Sınav İtiraz İşlemleri Nasıl Yapılır? Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi

Anadolu Üniversite Açıköğretim Fakültesi (Aöf) 1982 yılından bugüne kadar milyonca öğrenciye açıköğretim şartlarında diploma imkanı sağlamaktadır. Bir buçuk milyona ulaşan aktif öğrenci sayısıyla Açıköğretim fakültesi sınavları belki de dünyanın en büyük sınav organizasyonları arasında gösterilmektedir, Bu yoğunluktaki bir katılımın gerçekleştiği sınavları organize etmek gerçekten hiçte kolay olmamaktadır. Bu büyüklükteki bir sınav organizasyonda elbette zaman zaman eksiklikler hata ve yanlışlıklar yapılabilmektedir. Bu hata ve eksiklikler bazen bazen hatalı soru ve cevaplar yüzünden bazen, fakülte kaynaklı bazen de öğrencinin sınavda kodlaması gereken herhangi bir alanı kodlamayı unutması şeklinde yaşanabilmektedir. Anadolu üniversitesi öğrencilerin yaşayabilecekleri bunun gibi mağduriyetleri giderebilmek adına her sınavın ardından öğrencilere sınav itiraz hakkı tanımaktadır. Bu itiraz süresi 5 (beş) iş günü sürmektedir. Öğrenciler sınavlara ve sınav soru ve cevaplarına ilişkin itirazlarını Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi  “Öğrenci Girişi” bölümünden TC kimlik numarası ve Öğrenci şifresiyle giriş yapıp oturum açarak gerçekleştirebilirler.

Sınava ve Sınav sorularına ilişkin nasıl İtiraz edebilirim?

Öğrenci giriş sayfanızdan https://ogrenci.anadolu.edu.tr/tr/Login.aspx  TC kimlik numaranız ve şifrenizle oturum açtıktan sonra Sınav İşlemleri Menüsü altında bulunan “Sınav İtiraz” ve “Sınav Sorularına İtiraz” başlıkları altında bir konu seçin, gerekli alanları doldurup “Onayla” butonunu kullanarak itiraz işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Hangi konularda itiraz edebilirim?

Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesi öğrencileri itirazlarını “Sınav İtiraz”  ve “Sınav Sorularına İtiraz” şeklinde gerçekleştirebilirler. Sınava ilişkin itirazlar Sınav İtiraz bölümünde, sınavda çıkan sorular ve cevapları hakkında yapılacak itirazlar ise  Sınav Sorularına İtiraz bölümünde gruplandırılmıştır.  Hangi konulara ilişkin itiraz edebileceğinize ilişkin başlıkları aşağıda ele alalım. Aşağıda hangi konularda itiraz edilebileceği konusunda başlıklar listelenmiştir.

Sınav İtiraz Başlığı altında itiraz edebileceğiniz konular

Bu başlık altında yapabileceğiniz itirazlarda hangi oturumdaki sınavınıza itiraz edeceğinizi belirleyip aşağıdaki konulardan biri hakkında itiraz işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 

 • Cep telefonu ile sınava girmek istediğim için sorun yaşadım.
 • Cevap Kağıdına test grubumu işaretlemeyi unuttum/yanlış işaretledim.
 • Cevap Kağıdında doldurmam gereken yerleri doldurmayı unuttum.
 • Hesap makinesi nedeniyle sınavda sorun yaşadım.
 • Sınav başladıktan 15 dakika sonra geldiğim için sınava alınmadım.
 • Sınav Görevlileri ile sorun yaşadım.
 • Soru Kitapçığımda doldurmam gereken yerleri doldurmayı unuttum.

Sınav Sorularına İtiraz Başlığı altında itiraz edebileceğiniz konular

Bu başlık altında yapabileceğiniz itirazlarda Ders, Test Grubu (soru kitapçığı türü) ve Soru numarası belirleyip aşağıdaki konulardan biri hakkında itiraz işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Soru ve cevabı sorumluluk üniteleri kapsamında yer almıyor.
 • Soruda birden fazla doğru seçenek var.
 • Soruda cevap anahtarı hatası var.
 • Soruda çift seçenek var.
 • Soruda ya da seçenekte yazım hatası var.
 • Sorunun cevabı kitabın herhangi bir bölümünde yer almıyor.
 • Sorunun doğru cevabı şıklar arasında yer almıyor.
 • Testte soru numaraları tekrar ediyor.
 • Testte tekrar eden soru var.

Ayrıca Sınav soruları ile ilgili yukarıda belirtilenler haricinde itirazda bulunacağınız başka bir konu varsa T.C. kimlik numaranızı belirterek aofbilgi@anadolu.edu.tr adresine mail atabilirsiniz. Göndereceğiniz maillerde TC kimlik numaranızı belirtmeyi unutmayın.

2015-2016 Eğitim yılı Güz Dönemi Ara Sınavlarına ilişkin itirazlar  14 – 18 Aralık 2015 tarihleri içerisinde (5 iş günü) yapılacaktır. 18 Aralık 2015 23:59 tarihinden sonra yapılacak itirazlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

2 Yorum

 1. iktisat fakültesi kamu yönetiminde 4.sınıftayım güz dönemi final sınavında 25 not aldım türk vergi usul ka

  nunu dersinden itirazım var bilgilerinize arz ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu