Açıköğretim Dönem Sonu Sınavı Ders Çalışma Yöntemleri, Hatırlatmalar

Bu yazımızda Açıköğretim Fakültesi (Aöf) Dönem Sonu Sınavı öncesi ders çalışma yöntemleri ile yine sizlere faydalı bilgiler sunmaya ve sınavları sizlere daha kolay hale getirmeye çalışacağız.

2015-2016 Güz Dönemi Aöf Dönem Sonu Sınavları 23-24 Ocak 2016 tarihinde  yapılacaktır. Sınav giriş belgeleri sınava 7-10 gün önce yayınlanmakta olup, buradaki bağlantıya tıklayarak Sınav Giriş Belgesi ‘ni nasıl çıkarabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Öncelikle Aöf Ders Geçme Notunun Nasıl Hesaplandığını Bir bakalım..

Ders çalışma stratejilerimize geçmeden evvel ders geçme notunun yani başarı notunun nasıl hesaplandığını sizlere bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Ders geçme notunuz = (Ara sınavda aldığınız not x 0.3) + (Finalde Aldığınız Not x 0.7 ) Şeklinde hesaplanır.
Eğer Ara sınavda 60 aldıysanız  = 60 x 0.3 = 18   (Başarı Notuna Eklenecek olan Not Bu Şekilde Bulunur )

Eğer Dönem Sonu sınavında 70 aldıysanız  = 70 x 0.7 = 21   (Başarı Notuna Eklenecek olan Not Bu Şekilde Bulunur )

Başarı Notunuz = 18+49=67

 

Başarı notunuz bu şekilde hesaplanır arkadaşlar. 2015-2106 Eğitim Öğretim yılında yapılan değişiklikle Başarı Notu Alt sınırı 25 Puandan 35 Puana yükseltildi. Peki başarı notu alt sınırının 35’e yükseltilmesi ne anlama geliyor? Başarı notu alt sınırı, hesaplamaya dahil edilecek en düşük başarı notu sınırıdır. Yani başarı notu 35 den az olan öğrenciler o dersten doğrudan FF ile kalırlar. O dersi bir sonraki yıl aynı dönemde (Güz veya Bahar hangi döneme aitse) tekrar almak zorundadır.

Yukarıdaki örnekte öğrenci başarı notu 67 olarak hesaplanmış yani Bu öğrenci mevcut dersten başarı notunu 35’in üzerinde aldığı için FF ile kalma gibi bir durum söz konusu değildir.

Gelelim Dönem Sonu sınavları için ders çalışma önerilerine.

* Dönem sonu sınavlarında fakültenin size verdiği Kitaplardaki ünitelerin tamamından sorumlusunuz unutmayın.

* Eğer Genel Not ortalaması ile ilgili sıkıntılarınız varsa, 2.00 nin altına düşme tehlikesi mevcutsa, özellikle kredisi yüksek derslere ağırlık verin ve onlardan yüksek notlar almaya çalışın. Kredisi yüksek olan derslerin ortalamaya katkısı düşük olanlardan çok daha fazladır.

* FF gelen derslerinizden direk kalıyorsunuz bu yüzden FF almamaya bakın. CD, DC ve DD aldığınız derslerden, Genel Not Ortalamanız 2.0’ın üzerinde ise geçebiliyorsunuz unutmayın. Bu yüzden kredisi yüksek olan derslere ağırlık verin ve Genel Not Ortalamanızı 2.0’ın üzerinde tutmaya çalışın. ( Genel not ortalaması sizin peşpeşe gelen 2 dönemin ortalamasıdır )

* Bu sınav sizin bu dönemde ki son sınavınız ve başarılı olmak durumundasınız. Ama sizin iki avantajınız var birincisi Genel Not Ortalamanızı 2.0’ın üzerinde getirerek CD, DC ve DD  aldığınız derslerinizden ortalama ile geçebiliyorsunuz. İkinci avantajınız ise Çan Eğrisi sistemi, Çan eğrisine göre o derstin FF notu, o dersten sınava giren öğrencilerin not ortalamalarına göre hesaplanmaktadır. Eğer matematik ve ingilizce gibi aöf öğrencilerinin başarısız olduğu bir derste FF notu 35 lere kadar düşebilmektedir. Bu demektir ki Genel Not Ortalamanız 2.0’ın üzerinde geldiği müddetçe zor derslerden 40 üzeri getirmeniz ( Finalde almanız demiyorum, yukarıda ki not hesaplama yöntemi ile çıkan ders geçme notundan bahsediyorum ) ile o dersten geçersiniz.

* Ara sınav ünitelerini tekrar etmekten de kaçınmayın. Unutmayın ara sınav ünitelerden çıkacak sorularla en az 30-40 puan alabilirsiniz, bir kaçta final ünitesi çalışırsanız 50-60 alabilirsiniz.

* Size zor gelen üniteleri atlayın, kolay gelen ünitelere çalışın ve onlardan başarılı olmaya bakın.

* Ünitelerin sonlarındaki deneme testleri çözmeyi ve özetlerini okumayı unutmayın.

* Sınava bir hafta kala deneme testlerini bol bol çözmeye gayret sarfedin.

* Sınav günü sınav yerinize en az 1-2 saat erken gidin ve yanınıza ders notlarınızı veya çalışma sorularınızı götürün. Sınav öncesi notlarınıza çalışmaya devam edin. Unutmayın sınav öncesi çalışılan dersler sınavda aklınıza ilk gelecek olanlardır. O yüzden sınav öncesi ders çalışılmaz mantığını aklınızdan silin.

* Sınav salonuna en son girenlerden olmaya özen gösterin ve girene kadar da derslerinize çalışın.

* Sınav başladığında en son çalıştığınız dersin sorularına ilk bakın. Soruları sıradan değil önce aklınızda kalanları bulup çözün. İşaretleme yaparken cevap anahtarını kaydırmamaya özen gösterin.

* Açıköğretim sınavlarında yanlışlar doğruları götürmemektedir, o yüzden sınav sonuna kadar hatırlamadığınız soruları sınav sonuna doğru cevap olarak size en yakın gelen şıkkı işaretleyin.

* Yanlışların doğruları götürmediğini söylemiştik. O zaman boş bırakmaktansa sallamak en iyisidir. Sallarken de biraz destekli sallamanızda fayda var. Daha önce denenmiş bir çok sallama metodu var. Benim tavsiyem ise en bilimsel olanı 🙂 Öncelikle bilmediğiniz soruları boş bırakın. Sadece bildiklerinizi cevaplayın. Boş bırakırken mümkün olduğunca şıkkı elemeye çalışın. Daha sonra cevapladığınız şıkları sayın. Sınavlarda cevaplar genelde eşit olarak şıklara dağılır. Örneğin 20 soru var ise 4 tane A, 4 tane B, 4 tane C, 4 tane D, 4 tane E olacağını düşünebilirsiniz. (Her zaman böyle olmayabilir, bazen bir seçenekten 5 diğer seçenekten 3 olabilir,) Cevapladığınız şıkları saymıştınız. Sallama yaparken en az hangi, şıktan işaretlediyseniz önce ondan başlayın.  Bu metod ile 10-15 puan fazla alabilirsiniz. ( Bu bir öneridir illa bunu yapın demiyorum, Hiç ders çalışmayın bunu uygulayın da demiyorum. Siz bildiklerinizi yapın, bilmediklerinizi zaten sallayacaksınız bari mantıklı olarak bir sistem üzere sallayın diye öneriyorum. Yanlış anlaşılmalara mahal vermeyelim.)

* Açıköğretim sınavlarında çok fonksiyonu olmayan düz 4 işlemi yapabilen hesap makinesi kullanmanıza izin veriliyor. Böylelikle işlemleri hızlı yapabilirsiniz.

* Sınavlara giderken yanınızda cep telefonu, çok fonksiyonlu hesap makinesi, çağrı cihazı, mp3 çalar, ses kaydetmeye yarayan cihazlar gibi bilimum elektronik aleti götürmeyin içeri almazlar.

* Sınavlara giderken, Öğrenci Kimliğiniz, Sınav Giriş Belgeniz, Nufüs Cüzdanı ve Ehliyetiniz, Kurşun Kaleminiz, Silginiz ve Açacağınız yanınızda Olsun.

Şimdiden Sınavlarda Başarılar Dilerim Arkadaşlar…..

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu