmede tercih edebilir miyim ?

 3. ilk tercihlerde bana aöf den laborant ve veteriner sağlık bölümü çıktı kayıt yapmayıp ek yerleştirme lerde tekrar tercih yapabiliyormuyum bu bölüm kontenjanlımı değilmi bilmiyorum. birde ek yerleştirmelerde kaç tercih hakkımız var ilk yerleştirmelerde 30 idi. ceplarsanız sevinirim acil

  1. Valla tam bilmiyorum arkadaslar fakat daha önceden tercih yapıp da tutanlar, ikinci bir tercih yapamıyor. eğer hiç tercih yapmamışsan; veya tercih yapıp da boşta kalmışsan ek tercihleri yapabiliyorsunuz.

 4. iyi günler benım söyle bir derdim var
  ticaret lisesi mezunuyum ygs 2 yıl sınav geçiş hakkında bulun dum ama tercih eznasın istenmeyen nedenlerden doluyı tercih yapamadım acaba su an açık ögretime kayıt yaptırabilirimiyim yardımcı olursanız sevinirim…

 5. açıköğretim ek tercihte 4 yılık işletme bölümü tercihi için tercih kodları nedir.

 6. selam ben ygs sınavına girdim bu sene..ama aöf e kayıt olma tarihlerini kaçırdım..herhangi bir bölüme kayıt yaptırmak istiyorum..hala olabilir miyim ve nasıl?

 7. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2012-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş veya açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olmak gerekir.

 8. Bugun ÖSYM 2012/2013 yili yabanci uyruklu ogrenci verileri aciklandi.Bu verilere gore BAU bu sene Turkiye sampiyonu.

 9. ÖSYM Açıkladı: İstanbul Fatih Koleji 2012-YGS ve LYS de 6 dalda Türkiye Birincisi. Zaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu