Anadolu Üniversitesi Rektöründen Aöf İçin 2014 yılı Bütünleme Açıklaması

Anadolu Üniversitesi Rektöründen Aöf İçin 2014 yılı Bütünleme Açıklaması

Açıköğretim 2014’te bütünleme olacak mı?, Aöf’de bütünleme kabusu sürüyor. Açık öğretim fakültesi öğrencileri bütünleme istiyor rektör karşı çıkıyor… 

 

Anadolu Üniversitesi rektörü Prof Dr. Gündoğan, açıköğretim öğrencilerinden  dilekçe, fax, e-mail, telefon vs çeşitli iletişim araçları ile yoğun bir şekilde gelen bütünleme sınavı isteği hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamanın özeti 2013-2014 eğitim yılı içerisinde a.ö.f. öğrencilerinin istediği bütünleme sınavı yapılmayacak. İleriki yıllarda da yapılması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. 

 

Açıköğretim öğrencilerinin beklediği bütünleme sınavı 2014 yılında yapılacak mı?
Açıköğretim öğrencilerinin beklediği bütünleme sınavı 2014 yılında yapılacak mı?

 

İşte rektör Gündoğa’ın A.Ü. nün sitesinde yaptığı açıklamanın tam metni…

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde bütünleme sınavı yapılıp yapılmayacağına dair Rektör Gündoğan’ın 22 Şubat 2014 tarihli basın toplantısında yaptığı açıklama şöyledir:

 

“İlk olarak, Açıköğretim sisteminde planlamalar bir yıl önceden yapılmaktadır. Türkiye’de merkezi sınav yapan üç kurum vardır: Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM ve Anadolu Üniversitesi. Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’na ait bütün binalar, bu üç kurum arasında, bir yıl önceden hafta hafta paylaşılmaktadır. Anadolu Üniversitesi sadece Açıköğretim sınavı yapmamaktadır. Farklı kurumlara bir yılda 56 sınav yapmaktadır. Dolayısıyla bir yıl önceden bütün binalar rezerve edilmiş durumdadır ve bir bütünleme kararı almamız durumunda ancak bir yıl sonra uygulama şansımız olacaktır.

 

İkinci olarak ise, final sonuçları iki hafta önce açıklanmıştır. 24 Şubat 2014 itibariyle yeni dönem kayıtları başlayacaktır. Kredili sistemde iki dönem birbirine bağlıdır. Buna bağıl sistem adı verilmektedir. Bütünlemenin bu arada, iki dönem arasında yapılması ancak mümkün olabilir; ama böyle bir sınav yapmak şu andaki zaman planında mümkün değildir. Yıl sonunda, eylül ayında, ayrı bir sınav isteğine gelince, bu sistemin bütünlüğünü bozacaktır; çünkü bir dönemin not ortalaması, ikinci döneme kayıt için gerekli koşulları belirlemektedir. Dolayısıyla ancak birinci dönem bittikten sonra ikinci döneme başlanabilir. İkinci dönem bittikten sonra ise dönüp birinci dönemin bütünlemesini yapmamız birçok açıdan sakıncalı olacaktır.

 

Sonuç olarak, bu yıl bir bütünleme sınavı yapılması mümkün olmayacaktır. Eğitimin sadece sınavdan ibaret olmadığı ve bu süreçte sınavın yalnızca bir ölçme aracı olarak görülmesi gerektiğini vurgulamak doğru olur. Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültesi öğrencilerinin sıkıntılarını anlayışla karşıladığımızı da söylemek isteriz.  Örgün sistemde varken, Açıköğretim sisteminde aynı hakkın olmaması konusundaki itirazlarını anlıyoruz. Buna ilişkin çalışmalar devam etmektedir ve önümüzdeki yıl çalışmalarımızla ilgili bir açıklama yapılacaktır.”

3 Yorum

  1. ben 2014 ygs den okul puanımla birlikte 264 puan aldım düzlise mezunuyum anadoluünüversitesi (açıköğretim)2yıllık ilhiyat gelirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu