Açıköğretimde Öğrenim Süre Sınırlaması var mı?

Açıköğretimde Öğrenim Süre Sınırlaması var mı?

Anadolu Üniversitesi aöf bölümlerine kayıt olan öğrenciler için öğrenim süresi sınırlaması vardır. Bu sınırlama okuldan atılma değil yalnızca öğrencilik hakları mahrumiyeti olarak sonuçlanır.  Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri bölümlerinden herhangi birisine kayıt oldukları yıldan başlamak kaydı ile; önlisans 2 yıllık bölümlerde 4 yıl, lisans dört yıllık bölümlerde 7 yıl öğrencilik haklarından yararlanabilirler. Kayıtlı öğrenciler kayıt yaptırdığı dönemden başlamak üzere önlisans için dört yıl (sekiz yarıyıl), lisans için yedi yıl (on dört yarıyıl) süreyle öğrencilik hakkından yararlanabilirler.

Öğrenci kayıt yenilemediği dönemlerde öğrencilik hakkından yararlanamaz ve sınavlara katılamaz.

Öğrencinin kayıt yenilemediği dönemler azami eğitim-öğretim süresinden sayılır, yani kayıt yenilemiş olun veya kayıt yenilememiş olun öğrenim süreniz işlemeye devam etmektedir. Azami eğitim-öğretim süresini aşanlar sınavlar hariç bürolardan öğrencilik hizmeti alamaz.

32 Yorum

 1. Yani öğrencilik devam edebiliyor ve mezun olabilme şansımız devam ediyor. Ancak örnek veriyorum akbil alamayız ve öğrenci haklarından faydalanamayız. Doğru mudur değerli yönetici ?

 2. Merhaba ben askerliği ertelemek için aöf e kayıt yaptım ancak sonrasında girmedim sınavlara aöf e kaydım var kaydımin olması sıkıntı olur mu yada kaydımı silmek için ne yapmalıyım

  1. Aof’de kayıt silinme olmadığı için kaydınız duruyordur. Kayıt yenileme harcını yatırarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

   Kaydınızı silmek için aof bürosuna giderek dilekçe vermeniz gerekli.

  2. aöfden üst üste 2 kez kaldığın zaman askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazsınız ama diğer öğrencilik haklarından (sına girme, öğrenci belgesi , paso vb) yararlanabilirsiniz.

 3. Ben 4 yıllık sosyoloji öğrencisiyim. Seneye azami surem doluyor. Harc yatırdığım sure boyunca sınavlara devam edebiliyor muyum . Derslerimi 5 sene sonrada bitirsem diploma alabiliyor muyum?

  1. Merhaba,
   Evet, harç yatırdığınız müddetçe okulunuz devam ediyor sadece öğrencilik haklarından (İndirimli Otobüs kartı vs.) yararlanamıyorsunuz.

  2. öncelikle şöyle bir açıklama yapayım 5.sene sonunda mı dediniz 5 sene sonra mı dediniz orasını anlayamadım ama şunu söylim lisans programlarını yani 4 yıllık bir programı 7 sene içersinde bitirmeniz gerekiyor bu süre bitti diyelim harc ücretini yatırdıktan sonra sınavlara girebilirsiniz ama diğer öğrencilik haklarından yararlanamazınız( erkek öğrenciler için askerliği tecil ettirme gibi ) öğrenci belgesi , paso vb gibi haklardan yararlanamazsınız ama sınava girmek sınırsınız atılma gibi bir durum yok yani

 4. Merhabalar ben adalet önlisans öğrencisiyim 1 sınıf öğrencisiyim sağlık problemim yüzüne her iki dönemde derslerimi veremedim daha iki dönem okudum derslerde başarı elde edemedim öğrenim hayatıma son verilir mi ?

  1. Merhaba, süre sınırlaması bulunmuyor. Harcınızı yatırdığınız müddetçe öğrenim hayatınız devam eder.

 5. Ben ıkı yıllık ilahiyat bolumu okuyordum ıkıncı yılımdan sonra kayıt yaptırmadım azemı süremde bu sene doldu

  Bu yıl tekrardan devam etmek ıstıyorum böyle bır hakkım varmı varsa nasıl yol izlemeliyim
  Ve okudum bır yılım gecerlı olurmu yoksa en bastanmı tekrar baslamalıyım

  1. Açıköğretimde kayıt silinme olayı kalktı. Harcınızı yatırdığınız sürece öğrenciliğiniz devam ediyor. Ara versenizde kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

 6. Merhaba,
  Açıköğretim 6.sınıf öğrencisiyim 2014 yılı ilk kayıt yaptırdım, 1.sınava girdim, 2.sınava giremedim,
  2019 yılı kayıt yeniledim covit sebebiyle sınavlar olmadı, yine covit sebebiyle eylülde sınava girmeyi. .
  Düşünmüyorum… sonraki yıl için kayıt yenileme hakkım var mı? ( 2014-2019) 2.kere kayit hakkı kullandığım için, nekadar hakkım var? …
  Teşekkürler

  1. Açıköğretim kayıt silinme olmadığı için harcınızı yatırdığınız müddetçe kayıt yenileme yapabiliyorsunuz.

 7. Merhabalar. Ben dgs ile lisans bölümüne geçtim. Dgs ile geçiş yapınca da yedi yıl kalma hakkımız oluyor mu. Teşekkür ederim.

  1. Açıköğretimde kayıt silinme olmadığı için harcınızı yatırdığınız müddetçe kaydınızı yenileyebilirsiniz.

 8. Merhaba 2016 yılında 2 yıllık ön lisans programına kayıt olduğumdan beri tüm harçlarımı yatırdım ama birçok dersimi veremedim bu yıl tüm haklarım kaybolup okuldan atılacak mıyım acaba yoksa sadece öğrencilik hakkım mı bitecek ve askerlık için bir problem olurmu öğrencilik hakkım biterse

  1. 2 yıllık bölümler için 4 yıllık öğrencilik süresi var. Bu süre sonunda öğrencilik haklarınız bitiyor. (Otobüsler öğrenci kartı vs.) Askerlik için yeni düzenleme yapıldı, 29 yaşına kadar kaydınızı yenilettiğiniz sürece tecilli oluyor. 29 yaşından sonra kayıt yenilesenizde tecil olmuyor.

 9. Ben şu an 2 yıllık açık öğretimde okuyorum, bu sene paso ve öğrenci kartı kullanımda son senem.Seneye bu bölümün kaydını sildirip bir başka bölüme kayıt yaptırırsam öğrencilik haklarımı kullanmaya devam edebilir miyim?

 10. Aöfden giriş yaptıgımda böyle bir kayıt bulunamadı diyor bunun için ne yapmam gerekiyor
  Bayadır kayıt yenilemiyorum kaydım silindiği içinmi açılmıyor acaba

 11. İYİ GÜNLER 2013 YILINDA ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÖF BÖLÜMÜNE KAYIT YAPTIM VE HER YIL DÜZENLİ ŞEKİLDE HARÇ PARASINI YATIRARAK KAYDIMI YENİLETİM SİZCE BU SENEDE KAYDIM YENİLENİRMİ AÖF TE HER HANGİ BİR OKUMA SÜRESİ VARMI YOKSA HARÇ YATIRDIĞIM TAKDİRDE HER SENE KAYDIM YENİLENİRMİ TEŞEKKÜRLER

 12. Merhabalar ben 2016 yılında önlisans bölümüne kayıt oldum fakat alttan çok dersim var önlisanslarin 4 yıl öğrencilik hakkı olduğunu bilmiyorum ondan sonra bitiyor fakat ben tekrardan kayıt yenileme işlemi yaptığım zaman askerlik tecili oluyor mu öğrencilik hakkım bittiği için kafam karıştı yardımcı olur musunuz lütfen

 13. İşletme lisans öğrencisiyim 14 dönemi bitirdim 7 yıl oldu hiç bir dersten kalmadım 2.23 ortalamam var zorunlu dersim kalmadı ama kredim 233 de kaldı 240 olmadı anlamadığım muaf olduğum sorumlu olmadığım sınavlara girebilirmiyim

 14. Merhaba, 2013 yılında Adalet bölümüne kayıt yaptırdım ancak muhtelif sebeplerden dolayı kayıt yenilememiştim 2019 yılına kadar. 2019 yılında kayıt yaptırarak ders aldım ve şu an 2. sınıfım. Azami öğrenim süresini aştığım uyarısı var sistemde. GNO sorunum yok ve tüm dersleri vereceğim. Diploma almamda bir sakınca var mıdır ?

 15. Merhaba, ben 1 yıldır ata aofde okuom. Her sene harcımı yatırsam 7 sene sonra bile diploma alabilirmiyim. Yani üni mezunu olabilirmiyim. Yoksa 8 dönemden sonra kaydım silinirmi? (Üni 2 yıllık )

 16. Merhaba, Ben 2 yıllık bölüm okuyorum 4 yıllık süre bittiğinde askerlik ertelemesi iptal olur mu yoksa hala öğrenci olarak görünür müyüm?

  1. Beni 5. Ve 6. Yarıyıldan iki dersim var. Kayıt yenileme ücreti 340 tl falan. Şimdi kaydımı yenilemezsem sene sonunda yaz okulu ya da 3 ders sınavına kayıt yaptırabilir miyim?

 17. merhaba açıköğretimden mezun olduktan sonra tekrar aynı üniversitenin ikinci üniversite(sınavsız kayıt) dan yararlanabiliyor muyum ve ayrıca para yatırmadan kaç yıl ara verebiliriz 7 yılda kaydımızı yenilemeyip bitiremezsek ne oluyor?

 18. Merhaba,
  Meslek teknik lise mezunuyum.Bu sene 31 Aralık 2020 de 3 senelik tecilim bitiyor. Ama meslek liseleri için 25 yaşa kadar tecil gelmiş (okula kaydolunmazsa 31 Aralıkta +3 yıl daha uzatılabiliyormuşum yani). Ben ise 2020-2021 YGS ile Ağustos 2020 tarihinde 2 yıllık açıköğretime kayıt yaptırdım.Daha ill dönemim. Askerlik şubesinden baya ileri bir tarihe ertelediler, üniversiteye devam ettiğin sürece tecillisin ama olmazsan tecilin bozulur, +3 sene hakkını da kaybedersin dediler. Şimdi sorum şu, netleştiremedim çünkü. Açıköğretim 2 yıllıklarda normal eğitim süresi (2 sene) bitip 3. seneye girildiği anda tecil bozulur mu? Çünkü öğrencililik haklarından faydalanılamıyor anladığım kadarıyla uzatmalara geçtiğimizde. Tecil olayı bir öğrencilik hakkı mı sayılıyor. Lütfen net bilginiz varsa paylaşır mısınız? Çok teşekkürler..

 19. Ben 2018 maliye bölümüne dgs ile geçiş yaptım iş durumundan dolayı sınavlara girme şansım olmadi öğrencilik ilişkigim kaç yıl süruyor yani atilma durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu