Açıköğretim Not Hesaplama Nasıl Yapılır

Açıköğretim öğrencileri geçtiğimiz hafta sonu ( 14 – 15 Aralık 2019) güz dönemi arasınavına girdiler ve bugün itibariyle sınav soruları ekampüs sayfasında yayımlandı. Eğer sınavda sorulara verdiğiniz cevapları hatırlıyorsanız veya sorulara verdiğiniz cevapları bir kapıda, peçeteye yazarak çıkardıysanız yayımlanan kitapçıklara bakarak notunuzu hemen hesaplayabilirsiniz.

Çan Eğrisi

Çan eğrisi istatiksel yöntemlerle oluşturulur. Sınavda öğrencilerin verdiği doğru ve yanlış sorular üzerinden oluşturulan standart sapma ile değişim aralığı belirlenerek öğrencilerin aldığı nota harf notu verilir.

Çan Eğrisi

Açıköğretimde geçme notu 30 olduğu için 30’un altında alınan her notta FF ile kalınıyor. FF alınan bir ders ise hiç bir şekilde geçmiyor. 30’un üzerinde alınan notlarda ise çan eğrisine göre harf notu veriliyor ve harf notu karşılığındaki katsayı belirleniyor. Bu katsayı dersin kredisi ile çarpılarak dersin etki ettiği değer hesaplanıyor.

Harf notu ve Katsayılar

Harf Notu ve Katsayılar

Geçme Notu Nasıl Hesaplanır?

 Açıköğretim not hesaplaması için bir kaç farklı dersi ele alalım ve bu derslerin notlarından genel not ortalaması hesabı yapalım.

1. Sınıf Güz dönemi 3 tane ders alıyoruz bu dersler X,Y ve Z dersi olsun.
X dersi 5 Kredi veren ders ve X dersinden BB (3.00) aldık,
Y dersi 4 Kredi veren ders ve Y dersinden DD (1.00) aldık,
Z dersi 3 Kredi veren ders ve Z dersinden AB (3,70) aldık.

(X dersi Kredisi)*(Harf Notu Değeri)===>> 5*3.00=15,00
(Y dersi Kredisi)*(Harf Notu Değeri)===>> 4*1.00= 4,00
(Z dersi Kredisi)*(Harf Notu Değeri)===>> 3*3.00= 9,00

Çıkan sonuçlarımızı toplayalım 15+4+9= 28,00
Çıkan sonucu aldığımız derslerin toplam kredisine bölelim.

28,00/12 = 2.33 Güz dönem ortalamamız 2.33 olur…

1. Sınıf Bahar dönemi 3 tane ders alıyoruz bu dersler A,B ve C dersi olsun.
A dersi 3 Kredi veren ders ve A dersinden CC (2.00) aldık,
B dersi 4 Kredi veren ders ve B dersinden AA (4.00) aldık,
C dersi 4 Kredi veren ders ve C dersinden BA (3,30) aldık.

(A dersi Kredisi)*(Harf Notu Değeri)===>> 3*2.00= 6,00
(B dersi Kredisi)*(Harf Notu Değeri)===>> 4*4.00= 16,00
(C dersi Kredisi)*(Harf Notu Değeri)===>> 4*3.30= 13,20

Çıkan sonuçlarımızı toplayalım 6+16+13,2= 35,20
Çıkan sonucu aldığımız derslerin toplam kredisine bölelim.

35,20/11 = 3,2 Bahar Dönemi ortalamamız 3,2 olur…
Herşey tamam dönem sonu not ortalamalarımızı hesap edip kenara yazdık. Şimdi genel not ortalamamızı hesaplayalım. Genel not ortalaması hesabı ise diğer işlemlerden de daha basit hesaplanır. Şimdi hesabımızı yapalım.

Güz dönem ortalamamız 2,33
Bahar dönemi ortalamamız 3,2 idi. Şimdi bu iki notumuzu toplayalım. Çıkan sonucuda 2 ye bölelim. Çıkan sonuç bizim Genel Not Ortalamamız olur. Şimdi hesaplayalım;

2,33 + 3,2 = 5,53

5,53 / 2 = 2,765 yapar. Fakat not hesaplamalarında her zaman virgülden sonraki ilk 2 rakama alınır. Diğer basamaklar önemsizdir.Sonuç olarak Genel Not Ortalamamız 2,76 olur. Tebrikler sınıfımızı geçtik. Yukarıda notlar tablosunda verilen harf notları DD-DC-CD olan derslerimizi, ortalamamız 2,76 olduğu için geçtik.

Genel Not Ortalamam (GNO) 2,00 değilse ne olacak?

Eğer genel not ortalamamız 2,00 altı olsa idi bu derslerden kalacaktık. Bu dersleri gelecek dönem tekrardan almamız gerekiyor. Ve not ortalamamız 2,00 olmalıdır.

Ders geçme, Kalma, Şartlı / Koşullu geçme, Sınıf geçme Nasıl olur ?

Ders Geçme: Dersi geçmek için o dersin harf notuna bakılır. Eğer CC ve üzeri ise o dersi geçmişsiniz demektir.

Dersten Kalma: Dersten kalmak için o dersin harf notuna bakılır. Eğer FF ise o dersten kalmışsınız demektir ve sonraki yıl bu dersi almanız gerekmektedir.

Şartlı / Koşullu Geçme: Dersinizin harf notu CD DC yada DD ise bu dersten koşullu geçmişsiniz demektir. Yani Genel not ortalamanız 2.00 ise bu dersi geçmiş, 2.00 ve altında ise bu dersten kalmışsınız demektir.

Sınıf Geçme: Kredili sistemde sınıf geçme  yerine üst dönemden ders alma tabiri kullanılır. Genel not ortalamanız 2.00 ve üzeri ise üst dönemden ders alabilirsiniz.

Bizim örneğimizde Türkçe DC ( Şartlı geçer ) Matematik CB ‘dir. Genel ortalamamız 2.00’ın altında olduğundan üst dönemden ders alamıyoruz ve Türkçe dersinden de kalmış sayılıyoruz.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Captcha loading...


KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • İngilizce Öğretmenliği Klasik Sınav Duyurusu (Koronavirüs)

  Koronavirüs önlemleri kapsamında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalar uyarınca Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği ... Devamını Oku

 • Aof Staj ve Uygulama Dersleri Duyurusu

  Koronavirüs önlemleri kapsamında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın (YÖK) 26.03.2020 tarihli açıklamasında belirtildiği üzere “üniversiteler uzaktan... Devamını Oku

 • İstanbul Üniversitesi AOF Sınavları da Online Yapılacak

  Değerli Öğrencilerimiz, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF), Yüksek Öğretim Kurulu’nun yeni tip korona virüs hastalığı (CO... Devamını Oku

 • Açıköğretim Sınavları Online Yapılacak

  Anadolu Üniversitesi 2019 – 2020 öğretim yılı bahar dönemi arasınavları için öğrencilerin beklediği duyuruyu sonunda yaptı. Anadolu Üniversites... Devamını Oku

 • İnternet üzerinden sınav nedir?

  İnternet üzerinden sınavlar sıkça kullanılıyor ve Koronavirüs nedeniyle bir çok üniversite internet üzerinden sınav yapacağını duyurdu. Anadolu Ünive... Devamını Oku