Açıköğretim Ek Yerleştirme, Dikey Geçiş, İkinci Üniversite, Lisans Tamamlama Kayıt İşlemleri

Açıköğretim Ek Yerleştirme, Dikey Geçiş, İkinci Üniversite, Lisans Tamamlama Kayıt İşlemleri

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakülteleri 2011 ek yerleştirme, dikey geçiş ( DGS ), ikinci üniversite, lisans tamamlama kayıt tarihleri ve kayıt işlemleri ile ilgili aşağıya geniş çaplı bir bilgilendirme yazısı yazdım arkadaşlar. Konuyu sıkılmadna okusanız neyi nasıl yapmanız gerektiği konusundada bilgi sahibi olacaksınız. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Bir küçük hatırlatma yapmak istiyorum, MYO ve bazı önlisans bölümleri mezunlarının Dikey Geçiş ( DGS ) İle açıköğretim kayıt oldukları zaman okumak zorunda oldukları Hazırlık ( İntibak ) sınıfı bu yıl YÖK tarafından kaldırıldı. Anadolu Üniversitesi merkez büro İle yaptığım telefon görüşmesinde, Hazırlık sınıfına kaydolacakların bu yıl direk seçtikleri bölümün 3.sınıfına kayıt yaptıracakları fakat hazırlık sınıında almak zorunda oldukları dersleri 3.sınıfın dersleri ile beraber alacaklarını ifade ettiler. Yani 3.sınıfa kaydolacaksınız ve bu sınıfta 13-14 ders göreceksiniz. Yani baya bir zorlanacaksınız.

Açıköğretim 2011-2012 Çoklu Kayıt
Açıköğretim 2011-2012 Çoklu Kayıt

Aşağıdaki Kayıt Tarihlerinin Geçerli Olduğu Açıköğretim Bölümleri
“Bankacılık ve Sigortacılık” , “Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı” , “Dış Ticaret” , “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” , “Emlak ve Emlak Yönetimi” , “Ev İdaresi” , “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” , “İnsan Kaynakları Yönetimi” , “İşletme Yönetimi” , “Kültürel Miras ve Turizm” , “Lojistik” , “Marka İletişimi” , “Medya ve İletişim” , “Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası” , “Muhasebe ve Vergi Uygulamaları” , “Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi” , “Radyo ve Televizyon Programcılığı” , “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” , “Spor Yönetimi” , “Turizm ve Otel İşletmeciliği” , “Yerel Yönetimler” , “Özel Güvenlik ve Koruma” , “Sosyal Bilimler” , “Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri” , “İktisat” , “Kamu Yönetimi” , “Maliye” , “Uluslararası İlişkiler” , “İşletme” , “Konaklama İşletmeciliği” , “Sosyal Hizmetler” , “Turizm ve Seyahat Hizmetleri”

Bu duyuru yıllık sistemde eğitim-öğretim yapılan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine aşağıda sıralanan kayıt türlerinin “İnternet Başvuru” ve “Kayıt” işlemlerini kapsamaktadır.

1- Dikey Geçiş:

Açıköğretim Fakültesi veya Meslek Yüksekokulları Önlisans Programı mezunu olup mezuniyet alanları AÖF BAŞVURU adresinde ilan edilen Liste 1 – Liste 2’de yer alanlar, İktisat ve İşletme Fakültelerine “Dikey Geçiş” için İnternetten başvurup, kayıt yaptırabilirler.

2- 2011 ÖSYS Ek Yerleştirme:

Ek Yerleştirme ile Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine yerleştirilenler (Açıköğretim Fakültesinin dönemlik-kredili programları hariç) İnternetten başvurup, kayıt yaptırabilirler.

3- İkinci Üniversite:

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile 2 veya 4 yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler, okudukları veya mezun oldukları programlardan farklı olmak kaydıyla kontenjan sınırlaması olmayan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans veya önlisans programlarından herhangi birine İnternetten başvurup, kayıt yaptırabilirler.

4- Lisans Tamamlama:

Dört yıllık fakülte veya yüksekokullardan önlisans diploması alarak ayrılmış olanlar İktisat ve İşletme Fakültelerinin bölümlerine lisans tamamlamak için İnternetten başvurup, kayıt yaptırabilirler. Lisans Tamamlama için başvurabileceklerin mezuniyet alanları AÖF BAŞVURU adresinde ilan edilmektedir.

Adayların kayıt işlemleri 1. aşama “İnternet Başvuru”, 2. aşama “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecektir.

Internetten Başvuru işlemleri: 31 Ekim 2011 Pazartesi günü başlayıp – 25 Kasım 2011 Cuma günü saat 17.00’de sona erecektir.
Internetten Başvuru adresi: http://aofkayit.anadolu.edu.tr/

Bu tarihten sonra İnternetten veya başka bir yöntemle başvuru yapılması mümkün değildir. Elektrik kesintisi, teknik arızalar veya İnternet hattınızın kesik olması nedeniyle başvuru yapamama durumunda kalmamanız için başvurunuzu son günleri beklemeden yapınız. İnternetten başvuru süresi kesinlikle uzatılmayacaktır.

İnternetten Ön Kayıt Nasıl Yapacaksınız;

Öncelikle http://aofkayit.anadolu.edu.tr/ adresine girin. Buradan hangi kayıt türü ile kayıt yapacaksanız onu seçin. Gerekli açıklamaları okuduktan sonra sayfada yer alan “Başvuruya şimdi başlamak için burayı tıklayınız. ” yazısına tıklayın ve komutlara göre ilerleyerek bilgilerinizi girin. İşlemin sonunda size 2 sayfalık bir pdf formatında dosya verecektir. Bu iki sayfalık dosyayı yazdırmanız gerekiyor. Bu yüzden işlem yaptığınız bilgisayarda ” Acrobat reader ” veya benzeri pdf dosya görüntüleyici program bulunması gerekmektedir.

* İnternetten Başvuru yapmayan adaylar kayıt yaptıramaz.
* İnternetten başvuru yapmak kayıt için yeterli değildir.

Kesin Kayıt İçin Gereki Belgeler ;

* Adaylar, İnternet başvuru işlemi sonunda oluşturacakları 2 sayfalık “İnternet Başvuru Belgesi”nin yazıcıdan dökümünü alarak,
* Son 6 ay içinde çekilmiş 4 ad. fotoğraf,
* Öğrenim belgelerinin ( Diploma ) aslı ( Noterden Onaylatmayın ) veya mezun oldukları okuldan onaylı fotokopileri veya mezun oldukları okulca düzenlenmiş öğrenim bilgilerini içeren onaylı sureti ( İkinci üniversiteye başvuranlardan halen öğrenci olanlar okudukları okuldan o okulun öğrencisi olduklarına dair imzalı mühürlü resmi bir yazı alacaklar ),
* Erkek Öğrenciler için Askerlik Durum Belgesi ( Sadece Ek yerleştirme ve Lisans tamamlamaya Başvuracak 29 Yaşını Aşmış Kişiler İçin Gerekli, Diğerleri Almayacaklar )

Belediyelerin vermiş olduğu otobüslerde, sinemalarda ve bilimum yerde indirim sağlana öğrenci pasosu için başvurmak isteyenler, yanınızda ekstaradan 2 fotoğraf ve 10-15tl para bulundurun. Paso başvurularınız Aöf bürolarından yapıyorsunuz.

Yukarıdakileri hazırladıktan sonra Vakıfbank’a “Öğretim Gideri” ve Öğrenci Katkı Payı” ödemelerinide yaptıktan sonra illerdeki AÖF bürolarına bizzat başvurarak kayıt kesin kaydınızı yaptıracaksınız.

Kayıt olduktan sonra bölümünüzün ders kitaplarını bürodan almayı unutmayın.

Kayıt işlemleri: 31 Ekim 2011 Pazartesi günü başlayıp – 23 Kasım 2011 Çarşamba günü mesai saati bitiminde sona erecektir. 24, 25 Kasım 2011 tarihlerinde mazeretli olanların kayıtları yapılacaktır.

Adaylar, 31 Ekim – 23 Kasım 2011 tarihleri arasında internetten ön kayıt yaptırıp gerekli belgeleri tamamladıktan ve harç ücretlerini Vakıfbanka yatırdıktan sonra illerde bulunan Açıköğretim Fakültesi bürolarına bizzat başvurarak kayıtlarını gerçekleştireceklerdir. Bu tarihler arasında mazeretleri nedeniyle kayıt yaptıramayanlar 24, 25 Kasım 2011 tarihlerinde bizzat veya yakınları aracılığıyla kayıt yaptırabilirler. 25 Kasım 2011 tarihinden sonra mazeret beyan ederek dahi kayıt yaptırmak isteyenlerin başvuruları kabul edilmeyecek ve kayıtları kesinlikle yapılmayacaktır.

* 19 Kasım 2011 Cumartesi günü AÖF büroları kayıt işlemleri için açık olacak ve kayıt yapılacaktır.

Kayıt belgeleri eksik ise kayıt yapılmaz ve belgeleri tamamlamak üzere ek süre verilmez. Kayıt süresi uzatılmayacaktır. Belirtilen tarihler arasında her ne sebeple olursa olsun kaydını yaptırmayan adaylar Fakülteye kayıt hakkını kaybederler ve herhangi bir hak iddia edemezler. Posta ile kayıt yapılmaz.

Verdiğim Bilgileri Yetersiz Görenler İçin Anadolu Üniversitesinin Yayınlamış Olduğu Başvuru ve Kayıt Klavuzunun Linkini Aşağıya Ekliyorum.

Açıköğretim Öğrenci Kayıt Klavuzu

Hepinize Öğrenim hayatınızda Başarılar Dilerim.

Unutmayın Açıköğretim 2002 ve Sonrası Çıkmış Sınav Soru ve Cevaplarını Sitemizden Bulabilirsiniz.

 

9 Yorum

  1. ellerinize sağlık daha ne olsun kafamda ki bütün soruları yanıtladınız cok tesekkür ederim

  2. işletme 3. sınıf öğrencisiyim.kaydımı sildirmek stiyorum.ne yapmam gerekiyor.geçen yıl harç yatırmadım sınavlara girmedim.bankaya para yatırmam gerekir mi

  3. merhaba bu bu yıl kayıt yaptırmak istiyorum.ne zaman başlıyor 2013 kayıtları ve ya bu dönem naasıl yaptırabilirim ne olur cevap verin…

  4. wallla kafamdaki butun sorunları attın böyle bir bilginlendirme sitesi yaptıgınız için cok cok teşşekürler önlisansı bitirdim acık ögretim işletme fakültesine gecmek istiyorum bu yıl son sansım kayıt yapmam lkazım askerlige götürürler yoksa tecilim bitiyor bende evlendim kayıt tarihini unutmam konusunda cok kuskulanıyorum kayıt tarihinde sitenini kullanıcısı tarafında bana bir mail gelse cok cok memnun olur ve duacı oluruz yine de ilginizde dolayı tesekkürler basarılarınızın devamını diliyorum…..

  5. kime sorduysam açıköğretim sınavına girmiş. kendi bölümüne ek olarak birşeyler okuyor . sorasım var, yani ben çok şey mi kaybettim 🙂

  6. ahh acaba trafik sorunu yok derken ne kastediyordun…açıköğretim sınavı olduğunu bilerek ek sefer koymamayı mı…

  7. Açıköğretim kontenjansız dışında bir programa yerleştiyseniz ek yerleştirme yolu bu yıl için size kapalı, hayale gerek yok.

  8. Ben krediye başvurduğumda Namık Kemal Üniversitesine kayıt yaptırıcaktım Fakat sonra ek tercihle açıköğretim İlahiyat seçtim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu