Aöf Ders Ekle Sil İşlemi Nedir Nasıl Yapılır

Aöf Ders Ekle Sil İşlemi Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Anadolu Aöf Kayıt yenileme ve Ders Ekle Sil işleme nasıl yapılır? [VİDEOLU ANLATIM]

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bölümleri 2014-2015 eğitim yılı kayıt yenileme işlemleri 12 Ekim Pazartesi başlıyor. Kredili sistemde Ders Ekle Sil işlemini yaparak alttan almamız gereken veya üstten almak istediğimiz dersleri okuyacağımız döneme eklemekte veya ders çıkarabilmekteyiz. Kısaca özetlersek Ders Ekle/Sil okulu daha çabuk bitirmek isteyenler için üst dönemden ders alma, yavaş yavaş zorlanmadan uzun vadede bitirmek isteyenler için mevcut dönemden ders çıkarma olarak açıklayabiliriz. ( Ders çıkarmada sildiğiniz dersleri almadan mezun olamazsınız ).

Açıköğretim Bölümleri 2015-2016 Güz Dönemi Kayıt Yenileme İşlemleri 12 Ekim – 23 Ekim tarihleri arasında yapılacaktır. Bu tarihler içinde kayıt yenilemeyenler, veya bu tarihleri kaçıranlar güz dönemi derslerini alamazlar, dolayısı ile okulu bir dönem uzatmış olurlar.

Aöf kayıt yenileme işlemleri aşağıdaki şekilde yapılacaktır.

1- İnternetten kayıt yenileme sayfasından ders ekle sil işleminin yapılması

2- Vakıfbank’a 2015 aöf harç ücretlerinin ödenmesi

3- Aöf bürosundan bu dönem okuyacağınız yeni kitaplarınızı alma olarak açıklayabiliriz.

 

Aöf Ders Ekle Sil İşlemi; 

Aöf Ders Ekle-Sil işlemini aşağıdan madde madde nasıl yapılır görebilirsiniz.

Öncelikle Hatırlatmalar;

 • Ders ekel sil işlemini 1. sınıfı tekrar edenler ( Geçen yıldan kalanlar ) 2.sınıftakiler, 3.sınıftakiler, 4.sınıftakiler ve Geçen yıl ve daha öncesinde Dikey Geçiş kapsamında 3.sınıfa kayıt olup sınıfta kalanlar yapabilirler.
 • 1.Sınıfa bu yıl ilk defa kayıt olanlar ile, Dikey Geçiş kapsamında bu yıl 3.sınıfa kayıt olanlar ders ekle sil yapmayacaklar.
 • Ders eklemek için, alt dönemden dersinizin olmaması gereklidir. 1.sınıftan kalmış dersi olanlar 3.sınıftan ders alamazlar, 2.sınıftan kalmış dersi olanlar ise 4.sınıftan ders alamazlar. Alttan kalan derslerinizi vermeden üst dönemden ders alamazsınız ama isterseniz bulunduğunuz dönemin derslerinden çıkarabilirsiniz.
 •  Ders ekleme veya çıkarma işlemini harç ücretini ödemeden önce yapmanız gerekmektedir, harçları ödedikten  sonra yapmanız zorlaşmaktadır. Ders ekleme veya çıkarma yapacaksanız önce bu işlemi sonrasında harç ücretini yatırmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Bir dönemde en fazla toplam 45 kredilik ders alabilirsiniz. Okul size 30 krediye kadar ders ataması yapmaktadır. Siz eğer alttan dersiniz yoksa üstten 45 kredi tamamlanana kadar ders ekleyebilirsiniz.

 Ders eklemek veya çıkarmak için BURAYA tıklayın.

 • Açılan sayfada TÜRKİYE YENİ KAYIT VE KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ’ne tıklıyorsunuz.
 • Açılan sayfadan ” Kayıt Yenileme ” yazısına tıklayın.
 • Burada TC kimlik numaramız ve Aöf bürosundan aldığımız şife ile giriş yapıyoruz.
 • Buradan okulun size alabilirsin dediği dersleri ekleyebilir, mecut derslerden ders çıkarabilirsiniz.
 • Aşağıda Ders Ekle Sil Ekranı Görünmektedir. Burada Üniversitenin size atadığı dersler üst taboda yer almaktadır. Alt tabloda ise üniversitenin size ekleyebilirsiniz dediği dersler bulunmaktadır. Mevcut dönemde görmek istemediğiniz dersleri sildiğiniz zamanda alt tabloya düşerler.
Aöf Ders Ekle Sil İşlemi
Aöf Ders Ekle Sil İşlemi
 • Aöf ders seçim tablosundan ders ekleme veya silme işlemi yaptıktan sonra işlemi kontrol etmeniz ve ileri tuşuna basmanız gerekmektedir. Aşağıdaki resimde görebilirisiniz.
Aöf Ders Ekle Sil Kontrol ve Onay Sayfası
Aöf Ders Ekle Sil Kontrol ve Onay Sayfası
 • Ders Ekleme Silme işleminiz tamamlanmıştır hayırlı olsun. Bundan sonraki aşama Vakıfbank’a Harç Ücretlerinii yatırılmasıdır.
[youtube id=”v1jo8ByGkD0 ” width=”600″ height=”350″]

 

Girdiğiniz sayfa ile ilgili uyarılarıda belirteyim;
*Fakülte tarafından bu dönemde alabileceğiniz derslerin kredisi 30 ECTS* krediyi geçiyorsa en az 30 ECTS kredilik, geçmiyorsa tüm derslerin ataması yapılmıştır.
*Tekrar ettiğiniz dersler ve ilk kez alınan dersler farklı renklerde gösterilmiştir.
*Atanan derslerin üzerine TOPLAM 45 ECTS krediyi geçmeyecek şekilde varsa üst dönemden ders ekleyebilirsiniz. Fakülte tarafından yapılan ders ataması sonucu atanmayan dersi kalan ve bu dersleri alması halinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler 45 ECTS kediyi geçmeyecek şekilde ders ekle işlemi yapabilirler.,
* Ders silme, bir üst dönemin derslerinden başlayarak yapılabilir. Üst dönemin derslerinin tamamı silinmeden, bulunduğunuz dönemin derslerinden silme yapamazsınız. Ancak tekrar ettiğiniz dersleri silemezsiniz.
* Bir dersi silmeniz o dersten sorumlu olmadığınız anlamına gelmez. Sildiğiniz dersleri daha sonra lgili dönemde almak zorundasınız. Dönemlik-Kredili programlarda tüm dersler zorunlu olup seçmeli ders bulunmamaktadır .Derslerin tamamından başarılı olmadan mezun olamazsınız.
*Tüm dersleri silmeniz halinde bankada ödeme oluşmayacak, kayıt yeniletemeyecek, öğrencilik haklarından yararlanamayacak ve sınavlara giremeyeceksiniz.
*Ders ekle-sil işlemi 3 basamaktan oluşmaktadır. En son basamakta mutlaka onay vermelisiniz. Yaptığınız işlemleri onaylamadığınız takdirde, ders ekle-sil işlemleri geçersiz sayılacaktır.

– Çıkardığımız dersleri ancak seneye aynı dönemde alabileceğimizi unutmayalım. Yani ıkarılan dersler aslında bizim okula borcumuzdur ve bu derslerde geçmeden okulu bitirip diploma alamayız.

 

2 – Vakıfbank’a harç Ücretlerini Yatırma ve Kaydın Yenilenmesi

– Ekle sil yaptıysak bankaya gidip harç ücretini yatırabiliriz arkadaşlar.
– Bankaya harç ücretini yatırmadığımız sürece ekle/sil işlemini tekrar yapabiliriz. Her yaptığımızda bir önce yaptığımız silinir en son yaptığımız güncel olur.
– Bankaya harç ücretini ödedikten sonra Aöf bürosuna gidip bu dönem okuyacağımız yeni kitaplarınızı alabilir, Öğrenci kimliklerinizin arkasına bandrol yapıştırtıp, Öğrenci Pasosu için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bankaya harç ücretini yatırdıktan sonra mazeretli tarihte ders ekle sil yapabilirsiniz. Bundan sonra aöf bürosuna gidip kitaplarımızı almak kalıyor geriye.

Sorularınız olursa konunun altına yazarsanız cevaplarım.

Hepinize sınavlarda başarılar dilerim.

549 Yorum

 1. MERHABALAR BEN GEÇEN YIL OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ BİTİRMEM GEREKİYORDU AMA ALTTAN DERSLERİM VAR.DERSLERİMDEN BİR TANESİ GÜZ DÖNEMİNE AİTTİ VE BEN KAYIT TARİHİNİ KAÇIRDIM. SANIRIM SENEYE GİREBİLECEĞİM SINAVINA. DİĞERİ DE BAHAR DÖNEMİNE AİT. BENİM EKLE SİL YAPTIRMAMA GEREK VAR MI ZATEN DERSİM BELLİ

 2. Merhaba, üstten ders almak suretiyle dört yıllık bir bölümü üç yılda bitirmek mümkün olur mu, teşekkürler….

   1. 3 yılda bitiriliyor dendi ama bitmiyo çünkü bütün dönemler 30 kredi değil her halde 3. sınıfta 45 ten fazla kredi alma şansımız olcak diye tahmin ediyorum

    1. 1.sınıf hariç her dönem 45 kredilik ders alma hakkınız var.
     1. ve 2.dönem 30+30 = 60
     Kalan 4 dönem 45*4= 180
     Toplam 240 kredi yapar.

 3. ben bu sene işletme 4.sınıfı okuycam ve 4.sınıfta işletme 7 ders görünüyor bu 7 dersin hepsini alacakmıyım yoksa ders sayısı artacakmı. acil cevap lütfen

 4. bu sene işletme 4.sınıfı okuycam ve 4.sınıfta işletme 7 ders görünüyor bu 7 dersin hepsini alacakmıyım yoksa ders sayısı artacakmı.

 5. bu ekle sıl ıslemı kredılı bolumler ıcın gecerlı heralde 2 yıllıklarda bunla ugrasmaya gerek yok oylemı?

 6. Merhaba benim sorum Ders muaflığı ile ilgi.Yüksek okulda alığım için İşletme 3.sınıfta İngilizce dersinden muaftım. Yeni dönemde Kredili sisteme geçildiğinden dolayı 4.sınıfta Edebiyat dersini almak zorunda kalacakmıyım.

 7. merhaba ben sımdı ısletme yonetımı 1. sınıf öğrencisyim butlere grdm ve sanırım 3 dersten kalıcam ıkıncı sınıf olabılıyormuyum seneye ? ve bnım not ortalamam 2 olursa kaldıgım derslerde dc olursa onlarıda kurtarabılıyormuyum cok onemlı lutfen cevap verın:)

  1. kaldığın 3 dersi okuyacaksın ve 2.sınıftanda ders seçeceksin kayıt yinelem tarihinde başlangıç 22 ekim.dc aldığın derslerden geçmen için sınava girdiğin derslerin tamamının ortalamasın 2.00 üzeri olmalı.yani hem geçtiğin hem kaldığın derslerin ort. 2.00 üzeri ise kaldığın dersi geçersin.basit olarak yazıyım bir dersin ort.2.50 diğeri 1.50 ort 2.00 olduğu için 1.50 yi de geçrsin

 8. merhaba.ben bir tatsızlık yaşadım ve 3.sınıf 1 dönem kaydım olmadıgı icin derslerimi veremdim.suan aöf okul öncesi öğretmenliği 4 sınıf öğrencisiym.bu yıl kaydımı yapamadıgım için vermedim 3.sınıf güz dönemi derslerimi almam mümkün mü? dönemim uzamaddan bu yıl içinde sekiz dersimi iki dönem için 4er 4er bölüşüp almak istiyorum da.bu mümkün mü acaba?teşekkür ederim şimdiden

  1. soru çok karışık olmuş.eğer kayıt yenilemeyip sınava girmediysen bende bir dönem giremedim o dersleri geçemessin seninde 4.sınıfta olmaman lazım yani.ama hem 3.sınıf hem 4.sınıftan ders seçerek sınava girebilirsin.soru daha net olursa yardımcı olurum belki…

 9. mrb ben muhasebe ve vergi uygulamaları 2.sınıfım 3 dersim var.nasıl olacak bu sistemle?

  1. bir sonraki kayıt yenileme döneminde kaldığın derslerden sınava gireceksin eğer istersen bir üst sınıftanda ders seçeblirsin.bildiğim kadarıyla 45 krediye kadar ders seçiliyor.buda 9 10 derse denk gelir yani 2.sınıf derslerin ve 3.sınıf derslerinin tamamından istersen sınava girebilirsin.yada istediğin 3 4 dersten

 10. merhaba ben 2009-2010 yılında kayıt oldum derslerdn kaldığım için kaydımı yeniletmedim şimdi yenileyebilirmyim_? 2 yıllık işletme okuyacağım bir arkadaş yazmış 2 yıllıklarda ders ekle sil yokmuş öylemi?

 11. MERHABA BEN 2 SENEDİR 1 SINIFTAYIM VE 3 DERSİM KALDI BÜTÜNLEMEDEDE GEÇEMEDİM BU DURUMDA TEKRAR 1 SINIFAMI DEVAM EDECEĞİM YOKSA 2 SINIFIN DERSLERİNDEN DE ALABİLECEKMİYİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  1. merhaba ben 3 senedir 1. sınıftayım. 3 derten kaldım. kredili sistemde bende üst sınıftan ders alabilirmiyim. aöf benim adıma ders seçmiş. bunlar üst sınıfın derslerimi anlamadım. alttan dersi olan üst sınıfın derslerini seçebilirmi. sadece kaldığım derslerden sınava girsemde diğerlerini seçmesem olurmu.

 12. merhaba,
  3. sınıftan 3 dersım var. eskı sıteme gore devam etmem gerekıyor 3 ten.ancak kredılı sıstemde 4. sınıfın derslerını de alabılıyormuyum. tşk

 13. merhaba ben 2. bankacılık ve sigortacılık bölümündeyim 1. sınıftan altab dersim yok yanlız 2. sınıfta kredili sitemi tam olarak anlayamadım kendi ana derslerimin bazıları yok önlisans programı baktığımda başka dersleri görmekteyim . ben şimdi kaç tane dersten sınava giricem kaç ders seçicem ?

 14. merabalar ben aöf 2.sınıf ve son sınıf öğrencisiyım 3 dersten kaldım seneye kredili sisteme gececek olduğundan nasıl bi yol izleyeceğimi bilmiyorum.3 dersi kaç defa da girip bitireceğim toplam kaç kredi olması gerekiyo bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

 15. iyi günler diliyom ben bu yıll 3.sınıfa geçttim iktisattan yanlız 2 dersim alttan kaldı alttan kalmasına rağmen ders seçme şansım var mı?

 16. mrb 28 eylülde afdan yararlanarak dilekçemi verdim işletme 1.sınıftan 3 dersim var 2.sınıf derslerini seçmem mümkün mü? şifre verilmedi ne yapmam lazım bilgi verirmisiniz.2012-2013 yılında sadece 3 dersi vereceğim.

 17. Ben ilahiyat 1.sınıfı btrdm. Alttan 2 dersim var. 2.sınıfa geçtim kredili sistem de sınıfta kalma olmadgndan dolayı. Şimdi 2.sınıf derslerinden çıkarma kaç tane yapabiliyoruz ve 1.sınıftan kaldğm derslerin sınavına ne zaman grcm? Bi de bu 2.sınıfın çkrttğm dersleri seneye okuyup sınavlarınamı grcm ?

 18. Merhaba… Bölümüm Çalışma Ekonimisi, 3. sınıftan 4 dersten kaldım. Şimdi ders ekle sil yapacağım yalnız ben şunu anlamadım kaldığım dersler başka isimlerde 5. yarıyıl diye geçiyor, onlara ek olarak 7. yarıyıl olarak 3 ders kendiliğinden eklenmiş ve altta isteğime göre ekleyebileceğim 2 ders daha bırakılmış. Ben hepsini ekledim kredim 39 oluyor. Şimdi bu 7. yarıyıl diye geçen dersler 4. sınıf dersleri mi acaba bilemedim. Eğer öyleyse benim bu sene okulu bitirme şansım var yani öyle mi? (eğer öyleyse bu çok güzel bir haber olur) Birde bu seçilen dersler tek sınavda mı veriliyor, sınav formatında bir değişiklik var mı? ve son sorum; 2012-2013 iki yarıyıla bölünüyor değil mi; bu ilk yarıyıl için seçilen dersleri verdikten sonra 2. yarıyıl için ders ekle sil işlemi tekrar mı yapılıyor?

 19. ben 3 senedir 1. sınıftayım. 2 senelik bölüm. 3 dersim var alltan. bende üstten ders seçebilirmiyim. seçmesem sadece kaldığım dersleri versem olurmu.

 20. meraba ben 1.sınıftan muhasebe dersi ve 2.sınıftandan ticaret hukukndan kaldım muhasebeyi vermedğim için üçe geçemiyorum şimdi üsten ders alamıycakmıyım.

 21. ben 1.sınf muhasebedn ve 2.sınf tic hukukndan kaldm ve üsten ders alabilirmym

 22. merhaba ben adalet 2. sınıf öğrencisiyim. ortalamamı yükseltmek için 1. sınıf derslerimden düşük olanları yükseltmeye almak istiyorum. sistem buna izin veriyorm mu

 23. ben 4.sınıf işletme meszunuyum uluslar rası işletmecilik dersinden dönem uzattım yeni sistemi bilmediğimden gidip harç yatırdım ders ekleme yapmadım nasıl olucak bilgisi olan

 24. merhabalar benim alttan dersim yok üst sınıftanda alabildiğim kadar ders aldım ama kafama takılan şu yani yanıtını bulamadım ve ya anlamadım sınavdaki süre uzatılacakmım yoksa aynımı kalacak aynı olsa yetiştirilemez veya onlar başka oturumda mı olacak öğleden sonra falan bu konuda bilginiz varsa sevinirm

 25. iktisat 4.sınıfım alttan borçlu sınıfım yok.güz döneminde alacağım dersler 22 kredilik 5 ders var 30kredi almam gerekmiyor mu ama ekleme yapamıyorm.silmede yok daha harç yatırmadım kredili sisteme yeni geçtiğim için yardımlarınızı bekliyorum lütfen yardımcı olurmusunuz… şimdiden teşekkürler..

 26. merhaba kamu yönetiminde 3. yılım alttan derslerim var onlar zaten otomatik olarak seçilmiş ama 22 kredi oluyor ekle sil yapamıyorum ve eğer yapabileceksem 45 krediye çıkabilirmiyim alttan dersim olduğu halde lütfen cvplarsanız sevinirim.acil

 27. merhabalar
  bende halkla ilişkiler birinci sınıf ögrencisiyim kaydımı bir sene dondurmustum bu sene tekrar basladım üst sınıftan ders aldım yalnız almadan önce harc paramı yatırmıstım mazeretli ders ekleme işlemi yaptım bugun bankaya aldıgım ders basına ne kadar ücret yatırmam gerekiiyor bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim üst sınıftan 4 ders aldım

 28. elimizdeki kitapları 2012 ekim ayında bürodan aldım ama 2011 baskı yazıyor yeni kitap olup olmadığını nasıl anlayacağım. finalde hangi üniteleri kapsıyor. bilgilerinizi bekliyorum. türk dili ve ed. 1. sınıf öğrenciyim

 29. Ben Sosyal Bilimler 2.Sınıf öğrencisiyim alttan bir dersim var Hukukun Temel Kavramları 2.Sınıftan da Felsefe ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi derslerim var.Ders ekle sil işlemini yapmadan bankaya gidip harç yatırdım bu durumda ne yapmam gerekiyor.

 30. merhabalar ben işletmeye dikey geçiş yaparak 3.sınıftan devam ediyorum ve bu ders ekle sil işini biri bana acıklarmı ne zaman yapcaz.

 31. bir dersim kalırsa mezun olurmuyum acaba o dersin muafiyeti varmı cvp bekliyorum.

 32. Tugba ULU Sen Osman Ulu yu tanıyor musun ? Gidin kendinize bi şarap alın gelin ? xD İmza : Kenan Vs 155 Kerrrrrreeeem Abi Kerrreeeem Abi xD

 33. ben 3.sınıftayım suanda.ama 2.sınıftan istatistik dersım var alttan ben sımdı bahar donemınde ustten ders alamıyomuyum:?

 34. özel güvenlik ve koruma 1. sınıf,1. dönemde ingilizce yi veremedim.şimdi ne yapmam gerekiyor.tam anlamadım bu kredili sistemi.bahar döneminde ders mi silmem gerekiyor…

 35. ben Medya ve İletişim 1. sınıf öğrencisiyim. güz döneminden kaldığım dersleri ne zaman vericem ? bazıları 2. sınıfta kaldığın derslerden yeniden sınava giriceksin diyor. ama bazılarıysa bahar döneminde hangisi doğru ? ve bu üstten ders alma olayı nedir yani 1. sınıftayım 2. sınıfın dersini görmem gibi birşey mi? Sorumu cevaplarsanız çok mutlu olucam 🙂 teşekkürler 🙂

 36. ben sağlık kurumları işletmeciliği geçen sene 2.sınıftaydım veremediğim 1.sınıftan iktisat dersim kaldı 1. harcı yatırdım 250 lira tekrarmı yatıracağım?sadece kaldığım dersin ücretini ödemem gerekmiyormu?ders başı 35 lira diyorlardı anlamadım bu işi bir açıklama yaparsanız sevinirim teşekkürler

 37. merhabalar ben ısletmeye dıkey gecısle gectım 3sınıfım bende bahar donemınde ders ekle ıslemı yapacakmıyım dıkey gecısle gelenler ders ekle sıl yapmayacaklar dıye duymustum bılgılendırırsenız sevırım

 38. Geçen seneden kalan 2 dersime 4 ders eklenmiş.2013-2014 Bahar Dönemine 1 ders verilmiş. Sizlere sorarım, bu sistemde 2013-2014 Bahar Dönemine bırakılan dersi almam bana ne gibi bir fayda sağlar. Yardımcı olun lütfen.

 39. bnm güz dönemine 3 bahar dönemine 3 dersm kalıo . seneye bahar döneminde sınava girmek zorunda mıyım . yoksa bu kalan dersler seneye güz döneminde verilebiliyor mu ?

 40. MERHABALAR BEN 4, SINIF İŞLETME OKUYORUM. GÜZ DÖNEMİNDEN KALDIĞIM DERS YOK. BAHAR DÖNEMİNDE DE 6 DERS GÖZÜKÜYOR. YANLARINDA DA SİL BUTONU AKTİF. BEN BU DERSLERİN HEPSİNİ BİTİRİP Mİ MEZUN OLUCAM? YOKSA YAPMAM GEREKEN BAŞKA BİRŞEY VAR MI( 240 KREDİ NASIL BİRŞEY)? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

 41. merhaba
  ben 6. donem ucretini yatırdım ders ekle bırak yapmadan.. lutfen bu konuda yardım edebilecegınızı soyleyınız. 2 ders daha eklemek için gidip parayı ustune yatırsam sıkıntı mı olur nasıl yapabilirim?

 42. slm arkadalar dha once yazdıgım sıtelerden cevap alamadım lutfen sızden bı cevap vermenızı rıca edıyorum .benım sorum öncekı sısteme göre iktisat teorısı ve anayasa hukukndn kalmıstım ılk ocak ve subat donemımde sadece kentlesme ve konut polıtıkaları ve sıyaset bılımı dersnı verdıler ekle sıl yapamadım suan ıse sıyası düşünceler ,çalışma ekonomısı ve örgutsel davranıs dıye ders vermısler hepsı 14 kredı yapıyor ve gene ekle sıl ıslemı ıcın herhangı bı tercıh gozukmuyr eger bu sene ders secemyceksem seneye ocak donemınde ılk ders secerken 45 kredılk mı ders sececegm yanı subattamı mezun olcam yoksa 2014 hazırandamı kpss p3 ıcın dıploma almam lazım yardmcı olrsanız sevınırım

 43. slm ben ıskı sısteme göre iktisat teorısı ve anayasa hukukndn kalmıstım ılk ocak ve subat ayında sadece sıyaset bılımınden , kentlsme ve konut polıtıkaları dıye ıkı dersten sınava gırdım gectım bu derslerı suan ders secemıyorum sıstem sıyası dusunceler çalışma ekonomisi ve örgütsel davranış diye ders koymuslar ekle sıl adına hıc bır secım hakkı yok sayfada toplamda 14 kredı yazıyor ders secemıycekmıyım ve bıde sımdıkı ıkı donemdede bunlara gırınce seneye 7 yarıyıl ve 8 yarıyıl derslernı ocak ve subat ta verıp mezun mu olcak yoksa hazırana kadar sınavamı gırcem cunku toplamda 30+30 kredı var ve bı sferde 45 krdı secılebılır dıyor kpss p3 e hazrlanyrm dıplomamı ne zman alabılcegım suana kadar yazdıgım hıc bır sıte cevap vermedı sız barı yardımcı olun lütfennnnn..

 44. MERHABA BENİM GEÇEN SENE BAHAR DÖNEMİNDEN TOPLAM KREDİM 1.98 İDİ VE DZ FF YZ PUANLARIM YOK BU SENE BAHAR DÖNEMİNE KAYIT YENİLEMEK İÇİN GİRDİM VE ALACAĞIM HİÇ DERK GÖRÜNMÜYOR AÇIK ÖĞR. BÜROSUNU ARADIM ONLARDA GÖREMEDİLER PUANIM 2.00 OLSA GEÇERDİM 1.98 PUANIM VE BAHAR DÖNEMİNDEN ALACAĞIM DERSİM YOK SADECE GELECEK SENE GÜZ DÖNEMİNE 2 DERSİM KALDI GÜZ DÖNEMİ KREDİM 2.11 BU GÜZ DÖNEMİNDEKİ 2 DERSİ VERİNCE BAHAR DÖNEMİ PUANIM 1.98 OLSA DAHİ MEZUN OLABİLİR MİYİM LÜTFEN ACİLEN YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ

 45. 2.sınıf bahar dönemi okuyan 3.sınıf bahar döneminden mi ders ekleyebiliyor

 46. ben ilahiyat ııı.dönemden bir dersten ff aldım , yeni sisteme göre hangi dönemde kalmış isem ancak o zaman alabilirmişim.sorum ise;60tl ödüyorduk peki bu şekilde öseme nasıl olacak…?

 47. meraba arkadaşlar bahar dönemi kayıt işlemini yaptım paramı yatırdım 21 mart son gn bildiğim kadarıyla 22 martta mazeretli son gün aöb haftaya gitsem bandrolü vurdurup kitapları alsam olurmu yoksa 21 ine kadar gitmek zorundamıyım?

 48. hocam merhaba. adalet 1.sınıf okuyorum . 2.dönem taksidimi yatıramadım. Bölümüm kredili sistemde . Öğrenci otomasyonuna giriş yaptığımda yeni dersler yüklenmiş durumda . Ben şimdi 2.dönem taksidimi gelecek kayıt yenileme tarihinde yatırsam sorun olur mu ??

  1. 11-22 Mart tarihleri arasında harç ücretini yatırmadıysanız kaydınız yenilenmemiş olup bu dönem ders alamaz sınavlara giremezsiniz.

 49. Hocam mrb ben 2dersten geçemedm bu dersi tekrar almam gerekiodu ama ders ekle tarihini kaçrdım ne yapmam gerekio ?? teşkkrler..

 50. slm benim sorum ben 1. dönem notortalamam 2 nin altında 2. dönemnotortalamaylanda yılsonu not ortalamamı 2 yapamıyorum seneye ders ekleyecegim kaldıgım ve muaf oldugum dersleri tekrar alacam açık öğretim 45 kıredi veriyor benim seneye birinci sınıf ve 2. sınıf derskıredilerim toplamı 45 in ustunde sadece 1 dersalamıyorum oderside açık öğretim verirmi yoksa o 1 ders yuzunden bi dönem uzatacakmıyım bilgilendirir seniz sevinirim

 51. merhabalar ben aof den 1. sınıf ta 36 dersten kaldım bu sene o dersleri nasıl kurtarabilirim kpss 2014′ e yetişmek için yardımlarınız için tşklr…

 52. merhabalar ben geçen sene 1. sınıf öğrencisiydim ve 4 dersten kaldım o dersleri bu sene nasıl kurtarabilirim.2014 kpss’ ye yetişebilir miyim?.. cevap bekliyorum.Teşekürler…

 53. 2 yıllık sosyal hizmetler okuyorum 2.sınıfa geçtim alttan dersim yok ekle sil yapacakmıyım acaba

 54. hocam ben 1.sınıfda matematikden kaldım.2.sınıfa geçtim borlu olarak.2.sınıfda bütün dersleri geçmişim bi tek atatürk ilkelerinden kalmışım.şimdi ben 3.sınıfa geçiş yapabilirmiyim

 55. Merhaba,işletme bölümü 2.sınıfa geçtim ama 1.sınıf bahar döneminden derslerim var.Bu dersleri 2.sınıf güz dönemine kayıt yaptırırken mi ders ekle-sil işlemi yapmam lazım yoksa bahar dönemine kayıt yaptırırken mi yapmam lazım.Acil cevap yazarsanız sevinirim

 56. Merhaba,ben harcı yatırdıktan sonra ders ekle sil işleminin yapılacağını düşünüyordum fakat öyle değilmiş.Alttaki dersler geldi sadece bir şekilde üsten ders ekleme yapamıyormuyum.aöf bürolarından halledemezmiyim

 57. hocam merhaba ;

  size bir sorum olacak harç ücretini yatırdıktan sonra her hangi bir işlem yapmak gerekiyor mu ?

  Teşekkürler

 58. ben 2isınıf için kayıt yaptırcam ders ekle sil işlemindearapçayı sildim onun yerine türk dilini ekledim arapça ve türk dili ve edebiyatı diye 2 ders kaldı bu dersleri 2.dönem vermem gerekiyormu bölüm ilahiyat bu arada.birde ilçede oturuyorum merkeze gitmem cok zor benim yerime eşim gidip bankaya harç ücretini yatırıp bürodan kitapları alabilirmi

 59. 4 sınıftada 2 dönemin 3 dersi var alttan ve ilk dönem ders eklesil işlemi yapamıyorum ve harç parası ilk dönem yatırmayacakmıyım yani nedurumdayım şu an ne yapmalıyım

 60. 4 sınıftada 2 dönemin 3 dersi var alttan ve ilk dönem ders eklesil işlemi yapamıyorum ve harç parası ilk dönem yatırmayacakmıyım yani nedurumdayım şu an ne yapmalıyım .

 61. S.A ben iki senelik ünv. mezunuyum 3-4 yapmak itiyorum kamu yönetime kayıtlar ne zaman başlıcak ?

 62. Merhaba
  Ders ekle sil işlemini yaptım fakat ücreti henüz yatırmadım ve bugün son gün. Ücreti bugün yatırmazsam kayıt yenileme işlemim gerçekleşmeyecek mi? Yoksa daha sonra da yatırabilir miyim?

 63. merhaba..eklenecek dersler arasında 3-4 ve 5 kredili dersler var.hangi kredili dersleri seçmek gerekir..yardımcı olabilir misiniz?

 64. merhaba ben ilk kez bu sene kayıt yaptırdım türk dili edebiyatına bana verilen şifre kabul edilmiyo giremiyorum ne yapmam gerek

 65. sayın rektörümüz bir aöf öğrencisi olarak bütünleme sınavının tek ders için değil 2-3 derse çıkarılmasını istemekteyiz

 66. mrhb.bn bu yıl güz döneminde önlisanstan mezun olabiliyorum .bahar döneminde dgs ile lisans kaydı yapabiliyomuyuz

  1. YÖK’ün yaptığı duyuruya göre bütünleme sınavı, tek ders sınavı veya Staj gibi sebeplerden dolayı mezun olamıyorsanız, güz dönemi kayıt tarihlerinde ön kaydınızı yaptırıp evrakları teslim edip kayıt olabilirsiniz. Ama Bahar dönemi başı öncesinde mezun olup diplomanızı ibra etmek durumundasınız. Detayı ve YÖK duyurusunu okumak için BURAYA tıklayın.

 67. merhabalar , iki dönemde not ortalamam 2’nin altında.bana cc altında olan dersleri aöf kendisi vermiş.Ders ekle çıkar sayfası bana hiç gelmedi.Bende harcı yatırmıştım Mazeretin olduğu tarihte ders ekle sil yapabilirmiyim ? lütfen yardımcı olurmusunuz.

  1. Evet mazeretli tarihlerde ders ekle sil yapabilirsiniz. Alttan kalan dersler otomatik eklenmekte onlar eklendiği için mevcut dönemden otomatik ders çıkarılmaktadır. Siz ekle sil yaparak bu çıkarılan dersleri geri ekleyin.

 68. Merhaba, arkadaşım 1.sınıf adalet bölümünde okuyor ve alttan 6 dersi var.. Şimdi sadece kaldığı dersleri seçse yeterli mi (23 kredi yapıyor). Yoksa üstten ders alıp 30 krediye tamamlamak zorunda mı..
  Teşekkürler

  1. Toplam 45 krediye kadar ders alabilir. Sadece alttan ders alırsa bu dönem alması gereken dersleri almamış olur. okul otomatik bir dönem uzar. Eğer başarabilirse bu dönem derslerinden de alsın.

 69. İsletme ogrencisiyim 2 tane 3 sinifdan 2 tanede 4 uncu sinifdan dersim var toplam 4 ders kendi direk kaydetmiş ben bi işlem yapmadan bi silinti yok demi normal olan bu ?????

 70. benim 3. sınıftan kalan 2 dersim var bugün kayıt yenileticem ama ders ekle çıkar bölümünde ekleyebileceğim ders gözükmüyor sadece kaldığım o derslerimi alıcam ? aöf nin telefonuda sürekli meşgul düşüremiyorum lütfen yardım edin teşekkürler.

 71. Merhaba 1. Sınıftan dersim var ve ben 8. yarıyıldan ders alamıyorum sadece kaldığım ders çıkıyor başka bir ders alamıyorum. Normalde benim 45 krediye tamamlama hakkım yok mu

  1. 1.sınıftan dersi olanlar 3.sınıf derslerini alamazlar. 2.sınıftan dersi olanlar 4.sınıf derslerini alamazlar.

 72. Merhaba
  Ben bu sene edebiyat bölümüne yerleşim kayıt yenileme sayfasına giriş yapamıyorum
  Yeni kayıt yapanlar ders ekle sil yapamaz diyorlar

  1. Bu yıl ilk defa kayıt olanlar Bahar döneminde kayıt yenileyecekler. 1.sınıfı ilk defa okuyacaklar ders ekle sil yapamazlar.

 73. Hocam ben 4.siiftayim guz doneminde ve bahar donemindede ingilizceden kaldim simdi ders ekle sil islemini yaparken sayfamda sadece 30 kredilik baska bir ders var yani kaldigim ingilizce dersi yok ne yapacagimi bilmiyorum lutfen acil yardim.

 74. Merhaba,

  Geçen sene 9 ders seçmiştim ilk dönem bu sene sadece 6 ders almak istiyorum ve ders silme butonu aktif değil ve aöf burolarını arıyorum bütün numaralar meşgül acil yardımlarınızı bekliyorum

  1. kaldığınız dersleri silemezsiniz maalesef. Eğer silme butonu aktif değilse hepsini almak durumundasınız.

   1. 9 tane ders çok ağır gelir bana böyle bir sistem mi olur ders nasıl silinmez ya milleti mağdur etmeye hakkınız yok….

 75. Merhaba,gecen yil dikey gecis ile aofye kayıt oldum fakat derslerden gecemedim tekrar kayit yenileyecegim ders ekle sile girince 7.donem derslerinden de aliyor gozukuyorum boylelikle daha erken mezun olma sansim mi oluyor ?

 76. Hocam ben 2 sınıfa geçtim ama alttan sadece iktisat dersim var 2 yıllık spor yönetimi okuyorum ben de ders ekle sil yapabilirmiyim…

  1. Yinede ders ekle sil sayfasına girip kontrol etmende fayda var. Eğer alacağın dersler 30 krediyi geçiyorsa bu dönem dersinden birisi eklenmemiş olabilir. Dolayısı ile dönem uzaması şokuyla karşı karşıya kalabilirsin.

  1. Ders ekle sil sayfasını kontrol etmenizi öneriyorum. Ekleyeceğim yok deseniz de tedbirli olup kontrol edin. Geçen senelerde okulun ekelemdiği 1 ders yüzünden dönem uzatanlar olmuştu.

 77. ben ders ekle sil işlemi yapmadan direk parayı yatırdım ne yapabilirim mazaretli ders ekle sil tarihi var mı eğer yoksa ben sadece fakültenin verdiği dersleri mi alacacağım

  1. 25-26 Eylül tarihlerinde ders ekle sil yapabilirsiniz. Ders ekleme yaparsanız ilave harcını bu tarihler içinde yatırmalısınız.

 78. ben ikinci sınıf öğrencisiyim. ders ekle sil işlemi yapmadan direk parayı bankaya yatırdım. mazeretli ders ekle sil tarihi var mı. ben otomatik olarak fakültenin verdiği dersleri direk almiş oldum mu

  1. 25-26 Eylül tarihleri arasında ders ekle-sil yapabilirsiniz. Eğer ekleme yaparsanız eklediğiniz derslerin ücretini bu tarihlerde yatırmalısınız.

 79. Merhaba ben işletme 4. Sınıf kayıt yenile yapacam fakat TC mi ve şifremi kabul etmiyor yanlış hesap deniyor hatırlatma kaydımda vardı ama o da gözükmüyor sistemde tel. Numaram da sistemde kayıtlı olduğu halde değildir yazısı çıkıyor ne yapacağımı bilemiyorum 🙁

 80. Ben arkadaşımın açık öğretim ders kaydını yapmaya çalışıyorum fakat harcı kayıt yenilemeden yatırdım bu yüzden ders seçimi yapamıyorum acilen cevabınızı bekliyorum ne yapmalıyım

  1. Ders seçmeden önce harç ücretini yatıranlar, 25-26 Eylül tarihlerinde Mazeretli ders ekle sil yapabilirler. Ders eklerseniz, eklediğiniz derslerin ücretini bu tarihler içinde bankaya yatırmalısınız.

 81. ben adalet bolumu okuyorum.2. sinifa gectim.ingilizce 1 ve 2 de kaldırılmış olabilir mi.çünkü ders ekle sil işlemini yaparken 1.sınıf 1. döneminden alttan alacagim ingilizce 1 dersi sistemde görünmüyor.bu dersi ekleyemiyorum.ne yapmalıyım bilgisi olan var mi

  1. Daha önce Anadolu Üniversitesinde İngilizce 1-2 derslerini gördüyseniz otomatik olarak muaf oldunuz demektir.

 82. Açıköğretim Kamu Yönetimi 8.yarıyıldan ingilizce ile birlikte iki dersten kaldım. Diğer dönemlerden kaldığım ders yok. Şimdi;
  – güz dönemine kayıt yaptırmam gerekiyor mu?
  -artık bahar döneminde ingilizce dersi olmayak mı?

  1. Güz döneminden dersiniz yok ise kayıt yapmanıza gerek yoktur. Bahar döneminde kayıt yenilersiniz. Yinede ders ekle sil sayfasından alacağınız dersler olup olmadığını kontrol edin. İngilizce yerine sözel ders geldi.

 83. HOCAM BEN HİÇ EKLE SİL YAPMADAN BANKADAN YATIRDIM PARAMI AMA BİR DERSİM VARDI ALTTAN OTAMATİK OLARAK YENİ DÖNEME GEÇERMİ TŞK EDERİM

  1. 25-26 Eylülde sizin durumunuzda olanlar için mazeretli ders ekle sil olacak. O zaman kontrol edip almanız gereken dersleri ekleyebilirsiniz. Ders eklerseniz eklediğiniz derslerin ücretlerini 25-26 eylülde yatırmalısınız.

 84. Yardımcı olun lütfen!
  Ben 3.sınıfa geçtim bu yıl edebiyatta.sistemin bana atadığı 26 kredilik ders haricinde ekleyebileceğim ders yok.ekle bölümü boş.neden acaba ,sadece sistemin eklediği dersler var.onlardan başka ders yok

 85. Derslerin karşılığında 3.yarıyıl yazıyor.bunlar alttan kalan dersleriim.yeniyıldan hiç ders vermemişler galiba

  1. Çok ders eklemenin avantajı Lisans bölümünde okuyan bir kişi, ikinci sınıftan itibaren her dönem 45 kredilik der alırsa ve hepsinden her seferinde geçerse okulu 3 yılda bitirir. Dezavantajı çok çalışması gerekir.

 86. merhabalar ben ek kontenjandan yaralanarak aöf sosyoloji bölümünü seçeceğim ama şöyle bi sorun var. hangi aöf üniversitesi daha iyi önümde üç seçenek var anadolu üni. atatürk üni. istanbul üni. lütfen yardımcı olun.

  1. Üçü de iyidir. Ama Anadolu Üniversitesinde elinize ders kitabı geçer, piyasadan yardımcı kitaplarda edinebilirsiniz. İstanbul ve Atatürk üniversitelerinde ders kitapları internet üzerindendir. Derslere internetten çalışıyorsunuz, piyasada pek yardımcı kaynak yok.

 87. merhaba açıköğretim iktisat fakültesi çalışma ekonomisi bölümü 7.ci dönem öğrencisiyim.ders ekle sil yapmadan bankaya ücreti yatırarak kayıt yenilettim.aöf bürosundaki görevli arkadaş 7.ci döneme ait derslerden bazılarının istenmemiş olduğunu bu dersleri almazsam okulu bir dönem uzatmış olacağımı söyledi.mazeretli ders ekle sil döneminde istememiş olduğum dersleri isteyebileceğimi söyledi.eylülün 25 ile 26 sında bu işlem yapılabiliyormuş.benim sorum şu.ders ekle sil yapmadığımız zaman üniversitenin verdiği dersleri kabul etmiş oluyorsak neden o zaman okul benim derslerimin tamamını vermiyor.alttan aldığım ingilizce1 dersi yüzündenmi.ikinci sorum mazeretli ders ekleme günlerinde bende bu dersleri ekleyebilecekmiyim bu eklediğim dersler için ayrıca bankaya bir bedel yatıracakmıyım yatıracaksam ne zaman.birde okumuş olduğum dönemde almam gereken dersler hangileridir.teşekkür ederim.

  1. Üniversite size en fazla 30 kredilik ders atar. Eğer önceki yıldan kaldığınız derler var ise öncelikli olarak onları atar, kalan krediler içinse mevcut dönemden ders ataması yapar. Toplamda 30-29-28-27 kredilik gibi ders ataması yapar. Siz eğer kontrol etmezseniz büronun dediği gibi okulu uzatırsınız ki örnekleri çokça yaşandı. Siz kontrol edeceksiniz ve eklenmemiş dersleri 45 kredi toplama ulaşıncaya kadar ekleyebilirsiniz. Veya eklemez bir sonraki döneme bırakırsınız bu size kalmış bir şey. Derslerin hangi dönem ait oldukları karşılarında yarıyıl olarak yazar.

 88. mrb ben bu sene 3.sınıfa geçtim 2.sınıfta 1. ve 2. yarıyılda not ortalaması 2.nin altındaydı.üstten ders alamıyorum sanırım fakat alttan aldıgım derslerinde tamamını koymamıslar.ekranda sadece 26 kredilik ders var.kaldıgım derslerin tamamı yok.ders ekle sil butonuda gozukmuyo .bu sistem hatasımı acaba okulun bana atadıgı 26 krdilik ders haricinde ekranda ekleyip silecegim ders yok

  1. Eğer verilen derslerin alt sırasında ekleyebileceğin ders görünmüyorsa ders ekleyemezsin başka demektir.

  2. geçme ortalaması 30 kredi diye biliyorum okul tarafından mecburi olarak alacağım 7 ders atanmış ve bunların toplam kredisi 26 ,6 tanesi 3. yarıyıldan 1 tanesi 1. yarılıyıldan 1.ve 3. yarıyıldan kaldığım fakat ekranda görmediğim dersler var bunlar koyulmamışlar

   1. Ders ekle sil sayfasında aşağı tabloda sağ tarafında ekle yazısı olan ders yok ise ekleyeceğiniz ders yok demektir. Unutumayın Güz Döneminde sadece Güz Dönemi derslerini alabilirsiniz.

 89. Merhaba,
  Halkla ilişkiler ve tanıtım öğrencisiyim. 2. sınıfa geçtim. Alttan bahar dönemi ingilizce II kalmıştı. Ancak ders seçiminde görünmüyor. Yardımcı olur musunuz?

 90. Sosyoloji son sınıf öğrencisiyim alttan iki dersim vardı şimdi ekle sil yapıyorum sadece tek dersim görünüyor ingilizce görünmüyor bu dersten muaf mı olmuş oluyorum

  1. Yabancı Dil-3 yerine “Girişimcilik ve İş Kurma”, Yabancı Dil-4 dersinin yerine ise “Etkili İletişim Teknikleri” dersleri okutulacaktır. Eğer bu iki dersi daha önce aldıysanız muaf olmuş olabilirsiniz.

 91. Kayıt yenile yaptığımda okulun bana atamış olduğu 30 kredilik ders var ekle tuşu yok sadece sil tuşu var ders eklmek istiyorum ekle tuşu yok . Üst sınıftan almam gereken 4 ders kaldı.

  1. Ders ekleme yeri okulun verdiği derslerin aşağı kısmındadır. Burada ders görünmüyorsa ekleyebileceğiniz ders yok demektir.

 92. Önlisans mezun olmaya çalışıyorum. 3 yarıyıldayim. Akts kredi olayını da pek anlamış değilim. 30 kredilik +40 kredilik ders aldım. Şimdide okul bana 30 kredilik ders verdi.toplam seçtiğimiz ders kredisini 120 mi olmalı mezuniyet için.

  1. Eğer alttan hiç dersiniz olmazsa okul size o dönem almanız gereken dersleri atar. Eğer alttan dersiniz var ise, öncelik alttan kalan derslerdir sonrasında dönemden ders atar ama atadığı derslerin kredisi toplamda 30 u geçmez. Dolayısı ile alttan dersiniz varken okul bu dönem almanız gereken derslerden eksiltir yerine alttan derslerinizi ekler. Siz Ders ekle sil sayfasına girerek okulun eksilttiği dersleri eklersiniz. Böylelikle dönem uzatmamış olursunuz.

 93. merhaba ben ilahiyat 2.yıla başlıcam.ders eklemek istiyorum fakat çok çalışabileceğim bir dönemde değilim.eğer kalırsam derslerden muaf olabiliyor muyum yoksa kaç dönem olursa olsun verene kadar mezun olamıyor muyum .?

  1. Kaldığın derslerden muaf olmazsın. Eğer yoğunsan üstten ders alma, alttan derslerin avr ise onları ve dönem derslerini ekle sadece. Kaç dönem olursa olsun dersleri geçmeden mezun olamazsın.

 94. Kredili sisteme geçmeden önce okuyordum sadece 3 dersim kalmıştı. 2 yıl sonra kayıt yeniledim kredili sisteme geçildigi için ders almak zorundamiyim kaydımi yeniledim bu sistemi bilmiyordum

  1. Ders ekle sil sayfasına girip verilen derslere bakın. 1.sınıfta iseniz siz 1. dönem derslerini alacaksınız demektir.

 95. ben açıköğretim ilahiyat ön lisans okuyorum.bu 2. senem.3.yarıyıl.ilk yarıyıldan hiç dersim kalmadı hepsini geçtim.2.yarıyıldan 3-4 tane dersim kaldı.şimdi ders ekle sil ekranına bakıyorum ama eklenecek ders göremiyorum neden acaba ?

  1. Bilemiyorum maalesef. ekranınız resmini alıp internete yükleyip linkini verirseniz bir yorum yapabilirim.

 96. mrb ben geçen yıl güz döneminde 11 dersten sınava girdim hepsinden de şartlıya kaldım ortalamam 1.43 olduğu için geçemedim bahar döneminde başarılı oldum not ortalamam 2 nin üzerinde şimdi güz dönemi için kayıt yapamıyorum seçebileceğiniz ders bulunmamaktadır yazıyor ben bahar dönemindeki not ortalamamla güz dönemindeki derslerimden geçmiş olabilirmiyim

  1. Bahar dönemi sonunda GENEL NOT ORTALAMAN 2.0 ın üzerine çıktı ise, Güz Döneminden de FF aldığınız ders yok ise hepsinden geçmişssiniz demektir.

 97. Merhaba,yardımcı olursanız çok sevinirim, 2014/2015 alacağınız dersler başlığı altında 3-6 adet dersim bulunmaktadır,2015/2016 güz dönemine bıraktığınız dersler başlığı altında 6 adet daha ders vardır,sizce 2015/2016 güz dönemine bıraktığınız dersler başlığı altında bulunan derslerden almalımıyım

  1. Okul size 30 krediye kadar ders atar, atadığı dersler içinde geçen yıldan ders var ise bu yıl almanız gereken derslerden bazılarını aşağı tabloya koymuştur. Siz kaçıncı yarıyılda iseniz o yarıyılın derslerini ekleyin. Genel Not Ortalaman 2.0 ın üzerinde olursa FF getirmediğin sürece tüm derslerden geçersin.

 98. Bir yerde gectigimiz senelerden kaldigimiz güz döneminde kalinan dersler güz döneminde, bahar döneminde kalınan dersler ise bahar döneminde alınacak diye okumuştum, ne kadar doğru acaba ? Geçtiğimiz güz döneminde sadece bir dersten kalmıştım ve şimdiki ders ekle sil sisteminde sadece o ders gözüküyor diğer kaldığım dersler de bahar döneminden, bahar dönemi ders ekle sil işlemlerinde bu sefer diğer kaldığım dersler mi olucak ? Ve son olarak ders ekle sil işlemlerinde sildiğim dersler ne olacak, 2 yıllık bir bölüm okuyorum, 3. seneye mi bu dersler atılacak ? Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Aynen doğru, Güz dersleri güzde, bahar dersleri baharda alınır. Evet aynen dediğiniz şekilde olacak. Sildiğin ders olursa onları seneye aynı dönemde alacaksın. Ders silmek demek okulu uzatmak demektir.

 99. sosyoloji bölümü aöf ye yeni kayıt olucam örgüne geçmek mümkünmüdür 1 sınıftan sonra.. birde hangisi aöf fakültesinden geçilir örgüne?

  1. 1.sınıf sonundan sonra Notlarınız 80 üzeri ise veya bu yıl aldığınız puan geçeceğiniz üniversitenin bölümünün taban puanına eşit ise geçiş yapabilirsiniz. Sosyoloji okuyorsanız Yatay geçiş ile herhangi bir üniversitenin Sosyoloji bölümüne geçebilirsiniz.

 100. Teşekkür ederim cvp için.Şu şekilde durumum;
  dediğim gibi 3 yarıyıldayım 2. yarıyılda 4.yarıyılın derslerinden 4 adet aldım.Alttan dersim yok. okul bana şimdi 3 yarı yılın derslerin hepsini vermiş 30kredi. 4 yarıyılın 4 dersi kalıyo mezuniyet için onu nasıl alabilirim..?Mazeretli ders ekle den kalan 4 dersi alabilirmiyim..? yada bahar dönemin dersi baharda güz dönemin dersi güz diye bi olay var ya ondan dolayı mı..? sizden isteğim mezuniyet şartları anlatırsanız sevinirimmm.?

  1. Güz dönemindeyken bahar dönemi derslerini, bahar dönemindeyken güz dönemi derslerini alamazsınız.

 101. s.a. hocam ben ilahiyat 2. sınıfım fakat 1 sınıf guz döneminde hic sınava gırmedim dolayısıyla butu derslerden kaldım. sımdı de bankaya parayı yatırdım fakat para yatırmadan da ders ekle sil ekranı gelmedi hic. bırıncı ve ıkıncı sınıf derlerinin hepsi vardı fakat ders ekle sil diye bısey çıkmadı hiç.sımdı nolacak benim durumum

  1. 25-26 Eylülde mazeretli ders ekle sil sayfası açılacak aynı yerden. O zaman denemenizi öneriyorum. Veya bir aöf bürosuna giderek çözüm isteyebilirsiniz.

 102. Merhaba, ben işletme 4.sınıfa geçtim. 3.sınıftan dersım var üst sınıftan ders alamıycakmıyım. sadece 3tane ders eklemişler 12 kredilik. bu durumda seneye mi 4. sınıf derslerını alabilcem

 103. merhabalar hocam ben geçen sene 1.sınıfın 1.dönem sınavlarına girdim 2.dönem sınavlarına iş yoğunluğundan kaydımı yenileyemedim şu anda kaydımı yenilesem geçen sene kaldığım dersleri alıp kredim eksik kalırsa tamamlamak için 2.dönemden ders seçme şansım varmı ?

 104. merhaba 3.sınıftan tek dersim kaldı 4 yılı okuyorum şifremi hatırlamıyorum ders ekle sil yapabilmek için harç paramıda yatıramıyorum ekle sil işlemi yapmadan harcımı yatırsam 4.sınıf 1. dönem+3.sınıftan kalan tek dersim otomatik olarak işleme girer mi yoksa tekrar eklemem mi gerekiyor

  1. Aöf bürosuna gidip yeni şifre alabilirsiniz. Otomatik alamayabilirsiniz. Sonra bir yıl uzamasın okul.

 105. gecen yıl ing 3 ve 4 veremedim.sene uzattım.ders ekle sil işlemlerinde bu dersler hiç gözükmüyor.gecen sene hiç gözükmeyen girişimcilik ve iş kurma adında bir ders verilmiş.gecen dönem böyle bir ders gözükseydi alırdım.kaldığım ingilizce dersleri gözükmüyor

  1. Bu yıl ingilizce yerine 2 farklı sözel ders verildi. Birisi girişimcilik ve iş kurma dersidir. Diğerini bahar döneminde alacaksınız.

 106. Merhaba benim not ortalamam 2.0 üzerinde fakat bir dersin ilk sınavından 40 aldım 2. sınavına trafik yüzünden giremedim FF geldi bütünleme sınavından da 40 aldım şimdi öğrenci sayfamda o ders üzerime tekrar atanmış olarak görünüyor mezun olabilmem için bu dönem tekrar kayıt yaptırıp bu dersten FF üzeri bir not almam mı gerekiyor?

  1. tekrar kayıt yenileyip bu dersi FF üzerinde bir not almanız gerekli. Tabii CC nin altında olursa geçmek için Genel Not Ortaalamanızın 2.0’ın üzerinde olması lazım.

 107. birinci sınıf medya iletişim ögrencisiyim ikinci sınfa 2.15 not ortalaması ile geçtim.başarılı yazıyor.iki dersimden ff aldım ikinci dönemde.bu yıl .bu dersleri alacakmıyım .okulum önlisans

  1. Ders ekle sil işlemini yapın. En azından kontrol edin almanız gereken ama okulun atamadığı dönem dersi varmı diye.

 108. merhaba ben bankacılık sigortacılık bölümünde okuyorum 1 sınıfdayım bütün ders tablosu ekranımda görülüyor.2 sınıfa geçiş mi yapçam 1sınıf derslerine devam mı etcem

  1. 1.sınıftan okuyorum derken bu yıl ilk defa mı kayıt oldunuz, geçen sene tüm derslerden kaldınız mı anlamadım ?

 109. Ders ekle sil yapmadan bankaya parayı yatırdım alttan da derslerim var okulum uzadı mı ?

  1. 25-26 Eylülde ders ekle sil sayfası size açılacak. O zaman girip bu dönemin derslerini ekleyin yoksa okul uzar.

 110. ben guz dönemi uyarı aldım bahar dönemi ise tekrar ama kayıt yeniledim güz dönemi dersleri atanmış yani aynı dersler neden böyle oldu anlamadım

  1. Bahar dönemi tekrar yazdığı zaman Güz ve bahar dönemi CC altındaki tüm derslerinizden kalmış oldunuz demektir.

 111. ben edebiyat bölümündeyim.ekleyerek aldığım derslerin fark ücretini de ödeyeceğim.peki eklediğim dersleri geçemezsem kendi döneminde tekrar ücretini ödermiyim

 112. Merhabalar..ben saglik kurumlari isletme 2. sinif ogrencisiyim alamadigim sadece 4 dersim kaldi sonra mezun olacagim onlar sisteme otomatik olarak düsmüs ben ekle sil yapmam gerekirmi birde yatiracagimiz harc parasi 4 derse goremi yatiracagim

  1. Aşağı tablodo başka ders görünmüyorsa veya tek tablo varsa ekleyeceğiniz ders yok demektir. Dersleri onayladığınızda size ödemeniz gereken harç ücreti görünecektir.

 113. hocam ben ders ekleme yapmadan harç parasını yatırarak kayıt yeniledim.1 dersim açıkta kalıyor. Mazeretli ders kaydında bu dersi ekleyebilir miyim ?

 114. merhabalar 4 sınıfta güz dönemini geçip bahar döneminde ders bırakınca seneye güz döneminde harc ücreti ödemek gerekirmi

  1. Güz döneminden alacağınız hiç ders yoksa kayıt yenilemezsiniz. yani harç ödemezsiniz.

 115. 2.sinifim kayit yenilemek için son gün 26 eylül ve ben ders ekle sil işlemlerini yapıp parayi yatirdiktan sonra her hangi bir zaman gidebilir miyim kitaplari almaya yoksa 26sina kadar gitmem sart mi

  1. Ne kadar erken giderseniz kitaplarınızı tam olarak alabilirsiniz. Bazen kitap kalmıyor vs.

   1. Kitap sorun değil bandrol icin gideceğim zaten 26sindan sorna gitsem her hangi sorun olur mu

 116. ben muhasebe ıkıncı sınıfa gıdıcem bırıncı seneden mat ve ıng kaldı sımdı ders secısem ama benım kredımın kaç olması lazım ne yapmalıyım hıc bişey anlamadım

  1. Toplam 45 krediye kadar ders alabilirsin. Okul kaldığın dersler ve dönem derslerinden 30 krediye kadar ders atamıştır. Ama sen yinede ders ekle sil sayfasına gir ve okulun atamadığı bu dönem derslerinide ekle.

 117. TARİH 3. SINIFA GECTİM FAKAT 2.SINIF 1.DÖNEM DERSLERİ VERİLMİŞ DERS EKLE SİL YAPMADIM DİYEMİ ACABA BEN BU DERSLERİ BAŞARILI Bİ ŞEKİLDE GEÇMİŞTİM STANDART OLARAK 3. SINIF İLK DÖNEM DERSLERİ VERİLMESİ GEREKMİYORMU NORMAL SEYİR EDER DİYE GİRMEDİM ŞU AN GÖRÜYORUM ŞAŞKINLIK İÇİNDEYİM NE YAPABİLİRİM

 118. 2 sınıf öğrencisiyim ama ortalamayı yükseltmek için 1 sınıftan ders almak istiyorum ama sistemde alttan alabileceğimiz dersler gözükmüyor ne yapmam lazım tşkler….

 119. merhaba benim 2. yarıyıl(dönem) de derslerim var 2. yarıyılın derslerini 3. yarıyılda alabilir miyim ve en fazla kaç krediye kadar alabilirim?

  1. 2. yarıyıl derslerini 4.yarıyılda alabilirsiniz. Her dönem toplam 45 krediye kadar ders alabilirsiniz.

 120. merhaba ben 2. sınıftayım.1.sınıfın 2. yarıyılında 4 ders kaldım.2.sınıfta 3. yarıyılda bu 4 desimi alabilir miyim?

  1. 3.yarıyılda 1.yarıyıldan kalan derslerinizi alırsınız. 4.yarıyılda, 2.yarıyıldan kalan dersleriniz alırsınız.

 121. ben ilahiyat 2.sınıf öğrencisiyim , normalde 3 dersten girmem gerekiyordu ama yalnzca bir ders vermiş 3 kredilik. diğer 2 dersi bahar dönemnde mi gireceğim ? ders ekle-sil de o 2 ders çıkmıyor da :/ ama onları vereceğimden eminim

  1. +Yıl sonunda genel not ortalamanız 2.0 ın üzerinde ise, FF harici aldığınız tüm derslerde geçmişssiniz demektir. Öğrenci sayfanızdan Genel Not Ortalamanıza ve geçen senenin güz dönemi derslerine bakarsanız hangi derslerden gireceğinizi görebilirsiniz.

 122. Ben 2sinifa gectim bankaya para yatirdim ders eklemeyi bilmiyordum sistem otomatik atmis dersleri kiredm 24 olmus ben napacgim ders ekleyemiyecekmiyim ?

  1. 25-26 Eylülde ders ekle sil sayfasını açarak ekleyebileceğiniz ders var ise ekleyebilirsiniz. Eklerseniz eklediğiniz dersler için küçük miktarlarda harç çıkar onları da bu tarihlerde ödemeniz gereklidir.

 123. Merhaba ben gecen bahar döneminde 1. Sınıf. 2. Yariyili okudum.şimdi 1. Sınıf 1. Yariyili okuyacagim.gecen dönem uyarı yaziyorudu yani ortalamam 2 nin altındaydı.simdi benim ders ekle sil yapmama gerek varmı? Yoksa fakültenin verdiği dersleri geçip sinifi daha mi kolay bitirebilirim

  1. Ders ekle sil yaparak 3.dönemden ders ekleyebilirsiniz. Kontrol için ders ekle sil sayfasına göz atabilirsiniz.

 124. MRB BEN 2.SINIF ÖĞRENCİSİYİM ALTTAN 4 NTANE DERSİM VAR FAKULTEDE YANI SIRA ÜSTTEN 3 TANE DERS EKLEMİŞ BEN BU EKLENEN DERSLERİ SİLDİĞİMDE ALTTAN KALAN DERSLERİM TOPLAM DERS 16 KREDİ EDİYOR SADECE BUNLARI ALABİLİRMİYİM YOKSA 30 KREDİYE TAMAMLAMAM GEREKİYORMU

  1. Sadece alttan kalan dersleri alabilirsiniz. Ama sildiğiniz dersleri bir sonraki yıl almak durumundasınız.

 125. merhaba, ben önlisans büro yönetimi mezunuyum. 2010/2011 yılında 3,sınıftan dewam ettim fakat dersleri veremedim kaldım dewam etmedim simdi tekrar 3,sınıftan devam etmek istiyorum ne yapmam gerekiyor?

  1. İsterseniz eski kaydınızı sildirip yeniden kayıt olabilir, istersenizde 26 Eylü’e kadar kayıt yeniletip okuduğunuz bölümden devam edebilirsiniz. BURAYA tıklayarak kayıt yenileme bilgilerini öğrenebilirsiniz.

 126. merhabalat ben turk dili ve edebiyat mezunuyum sinavsiz ikinci unuve basvuracam sosyoloji ortak dersler muaf oluyo mu lutfen acil cvp

 127. merhabalar ben aftan yararlanıp kayıt yaptırdım bu sene.30 kredi yazıo ders ekleme zorunluluğu var mı aöf sının verdiği derslerle devam etsem olmazmı??? simdiden teşekkürler..

  1. Ekle sil zorunluluğu yok ama sayfaya girip atanan dersleri ve alabileceğiniz dersleri kontrol etmenizde fayda var.

 128. Hocam kayit yenilemeye girdigimde bu donem alcaginiz ders bulunmamistir diyor ve ders ekleme sistemine giremiyorum ancak gecen donem guz doneminden 2 tane dersim kalmisti nasil oluyor bu cok acildir

  1. Harç ücretini önce yatırdıysanız bu uyarıyı alıyor olabilirsiniz. 25-26 Eylül tarihlerinde tekrar deneyin.

 129. merhaba cok karmasık vazıyetteyım ilahiyat onlısans bu yıl dorduncu yıla baslıyorum halen arapcalardan ff alıyorum ve ders ekle yapacaktım fakat 28 kredılık ders secılmıs baskada secemıyorum anlayamadın bu bu arada toplam kredı 128 ben ne zaman ne sekılde mezun olabılırım bılen lutfen soylesın

  1. Tüm derslerden mezun olduğunuz zaman mezun olabilirsiniz. Önlisanslar için 120 kredi, lisanslar için 240 kredi ile mezun olunuyor. Nasıl 128 krediniz olmuş bir hata yapıyor olabilirsiniz.

 130. ben daha önce ders ekleme işlemi yapmıştım.. toplam 12 ders olmuştu.. ama daha sonra hepsini veremem diye düşünüp silmiştim 8 e indirmiştim.. meğerse onaylamamışım.. bankaya parayı yatırdıktan sonra girdim dersleri sildim 205 tl yatırarak işlemi tamamlayabilirsiniz yazıyordu.. ama ben bankaya para yatırdım 235 tl. ne olcak şimdi benim durumum. onaylanmadı mı yani ders kaydım..
  kendi öğrenci sayfama girdiğimde de sadece 8 ders gözüküyor.. Hiçbir şey anlamadım. yardımcı olurmusunuz lütfen?

  1. 25-26 Eylülde ders ekle sil tekrar aktif olacak. Bu tarihte tekrar kayıt yenileme sayfasına girip kontrol ediniz.

 131. ben 3.sınıfı tekrar alıyorum ve 6 dersim var 27 kredi yapıyo. üstten 4 ders dha alabliyorum ama senem zaten uzadığı için almk istemiyorum . bu durumda üstten 1-2 ders alsammı yoksa sdce 6 dersle bu dönemimi bitiriyim ?

  1. Üstten ders alıp zorlanacağınızı almayın daha rahat ders çalışın. Yalnız alabileceğiniz dersler içinde okuduğunuz yarıyıla ait dersler var ise onları alın.

 132. Merhaba, ben 2. sınıfa geçtim ancak alttan derslerim vardı. geçen yıl kayıt yenilemedim bu yıl yenilemek için ders ekle sil işlemi yapmadan 205 lira bankaya yatırdım. ekleme işlemi ücretten sonra yapılıyor sanıyordum. şimdi aldığım dersleri göremiyorum. yardımcı olurmusunuz?

  1. 25-26 Eylül yani bu gün ve yarın Anadolu Üniversitesinin kayit.anadolu.edu.tr adresinden Mazeretli Ders Ekle Sil sayfasına girerek ekleme ve silme işlemi yapabilirsiniz. Ders eklerseniz ekstra harç ödemesi çıkabilir bu miktarı 26 Eylül akşamına kadar yatırmanız gereklidir.

 133. 2014-2015 2.dönem kayıt yenileme adına harç parası yatırdım ama önceliğin ders seçimi oldugunu bilmiyordum ve kayıt yenileme sayfasından giriş yapıyorum güvenlik kodunu girdikten sonra sistemden çıkıyorum ders seçme işlemini yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  1. 25-26 Eylül tarihlerinde kayit.anadolu.edu.tr adresine girip Mazeretli Ders Ekleme İşlemleri linkine tıklayarak ders ekleyip çıkarabilirsiniz. Eklediğiniz dersler için ödenecek rakamları yine bu tarihler içinde ödemelisiniz.

 134. Merhaba, ben tc ve şifreyi yazdıktan sonra güvenlik kodunu giriyorum ve kaydınız yenilenmiştir diye uyarı geliyor ve beni yeniden güvenlik kodu alanına atıyor. Ders ekle/çıkart sayfasına ulaşamadım. Ne yapabilirim ?

  1. 25-26 Eylül den itibaren kayit.anadolu.edu.tr adresinden “Mazeretli Ders Ekleme İşlemleri” linkinden ders ekleyip silebilirsiniz.

 135. 3. sınıf kamu yönetimi okuyorum alttan 6 dersim var
  4.sınıfın 7 dersi gözüküyor onları da seçebilir miyim ?toplam kredi 83 yazıyor.Bilgilendirirseniz sevinirim..

  1. Tolam 45 krediye kadar ders alabilirsiniz.Altta gösterilen derslerden 45 kredi olana kadar ekleyebilirsiniz.

 136. Merhaba,açık öğretim işletme bölümü için ders secimi yapacağım zorunlu verilen dersler haricinde hangi dersleri secmem iyi olur sizce? Tavsiyeleriniz nelerdir? Yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  1. Açıköğretim sisteminde bütün dersler zorunludur. Seçmeli ders yoktur. Eklediğiniz dersler bir sonraki yılın dersleridir. Geçerseniz bir sonraki yıl o dersleri görmezsiniz.

 137. merhaba ben ders ekle sıl ıslemını yapıp harcımı yatırdım bandrol yapıstırmaya kayıt donemı dısında gıtsem problem yaratırmı ders tekrarı yaptıgım ıcın kıtaplarımda var futbolcu oldugum ıcın fırsatım olmuyor bandrolu kayıt donemı dısında gıtsem sıkıntı olurmu dıger sorumda bu muhafıyet bıtek unıversıte okuyupta orda verdıgı dersı aofte okumak ıstemeyenleremı var ben mesela lısede sözel okudum matematık gormedım bole bı muhafıyet hakkım yok sanırım matematıkten

  1. Problem olmaz. İstediğiniz zaman gidebilirsiniz. Sadece üniversite için muafiyet var ve belli dersler için sadece.

 138. Merhaba ben işletme yönetimi 1 sınıf ve bu dönem sınıf tekrarim var kayıt yeniledik. Zorunlu derslerimi görüyorum birde bir sonraki dönemden kalan dersler ek gibi bir durum var ben eğer zorunlu derslerime ek olarak ders ekler isem 2.sınıf takı derslerimi vermiş olcam acaba bilgi paylasmnizi rica ederim

  1. Derslerin sonunda 1. yarıyıl, 3.yarıyıl yazar. 1.yarıyıl 1.sınıf 1.dönem demektir, 3.yarıyıl 2.sınıf 1.dönem demektir. 3.yarıyıldan ders eklerseniz 2.sınıf derslerinden alıyorsunuz demektir. Ve o dersleri geçerseniz seneye o dersleri görmezsiniz.

 139. ben bugün kayıt yapabildim, daha önce ders seçiminden önce harc yatırdığım için ders seçme butonu açılmamıştı. bugün mazeretli olarak seçim yaptım fakat anlamadım nedir bu mazeretli? ne yapmam gerekiyor başka, her hangi bir sorun olacak mı?

  1. Hayırlı olsun. Eğer okulun atadığından başka dersler seçtiyseniz bankaya gidip ek harç ücretini ödemeniz gerekir. Mazeretli demek öğrencilere kolaylık demektir. Alması gereken derslere bakmadan harcı yatıranlar için bir şans daha demektir.

 140. işletme 4. sınıf öğrencisiyim. 1. dönemden 3 dersim olup ortalamam 1,95 2. dönemden ise 1 dersim kaldı. 2. dönemden olan tek dersimi bu dönemde mazeretli ders ekleme işlemiyle alamazmıyım?

 141. merhaba ben 4.sınıfa geçtim 2.sınıftan bir tane dersim kaldı sistemde sadece o gözüküyor benim sorum 3.sınıfın derslerini bu yıl alıcakmıyım yoksa sadece 2.sınıftaki dersimmi olucak

  1. 4.sınıfa geçtiniz, 2.sınıftan dersiniz var ama 3.sınıf derslerini alacakmıyım diorsunuz. Bu işte bir anormallik yokmu?

 142. selam cok acil yardım istıyorum ben mazeret donemınde ogrencı sayfasına gırış yaptım ama sadee ders ekleyebılıyorum ama ben silmek te istiyorum silme işlemi yok orda ne yapacam ben lutfen yardım edın…

 143. değerli admin mazaretli ders eklediğiniz kredi başı ne kadar yatıracağız bankaya birde ben 1.dönem de tüm dersleri alsam 3.döneme ders bırakmasam harç parası verip kayıt yenilemem gerekir mi şimdiden teşekkürler

  1. Ekledikten sonra size ödemeniz gereken ücret çıkmaktadır. Toplam 45 krediye kadar ders alabilirsiniz.

 144. merhabalar

  Ben 4.sınıftayım 2 dersten geçen dönem kaldım bankaya para yatırmadan önce ders ekleme işlemini yapmadım ve parayı yatırdım şuan kontrol ettiğimde internet şifremle mazeretli ders ekle ile tek ders kaydı yapabildim neden böyle bişey olmuş olabilir ??? teşekkürler

  1. Ders seçmeden bankaya para yatırdığınızda okul otomatikman verilen dersleri onaylar. 25-26 Eylülde mazeretli ders ekleme sayası açılır okul size alabileceğiniz dersleri tekrar listeler. Siz ister eklersiniz isterseniz de verilenlerle devam edersiniz. Sistem bu şekilde işler.

 145. admin benim guz doneminden dersim yok 2.donemden tek dersim var ben 2.donemmi kayit yaptiracam? bu donem pasif gozukuyor

 146. geçen dönemden seçemediğim bir dersim kalmıştı bugün mesaj geldi , mazeretli ders ekleme oluyormuş ben o dersi seçersem ne kadar ücret öderim.

 147. merhabalar, ben ders kaydı yapmadan harç parasını yatıdığımı farkettim.Bu dönemki derslerimde bir problem yok ancak üstten aldığım 3 ders mazeretli olarak görünüyor.Kayıt dönemi bitmeden yarın aöf bürosuna gitsem bu durumu düzelttirebilir miyim ? yoksa bu şekilde mi kaydetmeliyim? mazeretli dersler için ekstra ücret ödeyecek miyim ? ödeyeceksem ne kadar ödeyeceğim.cevaplarsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

  1. Mazeretli ders ekleme yaparsanız ders başı 10-15tl civarı bir rakam ödersiniz. Eğer almanız gereken ama almadığınız ders var ise ekleyin. Bunlar seçmli ders değil zorunlu derslerdir.

 148. mrb ben adalet 2.sınıfa geçtim 3.dönemin derslerinde ders ekle/sil yapamıyorum ve toplam 8 ders olması gerekirken 6 ders görünüyor

  1. Toplam 45 krediye kadar ders ekleyebilirsiniz. Artık Mazeretli ders ekleme sayfasından ders ekleyebilirsiniz.

 149. 3.siniftaydim..kaldim..ve once parayi yatirdim kaydiniz yenilenmistir diyor 3 adette ders ekledim..30 eylulde otomasyona dusucek diyor..aof burosuna dekont goturmeme gerek var mi ve yanlis bisey yapmsmisimdir umarim

  1. İsterseniz kayit.anadolu.edu.tr adresinden Türkiye Linkinden ” Mazeretli Ders Ekleme” linkinden eklenebilecek dersiniz var ise ekleyebilirsiniz. Dekontu götürmenize gerek yok.

 150. önce harç ücretini yatırdıysak ders seçimi yapamıcak mıyız? çünkü sistemem girince ders secçe seceğini göstermiyor. napmalıyuım

 151. ben ders seçme işlemini yapmıştım ancak bankaya ödeme yapmadım.seneye devam edeceğim. ama ders seçtiğim için seneye borçlu gözükür müyüm ödeme konusunda.

  1. Bankaya ödeme yapmadığınız müddetçe kaydınız yenilenmez. Kaydınız yenilenmediği içinde herhangi bir borç olmaz.

 152. meraba ben mazeretli ders ekle işlemini yaptım 3 adet ders ekledım 30 eylülde bu dersler sistemde gözükecek diyor banka ya ödenecek para diye bir şey çıkmadı eğer bankaya para ödiceksem tekrardan bunun 8 14 kasım tarihindemi gerceklestirmeliyim?

 153. merhaba ben 2 yıllık okuyorum bu sene ikinci senem ben alttan bi kaç dersim vardı eklesilden aldım fakat 45 kredim yetmedi 2 ders alamıyom okulum uzıcakmı ıkı dersi dilekçeyle felan alamazmıyım

 154. Merhaba. geçen yılın ikinci döneminde vize ve finallere giremedim bu yılda tc ve şifremi yazdım fakat kabul etmedi geçersiz diyor. ancak şifremi değiştirdiğimden eminim. saat itibariyle aöf bürosuna da gidemiyorum. ne yapmalıyım? bu yılım yanacak mı? ya da hemen bir vakıf banka gidip harç yatırsam saat 00.00 a kadar mantıklı olur mu?

  1. Vakıfbank’a direk harç yatırdıysanız kaydınız yenilenmiştir. Bu işlemi son gün son dakikaya bırakmış olmanız kötü olmuş.

 155. tekrar merhaba cevap ıcın tesekkur ederım ilahıyat onlısansta malesef 4 yılım arapca dersler ff toplam kredı 108 imis fakat bana 28 kredılık ders verılmıs baska ekleyemıyorum sımdıye kadar hep ekleyebılmıstım sebebını cozemedım kalan derslerı ne zaman verecegım not ortalamasıda 1.41

  1. Bu dönem eklenebilecek görülen ama ekleyemediğiniz ders var ise seneye güz döneminde alacaksınız.

 156. ben parayıı yatırdımm fakat ders felan seçemedimm ne olcakk zamanda bittii 2 sınıf işletmeye geçmiştim ders eklemdimde silmedimde direk 205 lira yatırdım

  1. Üniversitenin atadığı dersleri göreceksiniz. Öğrenci sayfanızdan dersleri görebilirsiniz.

 157. merhaba admin,benim şöyle bir sorunum var..26sında yani son gün harcı yatırdım ancak ders eklemeyi unuttum sayfamda öğrencilik durumu pasif yazıyor 2 yıllık önlisansdan sonra 4 e tamamlıyorum suan 3. sınıf öğrencisiyim..bide askerlik durumu var kaçak durumuna düşermiyim..lütfen sorumu cvplarmısın çok önemli benim için

 158. ben kayıt yenilemeyi arkadaşımdan son anda öğrendim ve hemen gidip bankadan parayı yatırdım çalıştığım için ders ekle sil yapmadım parayı yatırdığım halde pasif olarak görünüyor ve tarihte geçmiş durumda mazeret tarihide geçti şimdi ne olacak ve ben paramı geri alabilirmiyim

 159. Slm kayıt yenilemeyi kaçırdım 8 ekimde kaçıranlar için tekrar kayıt var diye okudum doğrumu ve mazeret dilekçesi vs… Gereklimi yoksa direk para yatırsak yeterlimi şimdiden teşekkürler

  1. Kayıt yenileme son gün 26 Eylül yani dündü. Bu tarihler uzatılmaz. Mazeretli kayıt yenileme 25-26 Eylül’dü zaten. Yeniden mazeretli kayıt yenileme açılmaz.

 160. Merhaba ben ders kaydını yaptım ancak dün son gün ödemem gereken parayı atmlerin bozuk olması sebebiyle odeyemedim. Parayı bugün yine atmlere o de ödeyebiliyor muyum?

  1. Maalesef para ödeme son günü 26 Eylül’dü. Ödeyemediğiniz için kaydınız yenilenmemiş oldu güz dönemi derslerini göremeyeceksiniz maalesef.

 161. merhaba ben ders ekle sil işlemi yapmadan 26 eylül tarihinde bankaya parayı yatırdım. ama kaydım aktif hale gelmemiş pasif yazıyor ve dersleri göremiyorum. neden böyle oldu sizce lütfen yardımcı olur musunuz?

 162. merhaba,
  harc ücretimi yatırdıktan sonra derslerim otomatik olarak eklenmişti dün de mazeretli ders ekleme butonundan üst dönemden dersleri ekledim ve 8 ekimde eklenen derslerin harç ücretleri yatıralacak yazıyordu. dün sectiğim ve üzerime atanan dersler dönem derslerinde vardı şuan yok, neden_??

  1. merve hanım benimde aynısı oldu…
   dün alttan birtane eklenmişti otomatik olarak..iki tanede secmeli ders eklemiştim ..alttan olan ders eklenmiş ama diğer seçmeli dersler aktif görünmüyor..admin acaba neden_?

 163. merhaba,
  mazeretli ders ekle-sil butonunu etkinleştiremediğim için diğer dönemden almam gereken dersleri alamadım ve dönemimin uzamamasına sebep oluyor. bı gün daha uzatılmaz mı?? 🙁

 164. merhaba ders ekle sil işlemini kayıt tarihi başladığı zaman yapmıştım bankayada parayı son günü yatırdım ancak sistemde pasif gözüküyorum bu dönemin derslerini göremiyorum kaydım neden yenilenmedi ders seçme işlemi ile bankanın aynı gün içerisinde mi olması gerekiyor.

 165. merhaba,
  harc ücretimi yatırdıktan sonra derslerim otomatik olarak eklenmişti dün de mazeretli ders ekleme butonundan üst dönemden dersleri ekledim ve 8 ekimde eklenen derslerin harç ücretleri yatıralacak yazıyordu. dün sectiğim ve üzerime atanan dersler dönem derslerinde vardı şuan yok, neden_??

  1. Tekrar kontrol etmenizi öneriyorum, yine aynı durum var ise aöf bürosuna aldığınız çıktılarla gidip sormanızı tavsiye ediyorum.

 166. ben halkla ilişkiler okuyorum 2.ci sınıfa gectim..ilk dönemden 1 dersim kaldı…
  şuan önce parayı yatırmıştım ders eklememiştim..mazeretli derslerden inkılap1 ve türk dili ekledim ama sadece alttan olan dersim aktif görünüyor…acaba ne zaman üstteki derslerim aktifleşir…

  1. Tekrar kontrol etmenizi öneriyorum. Yine aynı durum söz konusu ise, ders eklediğinizde bilgisayarınıza kaydettiğiniz veya çıktısını aldığınız ders listeleri ile aöf bürosuna gitmenizi öneriyorum.

 167. merhaba ben dün attığım mesajda sorumu anlatamadım tam galiba. demek istediğim ben normal suresınde ders kaydımı yaptım bankaya 234 tl harç parasınıda yatırdım kaydım aktifleşti.mazeretli kayıttada tekrardan 3 ders ekledim sistem kabul etti ama bunun için aldıgım dökümdede bankaya para ödeme yazmıyor. bu dersler kesin olarak eklendımı sıstemıme onu merak ettiğim için sordum aöf telefonlara cevap vermiyor malesef bı bılgınız olursa anlatırsanız cok sevinirim

 168. Merhaba Admin 7. Dönemden dersim yok bankada da harç ücreti görünmediğinden yatıramadım. Sadece 8. Dönemden derslerim var Şu An öğrenci durumum pasif görünüyor. Kayıt yenileme ile ilgili bir sıkıntım var mı acaba ?

  1. Eğer alacağınız ders yok ise kayıt yenilemenize gerek yoktur. 8.Dönemin başında kayıt yenileyeceksiniz.

 169. Merhaba
  ders ekle-sil islemi yaptiktan sonra gerekli tutari bankaya yatirdim fakat durumum pasif gozukuyor ? Neden olabilir

 170. Merhaba, Mazretli olarak 26 eylulde 3 tane ders ekleyip kredimi 45 krediye tamamlayip kaydettim. Fakat su an itibariyle baktığımda, sonradan eklediğim dersler gözükmüyor.

 171. merhaba ben 4.sınıfa geçtim 2.sınıftan tek dersim var şimdi ben bu tek dersimi alıcam bu dönem yoksa 3.sınıfın derslerinin tamamını mı alıcam?
  bir sorum daha var mazeretli ekle sil yapabiliyormuyum? yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ders ekle sil işlemini zamanında yapmadığınız için okul hangi dersleri atadı ise sadece onları alacaksınız. Öğrenci sayfanıza girerek okulun atadığı dersleri görebilirsiniz. Mazeretli ekle sil tarihleri geçti.

 172. Ilk yıl kayitimi yaptırdım ama bazi saglik sebeblerinden internte girip o tarihlerde ders secemedim :/ ve suan internet siteme baglanamiyorum sizde para yaptırdığim icin dersler otomatik 1 sinif olduğum icin secilmismidir. . Umarım anlatabilmisimdir :))

 173. Merhaba, ben ilk önce 200 tl harç ücretini yatırdım sonra da mazeretli ders ekle sil zamanı alttan kalan derslerimi ekledim, benim bankaya tekrar para yatırmam gerekiyor mu ??

  1. Evet bankaya tekrar ücret ödemesi yapacaksınız. 8 Ekime kadar olması lazım yatırmanız gerekli.

 174. mazeretli 3 ders ekledim şuanda gözüküyor 8 ekimde parasını yatırmazsam ne olur borç mu olur seneye yoksa silinir mi dersler

  1. Ders ekle işlemini yapan öğrencilerin ekledikleri ders/dersler için dönem öğretim gideri farkı oluşacaktır. Oluşan dönem öğretim gideri farkını 8 – 14 Ekim 2014 tarihleri arasında ödemeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra yasal faiz uygulaması başlatılacaktır.

 175. De4s ekle sil islemini yaptim fakat doguda gorev yaptigim icin hala ucreti yatiramadim.guz donemi derslerim bidaha ki donememi kalicak yoksa bi cikar yol varmidir su an yatirsam sinavlara girebilirmiyim ?

  1. Kayıt yenileme tarihleri içinde kayıt yenileme ücretini ödemeyenlerin kaydı yenilenmemiş olur maalesef.

 176. merhaba ben 3. sınıfa kaydımı yaptırdım dgs ıle hangi derslerı alacağım gözükmüyor benımde ders kaydı falan mı byapmam gerekiyor acaba

 177. merhabalar,ben dgs ile 3 sınıfa geçiş yaptım sistemde hangi dersleri alacağımı göremiyorum hangi konulardan sorumluyum vize ve final dönemlerinde güz dönemi için,bilgi vermediler .yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Vize sınavlarında kitaplardaki ünitelerin yarısından, finallerde ise tüm kitaplardan sorumlusunuz.

 178. ikinci ünversite kapsamında adalet bölümünü internetten kayıt oldum vakıf banka para ödemesini henüz yapmadım sorum şu:muaf oldumuz dersler yerine üst dönemden ders alabilirmiyim,parayı ona göre mi yatırmam gerekiyor.

  1. İlk yıl siz ders alamıyorsunuz maalesef. Üniversite derslerinizi otomatik atamaktadır.

 179. Merhabalar.ben bugün 3.sınıfa dikey geçiş kapsamında kayıt yaptırdım.kitap verdiler 9 tane fakat sisteme girdiğim zaman aldıgım dersler görünmüyor.ikinciside yeni kayıt oldugumuz için görünmüyor olabilir mi ? üçüncü olarak sınav tarihlerini ve nerde sınava girecegimizi ve giriş belgemizi nerden alabiliriz cok teşekkür ederim şimdiden

  1. Yeni kayıt olduğunuz için görünmüyordur. Kayı tarihleri sonuna kadar güncellenmiş olur sistemler. Sınava giriş belgeleri sınava bir hafta kala internetten öğrenci sayfanızda yayınlanmaktadır.
   Güz Dönemi Ara Sınavı 6-7 Aralık 2014
   Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı 24-25 Ocak 2015

 180. merhaba ben 2. sınıfa geçtim alttan bir dersim var . kendi ekranımda kaldığım dersle birlikte 8 ders var banka ücretini yatırdım arkadaşlarım ders ekle sil işlemi yapmama gerek olmadığını söyledi. sonra sınav için sorumlu olduğum ünitelere bakarken Türkdili 1 dersinide dersler arasında gördüm ama tarih geçtiği için ekleyemiyorum ne yapmam gerekiyor önümüzdeki dönem görebilirmiyim Türkdili 1 i ve türkdili 2 yi aynı anda alabilirmiyim yoksa dönemmi uzayacak buna bi çözüm yokmu lütfen yardımcı olun

  1. Türk Dili 1 dersini seneye güz döneminde alabilirsiniz. Türk Dili 2 yi bu yıl bahar döneminde alabilirsiniz.

 181. Merhaba,Ben DGS ile 3.cü sınıfa kayıt yaptım.Fark dersleri var onları nasıl ekleyebilirim.Ayrıca yeni kayıt oldugum için mi dersleri göremiyorum.Bu fark derslerini bu yarıyılda mı almamız lazım?Şimdiden teşekkürler.

 182. merhaba
  ben dikey geçiş ile işletme 5. yarıyıldan devam ediyorum, bana aöf bürosundan 9 tane ders kitabı verildi ancak gecen sene kayıt olan arkadaşlarıma 7 tane kitap verilmiş nedeni nedir acaba?

 183. cok tesekkür ederim ederim. birde şu sorum yeni kayıt oldugum için güz döneminde ekle sil yapmıyacam bahar döneminde yapacak mıyım ve ekleme işlemini biz mi yapcaz yoksa üniversite kendi bize ders atamasımı yapcak ve mesela güz döneminde bi dersim kaldı onu seneye güz döneminde mi alacam yoksa bahar döneminde sececek miyim cok tesekkür ederim sagolun simdiden

  1. 1.sınıfat güz dede bahardada ekle sil yapmayacaksınız. Kaldığınız dersler hangi dönem dersi ise bir sonraki yıl aynı dönemde alacaksınız.

 184. 1.sınıf bahardada ders ekle sil yapmıycaksak parada mı yatırmıycaz yani nasıl olucak??

  1. Parayı kayıt yenileme ücreti olarak yatıracaksınız ve üniversitenin atadığı derslerin kitaplarını bürodan alacaksınız.

 185. yeni kayıt işlemi yaptırdım adalet 1. sınıf 1. döneme ancak sisteme girdiğimde aldığım ders gözükmüyor.

 186. Peki 2. dönemde üstten ders alma imkanım var mı ?
  yani toplam 4 dönem sürecek olan adalet bölümünü 3 dönem ya da daha kısa sürede tamamlama ihtimalim var mı ?

  1. Önlisans bölümlerini 3 dönemde bitirme imkanınız yok maalesef. 2.yıldan itibaren ders ekle sil yapabiliyorsunuz.

 187. merhaba ben 2009 adalete kayıt yaptırmıştım 2.üniversite olarak o zman böyle dönemlik okumuyorduk kayıtlar kasımın sonu gibi alınmıştı,ben bankaya gidip harcı yatırdım sıbavlar nisan ve hazirandaydı ben sadece finallere girdim sonrasında bu bölüme devam etmedim,bu sene sosyolojiye netten kayıt yaptım parayı yatırmaya gittiğimde adlaette pasif öğrenci olarak çıkıyorum üstelik 381 tl de borç çıkıyor bana dolayısıyla sosyolojiye kaydımı yaptıramadım,ne yapmam lazım,beni bilgilendirirseniz sevinirim..

  1. Bu çıkan borç ilk kaydınızı yaptırdığınızda Şubat ayına kadar süresi olan ödemediğiniz ikinci taksit ve faizidir. Bunu ödemeden kayıt olamazsınız maalesef.

 188. Mrb ben dıkey gecıs ıle 3.sınıf kamu yönetmne kaydımı yaptrdım
  1.ders secımı yapcakmıyız -dersler sıstemde ne zaman gorunur
  2.sanırım ıngde var fakt herhangı bır bılgı verılmedı nerden çalışcagımız
  3.fark dersler nedır
  4.muaf olma durumu ıcın sınava grek var mı

  1. – İlk yıl ders seçimi yapmayacaksınız. üniversitenin atadığı dersleri alacaksınız.
   – Eğer ingilizce’yi daha önce aldıysanız muaf olacaksınız.
   – Fark dersler: GENEL MUHASEBE I-II, GENEL İŞLETME, İKTİSADA GİRİŞ I-II, BORÇLAR HUKUKU ve ANAYASA HUKU dersleridir. Bunlarla ilgili bu dönem alacaklarınızın kitabını bürodan almış olmalısınız.
   – Muafiyet için herhangi bir sınava girmeyeceksiniz. otomatik yapılacak.

 189. Peki muaf olunca kredım eksık olmuyor dımı zaten ders secme gıbı yetkımız yokmuş.aöf çağrı merkezı neden hep mesgul çalıyor

  1. Hayır muafiyette krediniz eksilmez. Muaf olduğunuz derslerin notları yıl sonunda ortalamaya dahil edilir.

 190. Merhaba ben dikey geçişle iktisat 3 ten başladım. Diğer dönem ders ekleme yapabilir miyiz üst dönemden?

 191. sisteme giriş yaptıgımda dersleri nerden görüntüleyeceğim, öğrenci otomasyonuna giriyorum not dökümü dediğimde bu dönem sorumlu oldugunuz ders bulunmamaktadır diyor, 1. dönemim yeni kayıt oldum, teşekkürler

  1. Yeni kayıt olanların sistemi henüz aktif olmamış olabilir. Bir kaç gün sonra tekrar deneyiniz.

 192. merhaba iyi günler ben fark ders alarak çeko bölümüne kayıt yaptırdım 3.sınıfa sorum su sekilde bi kaç gündür sisteme giriyorum aldıgım dersler ve fark dersler hakkında hiç bir sey göremiyorum sadece kayıt bilgim görünüyor acaba bu dersleri ne zaman görebilirim yoksa bi sıkıntımı var cok tesekkür ederim

  1. Sistemler henüz güncellenmediği için göremiyorsunuz. Bir kaç güne düzelecektir.

 193. merhaba ben bu yıl işletme 1. sınıfa kayıt yaptırdım otomasyondan yapmam gereken herhangi bir şey var mı? ne yapmam gerekiyor? otomasyona giriyorum dersler hakkında hiçbir bilgi yok

 194. ikinci üniversite sosyol hizmetler yenı kayıt oldum.2014-2015 için muafiyet başvurusunu kaçırdım.1.yarıyıl muaf kapsamındakı dersten kalırsam (örn.ingilizce) daha sonra muafiyet başvuru hakkım olurmu.tşk.

 195. merhaba ben aöf önlisans 2 sınıfı okuyorum 1 sınıf altdan derslerim var güz dönemimin kredisi yetti butun derslerimi almama ama hesablarıma göre bahar döneminkisi yetmiyor 47 kredi gerekiyor şimdi tek ders kalıyor tek ders yüzünden dönemim uzuyacak yapılacak herhangi bi şey yok mu fazladan kredi almazmıyım ve ya başka bir şey kafam çok karışık dgs sınavınada giremiyeceğim ne yapabilirim birde bir şeyi merak ediyorum önlisans öğrençisi 3 sınıfdan ders alamazmı üst sınıfdan merak ettiğim bir soruydun cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Maalesef 45 kredi üzerinde ders alamamaktasınız. Önlisans öğrencisi 3.sınıftan ders alamaz maalesef..

 196. Arkadaşlar merhaba.. Ben ders ekle sil işlemini yapmıştım zamanında.. Şimdi derslerime baktığımda bir dersi seçmemişim sanki.. Ama şimdi hangi dersi seçemediğim göremiyorum.. Sistemden bir sonraki döneme kalan derslerimi nasıl görebilirim..

  1. Şu ana kadar aldığınız dersleri ders listesinden kontrol edin. Eksik olan almadığınız derstir.

 197. merhaba iyi günler ben dgs kapsamında 3.sınıfa kayıt yaptırdım ve transkribi büroya verdim ama sisteme girdiğimde sadece türk dili 1 2 ve ing 1 2 derslerinden muaf görünüyorum geriye kalan istatistik inkılap temel bilgi teknolojileri matematik dersleri görünmüyor zaten matematik dersi bu dönemde alsaydım verirlerdi hem kitap listesinde yoktu hemde vermediler zaten acaba muaf mıyımdır yoksa bi yanlıslık mı yapmıslar

  1. Hangi dersi ne zaman görecekseniz o zaman muafiyet olarak görürnüz. Matematik dersi zaten sadece 1. sınıfta var onun dışında yok. Görmeyeceğiniz dersin muafiyeti olmaz. İstatistik dersinden muafiyet yoktur aynı zamanda.

 198. demek istedigim iktisat muhasebe dersleri 1.sınıftan verildi matematik dersi verilmedi ama muaf oldugum derslerde görünmüyor onun nedenini sormustum

  1. Siz sadece 3. ve 4.sınıf derslerini alacaksınız. Bu dersi 1.sınıfta almadınız diye ekstra ders eklemezler.

 199. merhaba hocam benim dönemim uzayacak bahar dönemime seneye tek dersim kalıyor güz dönemine tahminimce hiç kalmıyacak eğer hiç dersim kalmassa kayıt yeniletcekmiyim güz döneminde para 205 tl vericekmiyim seneye bahar dönemi için tek dersinin mi parasını vericem yoksa kayıt yenileme parası 205 tl vericekmiyim cevabınız için şimdiden teşekkürler

 200. slm ben açık ögretim lise okuyorum gçen gün ders kayıtları için okula gittim işlemi şuan yapamayacaklarını ama daha sürenin oldugunu söylediler bugun gittigimde ise sürenşn sona erdigini söylediler ne yapmam gerek lütfen magdurum

  1. Eğer kayıtlar bitti ise mazeretli kayıtlar yok ise yapacak bir şey yok maalesef. Açık lise ile ilgili tüm bilgileri BURAYA tıklayarak okuyabilirsiniz.

 201. merhaba hocam aof onlisans2 sınıf ögrencisiyim 1 sınıf. alttan derslerim var 1 sınıf alttan derslerim ile 2 sınıf derslerimin hepsini kredi sınırlaması olmadan hepsini alınabiliyormuyum sadece bir donem için söyluyorum şimdiden teşekkürler

  1. 1.sınıf alttan derslerinizin üzerine 45 krediyi tamamlayana kadar 2.sınıf derslerinden alabilirsiniz. Yani diyelim 1.sınıftan 18 kredilik dersiniz var. 2.sınıf derslerinden de 45-18 = 27 kredilik ders alabilirsiniz. Her dönem toplam 45 krediye kadar ders alabilirsiniz.

 202. Acikogretim fakültesi ogrencisiyim buyil ikinci yilim fakat kayit yenileme zamanini kacirdim.bahar döneminde kayit yenilemem mumkunmu

 203. 3 senedir kayıt yeniletmiyorum kaydımı sildireceğim yeniletmediğim senelerin borcu olurmu?bir sıkıntı yaşarmıyım

  1. 2012-2013 eğitim yılında kayıt olduysanız herhangi bir borcunuz yoktur. Aöf bürosundan kaydınızı sorunsuz bir şekilde sildirebilirsiniz.

 204. 2011-2012 yılında kayıt yaptırdım o senenin 2 taksidinide yatırdım bir dahada yeniletmedim bu durumda sorun olurmu

 205. Merhabalar Hocam. Diyelim bu donem (güz dönemi) de 7 dersten 3 dersten kaldım. Bu kaldığım dersleri seneye güz dönenimde mi vermem gerekiyor. Yani ders ekle-sil işleminde mi yapmamız gerekiyor. 4441026 arasak onlar ekle sil yapabilirler mi, çünkü ben karıştırırım yapamam sanırım. Hiç bir fikrim yok bu konuda detaylı bir şekilde anlatırsanız çok sevineceğim.Teşekkürler hocam…

  1. Dersleri hangi dönemde kaldı isen bir sonraki sene aynı dönemde alacaksın. O dönem ders alırken kayıt yenileme tarihleri içinde ders ekle sil işlemini yapacaksın. Üniversite sana öncelikli olarak kaldığın dersleri atar, 30 kredi olana kadarda mevcut dönemin derslerinden atar ve kredi dolunca diğer dersleri senin ekleme seçeneğine bırakır. Eğer sen ders ekleme işlemini yapmazsan, o dönemin derslerini eksik almış olursun bir sonraki yıl aynı döneme bırakmış olursun. Ama dersleri eklersen bir sonraki yıla o dönemin dersinden bırakmamış olursun. Bürodan yapamazsın senin yaman gerekir. Çok basit bir işlem. Nasıl yapacağın konusunda videoları vs var.

 206. Mrb hocam ben 2.siniftayim secmeli derslerden birini (türk dili) secmemisim aof burosu seneye kaldi diyor ortalamam yuksek olsa bile o secmeli dersi seneye vermek mecburiyetindemiyim.Şimdiden Teşekkürler cevabiniz için

 207. merhaba universiteye kayit yaptirdim ama ders yenileme kaydini yapmadim bahar donemi kayit yaptirabilirimiyim guz donemi derslerini alabilmek imkanim var mi

 208. Selamlama.. Ben ilahiyat onlısans 2. Sınıfım.. Bu onumzdekı sınavda turk dılı ve İnkılap olmak uzere ıkı dersten muafım. Neden acaba.. Daha onceden bu dersleri goremedim ve silmeden. Ne yapmam lazım .

 209. Hocam merhaba benim 1 sinifdan altdan dersim var kredi toplamlari 17 kredi ediyor 4 dersimden kaldım aof ilk once kalan dersleri atıyor ben 2 sınıf derslerinden hepsini alırmıyım dönem uzatmak istemiyorum bahar dönemi ıçin söylüyorum 17 kredinin hepsini alabilirmiyim alamasamda niye alamam ve yahutda eğer sadece 15 kredi alınıyorsa tek dersim kalıyor 2 sınıfdaki tek dersimi tek ders sınavinda verebilirmiyim cevabınız için şimdiden teşekkürler

 210. merhaba.halkla ilişkiler 2.sınıftayım.sistem toplam 27 kredilik 7 ders verdi .ben ekle kaldır yapmadım.sorum ben 2.sınıf son dönem yani 4.yarıyılda kalan 9 dersin hepsinden sorumlumuyum.yani 9 derside alabilirmiyim.9 ders toplam 33 kredi yapıyor.bu dönem inkilap tarihi 1 dersini sistem vermeyince kalmış.4.dönem inkilap tarihi 1 ve 2 yi aynı anda verebilirmiyim.yani sistem bana 9 dersi verecekmi yoksa ben ders eklemek zorundamıyım.teşekkürler.

 211. Merhaba, 4. sınıftayım, kredi yetmediği alamadığım 1 ders var eğer sene sonu tek dersim bu olursa (ortalama 2 üzeri ve hiç ff olmazsa) bu alamadığım dersten tek ders sınavına girebilir miyim?? teşekkürler..

 212. uluslararası ilişkiler üçüncü sınıf okuyorum. ilk yarı yıl ücretini yatırdım ama bir dersi seçmemiş gözüküyorum.2014 de güz döneminde seçilmemiş görünen dersin yazılısına girdim notun gorülmesi için ne yapabilirim.lütfen yarı yılımın yanmaması için ne yapmalıyım

  1. Seçmediğiniz dersin sınavına giremezsiniz ki. Size en yakın aöf bürosuna giderek durumunuzu netleştirmenizi öneririm.

 213. Ben adalet 2. sınıf öğrencisiyim. 1. dönemin finallerine giremedim bu derslerden kalacağim büyük ihtimalle 2. dönem ilk dönem seçebilir miyim??

  1. Maalesef güz dönemi derslerini yalnızca bir sonraki yıl güz döneminde alabilirsiniz.

 214. ben ikinci üniversite kapsamında adalet bölümüne bu sene kayıt oldum şimdi bahar derslerinde 30 kredilik 6 ders verilmiş, sorum şu ikinci sınıftan yani üstten ders alma gibi bir hakkım varmı, bildiğim kadarıyla 45 kredilik bir hak olduğunu biliyorum cevaplarsanız sevinirim…

 215. Bugün direk vakıfbankdan harç parasini yatırım. Ayrıca 10.75 kusurluk geçmiş borcum vardı onuda ödedim ve ders kayıt yenilemede dersleri otomatik kabul ettiğim halde durumum pasif gözüküyor sebebi ne olabilir?

 216. ya ben 2yıllık unı okuudum.acıkogretme 3.sınıf olarak başlamış oldum ya kayıt yenıleme yapamıyorm siteye bıle gıremyorum .guvenlık kodunu yazıyorum tekrar başa atıyo 🙁 napıcam bılgılendrırsenız sewınırım.bölümüm iktısat 3derstende kaldım

 217. 2013 yilinda af kapsaminda kayit oldum. 2015 bahar donemi icin ders ekle sil yapacak miyim? Yoksa direk harci mi odeyecegin? Tsk.

 218. merhaba işletme 4. sınıftayım bahar donemınden dersim sorumlu dersim kalmadı güz doneminden tek dersim var. sorum sudur ben haziran ayında yapılacak olan güz dönemindeki tek ders sınavı için harç yatıracakmıyım yada yatırmayacakmıyım. tesekkurler

 219. Merhaba acikogretim af kapsaminda ders ekle sil sayfasina giremiyorum 3 ve 4 mart son gun ne yapabilirim aof burosunu aradim yogunluktandir diyor ama 12 saattir giremiyorum tesekkurler

 220. merhaba adalet 1. sınıf öğrencisiyim. bu dönem sınavlarına girmeyeceğim. seneye bu dönemin derslerini aldığımda 1. sınıf ortalamam yeniden mi hesaplanacak ?

 221. Merhaba ben 1 sinif ogrencisiyim benim guz donemi ortalamam 2 nin altinda 4 tane kosullu gecer dersim var ama bahar doneminde ortalamam 2nin altinda simdi ben 2 sinifa gecebilir miyim birde hem guz doneminde 45 kredilik ders hakki hem de bahar donemin 45 kredilik ders hakkim var mi yoksa hem guz hemde bahar donemi toplam 45 kredilik bir ders hakkim var… lutfen yardimci olun

  1. Kredili sistemde sınıfta kalma diye bir durum söz konusu değildir. Sadece dersten kalırsın.
   Genel not ortalaman 2.0’ın altında gelirse ki öyle görünüyor. CD,DC,DD gelen derslerden kaldın demektir. FF olanlardan her halükarda kalıyorsun. Seneye 2.sınıf derslerine ilaveten, daha doğrusu bu yıl kaldığın derslere ilaveten 2.sınıf derslerini de alabileceksin. Seneye her dönem toplam 45 kredilik ders alabilirsin.

 222. ben 4. sınıf öğrencisiyim koşullu geçdiğim derslerim var kalan derslerimi nasıl öğrenebilirim?

  1. Koşullu geçtiyseniz bunun koşulu ise Bir sonraki dönem yani 2015-2016 Eğitim yılı Güz Döneminde Genel Not Ortalamanızı 2,0’ın üzerine çıkarmanızdır. Eğer çıkaramazsanız CD,DC,DD olan derslerinizden kalırsınız. Yani şu an FF harici hiç bir dersten kalmadınız demektir. FF olan derslerden koşullu koşulsuz her türlü kalıyorsunuz.

 223. Merhaba benim 2.dönemden 2 dersim kaldı ve mezun olamıyorum Bunun için 1.dönem de harç yatırmam gerekiyor mu yoksa sadece 2.dönem alacağım derslerin döenminde mi harcı yatırıcam

  1. Eğer ilk dönemden dersiniz yok ise o döneme harç ödemenize gerek yok. Sadece ikinci dönem harç ödeyeceksiniz.

 224. Güz döneminden tek dersim var ama para yatırıp kayıt yaptıramadım simdi tek ders sınavlarına hiç bi şekilde giremeyecekmiyim cevablarsanız sevinirim

  1. Para yatırıp kayıt yaptırmadım diye bir şey yok, para yatırdıysanız kaydınız olmuştur otomatik. Eğer mezun olacak durumdaysanız ve tek bir dersten dolayı mezun olamıyorsanız sizde bu sınava girersiniz.

 225. MERHABA ,
  BENİM 3.DÖNEMDEN 4 DERS 5.DÖNEMDEN 3 DERS KALDI 3SINIFI DERSLERİNİN HEPSİNİ VERDİM.BU DURUMDA 4.SINIF DERSLERİNDEN ALABİLECEKMİYİM ? LÜTFEN BİLEN ARKADAŞLAR BİLGİ RİCA EDERİYORUM

 226. merhaba sağlık kurumları işletme okuyorum 2. dönemde tekrar yaptığım için 3. dönemin 2 dersini alamadım şu an hiç ff dersim yok ortalamamda 2 nin üstünde ama o 2 ders yüzünden mezun olamadım alamadığım o 2 ders benim bir dönememi yoksa bir yılamı bedel olacak bunu merak ediyorum ve o dersleri hangi dönem verirler acaba cevaplarsanız sevinirim

  1. Alamadığınız derler hangi dönemde ise sadece o dönemde kayıt yeniletip dersleri o dönemde alacaksınız.

 227. merhaba ben aöf dgsyle 3.sınıfa geçiş yaptım fakat 1.dönem uyarı 2.dönem tekrar yazıyo bu durumda üst sınıftan ders alabilir miyim yoksa bütün dersleri tekrar mı alıcam

  1. Sadece CD,DC,DD ve FF olan derslerinizi tekrar alacaksınız. Bu derslerle beraber ( Bunlar dahil ) toplamda 45 krediye kadar üst dönemden de ders alabileceksiniz.

 228. 2 yıllık halkla ilişkiler okuyorum 2 ff dersim var mezun olamadım dikey geçiş yapabilirmiyim hakkım varmı

 229. not ortalamam 2.54 güz döneminden iletişim bahar döneminden ingilizce 2 ff dersler ikiside ayrı ayrı dönemlerdemi sınav olacak aynı dönemde veremezmiyiz

 230. hayırlı ramazanlar ben sağlık kurumları işletmesi bölümü okumaktayım bazı nedenlerden dolayı on tane dersten kaldı acaba ikinci yıl hem kaldığım dersleri hemde o dönemlerin derslerini alabilirmiyim öyle bir hakkımız varmı bir an önce bitmesi için.

  1. Sizede hayırlı Ramazan’lar…. Evet hem kaldığınız dersleri hemde krediniz yettiğince mevcut dönemin derslerinden alacaksınız.

 231. Güz dönemi 1 ders finansal yonetim 1 bahar döneminde finansal analiz tablolar dersim kaldı dönem başı ne kadar harç parası yatiririm tahmini

 232. Şu Açıköğretim sistemini bir anlayamadım herkes bir şeyler diyo bana 1. Sınıf öğrenciyim İşletme bölümünde derslerim kötü 4 taneye yakın kötü ortalama ve 1 tane ff dersim var bunlarla ilgili neler yapmam gerekiyor lütfen mail adresime detaylı şekilde dönüş yaparsanız hatta arayarak bilgilendirirseniz çok memnun olurum kafam çok karışık yoksa bırakıcam sonunda bir şey anlamıyorum

  1. Ders çalışmalısınız, ders çalışmalısınız, ders çalışmalısınız. Eğer kendi kendinize çalışınca anlamıyorsanız, bir kursa yazılmanızı öneririm.

 233. mrb…1 sorum olucak cevaplanırsa sevinirim kafam çok karışık…benim mezun olmam için sadece 2 dersim kaldı.önümüzdeki sene ilk yarıyıl 1 ders (alttan adığım türkvergi sistemi), 2. yarıyıl 1 dersim var(gecen sene seçemediğim yni alıcağım pazarlama dersi)….ilk dönem vergi sisteminden ort. 2 olduğu için en kötü dd alıp geçerim.lakin 2. dönem pazarlama dersinden DD alıp koşullu geçme şansım var mı?..yeni alıcağım ders olduğu için nasıl olur bilmiyorum.sartlı geçilir mi ortalamalarım hep 2 üstü..şimdiden teekkürle…

  1. Eğer GNO 2,0’ın üzerinde olursa yılın sonunda istersen her iki dersten de DD al farketmez geçersin. ( bu derslerden aldığın not sonrası oluşan GNO 2,0’ın üzerinde olmalı. )

 234. Merhabalar, önlisans programında okumaktayım. İkinci dönemde toplam kalan kredi toplamım 49 ve sanırım ben en fazla 45 kredi alabiliyorum. Bu kalan son kredilik 1 ders için tek ders sınavına girebiliyor muyum? Yoksa bir sene bekleyip seneye mi bu tek ders için kayıt yaptırıp sınava girmem gerekiyor.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Maalesef tek ders sınavına giremezsiniz. O kalan bir ders için bir dönem okulu uzatmış durumdasınız.

 235. merhaba ben bu sene açıköğretim sosyal hizmet 1. Sınıfa başlıyorum kayıt işlemlerimi gerçekleştim şimdi ders ekleme işi cıktı telefonuma okuldan dosya yollanmış konuyla ılgilı ama acılmıyo ders alma seçme konusunda bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

  1. 1.sınıfa ilk defa kayıt olanlar ders ekle sil yapmayacaklar. Onların derslerini üniversite otomatik atamaktadır.

   1. Mrb sosyoloji 4 sınıf bu dönem sistemden verilen 5 ders (24 kredi) şimdiye kadar aldığım 176 kredi GNO 2,32 ve başarılı yazıyor 240 a tamamlamak için henüz alınmayan ders seçmek istiyorum fakat ekle butonu yok sadece sil var 2017 de ders yok ekleyemiyorum 24 krediyi verdikten sonra mezun olabiliyormuyum yardımcı olurmusun admin?

    1. FF ile alttan dersiniz varsa üstten ders alamazsınız. Bir dönemde en fazla 45 krediye kadar ders alabilirsiniz. 240 kredilik ders aldığınız takdirde mezun olursunuz.

 236. Merhaba arkadaşlar;

  Önlisans metalurji malzeme bölümü mezunuyum.Aöf çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkisi bölümüne kayıt olmak istiyorum.
  1. sorum:önceki okuldaki gördüğüm derslerden muaf olurmuyum.(ingilizce)
  2.sorum almanca fransızca dersleri mecburimidir.
  Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa şimdiden teşekkür ederim.

 237. sosyoloji 2. sınıfım ders ekleme yaparsam 3. sınıfın güz döneminden mi ders alıyorum.

 238. dikey geçişe kayıt yaptrdm açıköğrtm burosundan kaydı yaptılar kitapları da verdiler bnm ayrıca internetten grp ders kaydı yapmam gerekyo mu arkadaslar tereddütte kaldım

 239. Bu yıl Anadolu Üniversitesi önlisans bölümün kayıt oldum. İnternetten ders seçme, ekleme vb herhangibir işlem yapmam gerekiyor mu? teşekkerler

 240. merhabalar ben ders eklemeden harcımı yatırdım o dersleri nasıl ekleyebilirim lütfen yardım edermisiniz?

 241. Merhaba 2. Dönem 48 kredi ders almam lazim yoksa mezun olamiyorum ama 45 krediye kayit yapiliyor ilk dönem dersim yok. Dgs yi kazanirsam son kalan dersi gecmek icin bi yol var mi ? Yaz okulu tek ders ders denkligi ilk dönemden flan yardim lütfeen ?

   1. 1 dönem içinde 45 krediden fazla ders seçimi yapamazsınız. Yaz okulu imkanı bulunmamaktadır. Tek ders şartlarını sağladığınız takdirde Temmuz ayında yapılacak olan Tek Ders sınavına katılabilirsiniz.

 242. ben ders ekle sil işlemi yapmadan önce harcımı yatırdım suan sisteme giriş yapamıyorum ne yapmam lazım ACİLLL YARDIMM

 243. Kayit yenilemeyi yeni yaptim ancak sinavlara giremecegim icin iptalini yapabilir miyim yada yatirdigim ucreti alabilirmiyim. Tesekkurler.

 244. Günaydın!Geçen yıl üstten ders aldım veremedim.3 ders yine var.2. Sınıftan ders almak istemiyorum,zor oluyor.Sadece 1. Sınıf derslerim olsun.Sıkıntım ekranda 1. Sınıf dersleri var hepsini alıyorum.Altta 2. Sınıf dersleri var ekle diyor eklemiyorum.İleri tuşuna basınca onay isterken 2. Sınıf dersleri de gözüküyor.Silemiyorum.Ne yapmam lazım?Onayladığımda eklemediğim 2.sınıf derslerden de sorumlu muyum?

 245. merhaba , şuan ders ekle cıkar yapıyorum 3. sınıfı tekrar alıyorum ama sistem bana gecen yıl aldığım derslerle aynı derslerı veriyor, ders sil işlemi yapamıyorum eğer sistem bize gecen yıl aldığımız aynı dersleri verecekse ders ekle sil işleminin ne mantığı var ozaman.sonucta ben 3. yılı tekrar alıyorum ders ekleme ve cıkarma hakkım var sistem bana mantıken istediğim dersleri ekle cıkarma işlemini sunması gerekirken, hiç ders ekleme ve cıkarma hakkı tanımıyor.

 246. 1 dersimi ekle yapmadan harcı yatırdım. 3.dönemdeyim. ders eklemek için ne yapabilirim.

 247. Ben 1.sınıfı tekrar edicem acaba kaç para yatırmam gerekiyor eski kitaplar geçerlimi cevap verirmisiniz çok memnun olurum

 248. Ben bu dönem kamu yönetimine kayit yaptm aldigim dersleri nerden gorebilirim bulamadim sitede ve gelecek donemde ders kaydini nasil yapcam benmi yapcam sistem kendisimi yapıyor yardımcı olurmusunuz lütfen

 249. Harcı mi yatirdim sonra mazeretli ders ekledim 9 13 Kasım arası para ödeyeceğim paranın ne kadar olduğunu bilen varmi lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Sevgi şuan mazeretli seçtiğin dersleri sisteminde görebiliyor musun ? ben göremiyor ama seçemedim mi yardımcı olursan çok sevinirim.

 250. merhaba,ben ilahiyat 2.sınıftayım.kayıt yenileme ücretimi yatırdıktan sonra bürodan ders ekledim,eklediğim derslerin ücretini ne zamana kadar yatırabilirim.teşekkürler…

 251. Merhaba,
  Ben açıköğretim ikinci üniversite kapsaminda ilahiyat 1.sinif ogrencisiyim alttan 1ders veremezsek 2.sinifa gecebiliyormuyuz yoksa sinifta mi kaliyorum?

  1. Sınıfta kalmazsınız, ikinci yıl aynı dönemde o dersi o dönemki derslerle birlikte yeniden alırsınız.

 252. merhabalar
  Ben işletme bölümü 3. sınıfım ama bir dönem devam etmedim 2.dönemden devam etme imkanım var mı ?

 253. Merhaba,
  Ben açık öğretim Kamu Yönetimi 1. sınıf öğrencisiyim. Bu dönem 4 kredili bir dersten kaldım. Bu dersi 2 sınıfta tekrar diğer derslerle alacağım onu biliyorum size sormak istediğim 2 sınıfta ders ekle kayıt yaparken sistem bana 30 kredi mi veriyor. Bu kaldığım dersi aldığım zaman 2 sınıfın 4 kredili bir dersini alamamış mı olacağım.
  Teşekkürler…

  1. Hayır 3.Yarıyıl derslerine ilave olarak kaldığınız dersleri de alacaksınız. Eksilme yok.

  1. Evet yeni kayıt olsun, ara kayıt olsun tüm öğrenciler bahar döneminde yeniden kayıt yenileme yapacaktır.

 254. Selamlar.4. Sınıf ögrencisiyim güz dönemi 8 dersin 2 dersi ff geldi .tablo başarılı diyor nedir tam anlamadım.teşekkürler

  1. FF olan derslerinizden kaldınız. Ff harf notu ile kaldığınız bu dersleri Bir sonraki yıl aynı dönemde yeniden alacaksınız.

 255. Merhabalar
  Ben adalet ogrencisiyim.2.siniftan 3 dersten kaldim..ingilizce 2.icra iflas ve ticaret hukuku bu derslaleri tekrar nasil alicam ders ekle sil yapmam gerekiyormu
  Tesekurler

 256. Merhabalar, 2 yıllık bölüm bu dönem bitiyor ve her dönem başı harç parası 200’ün üzerinde yatırdım.. Alttan dersim var ve seneye tekrar eden dönemlerde dersleri vereceğim. Sadece ders başına mı para yatıracağım yoksa dönem başı sabit olan harc parası yatacak mı? Teşekkür..

 257. 2 senelik büro yönetimi okuyorum geçen sene bahar döneminde eklemem gereken bir ders varmış ekleme yapmayı becerememişim sanırım ve mezun olamadım. giriş yapınca ekrana sadece bir ders ekle işlemi mi gelicek ??

 258. Slm ben aof ikinci snfm kayıt yenilerken sadece okulun verdigi 30 krediyi tamamlayıp üstten ders almiyorm 4 yılda bir kredi tamamlama.sorunuyla karşılaşır mym???

  1. Hayır sadece sistem tarafından atanan dersleri alırsanız 8 dönem yani 4 yılda bitirebilirsiniz.

 259. Merhaba ben DGS ile geçiş yapmıştım 3.sınıftan devam ediyorum bahar dönemi için kayıt yenilemek istiyorum ama ekranda şu yazı çıkıyor. 2015-2016 öğretim yılında yeni kayıt yaptıran öğrenciler bu dönem ders ekle-sil işlemi yapamayacaklar ancak daha sonraki dönemlerde yapacaklardır. Kayıt yeniletmek isteyen öğrencilerin, kayıt yenileme tarihleri içerisinde kayıt yenileme bedelini bankaya ödemeleri yeterlidir.
  Ödememi internetten yapmak istiyorum nasıl yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. Çok teşekkürler

  1. Merhaba 2015-2016 yılında Sınavsız Dikey Geçiş ile geçiş yapan öğrenciler bahar döneminde de ders seçimi, ders ekle-sil yapmayacaklar. Kayıt yenileme harç ücretini bankaya yatırmanız yeterlidir. Öğrenci sayfanızı açtığınızda oradaki bağlantıyı kullanarak kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

 260. merhaba benim sorum ben bu dönem son dönemim ve alamadıgım sadece bir ders kaldı ben bu dersten tek derse girebilir miyim gecen seneden kalan derslerimi cıkaramıyorum çünkü basarısız olmak gerekiyomus heralde tek ders i,çin ama cıkaramıyorum basarısız dersimi hiç almadıgım bir dersi tek derste verebilir miyim tesekkurler

 261. Uluslararası İlişkiler bölümünde okuyorum. 1.sınıfın 1. Dönemini başarıyla bitirdim. Ancak 2. Dönemini almadım. 2. Sınıfın 1. Dönemini de basariyla bitirdim. Şimdi 1. Sinifin 2. Donemini alacağım. Fakat muaf işlemlerini yaptığım halde ders ekle-sil işlemlerinde muaf olmam gereken dersler gözüküyor. Muaf olduğum halde o dersi yine seçmek zorunda mıyım? Yoksa bir hata mi var? ilginiz için teşekkürler.

  1. Muafiyetiniz görünmüyorsa o dersi almadan mezun olamazsınız, Yine de Aöf büronuzla görüşmenizde fayda var.

 262. Merhaba ben sosyoloji 2 sınıf öğrencisiyim ilk dönem üstten de ders alarak 11 ders geçtim şimdi bahar dönemine ait 7 dersim var ve sistem de 31 kredim görünüyor alttan da 1 tane dersim var o da dahil fakat ben 45 krediye tamamlamak üstten ders almak istiyorum ama sistemde çıkmıyor neden alamıyorum alttan ders olduğunda olmuyor mu

  1. Merhaba. Evet Lisans programlarında I. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenci, V. ve VII. yarıyıllardan; II. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenci, VI. ve VIII. yarıyıllardan; III. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenci, VII. yarıyıldan; IV. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenci ise VIII. yarıyıldan ders alamaz.

 263. tek dersim var ,,ders ekle işlermi yapmadan bankaya parayı yatırdım,,şuan öğrenci giriş sayfasında kayıt ekle sil seçeneği çıkmıyo ,,ne yapmam gerekıyo

  1. Sistem düzelince öğrenci otomasyonu sayfanızdan “Durum” -> “Ders Durum” menüsünü kullanarak durumunuzu öğrenebilirsiniz.

 264. slm kolay gelsin. ben ders ekle-sil işlemini yapmadan harç yatırdım. sonradan fark ettim önce ders ekle-sil işleminin yapılması gerektiği. adalet 2.sınıf öğrencisiyim. 3 tane 4.dönemden ders seçilmemiş bu yüzden bu sene mezun olamama durumum var. sonradan ders ekleyip ilaveten harç yatırabilir miyim? cevap için şimdiden teşekkürler…

 265. merhaba ders ekleme yapmayı unutup ödeme yapmışım.. tekrar ders seçimi yapabilir miyim? nasıl? teşekkürler…

 266. Parayı yatırdım dersler otomatik olarak kabul edildi şimdi üstten ders almak istiyorum ne yapmam gerekiyor

   1. 2016 adalet 1.sınıf öğrencisiyim bahar ve Güz dönemi olmak üzere kalmış Olduğum dersler var 2017 ders ekle sil tarihleri geçti mi geçti ise nasıl bi işlem yapmam gerekiyor? Teşekkürler.

 267. 2015-2016 dgs ile kayıt yapanlar ders seçemiyecek peki dersler otomatikman mı seçilecek nasıl olacak bu ders seçimi???

  1. Evet dersleriniz sistem tarafından otomatik olarak seçilecek. Bu dönemde Harç yatırma dışında yapmanız gereken bişey yok.

 268. mrb ıyı gunler ben aöf ye para yatırdım kıtaplarımı aldım ve 2.sınıfın 4.yarıyılından bı ders bıraktım daha sonra kıtapları aldıktan sonra tekrardan o dersi almak istiyorum ki yanlıs bi durum oldugu için almak ıstıyorum ne yapmam gerek bankamatıge para mı yatırmam mı gerek tekrardan bıde yatırılmadan önce ders ekle sıl ıslemı yıne yapılıyor mu para yatırılırsa ne kada r ? sımdıden tskler .. :))

 269. Merhaba,
  Bahar dönemine ait hicbir dersiniz yoktur uyarısı aldım ve kontrol ettigim vakit donemlik sistemde geçtiğim görülüyor bu durumda bahar döneminde hicbir dersim olmadıgı icin kayıt yenilemeyip güz doneminde 2 dersim kaldı 2016-2017 güz doneminde kaydımı yenilesem olur mu?

  1. Evet olur fakat bahar döneminde kayıt yenilemediğiniz için bu dönem hiç bir öğrencilik hakkından yararlanamazsınız.

 270. Ben 1.sınıf öğrencisiyim ders ekle yapmadan bankaya ücret yatirdim sistem açılmıyor suanda ne yapmam gerekiyor 3-4 martta ders ekleme yapabilir miyim

  1. Mazeretli ders ekleme işlemi yapabilirsiniz, ama sadece ders ekleyebilirsiniz, ders silemezsiniz.

 271. tek dersim kalmisti bahar doneminden ama o zaman kayit yenilemedim simdi guz döneminde bunu alabiliyormuyum.birde kayit yenilemede yanlislikla onayladim 185 tl yatirin diye uyarı çıktı tek ders alabileceksem yatiracam parayi yatirmazsam bu borc olarak ileride gorunmez degilmi

  1. Güz döneminde kalan dersinizi güz döneminde bahar döneminden kalan dersinizi bahar döneminde alabilirsiniz.

  1. Bu sorunun cevabını en iyi siz verebilirsiniz, çalışıp aldığınız dersleri geçmek şartıyla mantıklı, üstten ders alarak okuduğunuz bölümü daha erken bitirebilirsiniz.

 272. Merhaba ben 4 sınıftaki işletme okuyorum ama 3.sınıftan maliyet muhasebesi dersinden kalmıştım . Kaydimi yeniletince o ders tekrardan sorumlu olduğum ders olarak geldi . Ama bu seferde küresel pazarlama dersini alamadım bu dersi ne zaman alırım senemi uzayacak ne zaman okucam ben bu dersi kafan karıştı yardimci olun lutfen

   1. bende yukarıdaki arkadaşla aynı durumdayım, küresel pazarlama dersi bir sonraki bahar dönemine mi kalacak?

 273. İyi günler. Ben 4. Sınıf kamu ögrencisiyim. 3. Sınıf ikinci dönemden alttan derslerim vardı ama ders seçimlerini yapmadan vakıfbanka 202 tl para yatırdım yani bu dönem için. Ben şimdi 3. Sınıfın ikinci dönemindeki alttan kalan dersleri alamayacak mıyım? lütfen acil cvp. Cunku boşa gitcek her sey bunu nasıl duzeltebilirim,??

  1. FF ile kaldığınız dersleri sistem size zaten otomatik olarak atamasını yapar. Kayıt yenileme ücretini yatırmadan önce sisteme giriş yapıp ders ekle sil ekranından görebilirdiniz.

  1. Önce Ders Ekle Sil işlemini yapmanız, daha sonra ise harç parasını yatırmanız gerekmekte.

 274. Merhaba. Ben 1.sınıf öğrencisiyim. Ders seçimi yapamadigimiz için direkt olarak harcimi yatirdim. Kitapları almak dışında büro ya gitmeme gerek var mı yada yapmam gereken başka bir işlem var mı. Öğrenci durumum aktif görünüyor derslerim değişmiş otomatik olarak ve borcum da gözükmüyor. Yani harcı ödedim ve kaydın yenilenmiş oldu mu.. acil cevap.

  1. Evet kaydınız yenilenmiş büroya gitmenize gerek yok. Kitaplarınızı almak isterseniz onun için gidebilirsiniz, herhangi bir belge götürmenize gerek yok.

 275. Slm bahar döneminde hiç dersim yok kayıt yenileme yapmadım öğrenci akbil yada üniversite için sorun olur mu ne yapmam gerekiyor dogru olanı neydı olmayan dersin harcı yatırılmaz heralde akbil kullanımı kısıtlanmaz heralde…

 276. 4 sonıfdayım tek dersim var ders ekle cıkar yapmadan para uatırdım durumum pasif gözkuo

  1. Kalan dersinizi sistem size otomatik olarak atamasını yapar, durumunuz hala düzelmediyse aöf büronuzdan bilgi almanızda fayda var.

 277. Merhaba ben 2015 – 2016 yilinda adalet bölümüne kayit oldum güz dönemini kayipsiz atlattim bahar dönemi icin ders ekleme islemi yapmadan sadece harci yatirdim suan pasif görünüyorum benimde ders secmem gerekirmiydi ilk yilim oldugu icin secmem gerekmiyor diye biliyordum bilgilendirebilirmisiniz tesekkür ederim.

  1. Ders seçme işlemi yapmanıza gerek yoktu, yapmanız gereken tek şey harç parasını yatırmaktı. Aöf büronuza uğramanızda fayda var.

 278. merhaba..2 yıllık aöf fotografcılık ögrencisiym ilk 3.5 sene sadece harcları yatırdım sınavlara katılmadım..bu sene bahar dönemınde 2.yarıyılın derslerını aldım ve tamamını verecegım.. size sorum şu; geriye kalan 1.yarıyıl,3.yarıyıl ve 4.yarıyıl derslerini ne sekılde alıp okulu bir an önce bitirebilirim? 2017 güz döneminde 1.yarıyıl tüm derslerini ve 3.yarıyılın yarısını alacagım..bahar döneminde ise 4.yarıyıl dersleri ile birlikte kalan 3.yarıyıl derslerini alıp okulu bitirebilirmiyim…biraz karısık oldu ama yardımcı olursanız cok sevınıcem teşekkurler…

  1. Maalesef mevcut şartlarda üstten ders alıp erken bitirme imkanınız bulunmamakta.

 279. AÖF 2015 2016 ders ekle sil işlemini yaptım bankaya parayı yatırmadım en son ne zaman yatırabilirim

 280. Merhaba.
  AÖF kamu yönetimi 3.ve 4. Dönem sınavlarından hepsini verdim. ( son sınavlarıda geçtim kabul ediyorum)
  Toplamda 45 kredi alabiliyoruz. Bu durumda ben seneye güz dönemi için yani 30 kredi 5. dönem ve 15 kredi 7. Dönem alabilme Hakkım var doğrumudur acaba?
  Birde hesaplarıma göre yaklaşık 11 ders yapıyor. Bu durumda sınavlar Nasıl olacak (sabah ve öğleden sonra şeklinde)
  Hangi ders öğleden önce hangi ders öğleden sonra. Sanırım 5. dönem cumartesi ve pazar öğleden önce olacak şekilde.
  7. dönem hangi dersler öğleden önce ve hangi dersler öğleden sonra?
  Bunu Nasıl öğrenebilirim?

  1. Evet aynen anlattığınız şekilde mevcut döneme ek olarak bir üst yılın aynı döneminden de ders alabilirsiniz, böylece 45 krediye tamamlayabilirsiniz. Fakat bu durumda 4 oturuma da katılmak zorunda kalırsınız.

 281. Benim 1.dönemden tek ikinci donemden de tek dersim kaldi 2.sınıf okuyorum seneye guz döneminde bahar doneminden de kalan dersi alıp dgs ile üniversiteye kayıt olabilir miyim? ???

 282. Merhaba ben 4 sınıf bahar ile 3 sinifda ff bahar dönemi ders kredilerini hesapladigimda 46 kredi yapiyor hepsini alma imkanim yokmu 3 sinif bahar döneminde 3 dersten 33 ortalama ile ff gelmiş

 283. Slm ben Aöf ilahiyat okuyorum. 1. sınıf bahar döneminden arapça2 ve 2.sınıf yine bahar döneminden arapça4 bu iki dersten kaldım. Bana 2 yılın uzadı dediler. Ben bu iki dersi seneye veremezmiyim? Acil cevap verebilir misiniz??

 284. Merhaba,

  Benim okulum 2 yıllık. Güz ve bahar dönemlerinden 1’er tane dersim kaldı. 2016-2017 döneminde ders eklerken kaldığım dersleri alttan alabilecek miyim? Misal Güz döneminde kaldığım dersi alacağım 8 derse ek olarak alabilecek miyim?

 285. Merhaba,ben sosyoloji 1. sınıfı derslerini bu sene aldım.Birinci dönemden 3 dersten kaldım.Bu kaldığım derslerin kredi toplamı 11…2.dönemdende tek dersten kaldım.O dersin krediside 6..Şimdi 2. sınıfa başlarken ilk dönemde o 11 kredili 3 dersimide diğer dersler alabiliyormuyum?İkinci dönemdede 6 kredilik dersimi alabiliyor muyum?
  Teşekkür ederim.

 286. İyi günler, benim adım Muhammed ve ben bana bakanlığı kurmak için bir kredi verdi Tanrı korkusu adam hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz. Ben Richardson Clifford Kredi Şirketi tarafından kredi vermek ve bugün ben çok büyük bir kilise var idi. Zafer Tanrı olmak. Benim kardeşlerim, ben sizin seçtiğiniz bir kredi için onlarla temas etmenizi tavsiye ederiz. şirket E-posta: richardsoncliffordloaninvestment@hotmail.co.uk

 287. Ben 2009 da ilk aöf kayıt yaptırdım ilk dönem ücretini yatırdım ve hiç sınavlara gşrmedim 2. Dönem de yatırmadım
  Tekrar kayıt yapıp ön lisansı bitirmek istiyorum yeni kayıt için ne yapmam gerekiyor
  Teşekkürler

 288. Merhaba ben Maliye son sınıfa geçtim kayıt yenileme mi yapmam gerekiyor yoksa otomatik mi yapılıyor süreç nasıl ?

 289. ben 2 yıllık buro yonetımı okuyorum suan 1 yıl bıttı ıkıncı yıla gectım ders ekle sıl ıslemı yapack mıyım

 290. alttan kalan dersler içinde ek bir ücret ödencekmi acaba ödenirse ders bası kaç tl ödeniyor bilgi varmı 🙂

 291. Şuan ikinci yılım ve ilk yılın ılk dönemınde aldığım derslerın 2. Sınavına gıremedıgım için 8 dersın hepsınden kaldım. Bu sene aynı dönemde Aynı derslerımi vereck bana okul ve üzerıne ders ekleyebılme şansım var mı?

 292. 4. Yariyildan kalan 2 tane dersim var sadece bu iki dersi bu yil yeni kayit yaptirip ilk yariyil verebiliyor muyum?

 293. Açık öğretim için ders seçimi yapmadan önce parayı yatırdım. Şu an aldığım dersleri göremiyorum. Fakülte otomatik olarak ders atamışmıdır. En azından kaldığım dersleri alabilirmiyim yada şuan bi düzeltme yapılabilir mi ?

 294. Ben aof 1. Sınıf saglik kurumları işletmeciliği okuyorum kayıt yenileme 7 ekimde sonmus ama ben kayıt yenilemeyi yapmasam birşey olurmu acil cevap
  Bide güz donemi kayıtları yaptırmak sartmi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu