Aöf Kredili Sistem Ders Geçme Üzerine

Aöf Kredili Sistem Ders Geçme Üzerine

 

Bu makalemde; Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakülteleri kredili sistem ders/sınıf geçme sistemini sizlere anlatmaya çalışacağım arkadaşlar.

Kredili Sistem 20010-2011 Eğitim döneminde İlahiyat bölümü ile hayatımıza girdi, 2011-2012 eğitim döneminde ise “Adalet”, “Bilgi Yönetimi”, “Coğrafi Bilgi Sistemleri”, “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık”, “Laborant ve Veteriner Sağlık”, “Tarım” Önlisans Programları ile “Felsefe”, “İngilizce Öğretmenliği”, “Okul Öncesi Öğretmenliği”, “Sosyoloji”, “Türk Dili ve Edebiyatı” Lisans Programları dönemlik-kredili sisteme geçirilmiştir. 2012-2013 Eğitim döneminde ise bütün açıköğretim bölümleri sınıf gözetmeksizin kredili sisteme geçmiş odular.

Aöf Kredili Sistem Ders Geçme Üzerine
Aöf Kredili Sistem Ders Geçme Üzerine

Çoğumuz ilk defa bu sistemle karşılaşıyoruz, bir kısmımız ise zaten bu sistemi biliyor ve bu sistemde daha önce eğitim gördük. Şimdi gelelim çoğumuzun merak ettiği olaya.

 

Kredili Sistemde Ders/Sınıf Geçme Nasıl Oluyor??

Kredili sistemle hayatımıza harf notu uygulaması da girmiş bulunmaktadır. Bu uygulamada sınavlar 100 puan üzerinden değerlendiriliyor fakat aldığımız her bir not belli aralıklarla sınıflandırılarak harf notuna dönüştürülmektedir. Aşağıda aldığınız rakamsal notların hangi harf notuna karşılık geldiğini inceleyebilirsiniz.

Not Aralığı – Harf Notu – Not Değeri
84 – 100__AA__4,00 (GEÇTİ)
77 – 83___AB__3,70 (GEÇTİ)
71 – 76___BA__3,30 (GEÇTİ)
66 – 70___BB__3,00 (GEÇTİ)
61 – 65___BC__2,70 (GEÇTİ)
56 – 60___CB__2,30 (GEÇTİ)
50 – 55___CC__2,00 (GEÇTİ)
46 – 49___CD__1,70 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
40 – 45___DC__1,30 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
33 – 39___DD__1,00 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
0 – 32____FF__0,00 (KALDI)

Bu bilgilerden sonra gelelim ders/sınıf geçmenin nasıl olduğuna. Kredili sistemle birlikte sınıfta kalma devri sona erdi arkadaşlar. Artık derslerden kalma/geçme var. Kredili sistemde dersler iki ayrı dönemde veriliyor ve bir dönemde kaldığını dersi ancak seneye aynı dönemde verebiliyorsunuz. Buda bir dersten kalırsak hemen bir sonraki dönemde dersi alamayacağımız anlamına geliyor.

Sanırım artık hepiniz biliyorsunuzdur ki Ara sınavda aldığınız notun %30 ile Dönem sonu sınavında aldığınız notun %70 i toplanarak sizin dönem sonu ders geçme başarı notunuz ortaya çıkar.

Buna göre ara sınav notunun %30 + Dönem sonu sınav notunun %70 = 50 veya üzeri ise her halükarda o dersten geçiyorsunuz.

AÖF sınavları sonucunda, CD, DC ve DD aldığınız dersleriniz varsa, bu ders ortalamalarınız 50’den az ancak 32’den yukarı demektir. Yani anlaşıldığı üzere bu derslerden aslında başarısız olmuşsunuzdur.

Yukarıdaki tabloyu tekrar incelerseniz hangi aralıklarda not alırsanız, geçeceğiniz kalacağınız veya ortalamaya göre geçeceğinizi belirttim.

Koşullu Geçme Nasıl Oluyor?

Aldığınız not 33-49 arası gelirse sizin genel not ortalamanıza bakılıyor. Genel not ortalamanız 2.00’ın üzerinde ise CD-DC-DD aldığınız derslerden geçersiniz. Genel Not Ortalamanız 2.00’ın altında ise bu sefer koşullu geçme devreye giriyor. Koşulu ise Bahar dönemi sonunda Genel Not Ortalamanızın en az 2,0 olmasıdır. 2,0’ın altında bir Genel Not Ortalama getirirseniz koşullu geçtiğiniz derslerden de kalırsınız.

Ders Geçme Nasıl Oluyor?

AA ile CC arasında aldığınız dersleri ise, kayıtsız şartsız geçtiniz demektir. Bu dersler, diğer derslerden ne kadar başarısız olursanız olun, bir daha karşınıza çıkmayacak demektir.

Hangi Şekilde Derslerden Kalıyorsunuz?

FF aldığınız dersler ise, 32’den daha aşağı bir not ortalamasına sahip olduğunuzu gösterir. FF aldığınız ders veya derslerden her halükarda kalırsınız koşullu olarak geçilemez. FF aldığınız ders hangi dönemde okutuluyorsa, onu ancak bir sonraki yıl aynı dönemde alabilirsiniz.

Umarım aklınızdaki sorulara cevap olabilmişimdir. Hepinize şimdiden başarılar dilerim…

902 Yorum

 1. açıklamalar için tşk.gayet anlaşılırdı.ancak benim dersimin 1 tanesi 52.10 iken CD verilmiş neden.acaba bir yanlışlıkmı oldu.bilgilendirirsen sevinirim.

 2. peki bahar dönemi kayı yenileme hangi siteden yapılcak.yazarmısnız.ders kaydının ve ders seçimlerinin olduğu site.teşekkürler

 3. Benim 1. sınıftan matematik var 2. sınıftayım 2012-2013 te bütün bölümlerin kredili sisteme geçileceği söyleniyor peki yeni sistemde ben matematiği geçemediğim taktirde 3. sınıfa geçme şansım varmı onu sormak istedim. Teşekkürler..

 4. Ben myo dan mezun olup dgs ile 3 sınıfa kayıt oldum hazırlık dahılındekı derslerıde alıyorum toplam 10 ders sımdı kredılı sısteme gecıs yaptıgımızda ortalamam 2.00 ustunde olursa alttan FF kalan derslerım ıntıbak dersı olursa bı ust sınıfa gecebılecekmıyım sayın admın?

  1. Ali Hırpa;
   Kredili sistemde geçebileceksiniz. Ama bu yıl yıllık sistemdesiniz.Bu yılki ders ve sınıf geçme sisteminiz yıllık sistemine göre uygulanacak. Kredili sistemdeki ders ve sınıf işlemi ise ancak seneye uygulanacak. Ona göre çalışmanı tavsiye ederim.

 5. Ben myo dan mezun olup dgs ile 3 sınıfa kayıt oldum hazırlık dahılındekı derslerıde alıyorum toplam 10 ders sımdı kredılı sısteme gecıs yaptıgımızda ortalamam 2.00 ustunde olursa alttan FF kalan derslerım ıntıbak dersı olursa bı ust sınıfa gecebılecekmıyım veya FF olan derslerle birlikte 4 sınıf derslerini beraber albilirmiyim.

  1. Kadir; Kredili sistemde sınıf sistemi ortadan kalkıyor. Ben bunu FF aldığın dersler intibak dahi olsa bir üst sınıfa geçebilirsin olarak yorumluyorum. Ama üniversite bu konuda nasıl çalışma yapıyor bilemiyorum.

 6. benim 1. sınıftan matematik var 2. sınıftayım 2012-2013 te bütün bölümlerin kredili sisteme geçileceği söyleniyor bu yılda matamatiği veremez isem 3. sınıfa geçme şansım varmı?

  1. Orhan Yılmaz;
   Matematiği veremezseniz 3.sınıfa maalesef geçemezsiniz ve seneye matematik dersi ve varsa diğer kalan derslerinizi alırsınız sadece.

 7. Bu bir makale değil ve yanlış yönlendirme içeriyor.Tam olarak kuralları açıklanmayan bir sistemi kendi yorumlarınızı katarak diğer arkadaşlarımızı yanlış bilgilendiriyorsunuz.

  AÖF sınavları sonucunda, CC, DC ve DD aldığınız dersleriniz varsa, bu ders ortalamalarınız 50′den az ancak 32′den yukarı demektir. Yani anlaşıldığı üzere bu derslerden aslında başarısız olmuşsunuzdur.
  demişsiniz..

  **cc alan bir öğrenci zaten o dersi vermiş olmuyor mu**

  Ayrıca koşullu geçme diye bir terimi de ilk kez sizden duymaktayız.Böyle bir terim a.ö.f.’nde bulunmamaktadır.

  Makale adı altında yazdıgınız bu eksik ve net olmayan yazı,diğer arkadaşlarımızın yanlış bilgilenmesine ve kafalarındaki soru işaretlerinin artmasına neden olmaktadır.

  1. Koşullu geçme bir sonraki dönem not genel not ortalamasının 2,00 ın üzerinde getirilmesidir. 50den düşük alan bir öğrenci o dersten ancak önem not ortalaması 2.0 ın üzerinde ise geçer, eğer 2.0ın üzerinde değilse ona Akademik yetersizlik Uyarısı verilir ve yıl sonunda genel not ortalamasını 2.0’ın üzerine çıkarması istenir. Çıkarırsa cd, dc ve dd aldığı derslerden geçer, yok 2.0ın altında kalırsa o derslerdende kalır.

   Not Aralığı – Harf Notu – Not Değeri
   84 – 100__AA__4,00 (GEÇTİ)
   77 – 83___AB__3,70 (GEÇTİ)
   71 – 76___BA__3,30 (GEÇTİ)
   66 – 70___BB__3,00 (GEÇTİ)
   61 – 65___BC__2,70 (GEÇTİ)
   56 – 60___CB__2,30 (GEÇTİ)
   50 – 55___CC__2,00 (GEÇTİ)
   46 – 49___CD__1,70 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
   40 – 45___DC__1,30 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
   33 – 39___DD__1,00 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
   0 – 32____FF__0,00 (KALDI)

 8. ben bu yıl 1.sınıfta kaldım işletme bölümünde.. iktisat matematik ve muhasebeye çalışıyorum… benim kredili sisteme geçme hakkım var mı acaba.. bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.. şimdiden teşekkürler..

 9. ben şimdi 3. sınftayım aldığımız önceki ders notları nasıl hesaplanacak peki

 10. aöf te 3.sınıftan 2 dersim var, 2.sınıftanda istatistik ve iktisat teorosi derslerim var.2.sınıf kaldığım dersler haricindeki diğer derslerim 60 ve üstü notlarım bulunmakta.istatistik ve iktisat teorisinden de 47 ile kalmıştım kredili sistem olduğunda ben 47 notuyla geçebilcekmiyim (tabii sınavda yine 47 notunu alırısam)

 11. Yukarıda ” Kredili sistemle birlikte sınıfta kalma devri sona erdi arkadaşlar. ” diyorsunuz aşşağıda farklı cevap veriyorsunuz,

  Ben işletme 2. sınıfım , bu sene 7 derside rahat veririm , alttan muhasebe dersim var (vizesini kacırdım malesef) birtek ondan kalınca nasıl 3. sınıf dersi alamıyorum ? Madem 30 kredi hakkım varsa kredili sistemde alttan dersimizi bırakıp ileriki yıllar nasıl alamıyorum ? Sizin deyişinizle kalma devri nasıl sona ermiş oluyor ozaman ?

  1. Ece Yıl ;

   Sen bu yıl yıllık sistemdesin ve eğer 1.sınıf dersinden kalırsan yıllık sistemde kalmış olacaksın. Dolayısı ile 3.sınıfa geçemeyeceksin. Kredili sistem yürürlüğe girdiğindede 2.sınıf olacağın için ve kredili sistemde alttan dersi olanlar üstten ders alamazlar kuralı olduğu için ve sen 2.sınıfta olduğun için 3.sınıftan ders alamayacaksın maalesef.

 12. ortalaman 2.0 ve üstü ise 32 50 arası gecer.50 üstü notlar zaten geciyor.alttaki dersler ancak bu sene verilmeli öle geçilebilir.ancak herseye tamamda bu ortalamamızı nasıl hesaplıcaz.mesala örgünde ders saatinle aldığın puanın karsılığını carpıosun ordan ortamanı hesaplıosun.ancak burda hangi dersimizi kaç saate tekabil ettiğini bilmioruz.haydi hayırlrsı bakalım nasıl ortalama hesaplıcaklar gorucez

 13. 1 sınıftan ingilizce var güz döönemini 40 la geçtim genel ortalamam 2,38 kaç alırsam mezzunolurum

 14. ben zaten iki dersten dolayı 4. sınıfı tekrarlıyorum.sadece iki dersi okuyorum şuan.benim ortalamam nasıl hesaplanacak.verdiğim dersler mi hesaba katılacak.

 15. arkadaşlar ben 3 .sınıfım,alttan 2 dersten sorumluyum bunları verebilirsem 4 e geçecem veremez isem 3 kalıcam fakat kaldıgımda kredili sisteme geçilgidi için ben yeni derslerden de sorumlu olcm mı yoksa sadece kaldıkları mı mı vercem..cevplarsanız sevinirim herkese başarılar

 16. benim 1. sınıftan bir dersten kaldım şuan ikiyi okuyorum.Güz dönemi ortalamam ikinin altında seneye üçüncü sınıf derslerini alabilirmiyim

 17. kredili sistemde en az otuz kredi almak var benim kaldığım dersler otuz krediyi tutmuyorsa ne yapayım

 18. arkadslar benim bir sorum olacak yardım edrseniz çok sevinirim benim birinci sınıftan 1 ikinci sınıftan 2dersim kaldı alttan birinci sınıfınkiyle 2.sınıfın birini geçtim simdi 2.sınıfın bir dersi yüzünden 3.sınıfa geçebilecekmiyim kredili sistemde nasıl olcak

 19. arkadaslar işletme 3 sınıfım seneye 4 e gecıcem kredılı sısteme rasladık nasıl oluyo bu sıstem dersler artıyomu 4 sınıf dersı 7 tane kredılıde 13 . 14 cıkıyo bılgısı olan varmı…

 20. bu sene yenı basladım benım merakettıgım 1 donem ve 2 donemın ortalamsı yoksa her donemının kendı ortalamsımı 2.00 uzerı olacak sınıfı gecmek ıcın

 21. şimdi 3.sınıfım diyebirim yani sadece kaldıgım 1dersten gircem tekrar 3.sınıfın bütün derslerini alabilcem dimi doğru anladım çok teşekkür ederim bilgilendirdiniz

 22. bn maliye 1, sınıftayım ve bu kıredili sistemi bilmiyorum nasıl birsey bu tam olarak ??? altan kaç ders bırakabiliyoruz en fazla ???

 23. Merhaba sorum olacak. Yukarda okumadım belki birisi sormuştur. Ben KREDİSİZ sistemdeyim 3 dersten kaldım. bu senede 3 dersten kalırsam seneye kredili olacaz ya 3. sınıftan mı devam edeceğim ?

  1. Fatih;
   3Dersten kaldığında bu yıl hangi sınıftaysan seneye kredili sistemdede aynı sınıfta o 3 dersin yerine gelen dersleri göreceksin.

 24. benim önemli bir sorum olacak peki sorular nasıl olacak ? zorlaşırmı yoksa aynı şimdiki derecede mi kalır ?

  1. Kaan Doğan;

   Sınav soruları aynı sistemde devam edecek. Zorluğu veya kolaylığı sizin drsleri çalışmanıza bağlı olarak değişir. Çalışmazsanız zor gelebilir, çalışırsanız kolay gelebilir.

 25. işletme 3 sınıfım seneye 4 e gecıcem kredılı sısteme rasladık nasıl oluyo bu sıstem dersler artıyomu 4 sınıf dersı 7 tane. kredılıde 13 . 14 cıkıyo bılgi verırsenız sevınırım

 26. adalet 1.sınıf okuyorum 1.dönem ortalamam 1.94 2.dönem ortalamam 2 olursa alttan dersim olmadan 2.sınıfa gecebiliyormuyum

  1. Arife Türemiş;
   2.Dönem Ortalamanı 2.06’ın üzerinde getirmen gerekiyor ki Dönem Sonu Ortalaman 2.0 Olsun. Bu şekilde olursa FF almadığın tüm derslerden geçersin.

 27. slm ben şuan 3 sınıf öğrencisiyim şimdi seneye alttan dersim olsa seneye kredili sistemdenmi hepalacak yoksa eski sismendenmi hepalacak bileniniz varmı

 28. merhaba verdiginiz bilgiler cok güzel fakat benım bır sorum var adalet bölümü ogrencisiyim ve güz dönemi not ortalamam 2.89 bahar dönemi vize notlarım ıse soyle

  87 53 53 80 70 87 43 37 derslerin ısmını yazmadım sadece ıngılızce 0.3 kredi ve t.bil.tekn. 0.3 diger dersler 0.4 kredi. buna göre ben final sınavında yazdıgım notlara karsılık kac alırsam sınıf gecmıs olurum .. lutfen cevaplayın tesekkurler.

 29. Merhaba ben okul öncesi birinci sınıfım. Güz dönemi ortalamam 2.42 bahar dönemi ortalamam 2 nin altında olursa ne oluyo? Üstten ders alabiliyormuum alttan dersim kalıyo mu

  1. Fatma;

   Güz dönemi not ortalaman yüksek olduğu için bahar döneminde düşük gelmesinin bir önemi yok. Ama tabii 1.58’in altına düşürme. çünki önemli olan iki dönemin ortalamasının 2.0’ın üzerinde gelmesi. Eğer FF aldığın bir ders yoksa, ortalaman 2.0’ın üzerinde geldiği için tüm derslerden geçersin ve sınıf geçmiş olursun.

 30. ben iktisat 4.sınıf öğrencisiyim.iki dersim var bu yıl okulun bitmesine.notlarım şöyleki dersin birisi vize 70 diğer dersim vizesi diğeri 43.
  Diyelim ki seneye ben 43 olandan (ulus.ikt.)kaldım ve kredili sistemde bu ders nasıl tanımlanacak kredisi ne olacak benim alacağım ders sayısı artacakmı?
  okul uzayacakmı merak ediyorum cevaplarmısınız lütfen?

  1. Nagihan;
   Kredili sisteme geçecek olan bölümlerin dersleri, içerikleri ve dağılımları henüz açıklanmadı. Önümüzdeki eğitim döneminin başında açıklanmasını bekliyorum.

 31. Mrhaba ben işletme bölümü öğrencisiyim alttan 4 ders bıraktım bu sene iki dersten 50 aldım diğerleri ise biri 37 diğeri 27 şimdi ben en az kaç almam gerekiyor ki geçeyim sınıfı.Birde alttan 1 ders bırakarak geçebiliyoruz dimi sınıfı

 32. Bahar dönemi not ortalamam 1,92. Güz döneminde 2 üzeri not ortalamasını tutturursam DD olan bir dersimden geçebilir miyim?

 33. yeni sistemde çıkmış sorular olacakmı olmayacakmı bi türlü yeterli açıklama yok

 34. Ben adalet 1 sinifta okuyom 1 dönem 1.46 ortalamam 2dönem ortalama kac olsunki sinif gecebileyim …

 35. SLM not ortalaması 2nın altında olursa ve 2.kez sınıf tekrarı yapmışsa ne olcak peki……….
  bu sistem beynımı allak bullak etti

 36. slm arkadaşlar ben 3. sınıf iktisat ögrencisiyim cıkmış sorulara calışma imkanımız olacak mı seneye kredili sistemde kitapların konuların da bir degişiklık olacak mı bilgisi olan lutfen bir cevap yazsın cunku son sene sıstem degişmeden bir sene kalmak istemiyorum şimdiden tşk ederim bilgilerinız icin

  1. Nebi kiraz;

   Çıkmış soruları eğer ünite ünite ayırabilirseniz yeni kitaplara göre çalışabilirsiniz tabii. Ama aynıları çıkacak diye bir kaide yoktur.

 37. ben ilahiyat 1 sınıf okuyorum arapçam ff düştü ama ortalamam 2.04 2 sınıfa geçebilirmiyim bir de arapça dersinden nasıl muaf olabilirim cevaplarsanız sevinirim

  1. Ahmet Tatar;
   Ortalamanın yüksek olması ff aldığın bir dersten geçmene imkan sağlamaz maalesef. Arapça dersinden muaf olamazsınız maalesef. 2.sınıfa geçebilirsiniz. Ama kaldığınız arapçayı yine alacaksınız.

 38. Slm soracağım soruyu ben anlamak için çok çabaladım ama anlayamadım siz yardımcı olursanız çok sevinirim:)benim tüm derslerim yüksek sadece ingilizce2 dersim 23 gelmiş budA FF YAPIYOR ANCAK KENDİ SAYFAMDA BİRŞEY DİKKATİMİ ÇEKTİ bu harfler arası puanlar değişebiliyor mu değişiyorsa neye göre değişiyor?ce ingilizce2 dersinin harf notu dağılımı nasıl?lütfen yardım edin…

  1. Emre Bozan FF alıp dersi geçebilirsinde kalabilirsinde. Çünkü kredili sistemde Çan Eğirisi uygulanıyor. Buda o sınava giren herkesin aldığı notların ortalamasına bakılarak oluyor. İlk sınavda 23 almış olman ikinci sınavda daha yüksek alıp kurtarmayacağın anlamına gelmiyor. Sen finalde yüksek not alıp 33’ün üzerinde tutarak dönem sonu ders notunu, Genel Nor Ortalamasını 2.0’ın üzerine getirerek o dersi geçebilirsin.

 39. merhaba benim bir sorum var da yardımcı olursanız sevinirim bahar döneminden final sınavına girmediğim taktirde güzdönemini gecebilir miyim acil cvp verebilir misiniz

  1. Ayşe;

   Bahar dönemi ile güz dönemi birbirlerinden farklıdır. Bahar dönemi finallere girmezsen tüm derslerden kalmış olursun ve bu dersleri ancak seneye bahar döneminde alırsın ve okulu 1 yıl uzatmış olursun.

 40. hayırlı mesailer; ben gelecek yıl kredili sisteme geçeceğim ancak 4 sınav olacak 2 aşamalı olarak.ben şunu merak ediyorum-mesela önceden 10 ünite olan bir ders ara 5, yıl sonu 10 ünitenin hepsinden sorumlu oluyorduk.kredili sistemde bu 10 ünite dördemi bölünecek veyahut ilk iki farklı diğer ikisi farklı derslerden mi olacak bilgilerinizi rica ediyorum.allah kolaylık versin

 41. eskiden iki kere 45 alınca geçiyorduk. Şimdi en az 50 almamız gerekiyor.
  kolaylaştırmışlar gibi görünüyor ama alakası yok…
  bol harç kazanmak için iyi tezgah kurmuşlar…
  cidden tebrik ederim yök ü…

 42. merhaba; ben bu yıl iktisat 3.sınıfım.3 tane dersden kalıcağımı düşünüyorum çünkü hi çalışmadım kalıcam kesin.seneye hem 4 alıcam hemde 3. sınıfı dersleri değilmi.
  Bi sorum daha olacak..dersler dönemlere ayrıldı.mesela yaz dönemi 6 ders sadece güz dönemide 6 ayrı ders görücez doğrumu..
  teşekkürler

 43. 2 yıl 2.sınıfta kaldım bu 3.yılım 2.sınıftan 1 dersle 3.sınıfa geçebilirmiyim

 44. merhaba; 3.sınıf çeko öğrencisiyim.. alttan 2 dersim var ve 28 yaşındayım..dediğiniz üzere eğer ben alttaki dersleri veremezsem yeni sisteme göre tüm dersleri görücem ve 29 yaşına geldiğim ve içinde son sene 30uma girmeden askere alınacam ölemi ??? peki bunun bize faydası ne? son sınıfta 1 sene daha uzattıracaklar yani herkezi..

 45. merhabalar,ben bu yıl ulus.ara.ilişkiler 1.sınıf öğrencisiyim tahminen matematikten kalıyorum,seneye kredili sisteme geçince 2.sınıfta bu matematik dersini dönem dönem kredili sisteme göremi alıcam ? cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 46. arkadaşlar merhaba;
  ben şuan işletme 3. sınıftayım.
  3. sınıfı 2. kez okuyorum. şuan 2. sınıftan 2 ders,3. sınıftan 2 ders alıyorum.
  sorum şu olucak;
  2. sınıf derslerini kesin geçicem,3. sınıftan 1 dersim kalsa 4. sınıfa borçlu geçebilirmiyim?
  3. sınıfı 2 kere okuduğum için kafam karıştı.

  çok acil cevap bulmam lazım,cevap verirseniz çok sevinicem,
  şimdiden teşekkürler…

  1. Yılmaz Yargı;

   2.sınıfın derslerini kesin geçersen 3.sınıftan 2 dersle bile 4.sınıfa geçebilirsin. Kaç kere okuduğunun önemi yok.

 47. ben adalet birinci sınıf öğrencisiyim 8 dersimin hiç birini veremedim seneye aynı dersleri görücekmiyim? beni bilgilendirirmisiniz ltf:))

 48. Ben busene başladim adalet bölümü 4 dersten kaldim seneye 2. Sinif dersleri alacakmiyim yok sa sade kaldiklarimami giricem …

 49. iyi günler.aöf kredili sistemde 1.sınıftan kaldığım dersi 2.sınıf bahar dönemindede veremezsem ne olur?3.sınıf açısından..

 50. arkadaşlar yalvarıyorum size benim 1.dönem ortalamam 1:65 ve ikinci dönem 1 tane dersim ff ortalamam 2:00 ben bu ff dersini ne yapacağım sınıfta mı kalıyorum yoksa sadece bu ff dersini mi vericem ne olur yardım edin ne olur:::????

 51. arkaşlar ne olur bana yardım edin neolur??? benim 1. dönem ortalamam 1:65 , 2.dönem 2:00 ve bir tane ff dersim var ben şimdi sınıfta mı kalıyorum yoksa sadece bu ff dersini mi vericem 2.sınafa geçebiliyormuyum ne olur yalvarırım yardım edin!!!!!!…..

 52. ben kredili sistemim 4 kredili bir dresten ortalamam 45 2.45 ortalamam geçermiyim acill cvp ltfen

 53. slm ben ilahyat 2sınıftayım bu sene son dgs ye girecem not ortalamam 2 nin uzerinde olursa fakat ff olursa dgs ye gire bilir miyim cevaplarmısınız lütfen

 54. arkadaşalr ben i.ö not ortalaması yüksek olup yüzde onluk dilime girince harç parasının yarısının ödüyorsun ben girdim ama kredisiz bi derten kaldım bu durumda bundan faydalanamıyor muyum lütfen cevap?

 55. iyi günler ben 2. sınıftan 4 tane alttan dersim var. 2 sini verdim. bir sonraki sene kredli sisteme gececeğim. 2 dersim kalırsa bi üst sınıfa geçermiyim.

 56. MERHABA

  kredili sisteme geçildiği zamanda geçmiş yılların soruları çıkacak mı yine yoksa baştan yeni sorular mı yazılcak

 57. arkadaşlar iki yıllık yüksekokullarda bu sistem yıllardı var dersler dönemlik alınıyor dönemlik veriliyor sınıfta kalma yok dersten kalma var OMÜ de 35 senedir bu sistem uygulanıyor. gayette güzel bir sistem

 58. yada şöyle açıklayım. 1. sınıfta toplam alman gereken 8 ders var… 1. döneminde 4 ders aldınız 3 tanesinden kaldın. ikinci dönemde 4 ders aldın hiçbirini veremedin yani 7 dersten başarısız oldun
  bu durumda;
  2. sınıfa geçersin amaaaaaaa 2, sınıfın birinci döneminden 4 ders aldın önceki senedende 3 dersin var toıplamda 7 ders vermen gerekir..2, yani bahar döneminde ise 4 yeni deersin 4 te gecen senenin ikinci derleri var toplam 8 ders vermen gerekir .yani heryıl normal olarak sınıf atlarsın ama bıraktıgın dersler seni kovalar bide bakmışın son sınıfta 15 tane alttan ders var okul sittin sene bitmez

 59. türk dili ede.2.sınıftayım not ortalama 2.nin üstünde gelirse sadece 1 dersten kalıyorum fakat bu ders 1.yıldan osmanlı tar.giriş dersidir.1.yıldan tek dersim kaldıgı icin üst sınıftan ders alabilirmiyim yoksa gecene kadar bu dersimi okuyacagım sadece lütfen bilgi verin

 60. 3.sınıfa gecmiş kredili bir ögrencinin 1.sınıftan 1 dersi varsa 4.sınıftan ders alabilirmi birde 3.sınıfın bütün derslerini 1.sınıftan dersi olmasına ragmen alabilirmi kısacası benim 1.sınf 1 dersim var ama genede 3.sınıfın ve dördüncü sınıfın derslerini alabilecekmiyim yeni dönemde

 61. slm arkadaslar kamu yonetımı 4 sınıf ogrencısıyım 1 dersten bute kaldım eger buttde bu dersı veremezısem kredılı sıstemde nasıl olcak ders sayısı artacakmı ? yoksa yıne tek dersım mı olacak??bılgılendırısenız sevınırım

 62. benim Güz dönemi ortalamam 2.69 bahar ortalamam 1.50 civarı gelecek ff olan dersler hariç geçebiliyor muyum?

 63. 2.00 ortalamayı tutturursan gecıyosun o matematiktende o konuda sıkıntı yok ama bu sıstem acık ogretım ıcın bence sancılıı bı sıstem arkadaslar bılgınız olsun ben orgun ogrenım mezunuyum kredili okudum az cok bılıyorum .

 64. ben adalet 2. sınıftayım tüm derslerim iyi yanlız uyap dersinden 33 aldım finallerde kaç almam gerekiyo ff düşmemesi için ,

 65. Kamu Yönetimi 3. sınıftayım. 2. sınıftan inkilap tarihi dersimde var. 3. sınıf derslerinin hepsini verip, inkılap tarihini veremezsem seneye kredili sisteme geçince 4. sınıftan ders alabiliyor muyum?

 66. ben kamu yönetimi ikinci sınıf öğrencisiyim birinci sınıftan matematik dersim var veremediğim için üçüncü sınıfa geçemedim kredili sistemde üçüncü sınıfın derslerini alabilirmiyim diyelimki üçüncü sınıfın derslerini aldım matematik 32 oldu diğer derslerim ikinin üzerinde olursa matematiği vermişmi sayılıyorum

 67. ben sosyoloji 3.sınafa geçtiğim güz dönemi kayıt tarihini kaçırdım,1 dönem gitti,bahar döneminin derslerine girdim ama alttan dersim olursa 4.sınfa geçemiycekmiyim yani?yani 2 dönemin ortalaması 2 nin üzerinde olması gerekiyomuş ya geçebilmem için..bilgilerinize…

 68. birinci sınıftan matematik dersim var. ikinci sınıftan bütün dersleri geçen sene verdim. bu durumda kredili sisteme göre üçüncü sınıfa geçebilecekmiyim. bilgi dönerseniz sevinirim.
  teşekkürler….

 69. muhammet 1.80 ortalamaylan sınıf gecersin ama dd dc gibi kosullu gecme notlarınvarsa onlardan kalırsın ama 2.00 ortalama yaparsan onlarıda verırsın yanı senın sınıf gecmen ıcın gereken ortalama yı 1.80 yapman lazım eger bırıncı donem notun 1.46 ise sınıf gecmen ıcın 2. donem 2.14 ortalama yapman gerekiyor.

 70. İktisat bölümü bu yıl kredili sisteme geçicek.Şuan 3.sınıftayım ve final sınavı çok iyi geldi.Büte kalma ihtimalim yok.Sormak istediğim 4.sınıfta 4.sınıfın 6 dersini güz döneminde geçersem yani tüm dersler cc gelirse sınıf geçmiş mi oluyorum yoksa aynı derslerden 2.dönem bahar dönemi yani tekrar vize ve final sınavlarına girmek zorunda mıyım? Makalelerden anladığım o. CC getirilen dersten tekrar bahar dönemi vize ve final sınavına girmek saçma değil mi? Ya bu sefer CC gelen ders bi aksilik olursa da ff gelirse ne olacak??? Bir bilen beni aydınlatırsa çok sevineceğim.

 71. Benim 1. sınıftan matematik var 2. sınıftayım 2012-2013 te bütün bölümlerin kredili sisteme geçileceği söyleniyor peki yeni sistemde ben matematiği geçemediğim taktirde 3. sınıfa geçme şansım varmı onu sormak istedim. Teşekkürler..

 72. her şeyden önce en çok sorulan sorulardan birisi budur,bende tekrar sormak istiyorum.ben 2 sınıf öğrencisiyim,sadece alttan 1. sınıftan tek dersim var,bu tek ders kredili sisteme geçtiği zaman,1.sınıftan aldığımız not ortalamasına göre direkmen 2.00 ın üstünde olduğu zaman o dersi tamamen geçmişmi sayılıyoruz,lütfen biri buna cvp verirse çok çok sevinirim…

 73. merhaba. benim merak ettiğim bir şey var. ben iktisat 2. sınıfa geçtim. okulu bir yıl erken bitirmek için üstten ders almayı düşünüyorum ve alttan dersim de hiç yok. üstten kaç ders alabilirim? 3 ya da 4 tane almayı düşünüyorum. derslerin kaç kredi olduklarını şu an öğrenebilme şansımız var mı? teşekkürler…

 74. 3. sınıf işletme okuyorum.ara sınavlar not ortalaması 78 ve yıl sonu sınav not ortalamam sanırım 75 altına düşmez.inşallah 4 sınıfıda seneye bitireceğiz bi mani olmassa.kendimi geliştirmek adına öğrenimime devam etmek istiyorum.doktora yapmak için neler yapmalıyım.ne tavsiye edersiniz.

 75. mrb.

  benim ortalamam 2,25 ve bir dersim var 35,00 ama ff düşmüş ne olacak şimdi bilgi verirseniz çok sevinirim

 76. ben 4.sınıfa geçtim alttan hiç dersim yok. son sınıfta kaç ders alacağım. dersler neler olacak eski sistemde 7 ders vardı

 77. ben son sınıf ıktısat ögrencisiyim. merak ettıgım su iktisat tarihinden kalıcak gıbı gozukuyorum ama dıyer derslerde sorun yok. eğer butlerdede veremezsem 1 drsten kalmıs olucam bu 1 ders seneye nasıl yansıyıcak? bu sennenın ortalamasına bakıcaklarmı? yoksa ben tek ders ıcın koskaca bır yıl mı harcıyıcam bosubosunu.???

 78. slm. ben işletme 4. sınıftayım. ancak 3. sınıftan alttan 2 dersim bulunuyor. bu senede hiçbir dersi verememe durumunda seneye ben hangi sınıfta olacağım

 79. ben yıllık sistemde 2.sınıfım alltan 1 dersm 2.sınıftanda 2 dersim var egr bütünlemede veremezsem kredılı sısteme gectıgımız zaman üstten ders alabılecekmıyım yoksa sadece 3 dersımı alacam.bilgilendirirseniz cok sevinirim

 80. mrb

  adalet 2, sınıf öğrencisiyim genel not ortalamam 2,26 ve bahar dönemimde de bi sıkıntı olmaz ve ortalamam bu rakamlarda kalır.ancak güz döneminde uyap 1 dersi 35,10 ile ff düştü , genelde 32,00 olarak yazılmış bu durumda ne olacak bilgi verirmisniz

 81. benim genel ortalamam 2.77 bu sene güz dönemi ortalamamda 2.54 son sınıfım we bahar dönemi derslerimin ara sınawları güzel olsada iki dersimin yıl sonu sınawından pek iyi not beklemiyorum yinede sınıfı geçip okulu bitirebilir miyim?

 82. mrb ben bi şeyi anlamış değilim hala bu sene 3.sınıfım alttan bir derstten ve 3 ten bi derstten büte kaldm ben özellikle alt dersimi veremessem durumum ne oluyo .Yani 4. sınıftan ders alamıcak mıyım lütfen yardımcı olun

 83. merhaba arkadaşlar şu anda benim kafam çok karıştı. ben 3 sınıftayım alttan 1 dersim var ve bu seneden de DC,DC,DD notlarım var ama genel not ortalamam 2 nin üstünde şu anda ben bir üst sınıftan ders alıcam mı alamıcam mı geçtim mi kaldım mı lütfen bir açıklama yapın 🙁

 84. 2.sınıftayım.bahar dönemindeki iki dersim FF fakat bahar dönemi not ortalaması 2,65 güz dönemi not ortalaması 2,65 sonuç olarakta her iki dönemde başarılı yazıyor.yani bu durumda mezun oluyor muyum yoksa iki ders için bir yıl tekrar mı edeceğim?

 85. merak edıyorum 4. sınıfdayım 2 donemde ortalamam 2 nın ustunde fakat bahar donemınde sadece bır dersım FF gelmış ben sımdı mezun olamıyorum dımı bıde seneye sadece FF olan dersımı mı alıcam bılgı verırsenız sevınırım tesekkurler

 86. ben turk dılı edebıyatı 2. sınıf öğrencisiyim. bahar donemı not ortalamam 2.00 gecıyor ama 1 dersten kaldım . simdi ben 3. sınıfa geçtım degıl mı ? soruma yanıt verırmsınız

 87. bu yıl 1. sınıftayım bütünlemeye sadece matematik dersim kaldı. Büyük ihtimalle vemeyeceğim kredili sisteme göre 2. sınıfa geçme durumum ne olur? Ayrıca bütünlemede matematik ortalamam 33 (vize bütünleme) gelirse ve diğer dersler 2 ini üstündeyse matematikten geçmiş olurmuyum.

 88. 4.sınıf işletme öğrencisiyim muhtemelen 4 dersten kalıcam seneye kaldığım 4 dersimi göreceğim yoksa farklı derslermi göreceğim.

 89. AÖF SOSYOLOJİ 1.SINIF ÖĞRENCİSİYİM.GÜZ DÖNEMİ BAŞARILI BAHAR DÖNEMİ UYARI YAZIYOR.ACABA 2.SINIFA GEÇTİMMİ.

 90. Arkadaşlar bir sorum olacak kredili sistemde derslerin kaç kredi olduğunu nasıl anlayacaz bilen birisi cevaplarsa çook sevinirim..

 91. Merhabalar,yukarıda bu konu hakkında soru sordular mı arkadaşlar bilmiyorum ama Güz dönemi not ortalaması 1.86 ve FF’li ders var ,Bahar dön. ise cd,dc,dd, notları var not ortalamasın:1.96 .Güz dönemindeki FF verip genel not ortalaması 2.00 olursa, Bahar dön. cd,dc,dd tekrar almaya gerek varmı bu konu hakkında bilgi verbilirmisiniz.şimdiden teşekkür ediyorum.

 92. ben şuan kamu yönetimi 2.sınftayım alttan 2 dersim var ve v bütte. eğer alltaki 2 dersi ve buseneki dersleri en az ikiye indiremezsem nolcak .birde benim açıköğretimde 3. yılım nolcak benim halim

 93. arkadaşlar benim ortalamam 2.50 ama bi tane FF olan desim var ve 2.50 notunun karşısında BAŞARILI yazıyo şimdi ben geçmiş mi oluyorum yoksa FF olan dersimi seneye tekrar alacak mıyım anlamadım cevap yazarsanız sevinirim

 94. 1. sınıf öğrencisiyim ortlamam 2 nin altında bu durumda 2. sınıftan ders alabiliyor muyum.?

 95. merhaba.. benim ortalamam 2.0 üzerinde fakat bir dersim ff geldi… kredili sistemde büt yok deniliyor peki benim bir dersim ne olacak? bu dersi verene kadar bir sonraki yıla geçemiyor muyuz yoksa bunuda sonraki yılın sınavlarıyla vermeliyim? lütfen yardım

 96. arkadaslarr ben 3 sınıfın derslerını verdım sadece daha once gordugum ıktısata giriş ıle genel muhasebeden kaldım ve 4 sınıfa gecebılecekmyım

 97. maliye 2.sınıftayım alttan dersim yok finalde bölüm derslerimin 2 sinden kaldım 3.sınıfa geçebilirmiyim bütte kalırsam bu derslerden

 98. merhaba benim güz dönemi genel ortalamam 2.01 bakar dönemi ise 1.78 ve 2 FF 1 DD dersim var şuan 1. sınıftayım 2. sınıfa geçebilecekmiyim geçsemde DD olan dersimi vermek zorundamıyım

 99. merhaba adım aslı 1.sınıftan dersim var 3.sınıfa gecebılırmıyim yoksa o dersi vermem gerekiyormu

 100. benim genel not ortalamam 1.67notlarım FF,BA,DD,FF,DC,BC,BC durumumda uyarı diyor 2.sınıfa geçebilirmiyim acaba.yardımlarınız için teşekkürler

 101. sınıf geçtiğimiz genel not ortalamasına göre mi dönem not ortalamasına göre mi belirleniyo acaba

 102. ben aöf 2.sınıfı bitirdim bu sene krediliye geçtik ve bu sene 90 kredi aldım 1.
  sınıf yıllık sistemdeki dersler krediliye çevrildiğinde 56 kredi yapıyor
  3. sınıfta ben yine 90 kredi aldığımda mezun olmaya 4 kredi kalıyor 4 kredi için
  1 yıl uzuyor bunun için yapabileceğim bişey varmı şimdiden teşekkürler

 103. mrb.ben işletme hazırlık 3.sınıftayım ve sadece iktisadı veremedim. 4.sınıfa geçebiliyor muyum??
  (((geçen sene hazırlık okudum ve 2 tanesini verdim, hazırlık işletme 3.sınıfta 8 ders aldım 7 tanesini verdim, geçen seneden iktisat kaldı sadece, 4.sınıfa geçebiliyor muyum? )))

 104. merhabalar ben dikey geçişle intibaktan başladım intibaktan genel muhasebe kaldı şimdi 4. sınıfa geçicem sadece genel muhasebe kaldı yine eğer bütlerde veremezsem 3. sınıfı tekrar mı edeceğim yardımcı olursanız sevinirim

 105. ben açık öğretim Fakültesi Sosyoloji 3.sınıf Kredili sistem öğrencisiyim.Bu sistemin dezavantajlarını ben ve benim gibi binlerce öğrencinin ortak görüşü doğrultusunda bazı önemli noktalara değinmek istiyorum.
  Kredili sistem her ne kadar avantajlı gibi gözükse de öyle olmadığı ortada,en önemlisi sınav arası zaman çok kısa,güz dönemi ve bahar dönemi iki kez sınava giriyoruz ancak bütünleme sınav hakkımız yok.Bu sınavlara 2.ay arayla giriyoruz üstelik kitapları bürodan bir ayda zor alıyoruz,üniteler çok yoğun ve zor yetiştiremiyoruz, tüm öğrencilere bütünleme sınavı hakkı verilmişken neden kredili sistem öğrencilerine verilmiyor.?
  Ders geçmek çok zor,ÇAN EĞRİSİ diye bir not saptama tekniği çok dezavantajlı gibi gözüküyor,bir öğrenci 80 alırsa diğer öğrencilerin o dersi 43-48 ile geçmesi bile çok zor,ancak en yüksek alan öğrenci 60-65 alırsa bu sefer 38-42 arası bile geçebiliyoruz, iyide bu saptama birkaç öğrencinin elinde gibi,’’hep birlikte anlaşıp arkadaşlar: lütfen 65-70 puandan fazla almayın’’,yoksa çan eğrisi çıldırır diyesimiz geliyor.
  Not ortalaması 2.00 tutturmamız gerekiyor, bu oranda 45-50 ortalamayı yakalamakla mümkün,Madem bütünleme sınavından mahrum bırakıldık, bir dersi kurtarmak için yılda üç kez değil,bilakis iki kez sınava giriyoruz bu kredili sistem öğrencilerine yapılan bir haksızlık değimli,ne farkı var diğer sistemle,45-47 not ortalamasına takılan en az 7-8 ders CD kalmışız yazık değimli,sorular zaten çok zor,sınav arası süresi çok az, lütfen kredili sistem öğrencilerine de BÜTÜNLEME HAKKI verirseniz adaletli bir fırsat eşitliği sağlamış olur bizleride çok sevindirmiş olursunuz.
  Bilgilerinize arz eder saygılar sunarız….

 106. benim merak ettigim isletme 4. sinifta kac ders olacak ilk donem ayri ikinci donem ayri dersler mi olacak toplamda 4 sinav mi olacak

 107. ben bişey öğrenmek istiyorum ama aöf bürolarının telefonlarına ulaşamıyorum… bu sene iş ve sosyal güvenlik dersinden kaldım. kredili sisteme geçtik kafam karıştı. ben alttan mı alacağım yoksa eylüldeki büte girecek miyim. bi cvp alabilirsem çok sevinirim. şimdiden teşekkürler

 108. ben türk dili ve edebiyatı 2.sınıf öğrencisiyim. 2.sınftan dersim kalmadı; ancak 1.sınıftan Osmanlıca dersi kaldı bundan dolayı 3.sınıftan ders alamayacakmıyım.Alamayacaksam çok saçma tek ders için 1 yılım kayıp olcak

 109. mr bana yardım ederseniz sevinirim hangi derslerden bütlere kaldıgımı nasıl öğrenebilirim

 110. merhabalar.okul öncesi 1. sınıf öğrencisiyim..iki dönemde not ortalamam 2 nin altında..koşullu geçtim dersleri bütünlemede vericek miyim??

 111. merhaba ben 3. sınıftan bir ders borçla 4. sınıfa geçtim seneye kredili sistem olucakmışız 4. sınıfta 3. sınıftan kalan finans dersimi hiç vermeden diğer derslerden yüksek notlar alarak 4. sınıfı bitirebilir miyim yoksa illa ki finans dersimi vermek zorunda mıyım kalmak istemiyorum cevaplarsanız sevinirim

 112. merhabalar, 2 yıldır elek. ür. il. dağ. bölümünde okuyorum 3 dersim var birtürlü veremiyorum yeni dönemde sanırım kredili sisteme geçiliyor (ben ortalamamı bılmıyorum kredili olmadığı için) sınıf geçermiyim gecersem tekrar 3 dersten sınavlara gerecekmıyım

 113. Selam Ustadım ..
  Ben 3.sınıf Isletme Ogrencısıyım Bu sene gırmem gereken 2 tane dersım var normalde ama yenı sısteme gore 2.00 Ortalamanın ustunde olursam Gecmıs Sayılıcam Dc oldukları ıcın .. Ama Sorum Su Hangı Dersımın kac Kredı Oldugunu Bılemıyorum Hesap yapıcam Ama Kac kredı oldugunu bılmedıgım ıcın yapamıyorum yardımcı olurmusunuz ?

 114. ben iktisat 3.sınıftayım 1 dersten bütünlemeye kaldım (idare hukuku) 4.sınıfa geçebiliyormuyum? geçersem kredili sistemden mi devam edeceğim?

 115. arkadaşlar bana yardımcı olun lütfen,ben ilahiyat ikinci sınıfta okuyorum ve 1.99 gibi bir puanda kaldım ayrıca FFnotum yok eylül ayında yapılacak sınavdan kaç puan alıp diplomayı hak edebilirim bana yardımcı olursanız sevinirim

 116. merhabalar,
  ben iktisat çalışma ekonomisinin hala 1.sınıfındayım 4 dersim kaldı veremiyorum. kısaca 2012 yılı 1.sınıfın 4.senedi olacak 2 ye geçemedim. hala. sorum pasonun geçersizliği olabiliyormu 4.kez kalmamda sınır var mı?

 117. açıklamalar için tşkler. anladığım kadarıyla aöf de artık örgün eğitim düzeninde olacak. bence de böyle daha yararlı olacağına inanıyorum.. peki eski sistem gibi yine 2012 2013 eğitim döneminde de çıkmış sorulardan mı cıkacak. yani soru sitili konusunda da bir değişiklik varmı…

 118. merhaba ben okul öncesinde okuyorum. birinci sınıfta ingilizceden kaldım.ikinci sınıfta ingilizce iki döneme ayrıldı. birinci dönem geçtim ikinci dönem kaldım.ikinci sınıfın bütün derslerinden geçtim ortalamam 2.77. 3.sınıfa geçebilirmiyim..1-3,2-4 barajı var diyolarda…3.sınıfın birinci döneminden ders alıp 2.döneminden ders alamazmıyım yoksa

 119. Slm benim 1. sınftan 3 dersim kaldı 3. sınıftan 6 dersim var 1. sınıfın 2 dersini 3. sınıfında 4 dersini verirsem kredili sisteme göre sınıf geçeme durum nedir ? yada 9 dersden en az 7 sını gecmem mi lazım kafam cok karısık çok munaldım tskler

   1. yeni siteme göre 3. sınıfa mı gecıyorum zaten 3 . sınıftayım 4. sınıfa gecmem lazım degil mi o zaman ki.
    1. sınıftan 2 tane 3. sınıftan 5 tane versem yıne 4. sınıfa gecebılırmiyim?

 120. ben yerel yönetimler okuyorum ve ikinci yani son sınıftayım . son sınıfın tüm derslerini verdim ama 1. sınıftan matematik ve muhasebeden kaldım kredili sistemede durumum ne olur?

 121. kredili sistemde 2. sınıftayken bir üst sınıftan yani 3. sınıfın derslerinden de istediğimiz dersleri alıp o sene verebilme şansımız var mı ? teşekkürler..

 122. MERHABA BEN İŞLETME 1. SINIF ÖĞRENCİSİYİM 4 DERSTEN KALDIM.BÜTLERE GİRCEM EĞER BU 4 DERSİ VEREMEZSEM NORMALDE KALIYORUM AMA SENEYE KREDİLİ SİSTEME GEÇİLDİĞİ İÇİN GEÇERMİYİM ?

 123. Merhaba; 3.sınıf işletme öğrencisiyim.. alttan 2 dersim var ve 28 yaşındayım..dediğiniz üzere eğer ben alttaki dersleri veremezsem yeni sisteme göre tüm dersleri görücem ve 29 yaşına geldiğim ve içinde son sene 30 uma girmeden askere alınacam ölemi ??? peki bunun bize faydası ne? son sınıfta 1 sene daha mı uzattıracaklar yani herkezi..Lütfen bir açıklama yapın..

 124. slm bn okul öncesiym.seneye 3 ve 4 ü birlikte okuycm staj nasıl oluyo acaba bilgilendirirseniz sevnrm

 125. slm ben türk dili ve edebiyat ögrencisiiyim kredi notum 1.96 şimdi üç tane koşullu geçer dersim var acaba hepsinden mi? sınava girecem yoksa istedigimi secebilirmiyim?

 126. 9-10 eylul deki sınav güz döneminde koşullu olan derslerden mi girecegizm? yoksa bahar dönemi dahil mi?

 127. kredili sistemde ing. bütünleme sınavı notu ile ara sınav notu ortalaması mı yoksa dönem sonu notu ortalaması mı alınıyor?

  1. Bütünleme sınavına girecekseniz, bütünleme ile ara sınav.
   Bütünleme sınavı notunun %70
   +
   Ara Sınav Notunun %30

   Şeklinde hesaplanır.

 128. Merhaba .:-)ben 1.sınıf sağlık kurumları işletmeciliği okuyorum.Ara sınav ve yıl sonu sınavlarının ortalamasıyla 2 dersi gectim 6 dersim kaldı bütünleme sınavlarında 3 dersi versem seneye kredili sisteme geciyoruz sınıf tekrarı mı yaparım yoksa kaldığım dersleri alttan alıp 2.sınıfa mı giderim. Kredili sistem beni nasıl etkiler..Ayrıca kredili sistemde kac dersin kalırsa bir üst sınıfa gecemiyoruz..Bana yardımcı olursanız cok sewinirim şimdiden çok çok teşekkürler.:-)

 129. ben işletme 3. sınıftayım 1. sınıftan genel muhasebe dersim var bu dersi bütte veremezsem 4. sınıfa geçebilirmiyim yeni sisteme göre

  1. Sanırım lisans tamamlama ile geçiş yaptın ve fark dersleri aldın. Yoksa zaten 1.sınıf dersi ile 3.sınıfa geçemezdin. Ama 3.sınıfta olduğun için sorun yok. O dersi veremezsende 4.sınıfa geçersin.

   1. dikey geçişle geçtim hazırlık okudum 3. sınıftayım dershaneye gittim sordum vermen lazım dediler bende burada sormak istedim teşekkür ederim 🙂

 130. adalet ön lisans ikinci sınıf öğrencisiyim güz dönemi genel not ortalamam 2,20 bir dersim ff bütünlemede geçemes isem bu dersten yeniden bir dahaki dönem güz döneminde girecemmi, aynı ortalamamı olacak

 131. kredili sistemin eylül ayında yapılacak bütünleme sınavında ders geçmek için nasıl sistem uygulanacak, bu dersten 50 nin altında alırsak geçme ihtimalimiz olacakmı

  1. Ara sınavda aldığınız not x ( çarpı ) 0.3 + ( topla ) Bütünlemede aldığınız not x ( çarpı ) 0.7 = 50’den büyükse o dersten geçersiniz. Tabii Çan eğrisini işin içine katmıyorum o bambaşka bir olay. Siz yukarıda verdiğim şekilde kaç almanız gerektiğine bakarsınız.

   Ara sınavda 40 aldıysan, 40 x 0.3 = 12 puan eder. iki sınavın sonunda yukarıda açıkladığım formüle göre 50 ve üzeri olursa geçeceğinize göre.
   50 – 12 = 38 ( bütünlemede almanız gereken notun 0.7 ile çarpılmış hali bu. )
   38 / 70 = 0.542
   0.542* 100 = 54.2 oda eşittir 55 Bütünlemede alman gereken en düşük not şeklinde hesaplayabilirsin.

 132. adalet ön lisans ikinci sınıftayım, bahar döneminden 5 dersim ff ile kaldım bahar dönemi genel not ortalamam 2,02’dir bütünleme sınavında bu bahar dönemi genel not ortalaması 2:00’nin altına inerse güz döneminde koşullu geçtiğim dersleri yenidenmi görmem gerekir

  1. Bahar dönemi sonunda Genel Not Ortalaman 2.0’ın üzerinde ise, güz döneminde koşullu geçtiğin derslerden geçmişsin ve bütünlemeye girmeyeceksin demektir.
   Yanlız Genel Not Ortalaması ile Dönem Not Ortalamasını karıştırmayın.

 133. güz dönemi genel not ortalamam 2,20, bahar dönemi genel not ortalamam ise 2,02 her iki dönemdende ff derzslerim var, sadece bu kaldığım derslerdenmi girecem ff olan derslerimi gireem sınava

  1. Genel not ortalaman 2.0’ın üzerinde ise ( Dönem Not Oratalaması ile Genel Not Ortalamasını Karıştırmayın ) Sadece FF aldığın derslerden gireceksin demektir.

 134. kredili sistemde yapılacak bütünleme sınavlarında eski yıllardan çıkan soruların çıkma ihtimali varmı,bütünlemede çalışırken nasıl çalışmalıyız

 135. kredili sistemde yapılacak bütünleme sınavlarında sınıf ortalaması nasıl olur düşükmü olur derslerin ortalaması

 136. adalet bölümünü bütünleme sınavlarını verdiğim takdirde kamu bölümüne dikey geçişte şartları nedir

  1. Adalet bölümünü geçtiğin taktirde Kamu yönetimi bölümünün 3.sınıfına sınavsız olarak kayıt olabiliyorsun. Şartı mezun durumda olmak.

 137. kredili sistemde yapılacak bütünleme sınavında eski sorulardan çıkma ihtimali varmı

 138. dikey geçişte kamu yönetimine herhangi bir kontenjan sınırlaması varmı, adaleti her bitiren mezun olan geçebiliyormu

 139. arkadaşlar bir sorum olacak ben işletme 3 sınıftayım 3 dersim 50 altında k yazıyor yeni sisteme geçince bu k olan derslerim ve g yazan derslerim harfe dönüşecekmi?birde dönüşürse ve ortalamam tutuyorsa geçebilme şansım varmı 4. sınıfa bu arada 50 altında olan 3 dersim yeni sisteme göre dc cd cd ‘ ye tekamül ediyor cevaplarsanız çok sevinecem teşekkürler…….

  1. Bu yıl kaldığın derslerden yeni dönemde kredili sisteme geçince geçme gibi bir şey olmayacak. Kaldığın dersleri tekrar alacaksın. Kredili sisteme geçmiş olmak kaldığın dersleri değiştirmez..

 140. Merhabalar kredisiz sistemde bir dersten bütünlemeye gireceğim ortalamam 2 nin üstünde eğer DD alırsam o dersi geçebilirmiyim şimdiden teşekkürler

 141. adalet 2.sınıftayım, güz dönemi genel not ortalaması 2,20, bahar dönemi genel not ortalmaası 2,02 dir her iki dönemden bazı derslerden ff aldım, güz döneminden bir dersten ff dersim var, ileriki dönemlerde bu dersten düşük almadım ve geçemedim diyelim, güz dönemi genel not ortalmaasında bir değişiklik olacakmı, yoksa ileriki yeni güz dönemi ve bahar döneminde eski genel not ortalamalarımı olacak

  1. Çok komplike bir soru bunu üniversitedekiler bile mırın kırın ederek cevaplayacaklardır 🙂

   Şimdi GENEL NOT ORTALAMANI belirtmemişssin bizi o ilgilendiriyor. FF aldığın derslerden yine FF alsanda ortalaman değişmez. Çünkü FF nin bir rakamsal değeri var. 0-32 arası alman FF almanı değiştirmeyeceği gibi FF’nin rakamsal değerinide değiştirmeyecektir. böylelikle ortalaman da değişmeyecektir. Ama FF’den daha yüksek alırsan DD DC veya CD gibi o yaman ortalaman yükselecektir.

 142. ben labaratuar veteriner sağlık 1.sınıfıtayım birinci dönem tüm derslerden kaldım ikinci dönemde 1 dersim kaldı ikinci sınıfa gçip birinci dönem derslerini mi alacağım ve bu sınavlar 2. sınfın sınavlarıyla eş zamndamı olcak teşekkürler

  1. Öncelikle 8-9 eylülde yapılacak olan Güz dönemi bütünleme sınavlarına gireceksin. Sonra 13-14 Ekimde yapılacak olan bahar dönemi bütünleme sınavlarına gireceksin. Onların sonucuna göre, 2.sınıfa geçip alttan kaldığın dersleri alıp, 45 kredi dolmadıysa 2.sınıf derslerinden alacaksın.

   1. sadece kaldığımız derslerden mi bütünlemeye giriyoruz biz seçmicez sanırsam otamatik olarak kaldıklarımızdanmı büte girceğiz birde o derslerin tüm konulardanmı sormluyuz ? teşekkürler

    1. Genel Not Ortalaman 2.0’ın üzerinde ise CD,DC DD ve FF aldığuın derslerden, 2.0’ın üzerinde ise sadece FF aldığın derslerden sınava gireceksin.

   2. SON OLORAK BENM GÜZ DÖNEMİ ORTALAMM 0,57 DERSLERN HEPSİNDEN BÜTÜNLEMEYE GİRCEM SANIRSAM GÜZ DÖNEMİDE 2.36 SADECE 1 FF VE 1 TANEDE CD NOTUM VAR GÜZ DÖNEMİ BÜT İÇİNDE SADCE BU İKİSİNEMİ GİRECEĞİM

    1. Genel Not Ortalaman 2.0’ın altında ise CD,DC,DD ve FF aldıklarından, 2.0’ın üzerinde ise sadece FF aldığından gireceksin. Dikkat et GENEL NOT ORTALAMASı diyorum.

     1. ben güz döneminde ilk sıanvlara girememiştim ikincilere girdim ama yetmedi bütte sistem nasıl işliyor bütle beraber üçünün ortalamsımı alncak

 143. benaöf okul öncesi 2. sınıfı bitirdim 2. sınıfta kredili sisteme dahil olduk hiçbir dersten kalmadım aksine 2. sınıfta 45 krediye kadar üstten ders aldım fakat 3. sınıftada 45 krediye kadar aldığımda 4.sınıfa sadece tek dersim kalıyor ve bu ders bahar döneminin dersi tek ders için 1 yılım gidiyor ve 2. sınıfta krediliye geçen başarılı öğrencilerin hepsi bu durumla karşı karşıya aöf ya tek ders sınavı yapmalı yada bu durumdaki öğrencilere son dönem 45 krediden fazla alma hakkı vermeli

 144. kredili sistemde okulu bitirme süresi varmıdır, kayıt yedilediğimiz takdirde her zaman devam edebilirmiyiz, atılma şartları nelerdir

 145. zahmet olmazsa bi sorum daha olacak ben şuanda çocuk gelişimi bölümü okuyorum örgün olarak 1. sınıfta türk dili ,yabancı dil, inkılap derslerini aldım tekrar alacakmıyım acaba sosyoloji bölümünü okursam.. çok teşekürler.

 146. işletme 3. sınıftayım. tek ders olarak 2.sınıftan iktisat teorisi dersi kaldı. bu durumda 4. sınıfa geçebiliyor muyum? askere gideceğim için bütünlemeye girme şansım pek yok.

  1. 2.sınıf dersi ile 3.sınıfa geçemzsiniz maalesef. O dersi bütünlemede vermeye bakın. Askere gittiğinizde sınav için izin alabilirsiniz. Birde okurken askerliği erteleyebilirsiniz. Mezun olunca kısa dönem aserlik imkanınız var. Neden hemen gitmek istiyorsunuz ki :S

 147. sosyoloji bölümünü okuyorum 1.ve2. dönemden geçemediğim derslerim var bütünleme varmı bizde ve 2. harçlar ne zaamn

  1. Bütünleme var evet, 8-9 eylülde 1.döenm derlseri için, 13-14 ekimde 2.döenm dersleri için gireceksiniz. 2.harç 2012 Şubat ayında yatacaktı ?

 148. BU YIL 2 DERSTEN SORUMLU 4.SINIFA GEÇTİM KREDİLİ SİSTEMDE ALTTA KALAN DERSLERİM SENE KAYBINA NEDEN OLURMU?

 149. laborant vetr sağlik 2. sınıf oluyorum 3 dersten kaldım bütünlemede aynı derslerden sınav mı olacak yoksa değişecek mi

 150. Mrb.okulöncesi bölüm de bütünleme varmi..eylül de ki sınav bizim için de geçerli mi tsk.

 151. 3 SINIF İŞLETMEYİ OKUYORUM.
  9 DERSTEN 3 TANESİNİ GEÇTİM. SINIF TEKRARI OLACAM. 3 TANE GEÇTİĞİM DERSTEN ALDIĞIM NOT SENEYE ORTALAMAYI ETKİLEYECEK Mİ

  1. 8-9 Eylülde yapılan bütünleme sınavlarında 1 ders veremezsen seneye sınıf tekrarı yapacaksı. Ortalama konusunda tam olarak ne sormak istediğini anlayamadım.

  1. Yıllık sistemde okuyor isen 2 den fazla dersten kalmazsan bir üst sınıfa geçiyorsun. Kredili sistemde sınıf tekrarı bulunmamaktadır.

 152. AÇIK ÖĞRETİM İŞLETME FAK İLE BİLGİSAYAR PROĞRAMCILIĞI ÖRGÜN BİRLİKTE OKUDUM.
  AÇIK ÖĞRETİMDE 3 SINIFIM DİĞERİ İSE BU SENE MEZUN OLDUM.
  BAZI DERSLERDEN OTOMATİK OLARAK MUAF OLAMAZ MIYIM?

  1. Anadolu Üniversitesinden almadığınız hiç bir dersten muaf olamazsınız.

   öğrencilerin Anadolu Üniversitesinden daha önce alıp da basarmıs oldukları Atatürk ilkeleri ve inkılâp Tarihi, Türk Dili,Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojisi dersleri transfer edilebilir. Diğer yükseköğretim kurumlarından ders transferi yapılmaz.

 153. 2012-2013 öğretim yılında kredili sisteme giren bölümler hangisi ben meslek yüksek okulu okudum açıktan 3 ve 4 okuycam inş. benide etkiliycekmi ?

 154. Merhaba.

  Buradaki kredili sistem atatürk üni. açıköğretim içinde geçerli mi acaba?

  http://f1207.hizliresim.com/z/t/b202k.png

  Dersler burda, teori, kredi falan diyor ama tam anlamadım yardım eder misiniz? Yani burada bir dersten kalsam ortalamam 2’den yukarıdaysa geçebilir miyim? Teşekkürler.

 155. Merhaba, İktisat son sınıf 2 seneyi okuyorum, 3 dersten bütünlemeye kaldım, 3. sınıftan Uluslararası İktisat ,4 sınıftan Maliye Politikası ve İktisat tarihinden 8-9 Eylülde bütünmeye gireceğim, önümüzdeki yıl iktisat kredili sisteme geçtiğinde, şayet 3 dersi geçemezsem seneye aynı dersleri kredili sistemde alacakmıyım veya bu derslerin üzerine başka ders eklenecekmi ?

 156. 3. sınıf işletme öğrencisiyim hazırlık dersleriyle birlikte 10 dersin 5 tanesini verdim bütünlemeye 5 ders kaldı eğer 5 dersin 3ünü veremezsem bu derslerden biriside iktisada giriş seneye tekrar 10 dersin hepsinin bi alacağım yoksa kaldığım 5 dersimi

 157. güz dönemi ve bahar dönemi genel not ortalamam 2:00 nin üzerinde, her iki dönemdendne bazı derslerden ff ile kaldım, bütünleme sınavında bu dersleri geçemediğim takdirde. bir dahaki 2012-2013 yılı güz dönemi ve bahar döneminnde bu genel not ortalamaları üzerindenmi devam edeceğim, yoksa bu genel not ortalaması göz önüne alınmayacakmı, yeni bir genel not ortalaması üzerindenmi devam edeceğib, cevap için teşekkür

 158. 3. SINIF İŞLETMEYİ OKUYORUM. 3. SINIF DERSLERİ BİTTİ.2. SINIFTAN TEK DERS KALDI TİCARET HUKUKU KALDI.. TEK DERS. 3. DERSLERİ BİTTİ.
  BU DURUMDA 4. SINIFA GEÇEBİLYORMUYUM? ACABA BİLGİSİ OLAN VAR MI*
  HAYIRLI GECELER..

 159. hazırlıkla beraber 10 dersim var 5 ini geçtiim takdirde seneye 5 dertsnmi sorumluyuım yok hepsindemi olacağım lütfen cevap verirmisin?

 160. merhabalar .. benim sorum işletme 4. sınıfım ve 3 dersten büte giricem .. bütte dielim ki geçemediğim ders oldu … kredili sisteme geçildiğinde ben o geçemediğim dersi vermeden not ortalaması ile mezun olma imkanım varmı .. bidaki seneyi hiç okumadan yada yarım dönem okuyarak … şimdide teşekkürler

  1. Not ortalaman ilemezun olma hakın malesef olmayacaktır. O dersten yıllık sistemde kalmış olarak kredili sisteme geçeceksin yani o dersi okuyacaksın mecburen.

 161. mrba ben sosyal hizmetler bölümün de okuyorum ingilizce dersinde kalmışım bu sene 2.sınıfa geçtim bu seneki derslerimi hepsini verirsem mezun olabilir miyim yoksa ingilizce dersini de mi vermem lazım…

 162. kredili sisteme geçildiğinde tek dersim ingilizce vardı fakat sınavların bazılarına girdim bazılarına kayıtta sorun olduğundan giremedim ortalama ile biz neden geçemiyoruz hem madur ediliyoruz kredili tek dersle hemde hakkımız yeniliyor.ben tek dersi veremezsem mezunda olamıyorum arkadaşlarım diğer derslerinin ortalamalarının yüksek oluşuyla geçerken ben neden ortalamamı kullanamıyorum mezun olmak için

  1. Sınavına girmediğiniz derisn dönem sonunda gelen notu FF dir büyük ihtimalle. Ve FF olan dersler içi GENEL NOT ORTALAMASINA bakılmaksızın kalıyorsunuz.

 163. Hocam ben uluslarası ilişkiler bölümü 3. sınıfı bitirdim. Fakat 3.sınıftan 3 dersten kaldım. sormak istediğim ben eylüldeki bütünleme sınavlarına girmezsem seneye kredili sistemden hepsini alıp mezun olabilir miyim? ya da bütünleme sınavına girip sadece 1 dersi geçersem 4.sınıfa geçebiliyor muyum? teşekkürler….

  1. Kredili sistemde dersler bölünebilir ve çoğalabilir. Bu yüzden eylüldeki bütünlemelere girip o dersleri vermeni öneriyorum. Ayrıca 3 dersten kalarak sınıf geçememiş oluyorsun ve Kredili sistemde sadece bu 3 dersi göreceksin demektir bu yıl. Ancak 2014-2015 eğitim döneminde 4.sınıfa geçebilirsin.

 164. 3. sınıfım hazırlık dersleriyle birlikte 10 dersin 5ini geçtim diğer 5 dersi bütünlemede geçemezsem bu sene ilk dönem bu 5 derstenmi sorumluyum bide ikinci dönem 4.sınıf derslerini alabilirmiyim lütfen cevaplarmısınız

  1. Bu 5 dersin en az 3 tanesinden geçemezsen, 4.sınıf derslerini 2012-2013 eğitim yılında alamazsın. Ancak 2013-2014 Eğitim Yılında Alabilirsin.

 165. AÖF ilahiyat 2. sınıf öğrencisıyım dönem ortalamam 1.88 genel ortalama 2.40 bir tane ff desrsım var bir tane DC acaba DC olan dersten sınava girmeme gerek var mı

 166. DGS yı büyük ihtimalle kazanıyorum ama 1 dersim ff onu verene kadar diplomamı alamıyorum okul kazanırsam nasıl kayıt olabilirım

 167. Ben iktlsat 2. Sınıfta okuyorum kredılı sısteme gecılecek 5 dersten kaldım dıyelım sınıf tekrarı mı yapacagım yoksa dedıgınız gıbı ortalamanın 2 olması yeterlı mı yanı ben bu sene 3. Sınıfı okuyabılecek mıyım

  1. 5 dersten sınıf tekrarı yapacaksın. En fazla 2 dersten kalırsan sınıf geçersin ve kredili sisteme geçtiğinde üst sınıfın derslerini alırısın.

 168. ADALET BÖLÜMÜ BIRINCI SINIFTA IKI DERSLE BÜTÜNLEMEYE KALDIM BÜTÜNLEMEDE DE BASARISIZ OLURSAM NE OLUR?

 169. Ben bı yazıda şartlı kayıt okudum gerçek mıdır Ekimde bütünlemeden geçince kayıt olamazmıyım

 170. SAYIN ADMİN BEN 4.SINIF İŞLETMEYE GEÇTİM.BU SENE VE NORMALDE GEÇEN SENE 4.SINIF DERSİ TOPLAMDA 6 TANEYDİ BU DERSLERİN ÜSTÜNE BU SENE EKLEME OLACAK MI YOKSA AYNI ŞEKİLDE Mİ GÖRECEĞİZ DERSLERİ KREDİLİ SİSTEM BİZE VURUYOR MU VURUYORSA DERS SAYISINDA BİR DEĞİŞİM OLUR MU GEÇEN SENE KREDİLİ SİSTEME GEÇİŞ YAPANLARLA KARŞILAŞTIRILIRSA CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.

 171. bütünlemede kaldığımız dersler olan ff derslerden geçemez isek hangi dönem ise o dönem tekrarmı sınava gireceğiz

 172. Merhaba;
  hazırlık sınıfından 2 dersim var 3 sınıftanda 2 dersim bulunuyor bütünlemelere girmezsem 4. sınıftan ders alabiliyormuyum…

  1. Açıköğretimin Kamu yönetimi, İktisat, işletme bölümlerinin 3.sınıfına direk sınavsız kayıt olabilir. DGS kapsamında sınava girerek gireceğiniz bölümler konusunda bilgim bulunmamakta.

 173. bütünleme sınavına gırdıyım halde basarısız olursam ve üst sınıfa gectıyım halde o derslerı veremezsem sene mı uzatmıs olurum?mezun olma sansım varmı

 174. İŞLETME 4.SINIF ETKİLENDİ Mİ KREDİLİ SİSTEMDEN GEÇEN SENE KREDİLİ SİSTEM YOKTU TOPLAMDA 6 DERS ALINIYORDU BU SENE GENE AYNI DERSLER Mİ ALINACAK YOKSA ARTMA OLACAK MI ?

 175. BÜTÜN DERSLER KREDİLİ SİSTEME GEÇTİ DEDİNİZ DE BU BAHAR DÖNEMİ 6 DERS GÜZ DÖNEMİ 6 DERS DİYORSUNUZ BU DERSLER BELLİ Mİ KESİNLEŞTİ Mİ BUNLAR BELLİYSE ÖĞRENEBİLİR MİYİM ACABA.. ?

 176. bu seneki güz dönemi ve bahar dönemi genel not ortalamaları ff olan dersleri geçmediğimiz takdirde öbür dönem aynı ortalama ile yola devam edeceğiz,

 177. 2011-2012 güz döneminde 3 dersten akdemik yetersizlik uyarısı aldı(CD ile DD arası). Güz dönemi genel not ortalaması 1,91

  Bir sonraki dönem 2011-2012 bahar döneminde 2 dersten akademik yetersizlik uyarısı aldı. bahar dönemi genel not ortalaması 2,17
  bahar döneminde 2,17 olan ortalamanın bahar dönemindeki ak.yetersizlik uyarısı aldığı derslerden geçtiğini biliyoruz, fakat bu 2,17 bir önceki dönem olan güz dönemindeki akademik yetersizlik aldığı dersleri geçmesini sağlarmı?

  1. GENEL NOT ORTALAMASI bahar dönemi sonunda 2.0’ın üzerinde ise sadece FF aldığınız ders varsa o derslerden kalırsınız diğerlerini güz bahar geçersiniz.

   1. güz döneminde ki şartlı olan derslerimden tekrar sınava girmeme gerek yok bahar dönemi genel not ortalaması o derslerimi geçmemi sağladı
    yardımınız için çok teşekkür ederim bu arada aöf bürolarında çalışanların açıkla(ya)madığı soruma cevap verdiniz onları esefle kınıyor sizleri bu çalışmanızdan dolayı tebrik ediyorum

 178. Merhabalar
  2.sınıf sosyoloji öğrencisiyim ve 2. sınıf tüm derslerinden geçtim.Sadece 1. sınıfta iktisada giriş dersinden kaldım.Bütünlemede iktisada giriş dersinden kalırsam 3. sınıfa geçebiliyor muyum? Kredili sistemde kalma yok deniliyor.Aklıma takılan kalma olmayacaksa güz döneminde alacağımız derslerle beraber mi bu dersi alacağız ? 1.sınıf ve 3. sınıf sınav saatleri bildiğim kadarıyla aynı saatte yapılacak yani saat 10.00 da . Kalma yoksa şimdi bu durumda iki ayrı kitapçıkmı verilecek bizlere yoksa kişiye özel kitapçık mı yapacaklar.
  Teşekkür ediyorum.Saygılarımla…

 179. HOCAM PEKİ BU KANIYA NEREDEN VARIYORSUNUZ BAHAR DÖNEMİ 6 DERS GÜZ DÖNEMİ 6 DERS DİYE AYRI AYRI TOPLAMDA 12 DERS EDECEK AMA GEÇEN YIL TOPLAM 6 DERS VARDI DİĞER 6 DERS NEREDEN GELECEK MUAF OLACAĞIMIZ DERS OLMAYACAK MI ?

 180. merhaba ben kamu yönetimi 2inci sınıfım ancak birinci sınıftan tek dersim kaldıgı için 3 e gecemiyorum yeni sistemde nasıl olucak teşekürler.

  1. Bütünleme hakkınız var o sınava iyi çalışıp dersi verebilirsiniz. Sınav 8-9 eylülde yapılacak. Kredili sisteme geçtiğinizdede sadece kaldığınız dersi alabileceksiniz bu yıl. Seneye 3.sınıf derslerini alabileceksiniz.

 181. mrb ben adalet 2 sınıf öğrencisiyim kredili sistemde ders ekle sil seçeneğini bilmediğim için otamatik ders aldım ve bahar döneminde anladım ki 2 ders eksik almışım iki döneminde not ortalaması 2 nin üzerinde bu dersleri gelecek güz döneminde alacakmıyım ve alacaksam da sistemde niçin gözükmüyor?

 182. merhaba ben açıköğretim ilahiyat 2. sınıftan bu sene mezun olucaktım fakat arapça’dan alt dersim kaldı (ff) o yüzden mezun olamadım .dgs sınavınada girdim .ekimde bütünlemeye girip geçersem bu dönem3. sınıfa geçebilirmiyim ? şimdiden teşekkürler..

  1. Eğe rDGS ile kayıtlar bütünleme sonuçlarının açıklandığı tarihten sonra olacaksa 3.sınıfa kayıt olabilirsiniz. Ama DGS kayıtları bütünleme sonuçlaırnın açıklandığı tarihlerden önce olacaksa maalesef kayıt olamazsınız. Çünkü mezun durumda değilsin.

 183. kredili sistemde bütünleme sınavında derslerin başarı ortalamaları düşük olurmu, kaldığmız dersleri geçmek kolay olurmu

 184. güz dönemi genel not ortalmaası 2,20, bahar dönemi genel not ortalaması 2,40, güz döneminden bir dersim ff, bahar döneminden ise 5 dersim ff dir, bütünleme sınavında güz döneminde olan ff dersim diyelim, bahar dönemindeki dersleri veremedim diyelim, güz döneminden ff olan dersi verdim diyelim bahar dönemi derslerini veremedim öbür dönem sadece bahar döneminden kalan ff derslerimi gireceğim,

 185. mrb, İktisat 4.sınıf öğrencisiyim. İktisat tarihi dersi bütünlemeye kaldı. eğer bütünlemede bu dersi veremediğimi varsayarsak; nasıl olacak acaba ? notlarım da şu şekilde:

  Maliye Politikası: 100 100 (100)
  Türkiye Ekonomisi: 60 47 (51)
  Vergi Hukuku: 100 90 (93)
  Türk Dili: 95 90 (92)
  İktisat Tarihi: 30 43 (39)
  İktisadi Kalkınma ve Büyüme: 93 97 (96)
  Finansal Ekonomi: 100 97 (98)

   1. okulu 1 yıl uzattığım zaman önümüzde ki sene genel not ortalamasından faydalanacak mıyım ?

     1. 1 dersten kaldım ama, diğer 6 dersin not ortalamasından yararlanamayacak mıyım pekii ?

     2. yıllık sistemde ortalama söz konusu değil anladım tamam ama 1 dersim seneye kaldığında yıllık sistemde geçtiğim derslerin ortalamasından yararlanabilecek miyim, onu soruyorum ?

     3. tamam bu yıl genel ortalamasından yararlanamam anladım, bu dersim seneye kaldığında 4.sınıfta geçtiğim derslerin not ortalamasından ancak seneye yararlanabilirim dimi ?

 186. ben 2.sınıf öğrencisiyim 1. sınıf matematıkten kaldım eğer bütünlemede de kalırsam kredili sistemde sadece matematıgımı vercem yoksa baska ders secme zorunlulugum var mı

   1. 2. sınıfın tüm derslerınıde verdım sadece mat kaldı . bbazı yerlerde 4 ders sececeksınız yazıyor dogru mu

 187. ben 2010 yılında açıköğretim iktisat bölümüne kayıt oldum. yalnız derslerde pek başarılı olamadığım için bıraktım. 2 taksidi de ödemiş olarak. bu yıl adalet bölümü okumyı düşünüyorum. iktisat kaydım otomatik olarak silindi mi? adalet bölümü gelirse bir sorun olur mu? ne ypmam gerekli? şimdiden tşk ederim

  1. Adalet’e yerleşirseniz kayıt olmaya gittiğinizde İktisat Bölümüneki kaydınızı 2 dakikada sildirip 5 dakikada Adalet’e kaydolursunuz.

 188. ben 2yıllık okuyorum 2. sınıf tüm derslerden geçtim ama 1.sınıf hukktn kaldm bütünlemede klrsam krdlı sıstmde sadce hukuk dersını vercem dımı lütfen cvp yazın

 189. HOCAM PEKİ BU KANIYA NEREDEN VARIYORSUNUZ BAHAR DÖNEMİ 6 DERS GÜZ DÖNEMİ 6 DERS DİYE AYRI AYRI TOPLAMDA 12 DERS EDECEK AMA GEÇEN YIL TOPLAM 6 DERS VARDI DİĞER 6 DERS NEREDEN GELECEK MUAF OLACAĞIMIZ DERS OLMAYACAK MI BU KONUDA DETAYLI BİR AÇIKLAMA YAPAR MISINIZ

  1. Çünkü geçen yıl 12 kadar bölüm kredili sisteme geçti ve dersler bölündü çoğaldı. Tecrübe diyelim, 6+6 olmazsa 5+5 olur oda olmazsa 7+7 olur oda olmazsa 6+5 olur gibi diyebiliriz. Ama her dönem ayrı ders okutucaklarına göre ..+ .. ders olacaktır elbet.

 190. Merhaba dikey geçiş ile iktisat okuyorum hazırlık sınıfına tabi tutulduk toplam 4 dersten 2sini geçtim 3.sınıfıda geçen yılokudum ama hazırlıktan2- 2 ders ve 3.sınıf derslerinden 2 ders toplan 4 dersten kaldım bütünlemelerde bu derslerden başarılı olamazsam kredili sisteme göre 4. sınıftan ders alabilirmiyim seneye durumum nasıl olur teşekkürler

  1. 4 dersten bütünlemeye girip herhangi 2 tanesini geçerseniz 4.sınıfa geçmiş olursunuz. kredili sistemde okurken bu kaldığınız 2 dersi alırsınız. Ama bu 2 ders 4 ders olabilir.

   1. hazırlık derslerini geçme zorunluluğu yokmu 4. sınıfa geçebilmek için herhangi bir 2 dersten kalmak yetiyomu 4. sınıfa geçmek için bende 1 ders hazırlıktan 3 derste 3. sınıf derslerinden bütünlemeye gireceğim 3.sınıf derslerini geçsem 4.sınıfa geçebilirmiyim işletme öğrencisiyim cevabınız için şimdiden teşekkürler

    1. Eskiden vardı ama hazırlık dersleri 3.sınıfa ilave edildiği için 3.sınıf desi sayıldılar. O yüzde herhangi 2 dersten kalarak üst sınıfa geçebilrisiniz.

 191. Şuan 2.sınıf Halkla ilişkiler okuyorum 1.sınıfta bir dersten borçluyum 2.sınıftan 2 dersi veremedım bütünlemede 2.sınıfın iki dersini verirsem.Kredili sisteme geçtiğimde 1.sınıf dersinin yanında başka ders sececekmiyim. Bir yerde 4 ders seçmek zorundasınız diyor doğru mu?

  1. 1.sınıf dersini veremezseniz 3.sınıfa geçemezsiniz. Bütünlemede 1.sınıf dersiniz verdiğinizde dieğr 2 dersten kalsanız bile borçlu oşlarak 3.sınıfa geçersiniz.

 192. mrb ben 3. sinif iktisat okuyorum ölüm derslerimi gectim 6 tane ama hazirliktan 4 de kaldi butunlemedede gecemezsem ben yinede 4.ci sinif oluyormuyum orda yine bütün bölüm dersleri alabiliyormuyum ?? 🙁

 193. şuan 3.sınıftayım 3 zayıfım var. olurda bütünlemede 1 dersi veremezsem kredili sisteme geçemeyecek miyim ?

  kredili sistem de sınıf mantığı yokmuş. ben şimdi eski sisteme göre seneye 4.sınıfı okuyup okulu bitirecektim. şimdi kredili sistem geldi diye okul epeyi biz uzar mı ?

  1. 1 dersi veremezsen 4.sınıa geçemeyecek, kredili sistemde önümüzdeki dönemde sadece o 3 dersi göreceksin. Bir sonraki yıl ancak 4.sınıfa geçebileceksin. 1 yıl okulun uzayacak yani.

 194. mrhb okulöncesi 4.sınıf okuyanların hangi dersleri alcakları belli mi?Eğitim psikolojisi dışında psikoloji dersi alcak mıyız?

 195. merhaba hocam bir sorum olcak ben 3. sınıf işletme öğrencisiym 4 tane dersten bütünlemey kaldım.bunlardan 1 tanesi geçen seneden intibaktan dersim..anladığım kadarıyla intibaktan kalan dersimi geçmek zorundayım 4.sınıfa geçemk için..diğer 3. sınıf derslerim den 2 tanesindne kalsam bile 4. sınıfa geçebilir miyim?

 196. Ben 3.sinif ogrencesiyim 6 dersten geçtim 4 dersten kaldim butunleme sinavinda bu 4 dersi verme ihtimalim oldukça zayif bi ihtimal ben sene ye 4. Sinif dersi alabilecekmiyim

 197. güz dönemi ve bahar dönemi genel not ortalamaları ayrı ayrımı işleme tabii tutulacak, her iki dönemin genel not ortalamaları birbirinden bağımsızmı, her iki dönemdende birer dersten ff ile kaldım, öbür sene bu genel not ortalaması ile yola devam edeceğiz, her iki dönemin genel not ortalaması ile öbür sene bütünleme sınavlarında geçemediğimiz takdirde bu genel not ortalamaları göz önüne alınacak

 198. slm arkadaşlar bütünleme sınavlarında benim şartlı geçtiğim ve ff ile kaldığım dersler var ben sınava girerken sadece ff ile kaldığım derslere girsem şartlılara girmesem sınav sonuçlarından sonra eğer ortalamam tutarsa şartlılardan direk geçebiliyorum değil mi ayrıca onlar için sınava girip riske atmak istemiyorum

  1. Sınava şuna giricem buna girmicem yapamıyorsunuz, Sınava girdiğinizde boş bırakırsanız 0 alırsınız diye biliyorsum. Sonrasında final notuna göremi bütünleme notuna göremi bakılır emin değilim. Dediğinizi bir araştıracağım.

 199. BEN İŞLETME 3.SINIFTAYIM 5 DERSİM VAR BÜTÜNLEMEDE KAC TANE VERİRSEM 4.SINAFA GECEBİLİRİM?

 200. güz dönemi genel not ortalaması ile bahar dönemi genel not ortalaması birbirinden bağımsızmı birbiri ile bir bağlantısı varmı, güz dönemindeki sadece güz döneminde alınan notlara göremi belirleniyor, bahar dönemindeki ise bahar dönemindeki alınan notlara göremi belirleniyor cevap için teşekkür

 201. ben 4.sınıf öğrencisiyim eyluldekı butlere 5 tane dersim kaldı olur da hepsini veremezsem seneye kaldıgım dersleri alacağım belliki ve o dersleri kredili sisteme göre mi alacağim.mesela 2 tanesinden gectm 3 ders kaldı senye 3 dersi ilk dönem ve ikinci donem olarak boleceklermı??? koskoca sene beklıycem yanı_?

 202. 4 Ağustos 2012 CUMARTESİResmî GazeteSayı : 28374

  YÖNETMELİK

  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından:

  MESLEK YÜKSEKOKULLARI VE AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS

  PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE

  DEVAMLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK

  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

  MADDE 1 – 19/2/2002 tarihli ve 24676 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmeliğin 7 nci maddesinin üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “Akademik not ortalamalarından elde edilecek Önlisans Başarı puanlarının sınav puanlarına katılarak Dikey Geçiş Sınavı Puanının nasıl hesaplanacağı ÖSYM tarafından belirlenir ve Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda yer alır.”

  MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yükseköğretim Kurulu Başkanı yürütür
  bu yönetmelik ne anlama geliyor, dikey geçişlerde sistem değiştimi

 203. Merhabalar; Seneye Kredili sistemde yer alacak olan Kamu yönetimi bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. 3. sınıfı kredili sistemde okurken üst sınıfın derslerinide alıp, sınavlarına girme ve 2 sınıfı birden geçme gibi bir hakkımız var mı? Yanıtlayabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 204. merhaba ben kredili sistem 1.sınıf felsefe bölümündeyim Derslerin harf notu aralığı;
  73,90 AB
  63,00 BC
  48,90 CB
  48,90 CB
  50,90 CB
  61,00 BB
  50,00 CB
  Öğretim Yılı Dönem Dönem Not Ort. Genel Not Ort. Durum
  2011 BAHAR DÖNEMİ 2,59 1,29 Uyarı
  bu şekilde acaba bu derslerden bütünlemeye girmem gereken varmı…

 205. mrb benım güz donemımın ortalamsı 1.98 bahar donemım 1.25 guzden cc’nın altındakıler grcem dımı ama bahar donemındeb 5 ders var zayıf guz donemınde ortalamam 2 olrsa bahardan sadece ff olanlaramı grcem bılgı verırsenız sevınırım

 206. GEÇEN SENE BAZI İŞLETME BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ AÖF DE KREDİLİ SİSTEM GÖRMÜŞ O NASIL OLUYOR BİZ İSE NORMAL OKUDUK NEDEN BÖLE ACABA HOCAM

 207. açıköğretim 1 sınıfta tek ders iktisat tan bütünlemeye kaldım 2.sınıftanda 2 dersim var bu dersleri bütünlemede veremezsem ne olucak

 208. Merhaba;
  İşletme 3. sınıf öğrencisiyim bütünlemeye 3 dersim kaldı bu derslerden birini vermem halinde 4. sınıfa geçeceğim fakat kredili sistemde 3. sınıftan kalan 2 dersimle beraber 2013 yıylında 4. sınıfın derslerini verip aynı sene mezun olabilirmiyim ?

 209. merhaba ben dgs ıle 2010 yılında kayıt olmustum ıktısada hazırlık vardı ama hıc bırını veremedım sonra bu yıl ıntıbak derslerım 3sınıf derslerıyle bırlestı 10ders oldu ben calıstıgım ıcın vakıt bulamadım sadece bır ders verdım 9 dersım kaldı ben ıntıbakları veremedım dıye tekrar hazırlıga gecmıycem demı yanı seneye yıne 3ten baslıycam ben 7ders mı verırsem butunlemede 4 e gecıyorum bu yıl

 210. Hocam,şimdi bu kredili sisteme göre sınıfta kalma yok ise aöf nasıl 7 yılda tamamlanılabilir ?

  Ben atıyorum 1.sınıftan 3 dersten kaldığım takdirde o derslerden sorumlu oluyorum o 3 dersi 2.sınıfta veremezsem sınıfı geçemez miyim ? Ve aöf 3 dersi veremediğim takdirde beni 7 yıl okulda bekletecek mi ?

  Şimdiden teşekkürler…

 211. 4 yıllık iktisat bölümünü okuyorum ama işim gereği geçemiyorum bu yeni kredili sistemle geçebiliyomuyum bir üst sınava

 212. merhaba.Türk dili ve edeb. 2. sınıftan 1 dersten ff aldım.bütünlemeye girmesem 3. sınıfta alttan alma imkanım var mı?yoksa 1 ders için dönem mi uzar?

 213. hocam adalet 1.sınıf öğrencisiyim ve bu yıl 4 dersten kaldım seneye bu dersleri 2.sınıfın dersleriyle verebilirmiyim yoksa 1.sınıfı tekrar mı yapacam

 214. Sosyal hizmetler 1.sınıftan 6 dersi gectim 2 ders kaldı bütünleme de onları vermeyi düşünüyorum.2.sınıfa gectiğimde internetten arastırdıgıma göre 8 ders var kredili sistemde bu dersler harici ders felan görecekmiyim ?

 215. GEÇEN SENE BAZI İŞLETME BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ AÖF DE KREDİLİ SİSTEM GÖRMÜŞ O NASIL OLUYOR BİZ İSE NORMAL OKUDUK NEDEN BÖLE ACABA HOCAM CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM

 216. sosyoloji 2. sınıfı bitirdim fakat 2. dönem ortalamam 2.00 nin altında.bu notlarım 3. sınıfın ortalamasına katılacak mı? teşekkür ederim.

 217. adalet 2 yıllık ön lisans bölümünde okuyorum, bu okulu bitirmek için bir süresi varmı, kayıt yenilettiğimiz takdirde okulu bitirinceye kadar okuyabiliyormuyuz,acele cevap bekliyoruz, teşekkürler

  1. Bir süresi yok. Yanlızca 4 yıl sonra öğrencilik hizmetlerinden yararlanamıyorsunuz. Oda paso alamıyorsunuz, öğrenci belgesi alamıyorsunuz gibi.

 218. güz ve genel not ortalamaları 2 nin üzerinde her iki dönemdende ff derslerim var bu ff olan dersleri geçene kadar bu genel not ortalamam aynımı olacak, sadece ff olan derslerdenmi gireceğim sınavlara diğer yıllarda bu ff dersleri geçene kadar

  1. Sınavlara sadece FF olan derslerden gireceksin. Genel Not Ortalaman ın yükselmesi için bu yıl ff olan derslerin notlarını yükseltmelisin. Zaten seneye yeni dönem notların ile GENEL NOT ORTALAMAN değişecektir.

 219. merhaba ben kamu yönetimi 3 sınıfa geçtim kredili sistemde 4 sınıfın derslerinide alıp verebilirmiyim

 220. mrb. bir dersim bütünlemeye kaldı, eğer bu dersi bütünlemede weremezsem, seneye kalırsa, bu sene geçtiğim 6 dersin genel not ortalamasından bu kalan ders ile birlikte seneye mi yararlanabilirim ?

  1. Lisans okuyorsanız kalan dersinizle bir üst sııfa geçip, üst sınıfın dersleri ile birlikte alacaksınız. Yok son sınıfm tek dersten kaldım diyorsanız o dersi seneye muadili tek yada iki ders olarak göreceksiniz. Ve ortalamalarından seneye yararlanacaksınız.

   1. üst sınıfın dersleri ile birlikte alacaksınız derken: iktisat 4.sınıf öğrencisiyim ve 1 dersten büte kaldım, bütte de weremezsem, seneye sadece bu dersi görmyecek miyim ki ben, başka dersler de mi göreceğim bu dersin yanında yoksa ?

     1. bu dersim kredili sistemde CC ile FF arasında yer alırsa, ortalamam da 2 nin üzerinde olduğu için, otomatikmen bu dersi geçmiş olur muyum ?

     2. GENEL NOT ORTALAMAsından kasıt, 4.sınıfta geçmiş olduğum 6 dersin genel not ortalaması dimi ?

     3. o yıla kadar derken ? 1-2-3-4.sınıf mı yoksa sadece 4.sınıf mı ?

 221. ben 2 yıllık bankacılık ve sıgortacılık okuyorum 2.sınıfın 2 dersten butunlemeye kaldım 1.sınıftanda sadece matemetık var . Eğer bütünlemede ikinci sınf dersını verırsem ,birinci sınıf dersını veremezsem kredılı sısteme gectıgımde sadece birinci sınıf dersnden baska ders secme zorunlulugum var mı . 2yıllık ücüncü sınıfım yok 🙂

 222. merhabalar ben en son 2008 yılında 4. sınıfı okudum ve daha sonra kaydımı dondurdum bu sene açmayı düşünüyorum ve kredi sistemi çıkıyor. beni nasıl etkiler bilgi almak istiyorum 3. sınıftan 2 dersim var ve 4. sınıftan 3 dersim var bu durumda ne olucak bilgi verirseniz teşekkür ederim.

 223. Merhaba Ben 4.sınıf işletmeye geçtim.Hiç alttan dersim yok ben tüm derslerimi bir dönem alabiliyor muyum?

 224. merhabalar.ben 2005-2006 aöf işletme öğrencisiyim.ilk sene bittikten sonra 2 dersle 2.sınıfa sorumlu geçtim.2006-2007 yılı acemi birliğim büt sınavına göndermedi ve 78 sınıftan kaldım.2007-2008 askerlik devam ettiği için kayıt yeniletmedim.2008-2009 kayıt yeniletip 8 dersten 3 ünü verdim ve 5 dersten kaldım.2009-2010 5 dersten 3 dersi verdim ve 1.sınıftan matematik 2.sınıftan istatislik dersile 2010-2011 başladım ve kaldım.2011-2012 son iki sınava göre derslerden gene başarısım.matematik başa bela oldu.inş eyüldeki büt sınavında 2 derside veririm.örneğin gene kaldım diyelim kredili sistemde nasıl bir yol izleyeceğim.

  1. matematikten yine kalırsan yapacak çok bir şey yok maalesef. Sınıf geçememiş olacaksın ve bu eğitim yılında kaldığın dersleri alacaksın. Eğer eski geçtiğin derslerinni ortalamaları yüksekse bu yıl kaldığın dersleri ortalamaya göre geçebilirsin.

 225. adalet ön lisans 2.sınıftayım, güz dönemi genel not ortalamam 2,20, bahar dönemi genel not ortalamam 2,02 her iki dönemden kaldığım ff derslerim var, bunları bütünlemede veremes isem , öbür dönem aynı bu genel not ortalamaları ilemi yola devam edeceğim, yani bu genel not ortalamalarım aynımı olacak bir dahaki dönemde ff olan dersleri geçemes isem, cevap için teşekkürler

 226. 8-9 eylülde yapılacak bütünleme sınavında nasıl bir sistem ile çalışmalıyız, nelere çalışmalayız, eski çıkan sorulara çıkan baksak yetermi,

 227. ben açık lisede mezun oluyorum bu ay.üniversite okuyacam açıköğretimden bana yol gösterirmisiniz.hangi bölüm daha kolay hangi bölüm zor teşekkürler.

  1. YGS sınavına girip, Ağustosun 3’üne kadar tercih yapmadıysanız maalesef okuyamazsınız. Açıköğretime girmek için YGS sınavına girmeniz gerekli.

 228. arkadaşlar bir sorum olacak ben tarım 2.sınıf öğrencisiyim güz döneminden not ortalamam 2.00 altında 2 dersdende FF notumvar tümderslerdenmi bütünlemeye giricem ,ayrıca bahar dönemindede 2.00 altında ortalamam yardımcı olursanız sevinirim

 229. ben 2 yıllık turızm ogrencısıyım 2.sınıfım 7 dersten bütünlemeye girecem 3 tane dersi verip kalan 4 dersin üstüne kredili sistemd 3.sınıftan ders alabılıyormuyum gelecek donem ıcın ?

  1. 2 veya daha fazla dersten kalırsanız sınıfta kalmış sayılırsınız. Kredili sisteme geçmiş olmamız bunu değiştirmiyor maalesef. Kredili sistemde kaldığınzı dersleri alırsınız. Üst sınıftan ders alamazsınız.

 230. mrb günaydın benim bi sorum olacak ben 4 yıllık iktisat bölümü öğrencisiyim şuan 2. sınıftaym 3 dersten bütünlemeye kaldım bu sene kredili sisteme geçileceği hakkında bi duyum aldım kredili sistemle ilgili herhangi bi işlem olacak mı

  1. Bütün bölümler bu yıl itibari ile kredili sisteme geçecekler. Eğitim sistemi dönemlik kredili olarak devam edecektir. Kredili sistemle ilgili bilgilendirmeleri sitemizden bulabilirsiniz.

 231. merhaba ben işletme 1.sınıftayım 3 dersten bütünlemeye gireceğim kredili sisteme göre ben bu derslerin hepsini vermek zorundamıyım nasıl bir yol izlemem lazım bana yardımcı olurmusunuz

 232. Selam ben aöf halkla ilşkiler son sınıf okuyorum 1dersten kaldım büt’de veremezsem bu dersi bidahaki yıl kredili olrk nasıl bi yol izlicem. Birde harç parası değişiklik gösterir mi tek derste.

  1. Tek derste harç parası fazla bir değişiklik göstermez. Seneye o dersi iki parçadada alabilirsiniz tek ders olarakta henüz ders müfredatı açıklanmadı.

 233. slm ben işletme 3 sınıfı bitirdim ama 4 dersten kaldım iktisad, ,hukuka giriş,muhasebe,işve sosyal güvenlik kactanesini verirsem 4 sınıfa geççerim

 234. mrb ben işletme 1.sınıftaydım ama geçemedim bıraktım şimdi tekrar başlamak istiyorum ama bu kredili sistem olayı tam olarak nedir bide ben 2 dersten geçmiştım onları devam edrsem tekrardan vermek gerekecek mı?

  1. Sadece kaldığınız dersleri alacaksınız. Güz ve bahar dönemi olarak iki ayrı dönemde eğitim göreceksiniz. Her dönem farklı dersler alacaksınız ve her dönem bir ara sınav, bir final, birde bütünleme sınavı yapılacak. Yani yılda 3 sınav birinci dönem dersleri için, 3 sınav ikinci dönem dersleri için yapılacak.

   1. internette bi kaç yerde bütünleme olmadığına dair yazılar gördüm ama bu bölüm olarak mı değişiyor acaba yoksa bütünleme yok mu?

 235. Merhabalar işletme aö 3. sınıfa geciş yaptım. Bu yıl 10 dersin 7 sinden başarısız oldum. Bütünlemelerde kaç dersten geçmem gerek.

 236. mrb ben geçen sene işletme 3. sınıfa geçiş yaptım ve 4 dersten bütünlemeye girecem 4. sınıfa geçmek için 4 bütünlemenin en az 2 sinden geçmem gerektiğini biliyorum fakat birde birinci sınıf dersinden kalanlar ( örn genel muhasebe) bir üst sınıfa geçemiyormuş doğrumudur. ben sadece genel muhasebeden kalırsam 4 e geçemicekmiyim

 237. Merhaba ben açık öğretim işletme 3.sınıf öğrencisiyim. ticaret hukuku, türk vergi sistemi, iş ve sosyal güvenlik hukuku, maliyet muhasebesi derslerinden bütünleme sınavına gireceğim. ticaret hukuku 2.sınıf dersi diğerleri 3.sınıf dersi. 4.sınıfa geçmek için herhangi ikisini mi vermeliyim yoksa öncelikli olarak 2. sınıf dersini mi vermeliyim? yardımcı olursanız sevinirim…

 238. ben ingilizce ögretmenligi birinci sınıf ögrencisiyim.güz dönemi genel not ortalamam 2.00 ın altında. ayrıca 4 dersm ff.bahar dönemi not ortalamamda 2.00 ın altnda.4 derstende bu dönemde yani bahar dönemnde kaldım.ikinci sınıfa gecmek için büt elbette benm için bi şans.acaba kaç dersten gecmem gerekiyo ikiden ders alabilmem için.bütünleme sınavlarının zorluk derecesi nedr ve notlar nasıl hesaplancak.aöftede kalktı mı harçlar.

  1. Kaç dersten kalırsanız kalın üst sınıftan ders alabiliyorsunuz. Tabii sadece toplam 45 krediye kadar. Not hesaplaması Ara sınavın %30 + Bütünlemenin %70 i şeklinde yapılacak.

 239. merhabalar.aöf bu sene 7 yılımdayım.2.sınıfı 5 senedir okuyorm.1.sınıftan matematik 2.sınıftan istatislik dersim var.eylülde büt sınavında bu dersleri veremezsem seneye kredili sistemde genel not ortalamasına göre sınıfı nasıl bitereceğim?ayrıca yeni sisteme göre önlisans diploması alıp fakülteyi bitirebilir miyim?

  1. Bütünlemede yine bu derslerden kalırsanız sınıfta kalmış olacaksınız. Seneye aynı dersleri göreceksiniz. Dönem sonlarında GENEL NOT ORTALAMANIZ 2.0’ın üzerinde olursa FF yani 33 den aşağı getirmediğiniz sürece bu derslerinizi geçersiniz.1 ve 2.sınıf derslerinni tamamını geçmeniz durumunda önlisans diploması alabilirsiniz.

 240. işletme 3.sınıftayım.bu yıl 2 senem.büte 4 dersle kaldım.bildiğim kadarıyla 2 dersi verirsem 4.sınıfa 2 dersten borçlu geçeceğim.sorum şu ;aynı sınıfta 2 kez kalırsak askerlik tecilinin son bulması diye birşey var mı?

 241. bir üst sınava geçmek için altdan kaç dersi geçmemiz gerekli işletme 3.sınıf öğrencisiyim.hazırlıktan da derslerim var…

 242. merhaba

  2 yıl üst üste kalınca atılma kalktımı bu durumda..askerlik tecil durumları ne olacak yeni yasa çıkacaktı 29 yaşına kadar üniversite kaydı bulunan öğrenci devam zorunluluğu olmadan tecil edecek diye o konuda bilgi verirseniz sevinirim.

   1. 2 yıl üst üste kaldığımızda da kredili sistemde okula devam edebiliyoruz yani 29 yaşına gelipte askere gidene kadar yani okuldan atılma kalkmışmı oluyor?
    Teşekkürler..

 243. ben açıköğretim 3. sınıf iktisat bölümü öğrencisiyim. 4. sınıfa 2 dersim bütünlemeye kalarak geçtim.ama bütünleme sınavlarına giremeyeceğim seneye yani 4.sınıfa bıraksam kalan iki dersimi bir sorun teşkil edermi? şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 244. benim ortalamam 1.78 anayasa hukuku dersi DD =1,00 normalde 2 nin üstnde olrsa geçiyrsun ama ben bu derse girmeyip dger derslerin ortalamasını yksltmek istiyorum öle bir tercihim varmı ne yapmalıyım

 245. kaldıgım dersleri tekrar geri alcam o kesn.bu yıl hem birin hem ikinin dersini almam mümkün degl.45 krediye kadar ders alabilcegmi söylüyosunuz peki birden geçtgm dersler ne olcak onlarıdamı tekrar alcam.biri bitirdim .tabi o bitirmek sayılırsa.ikinci seneye başlıycam kısmetse

 246. merhabalar

  5 yıldır 2.sınıf öğrenciliğim devam ediyor.1.sınıftan matematik 2.sınıftan istatistik dersim var.büt sınavında bu 2 dersi veremezsem gelecek sene kredili sistemde beni nasıl süprizler bekliyor.sınavlara girmeden geçmiş derslerimin ortalamalarına göre dersleri verebilecekmiyim.???

  1. Sınavlara girmeden dersleri veremezsiniz. Ortalamaların 2.0’ın üzerinde gelirse sınavlarda en az 33 er alarak FF getimezseniz bu dersleri ortalama ile geçersiniz. Ama GENEL NOT ORTALAMANIZ 2.0’ın üzerinde olmalı.

 247. aöf kamu yönetimi 3. sınıfı okudum bu yıl.bütün derslerimi verdim.sadece bi tane 2.sınıftan iktisat dersim war bütünlemeye gireceğim.bu dersi bütünlemede veremezsem 3.sınıfı tekrar mı edeceğim yoksa kredili sisteme geçileceği için son sınıfa geçme şansım warmı.diğer derslerimin not ortalaması iyi çünkü. cevabınız için teşekkürler şimdiden

 248. merhaba ben 3.sınıftan tek ders bütünlemeye kaldım 8indeki bütünleme sınavına katılamayacağım.4.sınıfta alttan aldığım bu derste kredili olarakmı hesaplanacak?

 249. merhaba benim 3 sınıftan 1 dersim var 4 sınftan 6 ders büte kaldım kredili sistemde dersler ikiye bölünüp alınacakmış 3 sınıf dersinide bu dönemlerden birindemi alacağım

 250. 1 sınıfım 8 dersten sorumluyum ara sınav girdim yıl sonu sınavlarına giremedim büte giricem eylülde. kacını gecmem gerekicek.

 251. işletme 2.sınıf öğrencisiyim 2.sınıftan 3 1.sınıftan 1 dersim var.seneye kredili sistemde otomatik olarak bu derslerimden ortalama sonucu geçmiş olurmuyum yoksa bu kalan ders sayısından mı bi ortalama belirlenecek ? teşekkürler

  1. Hayır otomatik geçemezsiniz, derslerin sınavlarına gireceksiniz ve dönem sonunda ders notunuz FF olmazsa GENEL NOT ORTALAMANIZ 2.0’ın üzerinde ise geçersiniz.

 252. meraba ben kamu yönetimi 2. sınıf öğrencisiyim 1.sınıftan mat dersim var 2.sınıftanda 4 dersim var büt te bunları geçemezsem 2.sınıfı tekrar edicem peki geçtiğim derslerdende sorumlu olacakmıyım yani 2.sınıfın derslerin hepsinden mi sınava giricem yoksa sadece kaldığım 4 dersimi vericem

 253. ben 1. sınıf öğrencisiyim ilk senem 7 dersim vardı ve ben 1 dersten geçtim şimdi bütte 4 ders vermem lazım eğer veremessem sınıf tekrarı olduğunda verdiğim derside vericekmiyim muaf olurmuyum

 254. 2. sınıf öğrencisiyim.1.sınıftan bi dersim war.2.sınıftanda 3 dersim var.seneye 3.sınıftan mı dewam edicem.veya dewam edbilmem için ortalama kaç puan almam lazım?

 255. mrb.ben maliye 3.sınıf öğrencisiydim alttan iki dersim bütünlemeye kalarak 4.sınıfa geçtim.maliye 4.sınıf eski sisteme göre sanırım 6 dersti şimdiki sisteme yani kradili sisteme göre kaç dersimizin olacağını bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler..

 256. Ben işletme okuyorum.okuduğum son dönemin harçı atırmadım ve bir yıl aradan sonra yeniden kayıt olucam benim ödemem gereken para ne kadardır.2. sorum bizim yardım aldığımız murat yayınları çıkmış sorular son derece faydalıydı yine bunla.rdan faydalanabilecekmiyiz yoksa derslerin içerikleri değiştirildimi koca kitaplarımı okuyacağız

 257. şimdiki sistemde alt sınıftan 1 ders,üst sınıftan 1 ders olduğu halde hep 150+90 tl harç parası yatırıyorduk.büt sınavında bu dersleri veremezsem ve seneye kredili sistemde de aynı dersleri gördüğümde tekrar harç vs ücret yatıracak mıyım?

 258. 2 sene üst üste kaldığımızda artık askerlik tecil hakkımız devam ediyormuş doğru mu ? birde bazı yerlerde bu durumun yeni kayıt yaptıracakları etkilediği yazıyor bu doğru mu ? yani bu seneden itibaren kayıt olanlar iki sene üst üste kalsa dahi askerliği tecil edebilecekler fakat daha önce kayıt olanlar iki sene üst üste kalınca tecil hakları olmayacak.Ben 2011 kayıtlıyım bu durum bana çok saçma geldi.Doğrusunu öğrenmek için genede sorayım dedim.Çok sordum ama yanıtlarsanız teşekkürler…

 259. Sevgili hocam ben unv. 3. Sinif isletme ögrencisiyim 5 yıldir sınıf tekrarı yapiyorum ve 3. Sınıftan sadece 3 dersim var ders calismadigimdan gecemedim ins bütte verecem eylul ayinda olduda veremedim bu kredili sistem beni 4. Sinifa gecmeme müsade edecekmi yada nasil olacak bu arada benim şu anki yaşim 27 bu askerlik ile ilgili ne yapacam 29 yasina kadar bitiremezssem eger askeremi gidecem tecil yapamammi yada aöf okul hayatima sonmu verecek yada tecil hakkim devam mi edecek simdiden tesekkur ederim saygilarimla

  1. Ancak 2 dersten kalarak bir üst sıınfa geçebilirsiniz. 29 yaşından sonra okul artık tecil etmiyor maalesef. 29 dan sonra ya kaçak olursunuz yada asker.

   1. peki bütünlemede 3.sınıf 3 dersten kalırsak seneye bu üç derse ilave 4. sınıf dersi alamiliyormuyuz tşkler

 260. Hocam öncelikle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz
  benim 2. sınıftan 1 ve 3. sınıftan tek dersim var
  2. sınıf ortalamam 57 3. sınıf ortalamam 60 yani bu iki ders içinde 40 ve üzeri alırsam ortalamayla geçebiliyormuyum
  çok teşekkür ederim…

 261. Merhabalar ben kamu yön. 1. sınıf öğrencisiyim bütünleme sınavlarında vize notlarına bakıldığını öğrendim doğrumudur? ve 4 dersten vize sınavına giremedim. Kaldığım derslerden hangi durumda geçebilirim. Birde kayıt yenileme nasıl oluyor bize bilgi veriliyomu tarihler veya konu hakkında

  Teşekkürler

 262. Hocam merh. Ben 4.sınıf kamu yönetimi bölümüne bu yıl geçtim ve sistem değişti. alttan dersim yok. ben okulu tüm dersleri güz döneminde alıp bitirebilirmiyim. kredim yeter mi?

 263. iyi günler…bugün üniversitelerle ilgili bir kaç siteye bakarken dikketimi çekti.üniversite harçları kalktı diye.bu ne kadar doğru harç denilen şey kayıt oluyor herhalde.birde bu uzaktan eğitim sistemi içinde geçerlimi yani aöf ve uzaktan eğitimi kapsıyormu..

 264. Aöf İktisat -kamu yönetimi 4. sınıf öğrencisiyim.1 dersten büünlemeye kaldım . Eğer bütünlemede bu dersi veremez isem gelecek öğretim yılında kredili sisteme göre nalıs olacaktır.

  1. Dersi kredili sisteme göre alacaksınız, eğer geçmiş yılların ders ortalamaları 50-60 arası ise o dersten FF almadığınız sürece ortalama ile geçersiniz.

 265. bu sene kredili sisteme geçildiği için yardımcı kitaplardan yararlanamayacak mıyız? Eğer öyle ise işimiz zor.anadolu üniv.kendi kitapları çok kötü.çalışılmıyo malesef.işletme 4.sınıfa gectim 1 sene kaldı.son sene ugrasmak istemiyorum açıkcası. 🙁 Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler 🙂

 266. dikey geçişle işletme 3 ten devam ediyorum. 4 tane dersim büte kaldı 4 dersin 2sini veremessem 4. sınıfa gecemiyorum dimi yine 3 snıftan o dersleri vericem sanırım kredili sistem bu durumu etkilyormu

 267. Hocam iktisat fakültesi öğrencisiyim 4.sınıfa geçtim alttan dersim yok sistem değişti ve ortalamam 58 geçmiş dönemler. Bu ortalama mı geçerli olacak benim için. yani diyelim 2 dersten ff in üstünde ama cc nin altında notum var ve o yıl ki ortalamam 2 nin altında ancak genel ortalamam 2 nin üzerinde bu derslerde direk geçip mezun mu oluyorum.

  1. Evet GENEL NOT ORTALAMASI o zamana kadarki derslerin kredileri ve aldığınız notlarla hesaplanmaktadır. Kredili sisteme geçince ortalamalar derslee uygulanan kredilere göre yeniden hesaplanacak. Ama çok bir değişiklik olacağını sanmam. Bu yıl FF haricinde aldığınız düşük notlar ortalamaya göre koşullu geçebileceksiniz.

 268. güz dönemi genel not ortalamam 2,10, bahar dönemi genel not ortalamam 2,20 her iki dönemdende ff derslerim var bütünlemede bu dersleri veremes isem geçemez isem diğer yıllarda aynı ortalama ilemi devam edeceğim yani bu genel not ortalamları ilemi yola devam edeceğim bu dersleri verene kadar

  1. Eğer üst sınıfların dersini alacaksanız onlardan aldığınız notlara göre ortalamanız değişecektir. Ama sadece bu kaldığınız dersleri alacaksanız ortalamanız bu derslerden yüksek not alana kadar değişmez.

 269. adalet 2.sınıf öğrencisiyim, güz ve genel not ortalamları 2:00 nin üzerindedir,her iki dönemden ff dersim vardır, bu dersleri bütünlemede veremes isem yine bir dahaki kayıt yaptırdığımda bu ff olan derslerimi göreceğim, bunlardan başka ders verilecekmi, cevap için teşekkürler

 270. iyi günler işletme 3 sınıftayım altan iki 3. sınıftanda 2 dersim var bütte bu dersleri veremessem eğer seneye nasıl bir ders seçme durumu olucak . iki sınıfta da ortamala dan geçme şansım oluyordu yeni sısteme göre .

 271. okulu dondurup tekrar sınava girmek istiyorum napmam gerekiyo.büte girersem okulu dondurabilirmiyim.bide hangi derslerden büte gircegimi nerden ögrenebilirim

 272. 3. sınıf işletme öğrencisiyim hazırlık dersleriyle birlikte 10 dersin 6 sını geçtim 4 ders için bütünlemeye gireceğim bütünlemede 4 dersi geçemezsem seneye sadece bu 4 dersimi göreceğim yoksa 4.sınıf derslerinden ders alma imkanım olacakmı

   1. Hocam iki altta da geçemezsiniz demişsin (EBRCLK 16 Ağustos 2012, 21:49.)

    Hangisi doğru. Bu konuda bende net bilgi istiyorum.

    3.sınıf işletme öğrencisiyim. 3 zayıfım var( 1 tanesi hazırlık sınıfı dersi)

    ben şimdi bu 3 zayıfın hiç birini veremezsem 4.sınıfa geçebilecek miyim ?

    1. Normal şartlarda 4 dersin 2 tanesinden geçemezseniz sınıf geçememiş oluyorsunuz ama kredili sistemde sııf kvramı yerine dönem kavramı bulunmakta. Eğer 1.sınıftan dersiniz yoksa 3.sıınftan ders alabilirsiniz. Aynı şekilde 2.sınıftan dersiniz yoksa 4.sıınftan ders alabilirsiniz. Hazırlık dersleri 3.sınıf dersi sayıldığı için 4.sınıftan ders almanızda bir engel görülmemektedir.

     1. Hocam farzedelim 3 zayıfın hiç birini geçemedim. Ben şimdi önümüzdeki dönem kaç ders alabileceğim. Buna kim karar veriyor. Karar veriyorsa gerekçe nedir. Ben ders/sene kaybı olmadan önümüzdeki haziran mezun olabilirmiyim zayıf bırakmassam. Benim şu kadar ders alıp alamayacağım nasıl belli oluyor ?

     2. 1.sınıftan dersiniz varsa 3.sınıf derslerini alamazsınız. 2.sınıftan dersiniz varsa 4.sınıf derlerini alamazısnız. Hatırlatmadan sonra, 3 zayıf üstten ders almanıza engel değil. Okul size 45 krediye kadar ders alma hakkı tanımaktadır. Dersleri okul atıyor alıp almamaya siz karar veriyorsuunz ( Atanan dersleri vermeden mezun olamazsınız) Ders müfredatı açıklanamdığı için detayları bilemiyorum.

 273. ben işletme 4 sınıfa gectim altan dersim yok ama bu sene kredili sistem sadece yeni kayıt olanlara uygulanacakmış bir bilginiz var mı

 274. Merhabalar, ataturk uni. Sosyal hizmet ( acikogretim ) bölümünü kazandım. Orgunl lisans da olduğu gibi donem icinde belli bir başarıyı yakaladığımız da üstten ders alıp. Okulu erken bitirme durumu var mı? Tesekkurler

 275. merhaba

  ben adalet 2.sınıf öğrencisiyim bahar döneminden 2 ders bütünlemeye kaldım bu yüzden mezun olamadım önümüzdeki bahar dönemi bütünleme sınavı ile lisans tamamlama başvvuru tarihleri çakışıyor

  eğer ben bu iki dersi bütünleme sınavından geçersem lisans tamamlama ile direk 3. sınaftan devam edemeyecekmiyim

  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Hmm durumunuz konusunda sadece öngörüde bulunabilirim. Lisans tamamlamaya ön kayıt yptırırsınız mezun oldğunuzda ise kesin kayıt yaptırırsınız. Bu toleransın gösterileceğini düşünüyorum.

 276. ben unıversıteyı bırakmıstım tek dersım vardı tekrar baslıcam sınavdan kaldımda kredım tutuo mezun olabılıormuyum ?

 277. ingilizce ve türkdili vergi sistemini verdim bu desleri 4 sınıfta tekrar mı almak zorundayım bilgilendirirseniz sevinirim

 278. mrb ben 2 yıllık özgün eğitim muhasebe bitirdim dikey geçişle işletme 3 sınıfa yazıldım üçünçü sınıftan dersim yok 4 de gectim anlamadığım nokta şu türk vergi sistemini 2 yıllık okurken verdim ama dersi geri 3 sınıfta tekrar aldım ama 4 sınıfa tekrar koyacaklarmış bu dersi tekrar almak zorundayım bilgilendirirseniz sevinirim

 279. Arkadaşlar,ikinci üniversite kapsamında adalet bölümüne kayıtlıyım,örgün eğitimde okuduğum okul ile AÖF’nin sınavları çakıştığı için AÖF’nin sınavlarına giremedim,bütünlemede dönemdeki bütün dersler gözüküyor,elinde çalışma notu olan arkadaşlardan ricam bana yardımcı olmaları. Teşekkür ederim.

 280. benım tek dersım vardı harcımı yatırmadım 2 3 yıl kadar oldu kaydım sılınmıs tekrar baslıyabılıyormuyuz kanun cıkmıs galıba okuldan atılmada kalkmıs dogrumu harcı yatırdımız surece ogrencıyız ?

 281. ben 3.sınıftan 4. sınıfa geçtim alttan bir dersim alttan olan dersim krdili sisteme dahil olacakmı

 282. ben sosoyoloji brinci sınıftayım guz doneminden 3 dersten kaldım sınıfta kalmıyorum değilmi bir ust sınıfa geciyorum alttan ders alıyorum kafam biraz karıştı bu sistemden bu butunlemeler olmadan once hangi dönemde kalındıysa o zaman verilecekti şimdi derslerden kalınca hep eylülü mü bekleyceğiz

  1. 2.sınıf derleri ile birlikte 1.sınıfta kaldığınız derleride alacaksınız. Güz döneminin derslerini güz, bahar döneminin derslerini baharda alabiirsiniz.

 283. iyi günler dgs ile işletme bölümüne geçiş yaptım. bu yıl 3. sınıfı bitirdim. iktisada giriş hukuka giriş ve iş ve sosyal güvenlik hukuku derslerinden kaldım . 4. sınıfa geçebilirmiyim. / hangi dersleri en azından verebilirsem 4.sınıfa geçebilirim. Teşekkürler..

 284. merhaba,

  ben şuanda 3. sınıftayım ve kalan 5 dersim var,4. sınıfa geçmek için yine 3 ders verme zorunluluğum var mı yoksa 4. sınıfta hepsini toplu olarak alabilirmiyim?

 285. ben aöf 1. sınıfım 3 dersten kaldım yenı sisteme göre kaldım mı yoksa borçlumu geçtim benı aydınlatırsanız sevınırım

 286. ben işletme 3.nınıf öğrencisiyim 2.nınıftan iktisat teorisi dersim var.3.sınıftanda 2 dersim kaldı( eger ortalama ile hasaplanırsa dd olan dersimde de geçerim diye düşünüyorum).4 sınıfa geçebiliyormuyum yada 4.sınıftan ders alabilirmiyim?

   1. 2.sınıftan istatistik ve 3.sınıftan 2 dersim var. istatistiği veremediğim sürece 4.sınıf dersleri alamıyor ve yeni sisteme geçemiyorum öyle mi?

    çok kötü

 287. BEN 2011 ÖNLİSANS MEZUNUYUM..AÖF İŞLETME BÖLÜMÜNE DİREK GEÇİŞ YAPTIM.. 3. SINIFTAN 4.CÜ SINIFA GEÇMEYE ÇALIŞIYORUM.. ŞUAN 10 DERSİN 5 İNDEN GEÇTİM.. 4. SINIFA GEÇEBİLMEM İÇİN BU KALAN 5 DERSİN EN AZ KAÇ TANESİNİ KURTARMAM GERKİYOR..?? SAYGILAR….

  1. 5 dersten kalmış olmanız 4.sınıftan ders alamayacağınzı anlamına gelmiyor. Okul size 45 krediye kadar ders alma imkanı veriyor. Önemli olan kaldığınız 5 dersin kredi toplamının ne olacağı. Oda ders müfredatı açıklanmadığı için bilemiyoruz maalesef.

 288. merhaba ben iktisat 3. sınıf öğrencisiyim 4, sınıfa geçebilmem için bütünlemede kaç tane ders vermem gerekiyor.

  1. Artık geçme kalma sistemi değişti. Eğer 2.sınıftan dersiniz yoksa 4.sınıftan ders alabilirsiniz. Okul size 45 krediye kadar ders alma hakkı vermektedir. Önemli olan kaldığınız derslerin kaç kredi toplamında olduğudur. Yeni ders müfredatı açıklanmadığı için bunu şimdilik göremiyoruz.

 289. sosyoloji1.sınıf.not ortalaması 1.85. not ortalaması 2.00 olmadan 2.sınıfa geçebiliyor muyuz?
  ayrıca 2.00 not ortalaması olsa bile kaldığımız tüm derslerden geçmek zorundamıyız.

 290. mrb aof işletme 3. sınıfa gectım uygulanacak olan kredılı sıstem de 4. sınıftan kaç ders alabılırım yada tamamını alabılırmıyım ?

 291. mrblar ben bu yıl 10 dersten 7 sını verdım. altan genel muhasebe ve huku 3 ten de finansal var ben bu durum da 4 sınıftan ders alabilirmiyim

 292. merhaba,
  Ben dikey geçiş ile işletme bölümüne bu sene kayıt oldum fakat Genel muhasebe, iktisada giriş, hukuka giriş, Türk vergi sistemi, iş ve sosyal güv hukuku, finansal yönetim, pazarlama, maliye olmak üzere 3ü intibak, toplam 8 dersten kaldım. 4. Sınıfa geçebilmen için en az kaç dersten geçmem gerekiyor?

 293. arkadaslar kredılı sıstemde nasıl kayıt yapıyoruz bılgısı olan yazabılrımı eskıden bankaya para yatırıp sube ye gtmıyorduk smdı bankaya para yatırıcaz sonrakı sıralama ne seklınde gelıyor ders secımı nasıl oluyor hangı derslerı secıcegımızı nerden bılıyoruz burodanmı yapılıyor ınternetten mı ınternetse adresı bılen varmı

 294. slm HOCAM BEN BURDA YORUMLARI OKUDUMDA BAZI ARKADAŞLAR 4.SINIFA GEÇMEYE ÇALİŞMIŞ VE 3.SINIFTAN ADAMLARI 10 DERSTEN 5 DERS GEÇTİM FALAN KONUŞUYOR MESELA BEN TOPLAM 6 DERS ALMIŞTIM AMA BENLE AYNI BİR ARKADAŞ 10 DERS BAHSETMİŞLER BU NASIL OLUYOR ANLAMADIM

  1. Önlisans mezunu olup açıköğretimden lisans tamamlayan bazı bölüm mezunları 4 tane hazırlık dersi alıyorlar ekstradan. O yüzden 10 dersleri var.

 295. tekrardan dondurduktan bir yıl sora okula dönersem dondurdugum senenin harcınıda öder miyim.herhangi bir zam ödemek zorundamıyım
  .

 296. ben ilahiyat okuyorum 2.sınıfa geçtim 1.sınıf 2.dönemden 1 derstn kaldım. bütünleme hakkında bilgi verirmisinz.? 2.sınıfın kitaplarını ne zaman alabiliyoruz. cevaplarsanız sevinirim

 297. mrb bn ilahiyat okuyorum 2.sınıfa geçtim 1.sınıftan 1 dersten kaldım bütünleme hakkında bilgi verrmsnz? 2.sınıfın kitaplarını ne zaman alabilirim .

 298. ben işletme 4 e geçtim alttan dersim yok kayıt nezaman yaptıracam sınav sayısında değişiklik varmı kaç kere sınava girecez ilk girdiğimiz sınavda üstte verdiğiniz bilgiye göre geçer harf alırsak o dersten bidaha sınava girmeden geçmişmi olacaz

 299. güz dönemi ve bahar dönemi genel not ortalamalarım 2:00 üzeri ikinci sınıftayım, güz döneminden bir dersim ff bahar döneminden ise 4 dersten ff ile kaldım, bütühmeme sınavında güz döneminden kaldığım ff dersi geçtim diyelim, bahar döneinden ff olan dersleri bütünlemede geçemedim diyelim, güz döneminden ff olan dersi geçtiğim takdirde sadece bahar dönemine kaldığım derslerdenmi kayıt yaptırıp okumaya devam edeceğim,

 300. ben bu yıl muhasebe önlisans mezunu oldum dikey geciş yapcam ama hiçbirşey bilmiyorum acık ögretimle ilgili hangi bölüm daha iyi maliyemi işletmemi hangisinden daha cok derslerden muaf olurum birde kayıt tarihi ne zamn ve nasıl olcak harç ücreti ne kadar hangi bankaya yatıralacak hiç bir bilgim yok bilginizle beni aydınlatırmısınız

 301. Ben calisma ekonomisi1. Siniftayim ve sadece1 dersten gecebilmisim peki butlerde kac dersten gecmem gerekiyor

 302. merhaba ben işletme 2.sınıfa geçtim.yalnıca matemetik dersinden bütünlemeye kaldım.eğer matematikten yeni harf sistemine göre CD, DC ve DD puanı alırsam bu dersi geçmiş olurmuyum not ortalamam 2nin üzerinde.bu sistemden 2011 yılı için faydalanıyormuyum yoksa 2.sınıfta matematikten tekrar sorumlu olacakmıyım şimdiden teşekkürler

 303. Saygıdeğer Hocam Merhabalar Ben Dikey Geçiş İle Önlisans Bölümünden Mezun Olduktan Sonra Aöf İşletme Bölümüne Geçiş Yaptım Hazırlık Sınıfından Genel Muhasebe ve İktisada Giriş Derslerinden Kaldım Ayrıca 3.Sınıftan İş Sosyal Finansal Yönetim ve Maliyet Muhasebesinden Kalmak Üzere Toplam 5 dersten Bütünleme Sınavına Gireceğim 4.Sınıfa Geçmek İçin Toplam Kaç Dersi Vermem ve Hangilerini Geçmem Gerekiyor Lütfen Net Bir Şekilde Cevaplarmısınız İlginiz İçin Şimdiden Çok Teşekkür Ederim.

 304. mrblar ben ön lisans muhasebeden işletme fakültesine dikey geçiş yaptım 3.sınıftan 4. sınafa geçtim ve hiç dersim kalmadı.Geçen sene benım gıbı okuyan 4. sınıf arkadaşlarım hiç bir işlem yapmadan önlisans ta gördüğü derslerden muaftılar. bizde hiç bir iişlem yapmadan bu derslerden muaf mı olacağız yoksa dilekçe falan mı vermemız gerekıyor çünkü bazı dershaneler öyle bir yorum yapmışlar bilginiz var mı ? ayrıca geçen yılın ıkıncı taksidini yatırmadım hala bu sene kayıt yaptırırken ıkısını bır yatıracagım degılmı ?

 305. güz dönemi ve bahar dönemi genel not ortalamalarım 2:00 üzeri ikinci sınıftayım, güz döneminden bir dersim ff bahar döneminden ise 4 dersten ff ile kaldım, bütühmeme sınavında güz döneminden kaldığım ff dersi geçtim diyelim, bahar döneinden ff olan dersleri bütünlemede geçemedim diyelim, güz döneminden ff olan dersi geçtiğim takdirde sadece bahar dönemine kaldığım derslerdenmi kayıt yaptırıp okumaya devammı edeceğim,

 306. ben 2 yıllık adalet bölüm okuyorum ikinci üniversitem.yalnız benim kalan derslerimden sınava girecekmiyim girmeyecekmiyim daha öğrenemedim açıköğretim bürosundan 8-9 eylülde gireceksin diyor ama açıklamalara göre bir soraki sene aynı dönem ff olan dersini tekrarlayacaksın diyor benm 1 tane ff cc ve cd var ben ne yapacağım bana yardımcı olursanız sevinirim

 307. aöf harçların kaldırıldığı açıklandı çok mutluyuz. bu haber doğrumu birde benim bir dönem harç borcum var buda affa uğrarmı.

 308. mrb hocam endustrıyel elk mezunuyum sonra a.ö ısletmeye kayıt oldum hazırlık okudumm bu derslerden sadece genel muh dersınden kaldım suann 4 e gecmeye calsıormm..alttan hazırlıktan genel muh. ve 3ncu sınıftan fınansal ve malıyet muh var .toplamda 3 dersten butunlemeye kaldım..ben sımdı genel muh veremedıgım taktırde 4 e gecemıormuyummm???cvp verısenız sevınırım

 309. ben bu yıl muhasebe önlisans mezunu oldum dikey geciş yapcam ama hiçbirşey bilmiyorum acık ögretimle ilgili hangi bölüm daha iyi maliyemi işletmemi hangisinden daha cok derslerden muaf olurum birde kayıt tarihi ne zamn ve nasıl olcak harç ücreti ne kadar hangi bankaya yatıralacak hiç bir bilgim yok bilginizle beni aydınlatırmısınız cvp veririseniz sevinirim

 310. 1.sınıf güz döneminden sadece 1 dersim ff,3.sınıftan ders alabilirmiyim.Yoksa bu yıl güz döneminde sadece kalan dersimi alabileceğim?

 311. merhaba ben işletme 4 yıllık okuyorum 3 sınıfa bu sene geçeceğim ama 2 sınıftan İstatistik ve Muhasebe Uygulamaları derslerinden bütünlemeye kaldım ancak kafama takılan bir soru var ben bu 2 dersten borçlu olarak geçsem seneye nasıl bir şey olacak bunları tekrar mı göreceğim yada 2 sınıftaki not ortalamasına bakıp bunlar ona göremi değerlendirilecek teşekkürler …

 312. hocam ben 4.sınıftayım 3 dersten büte kaldım şuanda ortalamam kaçta olduğunu bilmiyorum diğelim ki bir dersten kaldım ortalamam da 1.80 olsun ozaman ortalamayı yükseltmek için geçtiğim derslerden yani dd ve dc dersleri tekrar almak zorundamıyım cevabınız için çok teşekkür ederim

 313. Selam …
  Ben 2yillik bahçe ziraati bolumunden işletmeye kayıt yaptırdım gecen yıl intibaktim bir ders geçtim .
  Bu yıl kayıt yaptırdım 3. Sinif olmuşum 8dersim var bunlardan 3 U gecen yıldan kalma benim 4. Sınıfa geçmem icin en az kac ders geçmem gerekiyor .

 314. merhaba ben 2.sınıf uluslararası ilişkiler öğrencisiyim 1. sınıftan hiç dersim kalmadı hepsini verdim fakat 2.sınıftan sadece 2 ders verdim bu yıl verdiğim derslerden sorumlu olacakmıyım

 315. 2012 işletme yönetimi önlisans mezunuyum ve Aöf’ye işletme bölümüne geçiş yapmak istiyorum. Direk 3.sınıftanmı başlayıp devam edicem? Ayrıca önlisansta mal.muhasebesi,türk vergi sistemi,finansal yönetim gibi 3. Ve 4. Sınıf derslerini gördüm ve geçtim muaf olacakmı bu dersler?

 316. merhaba ben iktisat 1. sınf öğrencisiyim ve 6 dersten kaldım kaç ders vermem gerekiyor 2 .sınıfa geçebilmem için şimdi kredili sisteme geçildi yardımcı olabilirmisiniz

 317. iyi günler ben kamu yönetimi 4.sınıf öğrencsiyim tek Türkiye Ekonomisinden büte kaldım ,diğer yorumlarınızı okudum tek dersler ile ilgili bişey açıklanmamış acaba bu sene kalırsak ki olmaz umarım benim gibi çok arkadaş var kredili sistemden en fazla bizmi zarar görürüz bizi affetseler yada puanlarımızın ortalamalarını alarak bu sene geçebilenleri geçirseler biz ne olcaz

   1. bende de var aynı dert kimse cevap vermiyor ki deli olucam tek dersten kalıp diploma alamamak düşünmek bile istemiyorum.diğer notlarımız yüksek ortalama alıp bizi de kredili sistemdeki gibi geçti saysalar olmaz mı?

 318. Ben laboratuar ve vet. bölününde okuyorum 1. sınıf güz dönemindem 4 , bahar dönemimnden 4 dersim var (bahar dönemindeki yalnız 2sinden kaldım )büt. sınavına gircem not ortalamsı nasıl olacak merak ediyorum