Askerlik Tecilinde Yaş Sınırı Nedir?

Kayıtlı öğrencilerimizden askerlikle ilişkisi olanlar için öğrenim durumlarına ilişkin bilgi her yıl Üniversitemiz tarafından Yükseköğretim Kurulu Bilgi Sistemine (YÖKSİS) toplu olarak belirli zaman dilimlerinde bildirilmektedir. Fakültemizce, öğrencilik durumu zamanında bildirilmiş olmasına rağmen bazı askerlik şubeleri, öğrencilerimize duyuru çıkararak Öğrenci Durum Belgesi (EK-C2) istemektedir. Böyle bir durumla karşılaşan öğrenciler, AÖF bürolarına bizzat başvurup Öğrenci Durum Belgesi (EK-C2) alarak askerlik şubelerine verebilir. Posta yoluyla Öğrenci Durum Belgesi (EK-C2) almak isteyen öğrenciler, AÖF bürosuna dilekçelerini gönderdikleri takdirde ilgili askerlik şubelerine gönderilecektir. Askerlik şubeleri, çağı geldiği hâlde zamanında başvuru yapmayan öğrencilere para cezası uygulamaktadır. Bu nedenle şubelerinden askerlik işlemleri için çağrılan öğrenciler, AÖF bürolarından Öğrenci Durum Belgesi (EK-C2) alarak şubelerine vermelidir. Doğacak mağduriyetten Anadolu Üniversitesi sorumlu olmayacaktır. Üniversitemize gönderilen Milli Savunma Bakanlığının 15/07/2011 tarihli ve 20227 sayılı yazısında; “1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35/C maddesi gereğince 29 yaşından büyük öğrencilerin askerlikleri ertelenmemektedir. Ancak, okula kayıt yaptıran ve askerlik erteleme hakkı bulunmayanlardan silahaltına alınanların, kanuni izinlerine mahsuben sınava girebilmeleri için yeteri kadar izin verilmektedir.” denilmektedir. Bu kapsamda 29 yaşından büyük erkek öğrencilere Askerlik Kanunu gereğince Öğrenci Durum Belgesi (EK-C2) verilmemektedir. 1111 sayılı Kanun’daki düzenleme ile azami öğrenim süresini aşan 29 yaşın altındaki öğrencilerden “Kaydını Yeniletmeyen” öğrencilere Askerlik Şubelerince “Yoklama Çağrısı” çıkartılmakta olup cezai işlem başlatılmaktadır.

29 yaşın altında askerlik çağı gelmiş olup güz dönemi veya bahar döneminde kaydını yeniletmeyen öğrencilerin cezai işleme tabi olmamaları ve mezuniyet haklarını kaybetmemeleri için mutlaka Askerlik Şubelerine bizzat başvurmaları gerekmektedir. İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler, askerlik tecil işlemlerinden yararlanamaz. İkinci Üniversite kapsamında kayıtlı öğrencilerden, örgün öğretimdeki kaydını sildirip tecil işlemlerinin Fakültemizce yürütülmesini isteyenler, örgün öğretimdeki kaydının silindiğini gösteren belgeyi ve askerlik ilişiksiz belgesini bir dilekçeye ekleyerek AÖF bürolarına vereceklerdir.

Bu öğrencilere Öğrenci Durum Belgesi (EK-C2) düzenlenerek verilecektir. Ayrıca, önlisans programlarından mezun olup lisans programlarına 2015-2016 öğretim yılından önce İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptıran öğrencilerden önlisans diplomasının fotokopisini ve askerlik ilişiksiz belgesini bir dilekçeye ekleyerek AÖF bürosuna teslim edenlere Öğrenci Durum Belgesi (EK-C2) düzenlenerek verilecektir. 9 Öğrenciliğini devam ettirerek askere gitmek isteyenlere “Askere alınmasında Fakültemizce sakınca yoktur.” ibareli yazı AÖF bürosunca düzenlenmekte olup öğrencilerimiz bu yazıyla (kaydını sildirmeden) askere gitme isteklerini askerlik şubelerine iletebilir. Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine kayıtlı erkek öğrencilerden, askerliğini yapmayanların yukarıdaki açıklamalara göre öğrenimlerini planlamaları yararına olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu