Asker Kaçakları ve Bakaya Kalanlar İçin Kötü Haber

Asker Kaçakları ve Bakaya Kalanlar İçin Kötü Haber

Genelkurmay başkanlığının oluru ve hükümetin aldığı karar ile 1 Ocak 2014 itibari ile askerlik süresi 12 aya düşürülecek. Askerliğin kısalması ile birlikte oluşacak asker eksiğini gidermek ve haksızlıkların giderilmesi amacı ile sayıları 750.000 i bulan yoklama kaçağı ve bakaya kalanların askere alınması için çalışmalar başlatılıyor.

Sabah gazetesinin haberine göre Bakanlar Kurulu’nun yaklaşık 70 bin er ve erbaşı etkileyen uzun dönem askerliği 15 aydan 12 aya düşürme kararından sonra önemli bir gelişme yaşandı. 750 bin yoklama kaçağı ve bakayanın askere alınması için düğmeye basıldı.

KAÇAKLARIN BİLGİLERİ EMNİYETE GÖNDERİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 750 bin kişinin bilgilerini Emniyet Genel Müdürlüğü’ne (EGM) gönderdi. Yoklama kaçakları ve bakayalar Genel Bilgi Toplama (GBT) sisteminden aranacak. Polis ve jandarma denetimlerinde yoklama kaçağı ya da bakaya olduğu tespit edilenler en yakın askerlik şubesine teslim edilecek.

ASKER KAÇAĞI OLARAK ARANANLARA PARA CEZASI UYGULANACAK

GBT sorgusunda arandığı belirlenen kişilere eskiden olduğu gibi gözaltı işlemi yapılmayacak. Mesai saatleri dışında veya hafta sonu yakalanan kişiler yapılacak tebligat ile serbest bırakılacak. 15 gün içinde askerlik şubesine teslim olmayanlara 1000 TL’ye kadar idari para cezası uygulanacak.

İhtiyaç halinde; bakaya veya yoklama kaçakları için bankalarda hesap açtırmama, yurtdışına seyahat ettirmeme gibi kısıtlamalar uygulamaya sokulacak.

ASKERLİK ŞUBELERDE KUYRUKLAR OLUŞTU

Askerlik süresinin kısaltılması askere gidecek olan gençleri sevindirdi. Kasım 2013 celp döneminde silah altına alınacak olan asker adayları askerlik şubeleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu