Açıköğretim Lisans Eğitimine Hazırlık Programı Kalkıyor!!!

Açıköğretim Lisans Eğitimine Hazırlık Programı Kalkıyor!!!

 

Yök tarafından alınan yeni kararlar resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kararlara göre daha önce Madde:10 da yer alan ” Farklı alanlardan mezun olanlara Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. ” Cümlesi kaldırılmıştır.

Bu şu anlama gelmektedir;

Yök Anadolu Üniversitesinin DGS ile açıköğretime sınavsız olarak kayıt olan MYO ve Ön Lisans mezunlarından devam bölümü sayılmayanların Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı veya İntibak veya Hazırlık Sınıfı olarak adlandırdığımız uygulamayı kaldırmıştır. Anadolu Üniversitesi merkez büroda görüştüğüm yetkili kişi İntibak sınıfı ile ilgili ne yapılacağının henüz belli olmadığını ve kayıt tarihlerine kadar belirleneceğini ifade etmek suretiyle Kasım ayında neyin ne olacağının belli olacağını ifade etmiş oldu.

20.10.2011 – Açıköğretim Merkez Büro ile yaptığım görüşme sonucunda açıköğretimde lisans eğitimine hazırlık sınıfının kesin olarak kaldırılmış olduğunu sizlere duyurmak istiyorum. Hazırlık sınıfı ( intibak ) artık olmayacak. Hepimize şimdiden hayırlı olsun diyorum. Yanlız hazırlık sınıfında verilen dersler 3.sınıfın derslerine ilave edilmiştir. Yani hazırlıktan 3 dersten kaldınız diyelim 2011-2012 eğitim döneminde 28 Kasım – 23 Aralık tarihleri içinde 3.sınıfa kayıt yenileteceksiniz. Kaldığınız bu dersleri 3.sınıfın dersleri ile birlikte göreceksiniz.

 

Aöf Hazırlık ( İntibak ) Sınıfı Kaldırıldı
Aöf Hazırlık ( İntibak ) Sınıfı Kaldırıldı

 

Hazırlık sınıfında kalıp askerlik tecili yapamayanlar tahminimce 3.sınıfa geçmiş oldukları için 2 yıl daha tecil hakkı kazanmış oldular. Hadi gözünüz aydın.

MYO bitirip lisans mezunu olabilmek için, bu yıl ilk defa Aöf hazırlık sınıfına kayıt olacaklar ise 31 Ekim – 25 Kasım arasında direk 3.sınıfa kayıt olacaklar. Tabi hazırlıksınıfında görmeleri gereken 4 dersi 3.sınıfın dersleri ile birlikte görecekler. 3.Sınıf derslerine ilaveten aşağıdaki hazırlık sınıfı derslerinide göreceksiniz. Toplamda 3.sınıfta 10 ders görmüş olacaksınız. Yani baya bi zorlanacaksınız açıkcası
3.Sınıf derslerine eklenecek olan hazırlık dersleri: Genel Muhasebe, Genel işletme, İktisada Giriş, Hukuka Giriş. Aynı zamanda bu dersleri geçemeyenler 4.sınıfa geçemeyecekler bu da bir dip not olsun.

Hepimize Hayırlı Olsun….

Yök’ün resmi gazetede yayımlanan değişikliği ile açıköğretim okuyacak olan MYO ve önlisans mezunları artık hazırlık sınıfı adı altında gördükleri dersleri direk 3.sınıfta görebilirler. Sonuçta genel muhasebe görmeden maliyet muhasebesi veya muhasebe denetim mali analiz dersi görmenin temeli olmayan bir inşaat yapmaya çalışmak gibi bir anlamı olacağını düşünmekteyiz. Üniversiteninde bu yönde bir uygulama yapacağını tahmin etmekteyiz.

Acikogretim.me olarak size en net bilgileri sunmaya devam edeceğiz. Aşağıda değiştirilen maddenin eski ve yeni hallerini okuyabilirsiniz.

Eski madde
Madde 10 – (Değişik madde: 8/1/2006-26047 S.R.G. Yön/3.mad. ; Değişik madde : 20/05/2006 – 26173 S.R.G. Yön/3.mad)
Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için bu Yönetmeliğin 7 nci maddesi uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Farklı alanlardan mezun olanlara Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. Belirli bir süreyle kısıtlı olmayan Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında, öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar.Hangi meslek yüksekokulu mezunlarının açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde edecekleri, hangi mezunlara lisans öğrenimine hazırlık programı uygulanacağı Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.

Yeni madde
MADDE 10 – (Değişik:RG-29/7/2011-28009)
Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için 7 nci madde uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar. Meslek yüksekokulu ile açıköğretim önlisans programlarında hangi programlardan mezun olanların hangi açıköğretim lisans programına başvuru yapabileceği üniversitelerin önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanarak, öğrencilerin bu bilgilere ulaşabilecekleri üniversitelerin internet sitesine ilişkin bilgiler Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.

————————————-

AÇIKÖĞRETİM FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENİN GELİŞMELERDEN ANINDA HABERDAR OLUN

————————————-

32 Yorum

 1. arkadaşlar.ben hazırlık bölümünden muhasebe ve iktisattam borçlu olarak 3.sınıfa geçtim.fakat 3. sınıfta yine muhasebe ve iktisattan kaldım..3.sınıf derslerinden de iki tanesinden kaldım..şimdi eğer hazırlık kalkmışsa,benim muhasebe ve iktisattan muaf olup,4.sınıfa geçmem mümkün olur mu? yardımcı olursanız sevinirim..

 2. gerçekten kalktı mı ben 4/2 yaptım. şimdi kayıt nereye yaptırıcam. ne zaman olacak kayıt yada kayıt yenileme. teşekkürler bilgiler için.

 3. bu demek oluyorkı dgs den aöf ye hazırlıksız okuyacaz ama askerlıgı tecıl ettıremıyecez 2 senede aöf yı bıtıremezsek dırek askere gıdıcez sevmedım bu kanunu …

 4. önlisans olaraktecıl ettırme hakkımız var onu kullancaz bu hakkımızın suresı doldugunde aöf yı bıtıremezsek uzun donem askerlık yapıcaz ben bu kanundan bunu cıkartım ….

 5. mrb ben önlisans mezunuyum. açıktan 4 e tamamlamak için acaba hazırlık okuyucam mı ? yoksa direk 3 ten mi başlıyorum. yardımcı olursanız sevinirim.. hazırlık kalktı diyolarda onun için….. teşşekürler…

 6. iyi çalısmalar ben 4 derstende kaldım daha sonra askere gıdıp geldım telefon acıp sordugumda kayıt yenıleme yapmam gerektıgını soyledıler ben bu durumda hazırlıga devam mı edıcem yoksa 3 e mı gecıcez bilgi veren olursa sevınırım

 7. arkadaşlar yeni başlayacaklar için artık hazırlık yok..direk 3.sınıf ve 4. sınıf

 8. Merhaba arkadaşlar,
  Benim hazırlık sınıfından sadece bir ders var, 3. sınıf derslerinden de bir ders var normalde iki dersten kalınca üst sınıfa geçilebiliyor. Hazırlık kaltığına göre, benim alttan bir ders olsa bile 4. sınıfa geçebilecekmiyim bu durumda.

 9. Ben kayıt yaptırdım kanunda dediği gibi hazırlık kalktı hazırlıktaki dersler 3. sınıfa eklendi 4 ders, bu derslerden geçilmesi gerekiyor. 10 ders görülecek ben askerliğimi yaptım , fakat diğer yapmayanlar 2 senede bitirmek zorundalar

  1. Eyüphan;

   Hazırlık sınıfı kaldırıldı ama dersler aynen duruyor. Bu yüzdende hazırlık sınıfında kaldığın o 1 dersi vermedn 4.sınıfa geçiş yapamazsın maalesef.

 10. arkadaslar merhaba ben hazırlıktan ıkı dersten kaldım ve sımdı hazırlık kalkmıs ben dırek 3. sınıfa kayıt yaptırcam onu anladım ama bu hazırlıktan ıkı dersı gectım onları 4 ders olarak tekrar mı görcem 3. sınıfta simdıden tesekkurler cevap yazarsanız sevınırım arkadaslar baktım da sorular cok ama cevap yok bılen kardesler yardımcı olsun lutfen ıyı gunler

  1. Hazırlıktan kaldığınız dersler varsa 3.sınıfın derslerine ialaveten onları göreceksiniz. Kaldığınız ders yoksa sadece 3.sınıf derslerini göreceksiniz.

 11. ARKADASLAR merhaba ben hazırlık sınıfında 4 dersın sadece 1 tanesınden gectım… acaba 3.sınıfa kayıt yaptırabılecekmıyım … yaptırdıgımda o kaldıgım 3 Dersi mi ilave edıcekler…….. LÜTFEN NET CEWAP WERIN !!!

  1. CAN ATİLLA;

   Hazırlık sınıfı kaldırıldı ve hazırlıkta okuyan herkes bu yıl direk 3.sınıfa geçmiş oldu. Yanlız hazırlıkta kaldığınız dersleri 3.sınıfın derslerine ilave olarak alacaksınız. 28 Kasım – 23 Aralık tarihleri içinde ilk taksit olan 250tl yi yatırdığınızda 3.Sınıfa kaydınız yenilenmiş olur.

 12. arkadaslar ben 2 sene ust uste kaldım sımdı hazırlık kaldırılmıs yenıden kayıtmı yaptıracagım yada kayıtmı yenıletecegım
  acıl cevap beklıyorum

 13. bugun arkadasım kayıt yaptırdı arkadaslar intibak dersleri dahil olmak üzere 10 ders kitabı vermişler yani intibakta gördügümüz o 4 ders 3. sınıfta tekrar karsımızda intibaktan 4/2 yapanlar ise kalan 2 dersi hali ile 3. sınıfta alacaklar.

 14. hazırlık kalktı kalkmasınada 10 dersi nasıl vermeyi düşünüyorsunuz onu anlamadım….

 15. Hazırlık okumayarak direk olarak 3. sınıfa başladım ve 10 dersi vererek 4. sınıfa geçtim. 4. sınıfta da hazırlık dersi var mıdır varsa hangileridir?

 16. Arkadaşlar.. Hazırlık falan kalktı.. unutun hazırlıgı falan aldıgınız dersler maksimum 10 ders olacak ve oldu. Ve bu 10 Dersten 8ini verdiginiz takdirde Bir üst sınıfa geçersiniz.. hazırlık dersi falan kalmadı o eklenen Fark dersleride bir bakıma 3. sınıf dersi oldu..

 17. Ali; Alttan dersin kalmadıysa 4. Sınıfa geçtin. 4. Sınıfta hazırlık falan yok..

 18. mrb.ben hazırlık 3. sınıftayım tüm dersleri verdim sadece iktisat kaldı 4.sınıfa geçebiliyor myum ??? ayrıca hazırlık bölümümden hazırlık 3.sınıfa geçtim, geçen sene verememiştim iktisadı bu senede veremedim,eğer büttede veremezsem 4.sınıfa geçemiyor muyum???

 19. ÖNLİSANS MEZUNUYUM VE AÇIKÖĞRETİM U.A İLİŞKİLER 1.SINIFTAN BAŞLADIM.SORUM ŞU YENİ YASA İLE BİRLİKTE AÖF DGS İLE U.A İLİŞKİLER 3. SINIFTAN DEVAM EDEBİLİCEM.
  1.BAŞVURU YAPABİLMEM İÇİN ESKİ KAYDIMI SİLDİRMEM GEREKİYORMU?
  2.BİRİNCİ SINIFTAN GEÇTİĞİM DERSLERDEN 3.SINIFTA MUAF OLABİLİCEKMİYİM ..
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 20. merhaba arkadaşlar… şimdi hazırlık sınıfı kalktı onu anladık… ben 2 yıllık bilgisayar bölümü mezunuyum…işletme bölümü seçtiğim takdirde direk 3 sınıftan başlıyorum ve bütün dersleri verirsem 2 yılda mezun oluyorum… fakat diğer sorum şu… işletme değilde başka bölüm seçersek yine aynı 3. sınıftan mı başlıyoruz direk…

  ÖRnek bu bölümler…

  İKTİSAT

  ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ

  KAMU YÖNETİMİ

  MALİYE

  ULUSLARARASI İLİŞKİLER

  KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 21. hocam bi sorum olcak ben önlisans mezunuyum aöf işletme 3. sınıftan başlamak istiyorum aöf okuduğumuz sırada askerliğimiz tecil olacakmı normalde 29 yaşına kadar okuyanların askerliği bir sonraki yıla kalır diye hüküm yokmu bu konular hakkında bilgi almak isterim.

 22. Açıköğretim (Dikey Geçiş, Ek Yerleştirme, İkinci Üniversite, Yatay Geçiş, Lisans Tamamlama) Kayıtları İçin Son…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu