Eski Açıköğretim Öğrencilerine Af Var…

Eski Açıköğretim Öğrencilerine Af Var…

Üniversitede açıköğretim veya örgün olarak okurken olan fakat herhangi bir sebepten dolayı üniversiteden atılan veya ayrılmak durumunda kalan, kaydını sildiren vs tüm öğrenciler 6353 sayılı öğrenci affı kanunu kapsamında üniversitelerine başvurmaları durumunda üniversite yönetimininde onayı ile tekrar kayıt yenilemeye ve kaldıkları yerden üniversite eğitimlerine devam etmeye hak kazanmaktadırlar. 

Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin herhangi bir bölümünde okurken; herhangi bir sebeple uzaklaştırılan, kayıt sildiren, atılan veya bir sebeple okulu bırakan öğrenciler için 6353 Sayılı Af Kapsamında, 2015/2016 eğitim yılında kayıt olarak öğrenimlerine kaldıkları yerden devam etmek isteyen öğrencilerin 24 Temmuz 2015 tarihine kadar Aöf bürolarına başvurmaları gerekmektedir. Belirtilen tarihe kadar öğrencilerin geçmiş kayıtlarının kontrolü ve ders intibakları yapılarak tekrar kayıt olmaya hak kazanan öğrencilerin kayıtları yapılarak öğrenimlerine kaldıkları yerden devam edebilmeleri sağlanacaktır.

 

Anadolu Üniversitesince yayınlanan duyuru;

12 Temmuz 2012 tarih ve 28351 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan  Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6353 sayılı Kanunun 11. maddesi ile 2547 sayılı Kanuna eklenen geçici 63. maddesinde “Süresi içerisinde başvurmamaları nedeniyle bu Kanunun geçici 58 inci maddesinden yararlanamayanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvurmaları halinde geçici 58 inci maddede yer alan esaslara göre, takip eden eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilirler.” denilmektedir.

Buna göre Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinden 25.02.2011 tarihine kadar her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile bu fakültelerin programlarına (2010 öğretim yılı ve öncesi ÖSYS/2010 öğretim yılı ve öncesi Protokol) kapsamında yerleştirilen ancak kayıt yaptırmayanlar 6353 sayılı Kanundan yararlanmaya devam edeceklerdir.

Bu kanundan yararlanmak isteyen öğrenciler için Af Kapsamında Son Başvuru Tarihi 24 Temmuz 2015 tarihine kadar süre uzatılmıştır. Başvuruları kendiniz veya bir yakınınız AÖF Bürolarına yapacaktır. Af kapsamında başvuru ve kayıt koşulları aşağıda belirtilmiştir:

 • 24 Nisan 2015 tarihine kadar Af kapsamında yapılacak başvurular 2015 – 2016 Öğretim Yılı Güz Dönemi için geçerli olacaktır. Güz Dönemi kayıt tarihleri daha sonra ilan edilecektir.
 • 23 Ocak 2015 tarihi mesai bitimine kadar başvuru yapıp ancak 23 Şubat 2015 – 01 Mart 2015 tarihleri arasında kayıt yaptırmayanlar, yeniden başvuru yapmaksızın kayıtlarını 2015 – 2016 Öğretim Yılı Güz Dönemi ilgili kayıt tarihleri arasında yapabileceklerdir.
 • Bu Kanun kapsamında kayıt yaptıracak öğrenciler,  Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II, Türk Dili I – II, Yabancı Dil I – II, Temel Bilgi Teknolojileri I – II ders/derslerini bir yükseköğretim programında alıp başarmış ya da bir yükseköğretim programından mezun iseler ders transferi ve muafiyet başvurularını 23 Şubat – 1 Mart 2015 tarihleri arasında yapabileceklerdir. Muafiyet ile ilgili ayrıntılı bilgi http://aof.anadolu.edu.tr adresi Duyurular kısmında ayrıca ilan edilecektir.

 


Üniversite İle İletişim;

Öğrencilik işlemleriniz ile ilgili sorularınız için 444 10 26 numaralı telefondan Açıköğretim Etkileşim Merkezini (Çağrı Merkezi) arayabilirsiniz. Anadolu Üniversitesi adresindeki “Açıköğretim” linkinden büro hizmetleri ve AÖF bürolarının adreslerine ulaşabilirsiniz. e-posta: aofbilgi@anadolu.edu.tr (e-postanıza ad, soyad ve T.C. kimlik numaranızı mutlaka yazınız.) 

15 Yorum

 1. Sekiz yildir kayit yenilemyorum okulun sitesinde kaydimi goruyorum kalan dersimi goruyorum silinmismidir kaydim

  1. bende 8 yıl oldu ara vermiştim ama sayfama giremıyorum nasıl girdiğinizi paylaşabılır misiniz

 2. Merhaba,ben özel sebepler nedeniyle 2005-2006 öğretim yılından itibaren eğitime ara vermek zorunda kaldım..Okulunuzun AÖF.İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi 2. sınıftan terk durumdayım.Öğrenime devam edebilmek için baş vuru şansım var mı yoksa bir daha ki affı mı beklemeliyim..Birde izlemem gereken prosedürü nereden öğrenebileceğim hakkında bilgi verirseniz memnun olurum .Saygılar.. Bahar Deniz VERÜN

 3. AOF ÖĞRENCİYİMDİM TAHMİNEN 4-5 SENEDİR KAYIT YENİLEMEDİM.ŞU ANDAKİ DURUMUM NEDİR.YENİ KAYIT YAPABİLİRMİYİM.

  1. Aöf bürosuna giderek kayıt durumunuzu sorgulatın, eğer kaydınız silinmiş ise af kapsamında kayıt olabilirsiniz, kaydınız silinmemiş ise bu yıl bahar döneminde kayıt yenileterek eğitime devam edebilirsiniz.

 4. merhaba ben 2002-2004 yılında myo okuyordum bazı nedenlerden dolayı okuldan ayrıldım. 2.sınıf 1. dönem dersim kalmadı 2.sınıf 2. dönem olarak 2 tane kalmıştı kalan derslerimi tekrar verip okulu bitirmek için aynı okulamı kayıt yaptırmak gerekiyor yoksa başka okulda aynı bölüme kayıt yaptırsam olurmu ve tekrar kayıt yaptırma imkanım varmı

 5. 1996-97 de 1.sinifi Türkiyede bitirdim.1997 -98 de aöf isletme yönetim organizasyon ve denetleme bölümü 2.sinifa devam etmek üzere almanyada kayit yaptirmistim ama malesef imkansizliklardan dolayi devam etme sansi bulamadim ve herhangi bir islem yapmadan öylece ögrenimi birak tim su anda hala Almanyada yasiyorum .af ciktigina dair haberlaer okudum simdi ekonomik olarak kendi özgürlügüm elimde oldugundan kaldigim yerden devam etmeyi cok isterdim..ama af dan yararlanip yararlanamiyacagimi bilemiyorum ..bana cevap yazabilirseniz cok memnun olurum. Simdiden cevabiniz icin cok tessekür ederim..

 6. Merhabalar , İktisat fakultesi Uluslararası ilişkiler bölümündeki kaydımı başka bir bölüm için sildirmistim ama şuan çok pişmanım tekrar bölümüme dönmek istiyorum. Yakın zamanda her hangi bir af çıkma ihtimali varmı ¿¿¿¿

 7. İktısat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü 3. Sınıf öğrencisi idim. 2005’ten beri kayıt yaptıramadım. Kaydım silinmiş mıdır. Tekrar başlama imkanım var mı? Öğrenebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu