2013 Üniversite Kayıtları Erteleniyor!

2013 Üniversite Kayıtları Erteleniyor!

2013-2014 eğitim yılı üniversite kayıt tarihlerinin Ramazan Bayramının hemen ertesine denk gelmesi sebebi ile sosyal medyada yer alan tepkileri değerlendiren yetkililer 2013 üniversite kayıt işlemlerinin ertelenmesine karar verdiler.

Zaman gazetesinin haberine göre, üniversitelere kayıt tarihinin Ramazan Bayramı’nın hemen ertesinde 12-20 Ağustos olarak belirlenmesine yönelik tepkiler etkili oldu.

Öğrenci ve velilerin erteleme talepleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a iletildi. İtirazlar üzerine Erdoğan devreye girerek YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ile görüştü, ardından YÖK ile ÖSYM kayıt tarihlerini erteleme kararı aldı. Yeni kayıt tarihi ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ile YÖK Başkanı Çetinsaya’nın bugün yapacağı toplantıda netleşecek. Kayıt tarihlerinin ağustosun son haftası veya eylül ayı başı olabileceği ifade ediliyor.

Geçen hafta açıklanan LYS sonuçlarının ardından gözler üniversite tercihlerine ve kayıtlara çevrildi. ÖSYM geçmiş yıllarda bir ayı bulan LYS sonuçlarını bu yıl 7 gün içinde açıkladı. ÖSYM Başkanı Demir, bu yolla öğrencilere tercih için daha fazla zaman bırakmayı ve üniversite kayıtlarını erkenden gerçekleştirerek eylülde eğitimin başlayabilmesini hedeflediklerini söylemişti. Ancak araya Ramazan Bayramı’nın girmesi ÖSYM’nin erken kayıt planını bozdu. Üniversite kayıtlarının bayramı takip eden 12 Ağustos’ta başlayacak olması öğrenci velilerinin itirazına yol açtı. Erken kayıt, öğrencilerin tatil planlarını da etkiledi. Tatilini özellikle şehirdışı geçirecek olanların kısa sürede kayıtlar için dönmesi gerekecekti. Özellikle sosyal medyada örgütlenen öğrencilere, LYS şampiyonları da destek verdi. LYS birincisi Fatih Aslan, #ÖSYMbayramımızehiretme hashtagı ile twitterdan kampanya başlattı. Öğrencilerin ve velilerin yoğun ilgi gösterdiği hashtag, bir anda hem Türkiye hem de dünya TT listesine girmişti.

Öğrencilerin sosyal medyadaki talebine siyasetçiler de kayıtsız kalmadı. Konu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a iletildi. Bunun üzerine Erdoğan, YÖK Başbakanı Çetinsaya ile görüşerek kayıt tarihlerine çözüm bulunmasını istedi. YÖK, kayıtların bayram tatilini etkilemeyecek ileri bir tarihe alınmasına karar verdi. Yeni kayıt tarihinin ağustosun son haftası veya eylül ayı başı olabileceği ifade ediliyor.

 

Kaynak: zaman.com.tr

8 Yorum

  1. sağolsunlar duyarlılık göstermişler ama iyikide bayram telaşı söz konuşu olmuş.oda olmasa açık öğretim liseli son sınıf ve üniversite kaydı yaptıracak olan öğrenciler ne yapacaktı.ağustos 18 aöl sınav sonuçlarının açıklanması üniversiteye kayıt son gün 20 ağustos. aöl öğrencilerini düşünen kim ki zaten

  2. ben çocuk gelişimi ön lisans mezunuyum açık öğretime devam etmek istiyorum sınavsız dikey geçiş yapabileceğim bir bölüm varmı ?

  3. Ben bu sene anadolu AÖF isletme 2. Sinifi bitirdiktdn sonra önlisans diplomami aldim. Seneye ATA AOF ye lisans t a mamlamak icin sadece basvurmam yeterlimi yoksa yeniden sinavami girmek zorundayim bilgi verirseniz cok memnun olurum Teşekkürler. ..

  4. merhaba ben anadolu imam hatip lisesi mezunuyum ösym de sınavsız yatay geçiş hakkımı kullanarak başvuruda bulunmuştum. başvurumun kabul edilip edilmediğini nasıl öğrenebilirim. şimdiden teşekkürler

  5. 2013 yılı gerçek Türkiye Almanağı: 186 üniversite öğrencisi siyasi görüşleri nedeniyle tutsak.

  6. 2013 yılının son kaynak eser okumaları programımızda üniversite gençliği salonlara sığmadı. İşte Asımın Nesli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu