Açıköğretim Lisans Eğitimine Hazırlık Programı Kalkıyor!!!

Açıköğretim Lisans Eğitimine Hazırlık Programı Kalkıyor!!!

 

Yök tarafından alınan yeni kararlar resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kararlara göre daha önce Madde:10 da yer alan ” Farklı alanlardan mezun olanlara Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. ” Cümlesi kaldırılmıştır.

Bu şu anlama gelmektedir;

Yök Anadolu Üniversitesinin DGS ile açıköğretime sınavsız olarak kayıt olan MYO ve Ön Lisans mezunlarından devam bölümü sayılmayanların Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı veya İntibak veya Hazırlık Sınıfı olarak adlandırdığımız uygulamayı kaldırmıştır. Anadolu Üniversitesi merkez büroda görüştüğüm yetkili kişi İntibak sınıfı ile ilgili ne yapılacağının henüz belli olmadığını ve kayıt tarihlerine kadar belirleneceğini ifade etmek suretiyle Kasım ayında neyin ne olacağının belli olacağını ifade etmiş oldu.

20.10.2011 – Açıköğretim Merkez Büro ile yaptığım görüşme sonucunda açıköğretimde lisans eğitimine hazırlık sınıfının kesin olarak kaldırılmış olduğunu sizlere duyurmak istiyorum. Hazırlık sınıfı ( intibak ) artık olmayacak. Hepimize şimdiden hayırlı olsun diyorum. Yanlız hazırlık sınıfında verilen dersler 3.sınıfın derslerine ilave edilmiştir. Yani hazırlıktan 3 dersten kaldınız diyelim 2011-2012 eğitim döneminde 28 Kasım – 23 Aralık tarihleri içinde 3.sınıfa kayıt yenileteceksiniz. Kaldığınız bu dersleri 3.sınıfın dersleri ile birlikte göreceksiniz.

 

Aöf Hazırlık ( İntibak ) Sınıfı Kaldırıldı

Aöf Hazırlık ( İntibak ) Sınıfı Kaldırıldı

 

Hazırlık sınıfında kalıp askerlik tecili yapamayanlar tahminimce 3.sınıfa geçmiş oldukları için 2 yıl daha tecil hakkı kazanmış oldular. Hadi gözünüz aydın.

MYO bitirip lisans mezunu olabilmek için, bu yıl ilk defa Aöf hazırlık sınıfına kayıt olacaklar ise 31 Ekim – 25 Kasım arasında direk 3.sınıfa kayıt olacaklar. Tabi hazırlıksınıfında görmeleri gereken 4 dersi 3.sınıfın dersleri ile birlikte görecekler. 3.Sınıf derslerine ilaveten aşağıdaki hazırlık sınıfı derslerinide göreceksiniz. Toplamda 3.sınıfta 10 ders görmüş olacaksınız. Yani baya bi zorlanacaksınız açıkcası
3.Sınıf derslerine eklenecek olan hazırlık dersleri: Genel Muhasebe, Genel işletme, İktisada Giriş, Hukuka Giriş. Aynı zamanda bu dersleri geçemeyenler 4.sınıfa geçemeyecekler bu da bir dip not olsun.

Hepimize Hayırlı Olsun….

Yök’ün resmi gazetede yayımlanan değişikliği ile açıköğretim okuyacak olan MYO ve önlisans mezunları artık hazırlık sınıfı adı altında gördükleri dersleri direk 3.sınıfta görebilirler. Sonuçta genel muhasebe görmeden maliyet muhasebesi veya muhasebe denetim mali analiz dersi görmenin temeli olmayan bir inşaat yapmaya çalışmak gibi bir anlamı olacağını düşünmekteyiz. Üniversiteninde bu yönde bir uygulama yapacağını tahmin etmekteyiz.

Acikogretim.me olarak size en net bilgileri sunmaya devam edeceğiz. Aşağıda değiştirilen maddenin eski ve yeni hallerini okuyabilirsiniz.

Eski madde
Madde 10 – (Değişik madde: 8/1/2006-26047 S.R.G. Yön/3.mad. ; Değişik madde : 20/05/2006 – 26173 S.R.G. Yön/3.mad)
Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için bu Yönetmeliğin 7 nci maddesi uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Farklı alanlardan mezun olanlara Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. Belirli bir süreyle kısıtlı olmayan Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında, öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar.Hangi meslek yüksekokulu mezunlarının açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde edecekleri, hangi mezunlara lisans öğrenimine hazırlık programı uygulanacağı Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.

Yeni madde
MADDE 10 – (Değişik:RG-29/7/2011-28009)
Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için 7 nci madde uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar. Meslek yüksekokulu ile açıköğretim önlisans programlarında hangi programlardan mezun olanların hangi açıköğretim lisans programına başvuru yapabileceği üniversitelerin önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanarak, öğrencilerin bu bilgilere ulaşabilecekleri üniversitelerin internet sitesine ilişkin bilgiler Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.

————————————-

AÇIKÖĞRETİM FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENİN GELİŞMELERDEN ANINDA HABERDAR OLUN

————————————-

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Captcha loading...


KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • 2020 Açıköğretim Üç Ders Sınavı Yapılacak

  Üç ders sınavları 22 – 26 Temmuz tarihleri arasında internet üzerinden online olarak yapılacak. Anadolu Üniversitesinin duyurusunun ardından sı... Devamını Oku

 • AOF Formasyon Kaldırıldı

  Pedagojik Formasyon, eğitim fakültelerinden mezun olmayan fakat öğretmenlik yapmak isteyenlerin bölümleri sonrasında eğitim verebilecek yetiye ulaşma... Devamını Oku

 • 2020 Açıköğretim Online Final Sınavı Kuralları

  Koronarivüs nedeniyle bir çok sınav ertelendi veya online olarak yapılıyor. Açıköğretim sınavlarıda arasınav ve final sınavı olarak online yapılan sı... Devamını Oku

 • Anadolu Üniversitesi Yaz Okulu Kaldırıldı

  Koronavirüs nedeniyle bahar dönemi açıköğretim sınavları (arasınav ve dönemsonu sınavları) online olarak yapılmıştı. Online sınavlar neticesinde bir ... Devamını Oku

 • Aof Stajları Ödev Olarak Teslim Etme İşlemleri Başladı

  Açıköğretim Fakültesi stajı olan programlarda okuyan, 2019-2020 Bahar Döneminde kayıt yaptıran ve sadece mezuniyet durumunda olan öğrencilere mahsus ... Devamını Oku