Aöf’de 2014 Ders Muafiyeti Bilgisi

Aöf’de 2014 Ders Muafiyeti Bilgisi

Anadolu Üniversitesi açıköğretim bölümlerine Sınavsız ikinci üniversite, Dikey Geçiş kapsamında kayıt olan öğrenciler, mezun olduğunuz üniversitede alıp başardığınız Türk Dili, Temel Bilgi Teknolojileri (Bilgisayar), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile Yabancı Dil derslerinden artık muaf olacaksınız.

Yargının verdiği kararlar uyarınca ve Anadolu Üniversitesi yetkilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde zorunlu olarak okutulan Türk Dili, Temel Bilgi Teknolojileri (Bilgisayar), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil derslerinden, sınavsız üniversite, dikey geçiş ve DGS ile kayıt olan öğrenciler artık muaf olacaklardır. Elif Erden’in verdiği mücadeleler, açtığı davalar ve öğrencilere sunduğu destekler neticesinde, daha önce alınması zorunlu olan bu 4 dersten artık muaf olunacaktır. YÖK’ün anlamsız tutumu yüzünden muafiyet göremedikleri zorunlu olarak okutulan bu dersler artık sorun olmaktan çıkacak ve öğrencilerin ders yükünde az da olsa bir azalma olacaktır. 2014-15 öğretim yılından geçerli olmak üzere uygulanacak bu kararla daha önce bu dersleri alan öğrenciler, ikinci kez aynı dersleri almaktan kurtulmuş oldu.

2014-2015 Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren her dönemde yapılmak üzere, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II, Türk Dili I – II, Yabancı Dil I – II, Temel Bilgi Teknolojileri I – II derslerine yapılacak ders transferi ve muafiyet ile ilgili açıklamalar aşağıdadır:

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinden daha önce yukarıda adı geçen veya bunlara eşdeğer ders/dersleri almış ve başarmış öğrencinin kayıtlı olduğu/kayıt yaptıracağı programdaki muafiyet işlemleri ilgili Fakülte tarafından yapılır. Bu durumdaki öğrencinin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri dışındaki bir yükseköğretim programından daha önce yukarıda adı geçen ders/dersleri almış ve başarmış öğrencinin, muafiyet için aşağıdaki işlemleri yapması gerekir.

MUAFİYET BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER;

  • Mezun olanlar Mezuniyet Belgesini (geçici mezuniyet belgesi, diploma vb. onaylı fotokopisi),
  • Kayıtlı/kaydı silinmiş olanlar ise Muafiyet Talep Formu’nun çıktısını alarak ilgili Fakülte/Yüksekokuldan onaylattığı formu ya da yukarıdaki ders/dersleri alıp başarılı olduğunu gösteren resmi bir yazıyı AÖF bürosuna teslim etmelidir.
  • Lisans programından kaydını sildirip önlisans diploması alan öğrenciler Muafiyet Talep Formu’nun çıktısını alarak ilgili Fakülte/Yüksekokuldan onaylattığı formu ya da yukarıdaki ders/dersleri alıp başarılı olduğunu gösteren resmi bir yazıyı AÖF bürosuna teslim etmelidir.
  • Not durum belgeleri (transkript) çok farklı formatlarda olduğundan ve inceleme süresini uzatarak muafiyet işlemlerinin zamanında bitirilememesine neden olacağından kabul edilmeyecektir.

Yukarıdaki belgeleri;

    • Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine ilk kez kayıt yaptıracak öğrencikayıt esnasında,
    • Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde kayıtlı öğrenci ise 20-29 Ağustos 2014 tarihleri arasında AÖF bürosuna teslim etmelidir.

Bu tarihlerden sonra yapılan başvurulara muafiyet işlemi takip eden dönemde uygulanacaktır.
Muafiyet işlemleri her dönem başında ilgili Fakülte tarafından belirlenen tarihler arasında gerçekleştirilir.
Muafiyet talebinde bulunan öğrenci, ders transferi ve muafiyet esaslarını kabul etmiş sayılır.


Linkler
Ders Muafiyeti Talep Formu

 

DERS TRANSFERİ VE MUAFİYET ESASLARI

 1- Ders transferi ve muafiyet işlemleri sadece Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II, Türk Dili I – II, Yabancı Dil I – II, Temel Bilgi Teknolojileri I – II derslerine yapılır. Bu dersler dışındaki ders transferi ve muafiyet talepleri dikkate alınmaz.

2- Ders transferi ve muafiyet işlemleri 2014-2015 Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren her dönem için uygulanacaktır.

3 -Muafiyeti yapılan ders/derslerine MU notu verilir ve Not Durum Belgesinde gösterilir.

4- Öğrenci halen kayıtlı olduğu programda Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II, Türk Dili I – II, Yabancı Dil I – II, Temel Bilgi Teknolojileri I – II derslerini almış ve başarmış ise bu ders/derslerin notu, Not Durum Belgesinde gösterilir. Öğrencilerin ders transferi ve muafiyet talepleri dikkate alınmaz. Öğrenci, yıllık sistemde en az 50, dönemlik-kredili sistemde en az CC notu ve YT notu almış ise bu ders/dersleri başarmış kabul edilir.

5- Herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenci, yukarıda adı geçen derslerden muaf tutulur.

6- Daha önce Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde kayıtlı iken yukarıda adı geçen veya bunlara eşdeğer ders/dersleri almış ve başarmış öğrencinin kayıtlı olduğu/kayıt yaptıracağı programdaki muafiyet işlemleri ilgili Fakülte tarafından yapılır. Bu durumdaki öğrencinin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

7- Daha önce Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri dışındaki bir yükseköğretim programında,  yukarıda adı geçen ders/dersleri almış ve başarmış öğrencinin muafiyet için aşağıdaki işlemleri yapması gereklidir:

a)    Yükseköğretim programlarından mezun olanlar Mezuniyet Belgesini (geçici mezuniyet belgesi, diploma vb. onaylı fotokopisi),

b)   Yükseköğretim programlarında kayıtlı/kaydı silinmiş olanlar ise Fakülte/Yüksekokul onaylı Muafiyet Talep Formu’nu veya ilgili ders/derslerden başarılı olduğunu gösteren resmi bir yazıyı AÖF bürosuna teslim etmelidir.

Not durum belgeleri (transkript) çok farklı formatlarda olduğundan ve inceleme süresini uzatarak muafiyet işlemlerinin zamanında bitirilememesine neden olacağından kabul edilmeyecektir.

c)       İlgili belgeler; ilk kez kayıt yaptıracaklar tarafından kayıt esnasında, kayıtlı öğrenciler tarafından ise ilgili Fakülte tarafından belirlenen tarihler arasında AÖF Bürolarına teslim edilecektir.

8 -Fakülteler tarafından belirlenen tarihlerden sonra yapılan başvurulara muafiyet işlemi, takip eden dönemde uygulanacaktır.

9 -Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde kayıtlı iken muafiyet işlemi ilgili Fakülte tarafından yapılan öğrencinin muafiyet iptal talebi; ilk kez kayıt yaptıracaklar için kayıt esnasında, kayıt yeniletecekler için ise kayıt yenileme tarihleri içerisinde kabul edilir.

10-  Muafiyet işlemi yapılacak ders/dersler, ilgili dönemde Fakülte tarafından atanan 30 AKTS’ye kadar ders ataması içinde kabul edilir.

 

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu