Aöf Kredili Sistem Çan Eğirisi Sistemi Nedir? Çan Eğrisi Not Sistemi Nedir?

Aöf Kredili Sistem Çan Eğirisi Sistemi Nedir? Çan Eğrisi Not Sistemi Nedir?

 

Anadolu Üniversitesi 2012-2013 eğitim yılında tüm aöf bölümlerini kredili sistemi hayata geçirdi. Aöf okuyan mevcut öğrenciler ve yeni kayıt olan öğrencilerin hepsi kredili sistem ile eğitimlerine devam edeceklerdir.  Aöf’de kredili sistem ile birlikte çan eğrisi sistemide uygulanmaya başlandı.

Aöf kredili sistem çan eğrisi nedir? Çan eğrisi nasıl uygulanır? Çan eğrisi not sistemi nedir? Şimdi hep birlikte bu soruların cevaplarına bakalım.

Açıköğretim Dönemlik-Kredili sistemde bağıl değerlendirme yöntemi kullanılmaktadır. Bağıl değerlendirme yönteminde bir öğrencinin başarısı bir programda o dersi alan grup içindeki diğer öğrencilerin başarı düzeyleriyle bağlantılı bir şekilde değerlendirilmektedir. Bu durumda bir bölümde o dersi alan öğrencilerin düzeyine göre her bir ders için ayrı bir geçme puanı oluşmaktadır. Yani bir dersten sınava giren tüm öğrencilerin aldıkları notların ortalamasına göre o dersten geçebilir veya kalabilirsiniz. Bu kapsamda bir öğrenci zor bir dersten 42 ile CC alıp geçerken, kolay bir dersten 55 ile CD alıp kalabilmektedir.

 

Aöf Kredili Sistem Çan Eğrisi Sistemi Nedir?
Aöf Kredili Sistem Çan Eğrisi Sistemi Nedir?

 

Biraz daha ayrıntılı anlatırsak eğer;

Aöf Çan eğrisi sisteminde sınav sonucunda herkesin aldığı notların ortaması alınır.
Buradan istatistiksel işlemlerle (standart sapma) değişim aralığı belirlenir ve artış sayısı belli olur.
Örnek berirsek eğer 4 kişilik bir sınıfta ara sınav ve final sınavlarının ortalaması şunlar olsun; 35,45,55,65.
Burdan sınıf ortalaması 35+45+55+65=200/4 (ortalamaya katılan öğrenci sayısı) = 50 olarak belirlenir. (Bu ortalama genellikle CC ile ifadelendirilir)

Standart sapmada 7 olarak hesaplansın. (Bu sapmayı Anadolu Üniversitesi Eğitim Görevliliri belirlemektedir.)
Eğer kurul ortalamaya CC verirse, yani 50 CC olursa, bu nota standart sapma ilave edilerek veya çıkarılarak diğer notlar hesaplanır.

Yani
50+ 8=58 ( ve üzeri ) CB,
58 + 8=66 ( ve üzeri ) BB,
50 – 8= 42 ( ve üzeri ) CD,
  42– 8= 34 ( ve üzeri ) DD olur.

Sonuçta 33′ün altı FF, 34-41 arası DD, 42-49 arası CD, 50-57 arası CC, 58-66 arası CBnotlarını alır.
Yani ortalaması 35 olan DD ,45 olan CD, 55 olan CC, 65 olan CB notlarını alır.
Bu anlatım daha açıklayıcı oldu. Gerçi Kredili sistem çan eğrisi sisteminde bizlerin yapabileceği çok fazla bir şey bulunmamakta. Standart sapma üniversite eğitim görevlileri tarafından hesaplandığı için bizlerin çan eğrisine göre notumuzun ne olacağını ancak üniversitenin notları açıklamasından sonra öğrenebileceğiz. Dersleri geçip geçmeyeceğimizi etkileyen en önemli husus Genel Not Ortalaması’dır. Biz her dönem sonunda Genel Not Ortalamamızı 2.0′ın üzerinde tutarsak eğer, 33 – 50 arası aldığımız tüm derslerden geçmiş sayılıyoruz.

Bu yüzden Kredisi Yüksek olan derslerden her zaman daha yüksek notlar almaya çalışmalıyız…

Sorularınızı yorum olarak yazarsanız sizleri cevaplamaya çalışırım.

Hepinize başarılı  günler diliyoruz…

 

 

46 Yorum

 1. Şimdi sonu sormak istiyorum,benim alttan aldığım 2 dersim var,ve 4. sınıftan 4 dersim var toplamda bu 6 dersmi sayılıcak yoksa 4 ders ayrı 2 ders ayrımı hesaplanıcak.ortalama neye göre hesaplanıcak?

 2. aöf adalet öğrencisiyim. çan eğrisinde benim bildiğim örneğin o dersten giren öğrencilerin tümünün not ortalaması geçme puanını belirler izmir 9 eylül üni. birkaç bölümü yanlış bilmiyorsam öyle yani zaman geliyor 30 ile ders geçiliyor. peki kredili sistemde çan eğrisi nasıl uygulanacak zaten saçma bi eğitim sistemi içinde kıvranıp duruyoruz arkadaşlar. bu sistemde hem kredili hemde çan eğrili sistemin uygulanabilmesi resmen saçmalık ben çan eğrisine göre olduda bütün dersleri geçtim kredim yetmiyor diye kaldım kime ne hesap soracağız böyle saçmalık mı olur? biri bana açıklasın

 3. tek dersim matematik işletme 2. sınıfım 3 e geçemiyorum ara sınavda 35 aldım ne anlama gelir

 4. BU FORUMDA ÇAN EĞRİSİ SİSTEMİ NEDİR? SORUSUYLA AÇIKLAMA YAPAN ARKADAŞA TEŞEKKÜR EDERİZ BİZLERE ÇOK KALİTELİ VE GERÇEK BİLGİLER VERİYOR,KENDİLERİNE BİR SORUM OLUCAK 2013 ARA SINAV NOTLARIM KARŞISINDA BİRDE ORTALAMA VAR ÖRNEĞİN BEN 65 ALMIŞIM O DERSİN KARŞISINDA ORTALAMA 66 YAZIYOR,DİĞER BİR DERS BEN 55 ALMIŞIM NOT ORTALAMASI 56 YAZIYOR,50 ALMIŞIM ORTALAMA 55 YAZIYOR YANİ 50 ALDIĞIM İÇİN VE ORTALAMA PUAN 55 ALTINDA KALDIĞIM İÇİN O DERSTEN KALACAKMIYIM CC Mİ OLUR YOKSA CD YE Mİ İNER…BİRDE ŞUNU HİSSETTİM 45-50 ALAN ÖĞRENCİLER O DERSTEN GEÇEBİLİR BİLMEM YANILIYORMUYUM,
  DİĞER BİR KONUDA BÜTÜNLEME SINAVININ MUTLAKA YAPILMASI BAĞLAMINDA YOĞUN BİR BASKI KURALIM ANADOLU ÜNİVERSİTESİNE VE YA ÖSYM YE BU KONUYU KAMPANYA YAPALIM…YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 5. not 40 ders ortalaması 39 not 25 ortalaması 42 not 60 ortalaması 56 not 15 ortalaması 38 not 40 ortalaması 45 not 35 ortalaması 59 anlayamadım ne anlama geldiğini

 6. Emlak ve yönetimi bölümü 2.sınıfda okuyorum. çan eğrisi ile ilk tanıştım kaldıki bu benim 3.üniversitem vize.final ve büte alıştım.çok güzeldi.en azından bütü kaldırmazlarsa çok iyi olur.kamu oyu oluşturalım arkadaşlar.

 7. Emlak ve yönetimi bölümü 2.sınıfda okuyorum.bu 3. üniversitem.Hep vize,final ve büte alıştım. çan eğrisi ile yeni tanıştım. ne olur hiç olmazsa büt sınavımızı elimizden almasınlar.bu hususda kamu oyu oluşturalım

 8. kamu yönetimi 3. sınıftayım ocak-şubat sınavları ve mayıs-haziran sınavları ortalaması 2.00 olunca mı geçiyoruz yoksa ocak-şubat 2.00 mayıs-haziran 2.00 olunca mı geçiyoruz bu noktayı anlayamadım???

 9. butunleme hakkımızı ıstıyoruz gecen yıl kredılı sısteme gcen bolumlere büt yapıldı bu yıl neden yapılmıyor haksıslık degılmı buu hakkımızı ıstıyoruzz

 10. çan eğrisi sisteminde sorumlu olduğumuz derslerden çoğunluğu genel not ortalamasının oldukça üzerinde ise bir veya iki ders kendi içinde geçer ortalamasının altında ise çok başarılı olduğumuz dersler zayıf kaldığımız dersleri yukarı oranda etkileyip o zayıf derslerden geçmemizi sağlıyormu ?

 11. BEN YAKLAŞIK 4 SENEDİR AYNI BÖLÜMDEYİM HALA BİTİREMEDİM ÇALIŞIYORUM DA..NE YAPICAM BİLMİYORUM.İNŞALLAH BU SİSTEMDE BİTER NE DİYEYİM ARTIK BİTİRMEK İSTİYORUM ÇIKMIŞ SORULARI YAYINLAYIN LÜTFEN SAYGILAR..

 12. Yukarıdaki açıklamalarınıza göre çan eğrisi 2012-2013 güz dönemi Uzaktan Eğitim kimya teknolojisi bölümünün bazı derslerinde uygulanmadığı (bir yanlışlık olduğu) ortaya çıkıyor. uygulanmayan derslerimizin bazıları (Matematik – Genel kimya-Kimya lab teknikleri – Sistematik nitel analiz- organik kimya- teknolojinin bilimsel ilkeleri) yeni kayıt dönemi başlatılmadan acil olarak incelenip düzeltilmesi gerekmektedir.
  yukarudaki saydığm derslerin harf notları 100.00 ile 84 arası AA iken hepsinde 50.00 CC gecer not yani yukarıdakilerin hiç birinde uygulammamıştır.

 13. meraba bnmde bı sorum olcaktı bn sosyal hızmetler 1.sınıf ogrencısıyım ve notlarım 65 55 45 45 40 40 30 ve derslerımın 6 tanesı 4 kredı 2 tanesı 3 kredı fınalde kac alırsam ortalamam yuksek olur cvplarsanız cok sevınecegmm ..

 14. ben iki dersten 25 almışım.iş etiği ve ingilizce ne yapmam gerekiyor.bunları düzeltebilmem için kaç almam lazım

  1. Ders geçme notu = ara sınav notunun %30 ‘u + Final notunun %70’i toplanarak bulunur.

   25 * 0.3 = 7.5 Ara sınavda aldığınız notun ders geçme notuna katılacak kısmı.

   Çan eğrisi olmadığını varsayarsak eğer bir dersten geçmeniz için yıl sonunda en az 50 getirmeniz gerekir.

   50 – 7.5 = 42.5 Bu sizin final notunuzdan geçme notuna katılacak kısım. Şimdi finalde almanız gereken notu bulalım.

   42.5 / 70 = 0.607

   0.607 * 100 = 60.7 finalde almanız gereken nottur.

 15. tek dersim ingilizce 2 var. Genel ortalamam 2.55. İlk sınavdan 30 aldım ikinci sınavdan kaç alırsam geçerim.

 16. Bir derse ait genel ortalama 35 olursa ve bu derse ait standart sapma 6 olsa ben de bu sınavdan 30 almışsam benim notum 35 ortalamaya göre CD mi olur yoksa 33 altı olduğu için FF mi olur. Kısacası CC ile FF arasındaki diğer notlar nasıl olacak. CD, DD arada kaynıyor mu durumda

  1. En düşük not aralığı FF’dir eğer dersten sınava giren öğrencilerin başarı aralığı çok düşükse dersin FF notu 0-25 aralığında ise 33 alan kici CD almış olur ve Genel Not Ortalaması 2.0’ın üzerinde ise o dersten geçer. Genel Not Ortalaması 2.0’ın altında ise dersten kalır.

 17. merhaba öncelikle hayırlı kandiller
  müsaitseniz sizler için basit bir konuda bilgi almak istemiştim
  aöf işletme 2012-2013 güz dönemi ortalamam 2,77
  varsayalım bahar dönemi yılsonu ortalamam 1,90 geldi. bu sonuçla ben bahar döneminde CC altı derslerden kalmışmı oluyorum geçmişmi oluyorum acaba ?
  yardımlarınız için tşk ederim

  1. Kandiliniz mübarek olsun sizinde….

   Ortalama yönteminde Genel Not Ortalamasına bakılmaktadır. yani şu ana kadar ki geçtiğiniz tüm derslerin kredileri ile oranlamasına. Eğer Genel Not Ortalamanız 2.0’ın üzerinde ise FF harici tüm derslerden geçersiniz.

 18. Merhaba ben işletme 4.sınıf okuyorum ve finalde tek dersten girdim ara sınav notum 40 finaldende yüksek ihtimal 35 geliyor genel ortalamam 2,02 sizce mezun olabilirmiyim

 19. Merhaba ben işletme 4.sınıf okuyorum ve finalde tek dersten girdim ara sınav notum 40 finaldende yüksek ihtimal 35 geliyor genel ortalamam 2,02 sizce mezun olabilirmiyim hiç FF notum yok

 20. merhaba ben önlisans ilahiyat 2. sınıf öğrencisiyim tarihden güz dönemi notlarım 60 bahar dönemi notum 60 ama final berbat geçti belki 10 almışımdır geçermiyim lütfen acil cevap

 21. Şunu öğrenmek istiyorum. Güz döneminde sınavlara girdim not ortalamam 2,78 genel not ortalama 2,01. ancak bahar döneminde kayıt yeniletemedim. güz dönemini geçmiş olacakmıyım?

 22. Merhaba,
  Ben dort yillik kamu yonetimi bolumunde okuyorum. Bu sene genel not ortalamam hep 2nin uzerindeydi. Notlarim iyi sayilir. Fakat bu son sinavda bir tane FF gelmis. Ben bu notlardan sonra iki yillik diploma alnak istiyordum. Bu durumda alabilir miyim acaba?
  Simdiden tesekkur ederim…

 23. edebiyat 2. sınıf öğrencisiyim. 1. dönem uyarı yazıyordu ama ff notum yoktu. 2. dönemde kaldı yazıyor. dönem not ortalamam 2nin üzerinde ama genel not ortalamam 2nin altında. şimdi ben 2. sınıfı komple tekrar mı okuyacağım. yoksa aa bb yada cb falan olan derslerimden geçmiş sayılıyor muyum. lütfen acil cevap verin

 24. Hüseyin türk ben işletme 4 ncü sınıfta okuyorum türk dili 2 den ilk sınavda 50 aldım ikinci sınavda ise 35 aldım ve FF yazılmış şimdi ben bu dersten kaldımmı yani . genel not ortalamam 2.60

 25. hüseyin türk ben işletme 4 ncü sınıfta okuyorum türk dili 2 den birinci sınavda 50 aldım ve ikinci sınavda ise 35 aldım ve sonuçlarıma harf olarak FF yansımış genel not ortalamam 2.60 ben bu dersten kaldımmı açıklamanız için teşekürler şimdiden

 26. ben 3.sınıf ogrencisiyim alttan bi tane dersim var ortalamam 2yi gecmedi diger derslerimi gectim alttan dersimi gecemedim sorum şu sımdi ben 4.sınıftan drs alabılecekmiyim yoksa seneye sadece alttan dersimimi verecem bi ders için bi dönemmi okuyacam

 27. ortalamam 2yı gecmedi ama derslerimi gectim 3. sınıf ogrencısıym alttan dersım varı onu gecemedim sımdı ben 4. sııftan drs alabıleckmıyım

 28. tek dersm var finansal butunleme vıze 35 fınal 35 ff yazyo ama gno:2,216 başarlı: 33 altı kalr demssnz ama bnm 35 ve ff ben kaldm mı yoksa notumda sorun mu var

 29. merhaba, bişi sormak istiyorum ben aöf okul öncesi öğretmenliği 4. sınıf öğrencisiyim bugüne kadar hiç ff notum gelmedi 46yla bile dd olup geçmiştim. dün sonuçlar açıklandı bütün derslerimden geçmişim fakat bi dersimin ortalaması 46 düşmüş. ve harf notu olarak ff yazıyordu. ben bu dersten kalmış oluyorum değil mi. son sınıf lar için tek ders sınav uygulaması gelecek die bişi duymuştum olacak mı bi bilgisi olan var mı.

 30. BİL102U TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ II 3.0 65 – – – – – – 70 68.500 AA
  FOT102U HAREKETLİ GÖRÜNTÜNÜN TARİHİ 4.0 35 – – – – – – 40 38.500 CD
  FOT106U FİLM VE VİDEO KÜLTÜRÜ 4.0 50 – – – – – – 50 50.000 CB
  FOT108U FİLM VE VİDEO YAPIMI 4.0 60 – – – – – – 35 42.500 CC
  İNG102U İNGİLİZCE II 3.0 35 – – – – – – 5 14.000 FF
  KÜL102U KÜLTÜR TARİHİ 4.0 45 – – – – – – 40 41.500 CD
  RTP102U RADYO VE TELEVİZYONDA PROGRAM YAPIMI 4.0 75 – – – – – – 45 54.000 CB
  RTP104U RADYO VE TELEVİZYON YAYINCILIĞI 4.0 45 – – – – – – 40 41.500 CD

  Öğretim Yılı Dönem Dönem Not Ort. Genel Not Ort. Durum
  2012 1 1,740 1,740 Uyarı
  2012 2 1,960 1,850 Tekrar o halde ben hangi derslerden kaldım ?

 31. Mrb ben 3. sınıftayım bütün derslerimi geçtim yanlız birinci dönemde makro iktisat dersinden ff olarak kaldım makro iktisat dersi 2. sınıfın dersi ben şimdi 4. sınıfa geçtim.2. sınıftan dersim kaldığı için 4. sınıftan ders alabilirmiyim.Her hangi bir sorun yaşatı mı bu derum bana.

 32. ben aof okul öncesi 4 sinif öğrencisiyim benim notlarim cok iyi ama öğretmenlik Uygulaması dersinden 2 rane etkinliği portfolyoya atmayi unutmuşum acaba sınıf tekrari olurmu

 33. mrb ben 2 yıllık adalet okuyorum birinci yılım.kpssye girmek istiyorum ama kaynaklar çok kamaşık hangi kitapları almalıyım ve sınav ne zamn teşekkürler

 34. işletme 5. yarıyıldayım üretim yönetimi dersim 25 ikincidw nw almalıyım çan eğrisinden de az alırlarsa benim gibi geçermiyi bu dersten.?

  1. Geçmek için Başarı notunuz en az 35 olmalı Ara sınavınızın yüzde 30 u ile dönem sonu sınavınızın yüzde 70’i toplanarak başarı notunuz belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu