Aof 2021 Bahar Dönemi Staj Yapacaklar İçin Duyuru

2021 bahar dönemi arasınavlarının online yapılacak olması ile staj yapması gereken öğrencilerin durumu biraz belirsizliğini korumaktaydı. Anadolu Üniversitesinden yapılan duyuru ile staj konusundaki belirsizlik ortadan kalkmış oldu.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi programlarında bulunan zorunlu stajın, uzaktan öğretim yöntemiyle de yapılması ile ilgili 08/03/2021 tarihinde Fakülte Yönetim Kurulu Kararı alınmış ve Açıköğretim Fakültesi stajı bulunan programlarda kayıtlı, 2020-2021 Bahar Döneminde kayıt yenileten ve sadece mezun olabilecek durumda olan ancak kısıtlamalar nedeniyle yüz yüze staj yapamayan öğrencilerin Mergen Anadolu Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) üzerinden yürütülecek “İlk Yardım” dersini almaları uygun görülmüştür.

Söz konusu dersten yararlanmak isteyen ancak stajına başlayan ve devam edemeyecek durumda olan öğrenciler, öğrenci otomasyon sistemi üzerinden staj ayrılış belgesini düzenleyerek ilgili kuruma onaylattıkları takdirde stajdan ayrılış yapabilir ve AÖF Büroları aracılığı ile belgelerini AÖF Staj ve Uygulama Dersleri Koordinatörlüğüne ulaştırabilirler. 2020-2021 Bahar Dönemi mezun durumunda olan ve uzaktan öğretim yöntemi ile staj yapmak istemeyen öğrenciler için öğrenci otomasyon sistemi aktif olup, yüz yüze staj yapmak üzere başvuru alınmaktadır.

Staj etkinliği olarak alınacak olan “İlk Yardım” dersi 05 Nisan–09 Mayıs 2021 tarihleri arasında 5 (beş) haftalık bir dönemde yürütülecektir. Programdaki haftalık konular ve ölçme ve değerlendirme etkinlikleri belirli tarihler ile sınırlandırılmış olduğundan sisteme zamanında katılım gösteremeyen öğrenciler için telafi yapılmayacaktır. Söz konusu ders 05 Nisan 2021 tarihinde Hafta 0 olarak adlandırılan “Oryantasyon Haftası” modülü ile başlayacak olup, gerekli açıklamalar Mergen Anadolu (https://mergen.anadolu.edu.tr) üzerinden duyurulacaktır. Mergen Anadolu sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabileceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Mergen Öğrenme Yönetim Sistemi Üzerinden Yürütülecek İlk Yardım Dersi ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular belgesine buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Stajı Olan Önlisans Programları

 • Acil Durum ve Afet Yönetimi Önlisans Programı
 • Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Önlisans Programı
 • Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Önlisans Programı
 • Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programı
 • Turizm ve Otel İşletmeciliği Önlisans Programı
 • Turizm ve Seyahat Hizmetleri Önlisans Programı
 • Hemşirelik-Ebelik Önlisans Programı
 • Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Programı
 • Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Önlisans Programı
 • Eczane Hizmetleri Önlisans Programı
 • Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Önlisans Programı

MERGEN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLECEK
İLK YARDIM DERSİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Derslere kimler katılabilir?
  2020-2021 Bahar Döneminde mezun durumunda olan ve yüzyüze zorunlu staja katılamayan/devam edemeyecek öğrencilerle sınırlı olacaktır.
 • Derslere katılmak için kayıt yapmama gerek var mı?
  Derslere katılmak için kayıt yapmanıza gerek yoktur. Mezun durumunda olan öğrenciler sisteme otomatik olarak tanımlanmıştır. Dersi almak için Mergen Öğrenme Yönetim Sistemine giriş yapmanız yeterlidir.
 • Derslere hangi adresten gireceğim?
  Derslere https://mergen.anadolu.edu.tr adresinden giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme E-Devlet giriş yapamıyorum neden?
  Mergen sistemine sadece “Anadolu Üniversitesi” butonundan giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet bilgilerinizle farklı bir sisteme (canvas) giriş yaparsınız -ki burada dersiniz gözükmeyecektir.
 • Mobil cihazlarla (cep telefonu, tablet, vb.) sisteme giriş yapabilir miyim?
  Sisteme cep telefonu veya tablet gibi mobil cihazlarla giriş yapmak istediğinizde aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Sisteme e-devlet şifreniz giriş yapmayınız. Eposta yazan kutucuğa T.C. kimlik numaranızı yazarak devam etmeniz ve açılan sayfaya tekrar T.C. kimlik numaranızı ve öğrenci otomasyonu için kullandığınız giriş şifrenizi yazmanız yeterlidir.
 • Derslerimizi canlı ders olarak mı işleyeceğiz?
  Hayır, sistemde canlı (eş-zamanlı) bir ders anlatımı yapılmayacaktır. Bu ders bireysel öğrenme materyali olarak hazırlanmıştır. Bu ders süresince sistemdeki modüllerde yer alan haftalık video kayıtlarını, ders içeriklerini takip etmeniz, tartışma formuna katılmanız ve dersin kısa sınavlarını gerçekleştirmeniz beklenmektedir.
 • Bu dersi daha önce almıştım. Muaf olabilir miyim?
  Hayır. COVID-19 salgınının devam etmesi ve kısıtlamaların arttırılması nedeniyle Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi programlarında bulunan zorunlu stajın yerine uzaktan öğretim yöntemiyle yapılacak bu ders için herhangi bir muafiyet uygulaması olmayacaktır. Derse belirtilen tarihlerde katılmayan ve sınavlara girmeyen öğrenciler stajdan başarısız olarak değerlendirilir.
 • Dersler saat kaçta başlıyor?
  Haftalık ders modüllerinin içerikleri ilgili haftaların ilk günü aktif olacaktır, yani Pazartesi günleri haftalık modül açıldığında ders materyallerini inceleyebilirsiniz. Açılan ders modülleri 4 hafta süreyle erişilebilir olacaktır.
 • Hangi saatlerde derse katılmam gerekiyor?
  Dersler haftalık sırayla açılacak olup herhangi bir sistem üzerinden canlı ders olarak yürütülmeyeceğinden istediğiniz yer ve zamanda videoları ve yazılı içerikleri inceleyerek hafta boyunca etkinlikleri yerine getirebilirsiniz.
 • Sisteme her gün giriş yapmam gerekiyor mu?
  Hayır. Ders daha önce de belirtildiği gibi bireysel bir öğrenme materyali olarak tasarlanmıştır. Öğrenciler kendi öğrenme hızına göre ders içeriklerini çalışabilir ve beklenen görevleri istenilen hafta içerisinde gerçekleştirebilir.
 • Kısa sınavlar nasıl olacak?
  Kısa sınavlarınız her hafta bir sınav olmak üzere çoktan seçmeli sınav şeklinde yapılacaktır. Sınavlar haftalık dersler süresince aktif olacak şeklinde düzenlenmiştir. Her hafta Pazartesi günleri saat 12:30’da ilgili konuya ilişkin sınav bağlantısı açılır ve aynı haftanın Pazar günü 23:59’da kapanır. Süresi tamamlanan haftalık ders materyalleri (video ve diğer içerikler) tüm eğitim süresince açık olacaktır ancak kısa sınavlar sadece ilgili hafta boyunca açık kalacak izleyen haftada erişime kapanacaktır.
 • Dersten başarılı olmanın ölçütleri nelerdir?
  Dersin başarı ölçütlerine ilişkin detaylı açıklamaya Mergen Sisteminin Modüller sekmesindeki “Başarı Ölçütleri” bağlantısından erişebilirsiniz.
 • Geçme notum nasıl belirlenecek?
  Dersten başarıyla geçmek için dersin haftalık tüm sınavlarına katılmış olmanız ve ortalamanızın en az 60 (altmış) puan olması gerekir. Sisteme girmeyen, haftalık tartışma formlarında paylaşımlar yapmayan ve kısa sınavların tamamına katılmayan öğrenciler dersten başarısız sayılır.
 • Notumu nasıl öğreneceğim?
  Eğitim bittikten sonra öğrenci sayfanızdan staj durumunuza ilişkin bilgilendirme yapılacaktır.
 • Ders Programı hangi konuları kapsıyor?

Kaynak: Aof Staj Uygulaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu