Aöf İngilizce 3-4 Dersleri Kaldırılıyor!!

Aöf İngilizce 3-4 Dersleri Kaldırılıyor!!

Açıköğretim lisans bölümlerinde okuyan öğrencilerin muzdarip olduğu İngilizce 3 ve İngilizce 4 derslerinin yerine 2014-2015 eğitim yılından itibaren “Girişimcilik ve İş Kurma” ve “Etkili İletişim Teknikleri” sözel dersleri getiriliyor. Üstelik geçen yıllarda bu dersleri almış ve başaramamış olan öğrencilerde dahil.

Açık öğretim öğrencilerinin haklarını savunan ve bu konularda mücadele veren Elif Erden sayesinde ve yetkililerinde duyarlılığı sonucunda aöf öğrencisi ve öğrenci adaylarının muzdarip olduğu konular bir bir aşılmaya devam etmektedir.

Açıköğretim lisans bölümü öğrencilerinin yıl uzatmasına, maddi ve manevi kayıp yaşamasına neden olan 7. ve 8. dönemlerde okutulan Yabancı Dil 3 ve 4 derslerini alan öğrencileri de içeren önemli bir sorun aşılmış oldu. 2014-15 öğretim yılından itibaren Yabancı Dil-3 dersinin yerine “Girişimcilik ve İş Kurma”, Yabancı Dil-4 dersinin yerine ise “Etkili İletişim Teknikleri” dersleri görülmeye başlanacaktır. Üstelik mevcut öğrenci olup bu derslerden kalanlarda İngilizce 3-4 yerine gelen gersleri alacaklar. AÖF yetkilileri yabancı dil derslerini geçmekte zorlanan öğrencilere Türkçe içerikli derslerin getirilmesinin bu öğrenci grubunun başarı ortalamasını arttıracağına inandıklarını belirtti. Eski sistemde olduğu gibi daha kolay olan İngilizce 1 ve İngilizce 2 dersleri okutulmaya devam edilecektir.

Tüm açıköğretim öğrencilerine hayırlı olmasını temenni eder Elif Erden hanımefendiye sizler adına teşekkür ederiz..

 

Aşağıya İngilizce 3-4 için Anadolu Üniversitesi tarafından soruya karşılık gelen cevabı ekliyorum.

Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Lisans Programlarında 7. Yarıyılda okutulan “Yabancı Dil 3” dersinin yerine 2014-2015 Öğretim Yılından İtibaren “Girişimcilik ve İş Kurma” dersinin okutulmasına, 7.yarıyılda okutulan “Yabancı Dil 3” dersinden başarısız olan öğrencilerin “Girişimcilik ve İş Kurma” dersinden sorumlu olmalarına, Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Lisans Programlarında 8. yarıyılda okutulan “Yabancı Dil 4” dersinin yerine 2014-2015 Öğretim Yılınan itibaren “Etkili İletişim Teknikleri” dersinin okutulmasına, 8.yarıyılda okutulan “Yabancı Dil 4” dersinden başarısız olan öğrencilerin “Etkili İletişim Teknikleri” dersinden sorumlu olmalarına Senato Kararı gereğince karar verilmiştir.

Bilgilerinize rica ederim.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

 

 

57 Yorum

 1. Aöf İngilizce 3-4 Dersleri Kaldırılıyor!! Bu haber doğrumu acaba ben aöf çağrı merkezi ile ile iletişime geçtim onlar bu bilgiyi doğrulamadılar. Bilgi alabilir miyim ? Teşekkürler.

  1. Çağrı merkezleri henüz bilgiden haberdar değiller. Bu bilgi üniversite rektöründen alınmış bir bilgidir.

 2. hocam bu güzel bir haber süper bir haber ama bu haberi sizin sitenizden başka yerde bulamadım. bu haberin kaynağı nedir acaba…

 3. Ya bu elif hanim kimse bu kandil gecesi allah onu hem bu dunyada hem obur dunyada muaffak etsin peygamberlerle hasreylesin AMIN

 4. Kim ki bunun bu şekilde olumlu sonuçlanmasına sebep olmuşsa Allah onlardan bin kere razi olsun. .
  HAYIRLI BAYRAMLAR 🙂

 5. İki yıllık üniversiteyi müteakip konaklama işletimi bölümüne bakşadı 3 ve 4 oludum ama ing 3 kaldım tek ders sonavındada gecemesim önümüzdeki yıl ing okumak zorunda degilim sizin acıklamanoza göre doğrumu

 6. arkadaşlar halen kesin bir haber yok mu bu ingilizce mağduruyum bu sene kursa gideceğim ancak kesin birşey olmadığı için gidip gitmeme hususunda kararımı veremedim admin yardım lütfen

 7. SLM ARKADAŞLAR BENİMDE BU KONUDA BİR SORUM OLACAK… BEN MALİYE OKUYORUM 4. SINIFA YENİ GEÇTİM İNGİLİZCE 3 VE 4 DERSLERİNİ ALACAK MIYIM. YOKSA MUAFİYETTEN YARARLANABİLİYOR MUYUM. BİLEN Bİ ARKADAŞ BANA BİLGİ VEREBİLİR Mİ.???

  1. Üniversite açıklama yaptığı andan itibaren İngilizce yerine sözel iki ders almış olacaksınız.

 8. merhaba ingilizcenin kalkamsı için çaba gösteren arkadaşların emeğine sağlık yalnız bizim bir yılın hesabını kim verecek ben elli yaşındayım memurum uzmanlık sınavı açıldı bu sene ingilizceden kaldığımdan dolayı giremiyorum belkide birdaha açılmayacak

 9. peki bizim bir yıllık kaybın hesabını kim verecek ben uzmanlık sınavına giremiyorum kaybım çok büyük ingilizceden kaldım sadece mezun olamadım bari bize bir hak tanısınlar

 10. Admin,öncelikle teşekkür ederim.Arkadaşlar,ben Elif Erden.
  Tanıyanlarınız biliyordur,3 yılı aşkın süredir AÖF öğrenci hakları konusunda mücadele vermekteyim.Basın ve medya da yapmış olduğum mücadele de sürekli yer aldık ve kamu oyu oluşturduk.Niketim Yök başkanı,Rektör ve tüm yetkililerle görüşerek mağdur olan durumlar giderilmeye çalışılıyor.Öncelikle şunu belirteyim.Son yapmış olduğum basın açıklaması sendika başkanlarının da destekleri ile oldu.Asparagas bir haber değildir.Okul kayıt dönemine yakın açıklamayı yapacaktır.Elimde resmi yazı olmadan böylesi bir haberi ulusal basında duyurmak sıkıntı olurdu.İçiniz rahat olsun.İng3-4 dersleri artık olmayacak,yerine farklı dersler alınacak.Bunun yanında 2.üniversite okuyan muafiyet tüm öğrencilere tanınacaktır.4 temel derslerden.Bu dersler ing1-2,Temel bilgi tek.Türk dili,Atatürk İlke ve inkılapları.
  Bu mücadelyi verdiğimde bende çoğu arkadaşlar gibi ing 3-4 derslerinden 1 yılımı uzatmış oldum malesef.Bu konuda da yargı yoluna yoluna gittim ve AYM de hala sürmekte..Bu yıllaın hesabını okul veremez illaki,Ancak arzu edenler haklarını yargı yolu ile arayabilir…Facebook üzerinde de sayfa ve grubumdan tüm basın açıklamalarına ulaşabilirsiniz..Admin tekrar teşekkür ederim..

  1. Açıköğretim öğrencileri için sürdürdüğünüz mücadele adına teşekkür ederim. Her daim sizi destekleyeceğimize emin olabilirsiniz.

 11. Ben yıllardır inglizceden geçemiyorum şu anda 2 yıllık bölümde 5. yılıma girdim sadece İngilizce 1 ve İngilizce 2 kaldı bu yüzdem dönem uzattım bu muafiyet veya yerine başka ders her neyse ingizce 1 ve ingilizce 2 yi kapsıyormu cevaplanırsa sevinirim…

 12. Sayın Elif ERDEN ;Açıköğretim öğrencileri için sürdürdüğünüz mücadele için tüm AÖF Öğrencileri adına teşekkür ederim.

 13. elif erden kardeşimize sonsuz teşekkür ediyorum allah oana iki cihan saadeti nasip etsin peygamberimizin şefaatine nail olsun inş.

 14. Arkadaşlar AÖF den e posta yolu ile bu durumu sordum bilgiyi doğruladılar eğer aklımızda soru işareti kalmasın diyorsanız sizde yazabilirsiniz.

 15. elif erden kardeşimize sonsuz teşekkür ediyorum allah ona iki cihan saadeti nasip etsin peygamberimizin şefaatine nail olsun inş.

 16. adalet arkadaşlar bu konuyu tv haberlerinde gündeme getirelim böylece kamuoyu oluştururuz.kendi dilimizi doğru dürüst öğrenemedik ingilizceyi bu eğitim sistemiyle veremeyiz.eğitim sisteminin kurbanlarıyız kurban…

 17. 2014-2015 yılından itibaren ingilizce 3 ve ingilizce 4′ ün yerine başka derslerin okutulacağı aöf öğrenci platformu başkanı elif erden hanım tarafından televizyondan da açıklanmıştı.Aöf bürosunu aradığımda ilgili yılda görmeye devam edeceğimizi kalmamız durumunda başka dersleri göreceğimizi söylediler bununla ilgili bilgi alabilirmiyim?

  1. Bununla ilgili siz ne biliyorsanız bizde onu biliyoruz. Sözel dersleri almak için kalma şartı getirildiğini düşünmüyorum. Yakında bir açıklama yapılır.

 18. Ben bugün açıkoğretim bürosuna gittim muafiyet işlemleri için hem muaf oldum hemde oradaki bayan ing 3 ve 4 ün kalktığını söyledi.

 19. Arkadaslar mrb.konu hakkinda bilen birinin yardimina ihtiyacim var,bilen arkadaslar yardimci olurlurlarsa cok sevinirim.ben kamu yon.4 sinif ogrencisiyim anttan 3 tane dersim kaldi,sorum sudur;ben ing 4 u gectim ing 4 un yerine gelecek olan dersi almama gerek var mi?ancak ing 3 den kaldim bunun yerine gelen dersimi alicam yoksa ing 3 u vermek zorundamiyim?yardimci olursaniZ cok sevinirim simdiden tsk.

  1. Geçtiğin dersin yerine başka ders gelse bile almayacaksın. Sadece İngilizce 3 yerine gelecek olan dersi alacaksınız.

 20. elif hanım gerçekten çok tşk Allah razı olsun , yalnız bişey sormak istiyorum , bu ing 3-4 muhafiyet için dilekce vs işlem yapmamız gerekiyormu yoksa dersleri üniversite kendi mi atayacak

  1. İngilizce 3-4 ten muafiyet yok ders sözel ders ile değiştirilecek. Geçen sene alıp kalanlar sözel dersi alacaklar.

 21. birinci sınıftan iki tane FF notum var yil sonu ancak 2.15 ile başarılı geçtim bu iki dersim bu yıl gözükmüyor.bunlardan sorumlumuyum.ikinci dönemmi alacagım

  1. Kaldığınız dersler hangi dönemin dersleri ise ( Güz ise güzde, bahar ise baharda ) o dönemde alacaksınız. FF alınan dersler not ortalamasına bakılmaksızın tekrar edilir.

 22. Merhabalar bu muafiyet hakkında bi sorum olcak.şimdi ben dikey geçiş ile işletme okuycam.önlisansta ingilizce gördügüm için ingilizce 1 2 den muaf oluyormuyum ? Eğer muaf oluyorsam ingilizce 7 8 dersleri yerine de sözel dersleri alıcak mıyım ? Yani uzun lafın kısası dikey geçiş yaptıktan sonra hiç ingilizce ders görecek miyim ? Teşekkürler.

  1. Ders muafiyeti için; eğer daha önce Anadolu üniversitesinde okuduysanız otomatik muaf olacaksınız, yok farklı bir üniversitede okuduysanız Muafiyet için başvuru formunu doldurup, mezun olduğunuz okulda onaylatıp onu kayıt evrakları ile birlikte vermelisiniz. BURAYA tıklayarak detayları öğrenebilirsiniz.

   1. Daha önce başka üniversitede önlisansı okudum,dediginiz şekilde form fln doldurup imzalatıp kaydımı yaparım ama ögrenmek istedigim o formu doldurup içeri verdikten sonra hiçbi dönem ingilizce görmüyecem deil mi bunun cvbını verebilirseniz cok sevinirim.ilginiz için de ayrıca teşekkür ederim.

 23. bu sene ek yerleştirmede lojistik bölümü kazandım ve yerleştim seneye açıköğretime almak istiyorum ygs sınava tekre-ar girmem gerekiyo mu??

  1. Yatay geçiş kapsamında 1.dönem sonunda Anadolu Üniversitesine başvurarak geçiş yapabilirsiniz.

 24. Herkese iyi günler , ben biraz gec kaldım ama ingilizce 4 ü gecmiştim , okul hala bitmedi. , etkili iletişimi alacakmıyım , tesekurler , kafam karıstı , yorumlarda benim sorumu da kimse dile getırmemiş

 25. Merhaba ben kocaeli üniversitesinde 1. Sınıfım ceko okuyorum 2 .siniftan acikogretimden devam edebilirmiyim arkadaslarim acikogretimin yararini olmadigini soyluyorlar bunun icinde bir aciklama yaparmisiniz yatay Gecis icin hangi belgeler gerekiyor tesekkur ederim

 26. Ben dikey geçişle aöf ye geçtim, 4.sınıfta sadece ingilizce dersinden kaldım, ortalamam 2 nin üzerinde, bu durumda ben tekrar sınava girecekmiyim, mezun mu olacagım,yoksa ingilizce dersinin yerine eklenen başka bir dersin sınavına mı gireceğim.cevaplarsanız sevinirim….

  1. Eğer dersten FF alarak kaldıysanız, o dersi tekrar görmeniz gerekiyor. Yok DD, DC, CD gibi bir not ile kaldınız ve Genel Not Ortalamanız 2.0’ın üzerinde ise mezun olmuşsunuz demektir.

 27. bide teşekkür edecekmişim benim adıma teşekkür etmeyin kardeşim ben memnundum ingilizceden bilerek bırakmıştım şimdi hiç bilmediğim bi dersten sınava giricem. en basit gördüğüm dersi bıraktım ona da biri çıkıp engel olmuş lanet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu