Açıköğretim Kredili Sistem Öğrenci Klavuzu

Açıköğretim Kredili Sistem Öğrenci Klavuzu

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakülteleri Bölümlerin 2012-2013 eğitim döneminden itibaren tüm bölümlerin yeni ve eski öğrencileri ile birlikte kredili sisteme geçmiştir. Kredili sistem hakkında sitemizde bir çok bilgilendirme konuları açtık, aşağıda da kredili sistemle ilgili sizlere gerekli olan bilileri okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.  

Açıköğretim Kredili Sistem Nedir?!!.TIKLAYIN

 

Açıköğretim Kredili Sistem Öğrenci Klavuzu

Açıköğretim Kredili Sistem Öğrenci Klavuzu

Açıköğretim kredili sistemde eğitim görenlerin internetten ders notu görüntüleme, öğrencilik hizmetleri, sınav merkezi değişikliği, cep telefonu bilgilerinin güncellemesi vs işlemlerini http://ogrenci.anadolu.edu.tr/ adresinden yapacaklar.

Ayrıca kredili sistemde eğitim gören bölümlerin ders listeleri, ara sınav sorumluluk üniteleri, güz ve bahar dönemlerinde görülecek dersler ve diğer öğrencilik bilgilerini forumumuz da her bölüm için açtığımız başlıklarda görebilirsiniz. 

Kredili sistemdeki bölümler yılda 2 ayrı dönem halinde farklı dersler göreceksiniz. Dönemlerden ilki Güz Dönemi, İkincisi ise Bahar dönemi olarak adlandırılmaktadır. Yani güz döneminde aldığınız dersler ile bahar döneminde alacağınız dersler farklı olacak ve güz döneminde gördüğünüz derslerin sınavları ile bahar dönemindeki derslerin sınavları farklı tarihlerde olacaktır. Güz döneminde kaldığınız dersi ancak bir sonraki yıl güz döneminde alabileceğinizi unutmayın. Aynı şekilde bahar döneminde kaldığınız bir dersi ancak önümüzdeki yıl bahar döneminde alabilirsiniz.

Güz Döneminde kayıt yeniletecek öğrenciler Ekim ayı içerisinde işlem yapacaklardır. Ders atamaları 30 krediyi geçmeyecek şekilde Fakülte tarafından yapılmıştır. Öğrenciler Fakülte tarafından atanan dersleri tekrar ettiği dersler hariç eksiltebilir veya toplam 45 krediyi geçmeyecek şekilde üst yarıyıldan ders ekleyebilirler. Ders ekle-sil işlemi yapacak öğrenciler http://kayit.anadolu.edu.tr adresinden “Kayıt Yenileme” bağlantısını tıklayarak gelen sayfadan TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapacaklardır.

Aşağıda Kredili Sistem Öğrencisinin Dönem Sonu Not Çizelgesi Bulunmaktadır.

Açıköğretim Kredili Sistem Dönem Sonu Not Çizelgesi

 

Aöf 2013 yılı Ders Listeleri ve Ara Sınav Ünitelerine Aşağıdaki Linklerden Ulaşabilirsiniz…

Aöf Lisans Bölümleri;

 

Aöf Önlisans Bölümleri;

 

Dönemlik-Kredili Sistemde Kayıt ve Kayıt Yenileme;

Kayıt ve kayıt yenileme esasları her yarıyıl başında Üniversite Yönetim Kurulunun belirleyeceği genel ilkeler çerçevesinde ilgili fakültelerin yöne-tim kurulunca belirlenir. Kayıt koşullarını yerine getirmeyen ve kayıtlarını süresi içerisinde yap-tırmayanlar, kayıt hakkını kaybederler. Kayıtlı öğrenciler ise öğrenimlerine devam edebilmek için ilgili güz ve bahar dönemlerinde belirlenen kayıt tarihlerinde kayıtlarını yeniletmeleri ve fa-külte yönetim kurulunca belirlenen esaslara uymaları, uzaktan eğitim programlarında “Öğrenim Ücreti” merkezi açıköğretim programlarında “Öğ-retim Gideri” ve “Öğrenci Katkı Payı” nı ödemeleri gerekmektedir. Kaydını yeniletmeyen öğrenciler, o dönemde sınavlara giremez, öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

Ders Ekle/Sil İşlemi;

İlk kez kayıt yaptıran öğrenciler, güz ve bahar dönemlerinde Fakülte tarafından belirlenen ders-leri almak zorundadırlar. Bu öğrenciler ders ekle-sil işlemi yapamazlar. Kayıt yeniletecek öğrenci-lere ise Fakülte tarafından, bir dönemde alabile-ceği derslerin kredisi 30 ECTS krediyi geçiyorsa en az 30 ECTS kredilik, geçmiyorsa tüm dersle-rin ataması yapılacaktır. Öğrenciler, atanan dersleri eksiltebilir veya değiştirebilirler. Ders eksiltme bir üst dönemin derslerinden başlayarak yapılır. Ders eksiltme işlemi kayıt yenileme döneminde, o dönem için yapılır sonradan itiraz edilemez. Öğrenciler sorumlu oldukları derslerin tamamından başarılı olmadan mezun olamayacakların-dan, eksilttikleri dersleri dersin açıldığı ilgili dö-nemde almak zorundadırlar. Ders eksiltme işlemi o dersten sorumlu olunmayacağı anlamına gelmez.
Lisans programında birinci ve ikinci dönemlerin tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler beş, altı, yedi ve sekizinci dönemlerden; üçüncü ve dördüncü dönemlerin tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler yedi ve sekizinci dönemlerden ders alamazlar.

Akademik Yetersizlik Uyarısı;

Güz dönemi veya akademik yıl sonunda 2.00 Genel Not Ortalamasını sağlayamayan öğrenciye akademik yetersizlik uyarısı yapılır. Akademik yetersizlik uyarısı alan öğrencinin, bir sonraki dönemin sonundaki Genel Not Ortalamasının en az 2.00 olması gerekir. Bu koşulu yerine getirmeyen öğrenci, kayıt yenilettiği takip eden dönemde, son iki dönemdeki CC’nin altında not aldığı dersleri ilgili dönemde tekrar etmek suretiyle Genel Not Ortalamasını en az 2.00’ye yükseltmek zorundadır. Ders tekrarına kalan bir öğrencinin, tekrar ettiği dönem sonunda 2.00 Genel Not Ortalaması sağlaması hâlinde ders tekrarı sona ermiş olur. Ancak, bir dersten FF, DZ ve YZ notu alan bir öğrenci bu dersi, dersin verildiği dönemde tekrar almak zorundadır.
Ders tekrarına kalan öğrenci kayıt yenileme döneminde ders Ekle/Sil işlemi sırasında CC’nin altında not aldığı dersleri almak zorunda olduğundan bu dersleri eksiltemez.

Büro, Sınav Merkezi ve Kişisel Bilgi Değişiklikleri;

Öğrenciler; adres, büro, sınav merkezi, e-posta adresi ve telefon numarası değişiklik işlemlerini http://ogrenci.anadolu.edu.tr adresinden T.C. kimlik numarası ve şifresini kullanarak yapabilirler. Şifreniz yoksa size en yakın AÖF bürosundan temin edebilirsiniz.

İnternetten değişiklik yapma olanağı olmayan öğrenciler, değişiklik işlemlerini AÖF bürolarına bizzat başvurarak yaptırabilirler. Eş, anne, baba, kardeş gibi yakınlar değişiklik yaptıramazlar.

AÖF bürosundan yapılacak bilgi değişiklikleri için öğrenciler bizzat başvurmak zorundadırlar.

Sınav merkezi değişikliği, sınav organizasyonu başladıktan sonra yapılırsa bir sonraki sınavlar için geçerli olur.

AÇIKÖĞRETİM FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENİN GELİŞMELERDEN ANINDA HABERDAR OLUN

————————————-

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Captcha loading...


KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • 2020 Açıköğretim Üç Ders Sınavı Yapılacak

  Üç ders sınavları 22 – 26 Temmuz tarihleri arasında internet üzerinden online olarak yapılacak. Anadolu Üniversitesinin duyurusunun ardından sı... Devamını Oku

 • AOF Formasyon Kaldırıldı

  Pedagojik Formasyon, eğitim fakültelerinden mezun olmayan fakat öğretmenlik yapmak isteyenlerin bölümleri sonrasında eğitim verebilecek yetiye ulaşma... Devamını Oku

 • 2020 Açıköğretim Online Final Sınavı Kuralları

  Koronarivüs nedeniyle bir çok sınav ertelendi veya online olarak yapılıyor. Açıköğretim sınavlarıda arasınav ve final sınavı olarak online yapılan sı... Devamını Oku

 • Anadolu Üniversitesi Yaz Okulu Kaldırıldı

  Koronavirüs nedeniyle bahar dönemi açıköğretim sınavları (arasınav ve dönemsonu sınavları) online olarak yapılmıştı. Online sınavlar neticesinde bir ... Devamını Oku

 • Aof Stajları Ödev Olarak Teslim Etme İşlemleri Başladı

  Açıköğretim Fakültesi stajı olan programlarda okuyan, 2019-2020 Bahar Döneminde kayıt yaptıran ve sadece mezuniyet durumunda olan öğrencilere mahsus ... Devamını Oku