Açıköğretim Sonrası DGS ile Mühendislik Okumak!

Açıköğretim Sonrası DGS ile Mühendislik Okumak!

 

Merhaba arkadaşlar;

Bu gün güzel bir soru ile karşılaştım forumda, bir arkadaşımız özel mesajla bana açıköğretim okuduktan sonra mühendislik okuyup okuyamayacağımızı sordu. Bende biraz araştırdıktan sonra DGS ( Dikey Geçiş Sınavı ) sınavına girerek okuduğumuz bölümün devamında mühendislik var ise girebileceğimizi gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim.

Ama tabiiki DGS sınavı oldukça zor ve kazanmak için çok çalışılması gereken bir sınavdır. Sınavı kazanıp okula kayıt olduktan sonrada almamız gereken dersler bizleri oldukça zorlayacaktır, bunun bilincinde olmamız gerekiyor. Şöyleki bizler aöf veya 2 yıllık okullarda mühendislik bölümlerinin derlserini görmemekteyiz ve nasıl olduklarını bilmiyoruz. DGS ile kazanıpta kayıt olduktan sonra derslerle karşılaştığımızda hiç bilmediğimiz bir dünyayla karşılaşmış gibi olabiliriz. Buna hazırlıklı olmak gerekiyor.

 

Aöf Öğrencilerine DGS ile Mühendislik Şansı
Aöf Öğrencilerine DGS ile Mühendislik Şansı

DGS ile aöf önlisans mezunu olduktan sonra ne okuyabiliriz derseniz eğer, örneğin Açıköğretim’de Laborant ve Veteriner Sağlık Okuyarak DGS ile Veterinerlik Lisans Bölümüne veya Elektrik Enerjisi Üretim, Iletim ve Dağıtımı Bölümünü bitirdikten sonra DGS ile Elektrik Mühendisliğine girebiliriz veya açıköğretimde Bilgi Yönetimi bölümünü okuyarak Dikey Geçiş Sınavı ile Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Lisans Bölümüne geçebiliriz. Örnekleri çoğaltmak mümkün arkadaşlar.

Tabii DGS ile girilebilecek bölümler bunlarla sınırlı değil, açıköğretim okuyarak bitirdiğimiz sözel 2 yıllık programlar sonrasındada DGS ile 4 yıllık örgün lisans bölümlerini okuyabiliriz.

Bu yıl açıköğretimde kayıt olduğumuz bölümü iyi seçerek 2 yıl sonra DGS ile bir Mühendislik, Öğretmenlik veya Veterinerlik bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Geleceğimizi iyi planlayarak şu an ulaşamadığımız yerlere DGS sınavı ile ulaşabiliriz. Ama Dikey Geçiş Sınavının çok zor olduğunu unutmayalım.

2010 DGS Kılavuzuna Buradan Ulaşabilirsiniz.

Umarım sizlere faydalı olabilmişimdir.

————————————-

AÇIKÖĞRETİM FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENİN GELİŞMELERDEN ANINDA HABERDAR OLUN

————————————-

18 Yorum

  1. mesala dgs kılavuzunda emlak ve emlak yönetiminde hrta müh.geçiş var aöf içinde gecerlimi bu

  2. ben açık öğretim sosyal hizmetler bölümü okuyorum iki yılımı tamamladıktan sonra dgsye girip özel üniversitede 3. ve 4. yılımı tamamlaya bilirmiyim öyle bi sistem varmı

  3. Admin,dışarıdan 2 yıllık ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ okuna bilir mi? Ve 2 yıllık ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ 4 yıllığa tamamlana bilir mi?

  4. Admin,dışarıdan 2 yıllık ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ okuna bilir mi? Ve 2 yıllık ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ 4 yıllığa tamamlana bilir mi? Cevaplarsan çok sevinirim,şimdiden teşekkürler!

  5. myo bitirip herhangibir lisans bölümüne tamamladıktan sonra dgs sınavına girme hakkımızı yitiriyoruz mu

  6. myo bitirip herhangibir lisans bölümüne tamamladıktan sonra dgs sınavına girme hakkımızı yitiriyoruz mu

  7. Aöf elektrik ve enerji dagitim bolumunu yazabilirmiyim duz lisesi cikisli biri olarak?

  8. ben 2 yıllık endüstüriyel otomasyon bölümü mezunuyum dgs ile açıktan elektrik elektronik mühendisliği veya elektrik mühendisliği bölümü okuyabilirmiyim ?

  9. Benim merak ettiğim sizin bildiğiniz ya da çevrenizde bu şekilde aöf ten okuyupta mühendislik kazanan var mı ?Var ise onların görüşleri ne doğrultudadır benim en çok merak ettiğim konu bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu