Açıköğretim İkinci Üniversite Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Açıköğretim ikinci üniversite imkanını hemen hemen duymayan yoktur. Açıköğretim ikinici Üniversite nedir? İkinici Üniversiteye nasıl kayıt olunur? Bu yazımızda kısa ve net bir şekilde sorularınıza cevap yazmaya çalışacağız.

Adından da anlaşılabileceği üzere ikinci üniversite daha önce bir üniversitede okumuş olan veya şu anda bir üniversitede okuyan kişiler için geçerli. Daha önce bir üniversitede okuduysanız veya şu an bir üniversitede okuyorsanız ikinici üniversite kapsamında kayıt olabilirsiniz.

İkinci üniversite kayıtlarının en büyük özelliği açıköğretim kayıt olmak için sınava giremek gerekmemesidir. Daha önce sınava girip üniversite okuduysanız veya okuyorsanız açıköğretim için tekrar sınava girmeniz gerekmiyor. Şu an okuduğunuz veya mevcutta mezun olduğunuz bölümler dışında kalan tüm bölümleri tercih edip sınavsız olarak kayıt olabilirsiniz.

Şunu belirtelim 2 yıllık önlisans mezunları veya öğrencileri açıköğretimin iki yıllık önlisans bölümlerine 4 yıllık lisans mezunları veya öğrencileri açıköğretimin 4 yıllık lisans ve 2 yıllık önlinsans bölümlerine kayıt olabilirler.

İkinci Üniversite kapsamında sınavsız olarak kayıt olabileceğiniz açıköğretim bölümlerinin listesi aşağıdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Başa dön tuşu